Ухвала суду № 81082160, 11.04.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2019
Номер справи
240/4984/19
Номер документу
81082160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

11 квітня 2019 року м. Житомир справа № 240/4984/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши клопотання про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання провести нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, щодо не нарахування та не виплаті їй з 17.07.2018 щомісячної грошової допомоги у зв’язку з обмеженим споживанням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести з 17.07.2018 нарахування та виплату їй щомісячної грошової допомоги у зв’язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі, що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, щомісячно.

Одночасно з позовною заявою було подано до суду клопотання, в якому позивач просила звільнити її від сплати судового збору. Таку вимогу позивач обґрунтовує тяжким матеріальним станом. В підтвердження даних обставин позивач надала до суду довідку Державної фіскальної служби від 06.03.2019 №31575/14/06-30-55-73-03 та довідку виконкому Овруцької міської ради №653 від 07.03.2019.

Розглянувши зазначене клопотання суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені в Законі України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI).Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пп.1 п. 3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено, що з 01 січня 2018 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у становить 1921,00 гривень.

Таким чином, позивач при подачі до суду даного позову повинна була сплатити судовий збір у розмірі 768,40 гривень.

Вирішуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати з наступних підстав:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Зі змісту викладених норм випливає, що у випадку наявності однієї із альтернативних умов, передбачених ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та враховуючи майновий стан сторони, суд має право звільнити особу від сплати судового збору. Суд також відмічає, що умовою для звільнення особи від сплати судового збору є її незадовільний майновий стан. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з частиною 1 статті 77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Позивачем до суду надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2018 рік від 06.03.2019 №31575/14/06-30-55-73-03, видані Головним управління ДФС у Житомирській області, згідно з якими за період з 1 кварталу 2018 року по 4 кварталу 2018 року доходи у ОСОБА_1 становлять 482, 00 грн.

Крім того, позивачем до суду надано довідку виконкому Овруцької міської ради №653 від 07.03.2019 , в якій зазначено, що позивач з 06.08.2012 по даний час ніде не працює.

Оскільки, розмір судового збору, який підлягав сплаті позивачем при зверненні з даним позовом до суду перевищує 5 відсотків розміру доходу позивача за 2018 рік , то суд вважає що надана позивачем довідка, є достатнім доказам для підтвердження її важкого матеріального становища.

Крім того, як вбачається з позовної заяви, предметом позову є захист соціальних прав позивача.

Враховуючи надані документи про майновий стан позивача та предмет спору у даній справі, суд вважає, що відповідно до норм статті 8 Закону №3674-VI є достатні підстави для звільнення від сплати судового збору.

Тому, з метою забезпечення доступу позивача до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ОСОБА_1 та звільнити її від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст.133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.8 Закону України "Про судовий збір",

ухвалив:

Клопотання ОСОБА_1 задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 768,40 гривень за подання до Житомирського окружного адміністративного суду позовної заяви до Управління праці та соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання провести нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги.

Суддя І.Е.Черняхович

інше Звільнено від сплати судового збору

Повний текст ухвали складено 11.04.19