Рішення № 81082825, 09.04.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
1.380.2019.001023
Номер документу
81082825
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.001023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю представників: позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 (далі – позивач, ОСОБА_3Р.) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить зобов’язати ГУ ПФУ у Львівській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова подання про повернення позивачу сплаченого згідно із квитанцією №278 від 16.04.2018 збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 10 351 грн 68 к.

Позовні вимоги обґрунтовані такими обставинами. ОСОБА_3 16.04.2018 вперше придбано нерухоме майно, а саме квартиру АДРЕСА_1, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна. За придбання вказаної нерухомості на підставі пункту 9 статі 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі – Закон №400/97-ВР) позивачем сплачено збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 10 351 грн. Адвокатом позивача 01.02.2019 скеровано звернення до ГУ ПФУ у Львівській області з клопотанням сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова подання про повернення сплаченої суми збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна. У відповідь на звернення ГУ ПФУ у Львівській області повідомлено про неможливість задоволення заявленого клопотання. На думку ОСОБА_3, відповідач необґрунтовано відмовив у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, що зумовило звернення до суду з даним позовом.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть якого полягає у тому, що до компетенції ГУ ПФУ у Львівській області не належить вирішення питання про звільнення від сплати збору осіб, які придбавають майно вперше та підтвердження факту придбання житла вперше. Окрім цього, ГУ ПФУ у Львівській області не володіє інформацією щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно, тому не має можливості встановити факти придбання житла фізичними особами вперше. ОСОБА_3 не надано жодних документів на підтвердження придбання житла вперше. При цьому, відповідач зазначає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, оскільки позивач згідно договору купівлі-продажу придбала квартиру 16.04.2018, а до суду звернулася 04.03.2019. Просить у задоволені позову відмовити повністю.

Ухвалою від 18.03.2019 відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

Представником відповідача 27.03.2019 (вх.№10163) подано відзив на позовну заяву.

Суд, з’ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно із договором купівлі-продажу квартири від 16.04.2018, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрованим у реєстрі за №314, Приватне акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Карпати-інвест», в особі ОСОБА_5 (Продавець) продало, а ОСОБА_3 (Покупець) купила нерухоме майно, а саме квартиру АДРЕСА_1.

Продаж квартири за домовленістю сторін вчинено за ціною 1 035 168 грн.

На підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №40641620 від 16.04.2018 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про реєстрацію права власності на вказану квартиру за ОСОБА_3

ОСОБА_3 16.04.2018 сплатила 10 351 грн 68 к. збору на обов’язкове державне пенсійне страхування на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова, що підтверджується квитанцією від 16.04.2018 №278.

Представник позивача 01.02.2019 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про повернення безпідставно сплаченого ОСОБА_3 збору у розмірі 1% від вартості квартири.

Листом №3863/05-78 від 12.02.2019 відповідачем відмовлено ОСОБА_3 у задоволенні заяви про повернення сплачених коштів з тих підстав, що в ГУ ПФУ у Львівській області відсутні підстави для повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Вважаючи протиправною таку відмову, позивач звернулася до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Порядок справляння та використання збору на обов’язкове державне пенсійне страхування визначає Закон № 400/97-ВР.

У відповідності до пункту 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_6 України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Питання сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом № 400/97-ВР врегульовані Порядком сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок № 1740).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740 збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною ОСОБА_6 України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до пункту 15-3 Порядку № 1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Отже, із загального правила про обов’язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Водночас, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна можлива за наявності документа про підтвердження сплати такого збору. Жодних винятків для процедури посвідчення або реєстрації таких договорів не передбачено.

Інформація щодо реєстрації нерухомого майна, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Підстави та процедуру надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначено Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі – Порядок №1127).

Пунктом 8 вказаного Порядку передбачено, що інформація з Державного реєстру прав у паперовій формі надається за заявою особи, яка бажає отримати таку інформацію, або уповноваженої нею особи шляхом звернення до суб’єкта державної реєстрації прав, фронт-офісу або нотаріуса.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1127 інформація з Державного реєстру прав містить актуальні на дату та час її надання відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, наявні в ньому, а також відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, або відомості про відсутність зареєстрованих речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Інформація з Державного реєстру прав за бажанням особи, яка отримує таку інформацію, може містити, крім відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, відомості про виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, обтяження таких прав щодо запитуваного суб’єкта або об’єкта нерухомого майна, а також про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру прав та реєстрів у хронологічному порядку.

Відповідно до статті 3 Закону № 400/97-ВР платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджету» контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна», покладений на Пенсійний фонд України.

Системний аналіз вказаних норм Закону та Порядку дає підстави стверджувати, що громадяни, які придбавають нерухоме майно вперше, звільнені від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, тому не є платниками такого збору.

Позивачем долучено до матеріалів справи інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна №154236881 від 29.01.2019, згідно з якою позивач є власником квартири що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу квартири, серія та номер 314, виданий 16.04.2018 приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 Підстава внесення запису про право власності: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер №40641620 від 16.04.2018.

Окрім того, згідно з вказаною інформаційною довідкою ОСОБА_3 є власником 2/3 частки квартири, що знаходиться за адресою: місто Львів, вулиця Карманського П.АДРЕСА_3. Підстава виникнення права власності: договір дарування №147 від 03.02.2010 посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_7

Відповідно до договору дарування 2/3 часток квартири №147 від 03.02.2010 ОСОБА_6 та ОСОБА_8 подарували, а ОСОБА_3 прийняла безоплатно в дар 2/3 ідеальних частки квартири «50 в будинку №19 по вулиці Карманського П. в місті Львові.

Вказане свідчить про те, що позивач ОСОБА_3 16.04.2018 вперше придбала нерухоме майно (квартиру АДРЕСА_1) за договором купівлі-продажу і при його нотаріальному посвідченні сплатила збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 10 351 грн 68 к.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність відмови ГУ ПФУ у Львівській області в повернені позивачу збору на обов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 10 351 грн 68 к.

Підпунктом 7 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 460/2011, передбачено, що казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету.

Згідно з пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов’язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб’єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

У відповідності до пункту 7.2 цього Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено, зокрема, механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Представником позивача таку заяву подано в ГУ ПФУ у Львівській області 01.02.2019.

Однак, як встановлено судом, ГУ ПФУ у Львівській області відмовлено у задоволенні такої, тому подання відповідної форми до Казначейства не подавалося.

При цьому, суд зазначає про помилковість тверджень відповідача про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої - другої статті 122 КАС позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач дізнався про порушення своїх прав з моменту отримання негативної відповіді ГУ ПФУ у Львівській області від 11.02.2019 №3863/05-78, отже строк звернення до суду позивачем не пропущено.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач вказаного обов’язку не виконав, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо правомірності відмови позивачу у поверненні помилково сплаченого збору.

Суд вважає безпідставними та не бере до уваги доводи ГУ ПФУ у Львівській області, викладені у відзиві на позовну заяву, про те, що відповідач не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно і позбавлений можливості встановити придбавання житла конкретною особою вперше, оскільки відповідач наділений правом подання у встановленому законом порядку запиту на отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Беручи викладене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити повністю та зобов’язати ГУ ПФУ у Львівській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова подання про повернення ОСОБА_3, сплаченого згідно із квитанцією №278 від 16.04.2018 збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 10 351 грн 68 к.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 (К/9901/412/17) та постанові Верховного Суду від 31.01.2018 (К/9901/400/17).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Львівській області понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору 768 грн 40 к., сплаченого за квитанцією №35496 від 13.03.2019.

Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_3 (вул. Карманського, 19, м. Львів, 79026, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про зобов’язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова подання про повернення ОСОБА_3 (вул. Карманського, 19, м. Львів, 79026, РНОКПП НОМЕР_1) сплаченого згідно із квитанцією №278 від 16.04.2018 збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 10 351 (десять тисяч триста п'ятдесят одна) грн 68 к.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_3 (вул. Карманського, 19, м. Львів, 79026, РНОКПП НОМЕР_1) 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 к. судових витрат.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 11.04.2019.

Суддя О.П. Хома