Рішення № 81082813, 09.04.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
813/3361/18
Номер документу
81082813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 813/3361/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 (далі – позивач, ОСОБА_2Р.) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській (далі – відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:

- визнати незаконними дії ГУ ПФУ у Львівській області, а саме відмову у перерахунку ОСОБА_2 пенсії, призначеної 29.09.2017;

- зобов’язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_2, згідно поданих документів.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 з 29.09.2017 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі – Закон №2262-XII). Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області щодо перерахунку основного розміру пенсії з включенням таких складових, як допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій. Листом від 15.03.2018 №844/Б-20/07.05-06 ГУ ПФУ у Львівській області відмовлено позивачу у здійснені перерахунку з врахуванням зазначених складових грошового забезпечення. Позивач вважає, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткові премії відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру яких обчислюється пенсія, оскільки з них сплачувався єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При розрахунку пенсії ГУ ПФУ у Львівській області не врахувало фактично отримані позивачем у складі грошового забезпечення вищезазначені складові грошового забезпечення та відмовилося провести перерахунок пенсії із врахуванням таких. Вважаючи таку відмову протиправною, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідачем позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у наступному. Матеріальна допомога на оздоровлення і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та додаткові премії є разовими платежами, як один з видів складових грошового забезпечення та носить характер державної соціальної гарантії, зокрема, для військовослужбовців, в тому числі працівників Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області, а тому не входить до складу додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії. Щодо включення індексації грошового забезпечення позивача відповідач зазначає, що відповідно до Закону №2262-XII сума індексації грошового забезпечення не включається в обрахунок пенсії, оскільки не відноситься до основних та додаткових видів грошового забезпечення. Просить у задоволені позову відмовити повністю.

Ухвалою від 17.08.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін.

Відповідачем 12.09.2018 (вх.№28570) подано відзив на позов.

Ухвалою від 13.09.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №522/2738/17.

Ухвалою від 26.03.2019 провадження у справі поновлено.

Суд, з’ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач – ОСОБА_2 є пенсіонером органів Державної служби України з надзвичайних ситуацій та з 29.09.2017 отримує пенсію на підставі Закону №2262-XII.

Позивач 13.02.2018 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з письмовою заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з включенням до її складових матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, індексації та додаткових премій.

ГУ ПФУ у Львівській області листом від 15.03.2018 №844/Б-20/07.05-06 надало відповідь, що підстав для включення у склад грошового забезпечення, відповідно до якого здійснюється розрахунок пенсії, вказаних додаткових видів грошового забезпечення, немає.

Позивач, не погодившись з відмовою органу Пенсійного фонду України, вважаючи, що ці виплати повинні бути включеними при перерахунку розміру його пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Великої палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.

Наведене свідчить про те, що у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та компенсацій за невикористану відпустку.

Отже, оскільки отримувані позивачем під час проходження служби грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення не входять, підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого обчислюється пенсія, вказаних виплат, немає.

Щодо включення в обрахунок пенсії сум індексації грошового забезпечення позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» 03.07.1991 № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Сума індексації грошового забезпечення не включається в обрахунок пенсії, оскільки не відноситься до основних та додаткових видів грошового забезпечення, які включаються в розмір пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Львівській області вказані вимоги щодо обов’язку довести правомірність своїх дій виконало.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що така поведінка ГУ ПФУ у Львівській області відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та вимогам чинного пенсійного законодавства.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

У задоволенні позову ОСОБА_2 (вул.Трильовського, 28/133, м.Львів, 79049, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 11.04.2019.

Суддя О.П. Хома