Рішення № 81082415, 26.03.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2019
Номер справи
280/32/19
Номер документу
81082415
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26 березня 2019 року Справа № 280/32/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (далі – відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови виготовлення та надання ГУ ПФУ у Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення поліцейських, виходячи з розміру грошового забезпечення особи, яка займає посаду, аналогічну посаді позивача на день звільнення, з 01.01.2016 із зазначенням процентної надбавки за вислугу років та всіх додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов’язати відповідача виготовити та надіслати до ГУ ПФУ в Запорізькій області для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення поліцейських, виходячі з розміру грошового забезпечення особи, яка займає посаду, аналогічну посаді позивача на день звільнення з 01.01.2016 із зазначенням процентної надбавки за вислугу років та всіх додаткових видів грошового забезпечення.

Позивачем в обґрунтування позовних вимог зазначено те, що він є пенсіонером за вислугою років та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Зазначає, що відповідачем складено та подано до ГУ ПФУ в Запорізькій області довідку про розмір забезпечення для перерахунку пенсії та на думку позивача, відповідачем протиправно не включено всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та враховувались під час призначення пенсії, а також зазначила премії у розмірі, меншому ніж отримував, чим порушив права та інтереси позивача. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов (вх. №4916 від 06.02.2019), в якому зазначено, що ним складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до норм права, у тому числі – постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45. З наведених підстав просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Третьою особою подано до суду відзив на адміністративний позов (вх. №4551 від 04.02.2019), в якому зазначено, що в межах «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, видана Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. Відповідно до наданої довідки встановлено: посадовий оклад - 2800,00 грн.; оклад за спеціальне звання - 2200,00 грн.; 50% надбавка за вислугу років - 2500,00 грн.; 1,06% премія – 79,50 грн. Лише дані види грошового забезпечення підлягають врахуванню при перерахунку пенсії. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У зв’язку з невідповідністю позовної заяви вимогам ст.161 КАС України, ухвалою суду від 08.01.2019 позовна заява залишена без руху.

Ухвалою суду від 15.01.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено перше судове засідання на 25.02.2019 без виклику сторін.

25.02.2019 ухвалою суду витребувано від відповідача докази та відкладено розгляд справи на 26.03.2019.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд з’ясував наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та з 01.03.1993 отримує пенсію по вислузі років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с. 10 зворотня сторінка).

26.10.2018 позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Запорізькій області про перерахунок пенсії з урахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань, надбавки за таємність, премії, надбавки за вислугу років та надбавки за кваліфікацію в процентному співвідношенні відповідно до довідки, виданої на час звільнення з органів внутрішніх справ (а.с. 14).

У відповіді ГУ ПФУ в Запорізькій області від 13.11.2018 №2236/К-9 позивачеві повідомлено, що з 01.01.2016 проведено перерахунок його пенсії на підставі довідки, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області (уповноважений орган) та рекомендовано звернутись з усіх питань, які стосуються зміни структури грошового забезпечення або щодо отримання інформації про складові, які підлягають включенню до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року до уповноваженого органу.

Позивач звернувся до суду з цим позовом, вважаючи, що відповідач склав та подав до ГУ ПФУ у Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включено всі види грошового забезпечення, які нараховувались йому під час проходження служби та враховувались під час призначення пенсії, а також зазначила премії у розмірі, меншому, ніж позивач отримував. При цьому позивач у позові не зазначає про те, які саме види грошового забезпечення не включено у довідку, лише у прохальній частині позову зазначає про процентну ставку за вислугу років та у заяві позивача до ГУ ПФУ в Запорізькій області (а.с. 14) зазначено про надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за таємність, надбавку за вислугу років та надбавку за кваліфікацію в процентному співвідношенні відповідно до довідки, виданої на час звільнення з органів внутрішніх справ. У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Запорізькій області зазначає про додаткові види грошового забезпечення, які отримувалися працівниками міліції, а саме: надбавки за особливо важливі завдання – 43% та премії 15%.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Пунктом 1 вказаної постанови № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Згідно з положеннями пунктів 1- 3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Згідно абз. 7 п.5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем було складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача (а.с. 54), у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260, яка містить види з яких складається грошове забезпечення, розміри яких визначені відповідно до п.5 Порядку, а саме: посадовий оклад - 2800 грн.; оклад за спеціальне звання - 2200 грн.; 50% надбавка за стаж служби - 2500 грн.; премія 1,06 % - 79,50 грн. Разом 7579 грн. 50 коп.

Таким чином, довідка була видана, з урахуванням видів грошового забезпечення, які були змінені, вимоги про включення до неї таких видів грошового забезпечення, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, чи із обчисленням не передбаченим Порядком є безпідставними, оскільки, визначальним фактором включення додаткових видів грошового забезпечення є їх законодавчо визначений перелік та спосіб їх розрахунку передбачений п. 5 Порядку.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі “Кечко проти України” (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

Таким чином, оскільки такі види грошового забезпечення, як: надбавка за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не були встановлені законодавством для поліцейських та поліцейським не виплачувались, тому ця надбавка правомірно не вказана Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ у Запорізькій області у довідці про розмір грошового забезпечення.

Аналогічну правову позицію було висловлено Верховним Судом у рішенні від 12 березня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а (провадження Пз/9901/1/18), залишеної без змін постановою ОСОБА_2 Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Щодо не зазначення у довідці премії у розмірі 15% суд зазначає наступне.

Відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ.

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженогонаказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Отже, у довідці зазначена премія у середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. У тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, про відстуність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Підстави для формування Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ в Запорізькій області нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку з 01.01.2016 року пенсії позивача відсутні.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати по справі не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (70002, АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), б.158-б) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 26.03.2019.

Суддя Н.В.Стрельнікова