ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.02.09Справа №2а-6433/08/5 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіСидоренко Д.В. , при секретарі Джигіль В.Є. розглянувши за участю представників відповідача Осадчої Н.П. – головний бухгалтер, Романової Н.І. – директор, контракт від 16.06.07р. у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим
до Кримський Республіканський Професійно-техничний навчальний заклад "Євпаторійське професійно-технічне торговельно-кулінарне училище"
про стягнення заборгованості в сумі 4879,05 грн
Обставини справи: Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (далі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з Кримського Республіканського Професійно-технічного навчального закладу «Євпаторійське професійно-технічне торгівельно-кулінарне училище» (далі –відповідач) 4879,05 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Позивач явку свого представника у судове засідання 26.02.09р. не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи сповіщений належним чином – під розписку.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували, мотивуючи це тим, що за період за 1997 рік до вересня 2002 року Закону України «Про бюджет» була припинення дія ст. 57 Закону України «Про освіту», щодо виплат педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років та надання допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу. У зв’язку нефінансуванням з бюджету виплат передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту» надбавки за вислугу років та допомога на оздоровлення в період з 1997-2002р.р. по «Євпаторійському професійно-технічному торговельно-кулінарному училищу» у повному обсязі не були нараховані.
На підставі вищевикладеного, представники відповідача, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши пояснення представників відповідача по справі, розглянувши надані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Кримський Республіканський Професійно-технічний навчальний заклад «Євпаторійське професійно-технічне торгівельно-кулінарне училище» зареєстрований у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим 28.04.1993 року, про що видано відповідне свідоцтво (а.с.21) та зроблено запис про включення до ЄДР 1140120 0000 000130.
Відповідач зареєстрований як страхувальник у Євпаторійській міській виконавчій дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим 24.03.2003 року, реєстраційний код 010200000283. Цей факт підтверджується карткою страхувальника-юридичної особи (а.с.19) та повідомлення про державну реєстрацію страхувальника (а.с.22).
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”№2240-ІІІ від 18.01.2001 р.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 2 цього Закону страхувальниками є:
а) роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону;
б) особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону.
Ч. 1 ст. 6 Закону України №2240-ІІІ передбачено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, підлягають:
1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” встановлений обов'язок страхувальників нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п. 4.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. N 16, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. У разі виплати заробітної плати за першу половину або іншу частину місяця нараховані страхові внески повинні бути перераховані до Фонду не пізніше дня, встановленого для виплати заробітної плати за другу половину місяця. Не сплачені в цей строк кошти вважаються недоїмкою.
Судом встановлено, що в період з 01.07.2004 року по 31.01.2006 року позивачем була проведена документальна перевірка правильності нарахування, повноти уплати та використання коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою стратою працездатності у Кримському Республіканському Професійно-технічному навчальному закладі «Євпаторійське професійно-технічне торгівельно-кулінарне училище».
За результатами перевірки відповідачу було донараховано внесків на загальну суму 183,05 грн., також була донарахована пеня на суму 2,00 грн. Крім того, перевіркою було встановлено суму не прийнятих до заліку витрат у розмірі 35,80 грн., що відображено в Акті № 06-4/07-78 від 28.02.06р.
На підставі зазначеного акту перевірки позивачем було прийнято рішення № 06-4/07-211 про застосування до відповідача штрафу за неповну сплату страхових внесків на суму 4725,72 грн. (в розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати).
У звіті форми Ф4-ФСС з ТВП за 9 місяців 2008 року відповідачем не відображено та невідшкодовано суму у розмірі 4910,77 грн., у тому числі додатково нараховані страхові внески у сумі 183,05 грн., пеня у сумі 2,00 грн. та штраф за неповну сплату страхових внесків на суму 4725,72 грн. (в розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати згідно абз. 4 ч. 1 ст. 30 Закону № 2240-ІІІ.
Частиною 1 ст. 30 Закону України №2240-ІІІ та п. 5.1 Інструкції №339 передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Ст. 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”передбачено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості, у той час як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ти обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином загальна сума заборгованості відповідача становить 4910,77 грн., у тому числі додатково нараховані страхові внески у сумі 183,05 грн., пеня у сумі 2,00 грн. та штраф за неповну сплату страхових внесків на суму 4725,72 грн. (в розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати згідно абз. 4 ч. 1 ст. 30 Закону № 2240-ІІІ.
Однак, суд звертає увагу на те, що одним з основних принципів адміністративного судочинства є пропорційність, тобто дотримання необхідного балансу між будь –якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване судове рішення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач є бюджетною організацією, що фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету.
Згідно до ч. 1 ст. 102 Бюджетного кодексу України № 2542-ІІІ від 21.06.2001 року фінансування видатків місцевого бюджету здійснюється за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, тобто міжбюджетних трансфертів для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
В Положенні про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001 року № 71, одним з видів фінансування Фонду є бюджетні асигнування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача 4725,72 грн. штрафних санкцій за неповну сплату страхових внесків призведе до порушення принципу пропорційності судового рішення, та порушення балансу між несприятливими наслідками для відповідача та метою, з якою звернувся до суду позивач. За таких обставин суд вважає, що у разі стягнення вказаного штрафу значна сума бюджетних коштів з однієї строки Державного бюджету має бути перерахована до іншої, що призведе до незбалансованості та неефективності бюджетної політики.
За таких обставин позовні вимоги Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим підлягають задоволенню в частині стягнення з Кримському Республіканському Професійно-технічному навчальному закладі «Євпаторійське професійно-технічне торгівельно-кулінарне училище» 185,05 грн. заборгованості, у тому числі зі сплати додатково нарахованих страхових внесків в сумі 183,05 грн. та 2,00 грн. пені.
Під час судового засідання, яке відбулось 26.02.2009р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова оформлена та підписана 03.03.2009 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Кримського Республіканського Професійно-технічного навчального закладу «Євпаторійське професійно-технічне торгівельно-кулінарне училище» (97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Революції, 17: р/р 35414001001191 УДК в АРК м. Сімферополь МФО 824026 ЄДРПОУ 01566614) на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим в особі Євпаторійської міської виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (р/р 25604485329321 в ЕО КРФ АКБ УСБ м. Сімферополя, МФО 324010, ЕДРПОУ 26085347) 185,05 грн. заборгованості, у тому числі зі сплати додатково нарахованих страхових внесків в сумі 183,05 грн. та 2,00 грн. пені.
3. В іншій частині –у позові відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Сидоренко Д.В.