
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 квітня 2019 року о/об 12 год. 49 хв.Справа № 280/573/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бердянські ковбаси» (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, Мелітопольське шосе, буд.82/2; код ЄДРПОУ 25480722)
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бердянські ковбаси» (надалі – позивач або ТОВ «Бердянські ковбаси») звернулося до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі – відповідач або ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 24.01.2019 за №0006395106.
Позивачем у позові зазначено, що 20.12.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області проведено позапланову камеральну перевірку ТОВ «Бердянські ковбаси» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено Акт камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкових зобов’язань з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН №1401/08-01-51-06/25480722. Відповідно до змісту зазначеного вище Акту камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН контролюючим органом було виявлено несвоєчасність реєстрації позивачем податкової накладної №644 від 31.10.2018, яка була зареєстрована з порушенням граничного строку реєстрації податкових накладних строком на 1 календарний день. Загальна сума ПДВ у зазначеній вище декларації становила 5393304,44 грн. Не погоджуючись висновками контролюючого органу, які наведені у Акті камеральної перевірки позивачем за допомогою оператора поштового зв'язку було відправлено заперечення до акту камеральної перевірки за вих.№15 від 08.01.2019. Вищезазначені заперечення були залишені відповідачем без задоволення про що свідчить лист ГУ ДФС у Запорізькій області від 22.01.2019 за вих.№2914/10/08-01-51-06. За результатами розгляду Акту камеральної перевірки від 20.12.2018 за №1401/08-01-51-06/25480722 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.01.2019 за №0006395106, яким донараховано позивачу штрафну санкцію за порушення строку реєстрації податкової накладної №644 від 31.10.2018, строком на 1 календарний день у загальному розмірі 539330,44 грн. на підставі ст.120-1 Податкового кодексу України. Позивач вважає податкове повідомленні-рішення ГУ ДФС у Запорізькій області від 24.01.2019 за №0006395106 незаконним, необгрунтованим положеннями чинного законодавства України, а тому воно підлягає скасуванню судом першої інстанції з огляду на таке. 14.11.2018 о 16 годині 44 хвилини позивачем за допомогою засобів електронного зв'язку у відповідності до чинного законодавства для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних направлена податкова накладна №644 від 31.10.2018 на суму 32359826,62 грн. (у тому числі ПДВ 5393304,44 грн.), граничний термін реєстрації якої - 15.11.2018 включно. Зазначений вище документ був доставлений до ДФС України 14.11.2018 о 17:00:54, що підтверджується квитанцією №1 від 16.11.2018, яка надійшла до позивача о 08 годині 11 хвилин. 15.11.2018 у зв'язку із неотриманням від контролюючого органу квитанції про прийняття/неприйняття електронного документу та для запобігання негативних наслідків, позивач о 14 годині 51 хвилині повторно направив податкову накладну №644 від 31.10.2018 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте ані протягом операційного дня 14.11.2018, ані протягом операційного дня 15.11.2018 жодної квитанції про прийняття/неприйняття податкової накладної №644 від 31.10.2018 ДФС отримано не було. Позивач звертає увагу суду на те, що 16.11.2018 о 08:11 із повідомлень ДФС, отриманих засобами електронного зв'язку позивач дізнався, що податкова накладна №644 від 31.10.3018, що була направлена на реєстрацію 14.11.2018 та повторно 15.11.2018, не прийнята контролюючим органом внаслідок виявлення помилки у коді товару. Той факт, що податкова накладна №644 своєчасно була направлена для реєстрації підтверджується повідомленням ДФС від 16.11.2018 о 08:11 з зазначенням «Документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 14.11.2018 року в 17:00:54» та від 16.11.2018 о 08:11 з зазначенням «Документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 15.11.2018 року в 14:48:18». Податкова накладна №644 від 31.10.2018 зареєстрована в ЄРПН тільки 16.11.2018 о 16:18:28 за №9255152594 про що свідчить відповідна квитанція та повідомлення про прийняття документа яке надійшло лише 19.11.2018 о 09:05 та 22.11.2018 о 08:38. Також підтвердженням своєчасного направлення податкової накладної №644 є роздрукування з електронного реєстру модифікацій проходження документу, а саме дата та час його відправлення, отримання Квитанції та Повідомлення що здійснювало підприємство в період з 14.11.2018 по 22.11.2018 та скріншот робочого вікна М.E.DOC. Також, позивачем 15.11.2018 сформовано та направлено Запит №571615 щодо отримання відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних які реєструвались платником податків 14.11.2018, але відповідь на Запит також надіслана не була. З інтернет ресурсів також стало відомо, що 14-16 листопада 2018 року виникли збої у роботі сервера прямого з'єднання ДФС України, що призвело до відсутності квитанцій про реєстрацію звітів та накладних. Поряд з цим. з метою виявлення обставин, що свідчить про несвоєчасність отримання від ДФС України інформації про не реєстрацію, протягом 14.11.2018 та 15.11.2018, податкової накладної №644 від 31.10.2018, позивач звернувся з листом до Державної фіскальної служби України від 16.11.2018 за вих.№3859 в якому вимагав надання обгрунтованих пояснень щодо несвоєчасності надходження квитанції №1 про відмову у реєстрації податкової накладної. Однак, станом на дату подання цього позову будь-яких пояснень від Державної фіскальної служби України на адресу ТОВ «Бердянські ковбаси» не надходило. Враховуючи викладене можна констатувати те, що оскільки протягом операційного дня 14.11.2018 та 15.11.2018 від ДФС України не надійшло відповіді про відмову у реєстрації податкової накладної, або про зупинення її реєстрації, то в силу п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна виписана 31.10.2018 за №644 вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Представник позивача підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.107), в якому зазначено, що на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 та пп.75.1.1 п.75.1 ст.75, у порядку ст.76 Податкового кодексу України Бердянським управлінням ГУ ДФС у Запорізькій області було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «Бердянські ковбаси» за звітний період жовтень 2018 року №9257178255 від 20.11.2018. За результатами камеральної перевірки декларації з ПДВ встановлено порушення підприємством граничних термінів реєстрації податкової накладної №644 від 31.10.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: при граничному терміні реєстрації вказаної податкової накладної в ЄРПН 15.11.2018, фактична дата реєстрації такої накладної є 16.11.2018. Вказане є порушенням вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України. Враховуючи вищенаведене, за затримку реєстрації податкової накладної №644 від 31.10.2018 на 1 календарний день на суму ПДВ 5393304,44 грн., у відповідності до п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України Бердянським управлінням ГУ ДФС у Запорізькій області винесено повідомлення-рішення від 24.01.2019 за №0006395106 щодо застосування штрафу у розмірі 10% на суму 539330,44 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних зведена податкова накладна №644, виписана ТОВ «Бердянські ковбаси» 31.10.2018 із сумою ПДВ 5393304,44 грн., зареєстрована 16.11.2018 о 16 год. 18 хв., про що свідчить Квитанція №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, тобто порушено граничний термін реєстрації на 1 календарний день. Враховуючи вищенаведене, винесене податкове повідомлення-рішення від 24.01.2019 за №0006395106 до Акта камеральної перевірки Бердянського Управління ГУ ДФС у Запорізькій області від 20.12.2018 за №1401/08-01-51-06/25480722 щодо встановлення факту несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідальність за яке передбачено п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України, відповідач вважає правомірним та таким, що відповідає приписам податкового законодавства України.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 13.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 11.03.2019 об 12 год. 30 хвил. за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 11.03.2019 відкладено розгляд справи на 08.04.2019 об 12 год. 30 хвил.
Розглянувши матеріали справи, суд з’ясував наступне.
20.12.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2018 року платника ТОВ «Бердянські ковбаси», за результатами якої складений Акт №1401/08-01-51-06/25480722 від 20.12.2018 (надалі – Акт камеральної перевірки №1401/08-01-51-06/25480722 від 20.12.2018) (а.с.11-14).
У висновку Акту камеральної перевірки №1401/08-01-51-06/25480722 від 20.12.2018 зазначено про порушення позивачем вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме - перевищення граничного терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У вказаному вище Акті камеральної перевірки №1401/08-01-51-06/25480722 від 20.12.2018 зазначено про прострочення на 1 день реєстрації податкової накладної №644 від 31.10.2018.
Результатом розгляду ГУ ДФС у Запорізькій області Акту камеральної перевірки №1401/08-01-51-06/25480722 від 20.12.2018 стало прийняття 24.01.2019 податкового повідомлення-рішення №0006395106, яким ТОВ «Бердянські ковбаси» збільшено грошове зобов’язання з податку на додану вартість на суму 539330 грн. 44 коп., яке є штрафною (фінансовою) санкцією, нарахованою відповідно до п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України (а.с.8).
З приводу калькуляцій сум у сторін зауважень немає.
Вирішуючи по суті переданий на розсуд публічно-правовий спір суд з урахуванням викладеного вище виходить з наступного.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем. Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг. У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов’язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з податку за такою операцією. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
У п.12 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 за №341) (надалі – «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), зазначено: «12.Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: … наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; …».
Як передбачено п.13 - п.15 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних»: «13.За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). 14.Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС. 15.У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття».
Згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів. (…).
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що законодавством встановлено чіткі терміни реєстрації податкових накладних, що надаються продавцем товару покупцю, в Єдиному реєстрі податкових накладних та за порушення яких податковим законодавством передбачено нарахування штрафних санкцій.
Водночас, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Тобто, визначальною умовою для застосування штрафних (фінансових) санкцій є вчинення порушення вимог податкового законодавства, що вчинено за наявності протиправних дій суб'єкта господарювання націлених на вчинення такого порушення.
Таким чином, оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з врахуванням наявності, такої обов'язкової умови як наявність вини у діях платника податку при вчиненні порушення. Відсутність такої вини унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем як постачальником (продавцем) було виписано податкову накладну №644 від 31.10.2018, останнім днем реєстрації якої у Єдиному реєстрі податкових накладних є 15.11.2018 (а.с.34-86).
Позивач 14.11.2018 о 16:44 год. здійснив подання податкової накладної №644 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у визначеному документообігу порядку. 15.11.2018 у зв'язку із неотриманням від контролюючого органу квитанції про прийняття/неприйняття електронного документу позивач повторно направив податкову накладну №644 від 31.10.2018 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна №644 була доставлена до ДФС України 14.11.2018 о 17:00:54 та 15.11.2018 о 14:48:18, що підтверджується квитанціями №1 від 16.11.2018, які надійшли до позивача о 08:11 год. (а.с.19-22).
Згідно з текстами квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних «ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО». Виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий - рядок 159. Код товару (1910) не відповідає Довіднику кодів товарів згідно з УКТЗЕД. Документ не може бути прийнятий - рядок 416. Код товару (НОМЕР_1) не відповідає Довіднику кодів товарів згідно з УКТЗЕД».
Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що у випадку коли б 14 та 15 листопада 2018 року позивачу було б надіслано та він би б отримав квитанції про не прийняття податкової накладної №644 від 31.10.2018 протягом операційних днів, то він би б вчасно усунув недоліки податкової накладної №644 від 31.10.2018 та зареєстрував її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, реєстрація податкової накладної №644 від 31.10.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних відбулась 16.11.2018 (а.с.25), тобто у день, коли позивач дізнався про недоліки у податковій накладній №644 від 31.10.2018.
Як зазначалося вище, відповідно до положень п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.2 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Згідно з п.3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
У 2018 році дні 14 (середа) та 15 листопада (четверг) були робочими.
Суд звертає увагу на те, що відповідачем не представлено та судом не здобуто доказів про надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної №644 саме протягом операційних днів 14.11.2018 або 15.11.2018 (з 8-ї години до 20-ї години), а тому відповідно до вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, така податкова накладна вважається зареєстрованою ЄРПН.
Враховуючи наведені обставини, суд не вбачає в діях ТОВ «Бердянські ковбаси» наміру вчинити податкове правопорушення, а саме невчасно зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки позивач вчасно намагався, 14.11.2018 та 15.11.2018 провести реєстрацію податкової накладної №644 від 31.10.2018, однак з незалежних від позивача причин автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронної звітності» ДФС України тільки 16.11.2018 позивачем отримано від контролюючого органу квитанції №1 про неприйняття електронного документу.
Таким чином, суд вважає, що до позивача не може бути застосовано заходи відповідальності за порушення, яке вчинено ним за відсутності такої складової як вини та наміру вчинити таке порушення, а отже застосування до ТОВ «Бердянські ковбаси» штрафних санкцій за п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України суперечить нормам чинного законодавства.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0006395106 прийнято 24.01.2019 ГУ ДФС у Запорізькій області не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб’єктом владних повноважень у справі було ГУ ДФС у Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 8089 грн. 98 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) №0006395106 від 24.01.2019, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Бердянські ковбаси» (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, Мелітопольське шосе, буд.82/2; код ЄДРПОУ 25480722) збільшено грошове зобов’язання з податку на додану вартість у сумі 539330 грн. 44 коп.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бердянські ковбаси» (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, Мелітопольське шосе, буд.82/2; код ЄДРПОУ 25480722) з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) судові витрати у сумі 8089 грн. 98 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 08.04.2019.
Суддя О.О. Прасов