Рішення № 81082685, 10.04.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2019
Номер справи
813/2399/18
Номер документу
81082685
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №813/2399/18

10 квітня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,

розглянув у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (місце проживання: 79052, м.Львів, вул.Авіаційна, 17) звернулася до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області (місцезнаходження: 79007 ,м.Львів, вул. Генерала Григоренка,3), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. М. Андрея, 10), в якому просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати видати належно оформлену довідку на ім’я позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016, в яку включити наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00грн.; оклад за звання (підполковник) - 2200,00грн.; стаж служби в поліції (45%) - 2452,50грн.; за виконання особливо важливих завдань 100% - 8234,50грн.; премію 100% - 16469,00грн.; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 10% - 325,00грн. та дану довідку скерувати в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонеркою органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01.01.2016 у позивачки виникло право на перерахунок пенсії, гарантоване ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з чинною станом на 01.01.2016 постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова №988). Ліквідаційна комісія УМВС України у Львівській області склала та подала до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку від 19.07.2017 за №91-00714 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку, на думку позивача, протиправно не включили надбавку за вислугу років, виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 % та премію у розмірі 100%, яка була призначена та нараховувалася їй. Позивач вважає, що такими своїми діями Ліквідаційна комісія УМВС України у Львівській області протиправно порушила її конституційне право на належне пенсійне забезпечення.

Відповідач заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суду не надав.

Третя особа подала пояснення на адміністративний позов, в яких вказала, що формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій, призначених відповідно до Закону-2262, не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Крім цього, третя особа зазначила, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» для перерахунку пенсій щомісячна премія береться у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Даною нормою також встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсій не враховується. Також, такого висновку дійшов Верховний Суд у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а. На думку третьої особи, відповідачем правомірно визначено складові грошового забезпечення ОСОБА_1 у довідці для перерахунку пенсії, у зв'язку з чим, просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Сторони та третя особа в судове засідання не з’явилися. Відповідно до ч.5 ст.205 КАС України суд розглядає справу на підставі наявних доказів, оскільки неявка позивача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.10.2008 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсію ОСОБА_1 призначено з урахуванням відомостей про грошове забезпечення, що зазначені у грошовому атестаті позивача, відповідно до якого, крім посадового окладу, включено оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років у розмірі 35%, середньомісячну суму додаткових видів ГЗ за 24 місяці у тому числі роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 10% та надбавку за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи у розмірі 100%, премію у розмірі 100%.

У зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення 19.07.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України у Львівській області сформовано і подано до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку №91-00714 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з якої вбачається, що відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, у відповідності до посади – заступника начальника відділу-начальника слідчого відділення лінійного відділу на ст.Львів УВС на транспорті розмір грошового забезпечення позивача становить: посадовий оклад-3250,00грн, підвищений посадовий оклад-3250,00грн, оклад за званням підполковник - 2200,00грн, надбавка за стаж служби (45%)- 2452,50грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень(10%)-325,00грн, премія (3,11%) – 255,88грн, а всього 8483,38грн.

Вважаючи, що у довідці від 29.07.2017 №91-00714 протиправно не відображено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 % та премію у розмірі 100%, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд, при вирішенні спору по суті, виходив з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Кабінет Міністрів України Постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова №988 набрала чинності 02.12. 2015. Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі, призначені за цим Законом, пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосування такої зброї, та у військових частинах , що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися для 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до приписів до абз.5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд зазначає, що відповідно до Довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області №91-00714 від 19.07.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення за нормами чинного законодавства на 01.01.2016 за посадою, у відповідності до посади заступника начальника лінійного відділу-начальника слідчого відділення лінійного відділу на ст.Львів УВС на транспорті розмір грошового забезпечення позивача становить: посадовий оклад-3250,00грн, підвищений посадовий оклад-3250,00грн, оклад за званням підполковник - 2200,00грн, надбавка за стаж служби (45%)- 2452,50грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень(10%)-325,00грн, премія (3,11%) – 255,88грн, а всього 8483,38грн.

Щодо позовних вимог, що стосуються не відображення надбавки за виконання особливо важливих завдань, то така не передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, відтак не може бути врахована при перерахунку пенсії позивачу. Зазначене також підтверджується довідкою ГУ Національної поліції у Львівській області від 19.02.2019 №317/17/01-2019, яка була витребувана судом на виконання зазначеного у постанові ОСОБА_2 палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №802/2196/17-а про те, що при розгляді типових справ судам необхідно з’ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988 за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року. Із зазначеної вище довідки також видно, що премія поліцейським у січні 2016 не виплачувалася.

Відмовляючи в задоволенні позову, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, керуючись положеннями ст. 63 Закону № 2262-XII, абз. 5 та 7 п. 5 Порядку № 45, дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась поліцейським, а вказаний відповідачем у довідці розмір премії 3,11 % для перерахунку пенсії є середнім, що фактично сплачений поліцейським за відповідною посадою заступника начальника лінійного відділу-начальника слідчого відділення лінійного відділу на ст.Львів УВС на транспорті за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.

Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

На виконання наведених вимог процесуального закону судом враховано правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладені у рішенні від 12.03.2018 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №802/2196/17-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799), яке залишено без змін постановою ОСОБА_2 Верховного Суду від 12.12.2018 (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799).

Так, Верховний Суд у зразковому рішенні від 12.03.2018 (справа №Пз/9901/1/18, 802/2196/17-а) зазначив наступне.

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи правовий висновок Верховного Суду у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а, а також те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не виплачувалася поліцейським, на день виникнення права позивача на перерахунок пенсії, зважаючи на те, що вказаний відповідачем у довідці №91-00714 від 19.07.2018 розмір премії 3,11 % є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що узгоджується з вимогами абз. 5 п.5 Порядку № 45, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для включення до довідки про грошове забезпечення позивача за посадою у сукупності:

- посадового окладу - 3250,00грн.;

- окладу за звання (підполковник) - 2200,00грн.;

- стажу служби в поліції (45%) – 2452,50грн.;

- за виконання особливо важливих завдань 100% - 8234,50грн.;

- премії 100% - 16469,00грн;

- надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10%)-325,00грн. Всього разом 32938,00грн.

Щодо додатка до заяви ОСОБА_1 від14.03.2019, що була подана через канцелярію суду, - скарги на ім’яПрезидента України , то така доуваги судом не береться, оскільки стосується позазудового вирішення спору.

Щодо покликання ОСОБА_1, як на підставу позовних вимог, на декларацію ОСОБА_3, котрий у 2016 році займав посаду заступника начальника слідчого відділу Залізничного ВП ГУНП у Львівській області, то суд зазначає, що зазначений декларація є неналежним доказом, оскільки не стосується предмета доказування у даній справі.

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявні у матеріалах справи докази встановлено, що відповідачем правомірно визначено складові грошового забезпечення ОСОБА_1 у довідці для перерахунку пенсії, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 11.04.2019.

Суддя Лунь З.І.