
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2019 р. Справа№200/3496/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (Донецька область, м. Торез, вул. Харківська, 14) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, м. Слов’янськ, площа Соборна, 3) з вимогами:
- визнати бездіяльність відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсійних виплат позивачу з 01.01.2016 року по 31.01.2018 року, з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року у розмірі 166371,76 грн. протиправною;
- зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу пенсію за весь період, з 01.01.2016 року по 31.01.2018 року, з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року у розмірі 166371,76 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та знаходиться на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком. Вказує, що з 01.01.2016 року по 31.01.2018 року, з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року не отримував пенсійних виплат. Позивач вважає припинення виплати пенсії протиправним та таким, що порушує його конституційні права.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву (вих. № 9009/07 від 02.04.2019 року), в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. У наданому відзиві відповідач не заперечує факт перебування позивача на обліку, та зазначає, що виплату пенсії не проведено з 01.03.2016 року по 31.01.2018 року та з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року. Вказує на те, що борг за минулий період не виплачується. Зазначає, що оскільки виплату пенсії позивачу поновлено – відсутні підстави для задоволення позову.
Ухвалою суду від 12.03.2019 року було прийнято до провадження позовну заяву, відкрито провадження в адміністративній справі №200/3496/19-а. Суд призначив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Одночасно, суд зобов’язав відповідача надати: засвідчену належним чином копію пенсійної справи позивача; відомості щодо нарахування пенсії позивачу за спірний період (помісячно); ґрунтовні пояснення щодо підстав припинення виплати пенсії та відповідні докази на їх обґрунтування (розпорядження/рішення про припинення виплати пенсії тощо).
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії ВС №929676, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем по справі, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку управління як внутрішньо переміщена особа згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 14.02.2018 року № НОМЕР_2.
Відповідач листом від 13.11.2018 року № 368/Щ-02-01-08 повідомив позивача про те, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду з лютого 2018 року. Щодо виплати пенсії позивача за минулий час, відповідач відзначив, що виплата пенсії позивачу за періоди, коли він не отримував пенсію можлива після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку, який урегулює дане питання та який на теперішній час не прийнятий.
З витягу з електронної пенсійної справи позивача та довідки Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області вбачається, що за період з 01.03.2016 року по 31.01.2018 року та з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року позивачу не виплачено пенсію.
Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів щодо прийняття відповідачем окремого рішення про припинення виплати пенсії, в порядку, передбаченому ст. 49 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви та листа відповідача, спірними питанням у справі є правомірність припинення виплати пенсії позивачеві. Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Суд зазначає, що за наслідками апеляційного перегляду Великою Палатою Верховного Суду набрало законної сили рішення Верховного Суду від 03 травня 2018 року у зразковій справі № 805/402/18 (Пз/9901/20/18) за позовом ОСОБА_2 до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень ч. 10 ст. 290 КАС України у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає:
1) ознаки типових справ;
2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм;
3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
У своєму рішенні від 03 травня 2018 року Верховний Суд дійшов висновку, що в контексті цієї зразкової адміністративної справи ознаками типових, визначених п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України справ, є такі (пункт 113 рішення):
1) позивач у цій категорії справ є пенсіонер, якому/якій призначено пенсію згідно із Законом № 1058-ІV та який/яка є внутрішньо переміщеною особою;
2) відповідачем є територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з припиненням територіальними органами Пенсійного фонду України виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам з підстав, які не передбачені п. 1, 3 – 5 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати неправомірними дії щодо припинення виплати пенсії та зобов'язати відповідача відновити виплату пенсії).
Окрім того, Верховним Судом було визначено обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права. А саме – у пункті 114 рішення зазначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах, в яких позивач:
1) є громадянином України;
2) має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою органів соціального захисту населення про взяття її на облік, як внутрішньо переміщеної особи;
3) є пенсіонером та отримує пенсію, призначену їй відповідно до Закону № 1058-IV.
Поновлення виплати пенсії потребує здійснення додаткових дій позивачем.
Відповідач право позивача на отримання пенсії не заперечує.
На підставі досліджених матеріалів адміністративної справи №200/3496/19-а суд доходить висновку, що вона відповідає ознакам типової справи, наявні обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права. Обставини, які виключають типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм – відсутні. Отже, зазначена справа розглядається як типова.
Суд зазначає, що в силу вимог ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до положень ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Підстави припинення виплати пенсії передбачені нормами ст.49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно яких виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Верховний Суд у постанові від 22 березня 2018 року (справа №243/6391/17) за результатом розгляду аналогічної справи дійшов висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття Пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених статтею 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Проте, суд зауважує, що відповідачем не надано достатніх та переконливих доказів щодо існування передбачених нормами ст.49 Закону №1058-IV підстав для припинення виплати пенсії. Крім того, суд зауважує, що при переведені пенсійної справи до відповідача позивачем було виконано усі передумови для встановлення його на облік. Також, суд зазначає, що відповідачем у травні 2018 року було отримано рішення Комісії про поновлення виплати позивачеві пенсії та електронна пенсійна справа позивача, проте нараховано та виплачено було не всю суму заборгованості, тому суд вбачає протиправну бездіяльність відповідача.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач у цьому разі не може посилатися на відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій, оскільки порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами ч.2 зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень ч. 5 ст. 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Разом з тим, відповідач надав до суду докази існування заборгованості з виплати пенсії позивачу за період з 01.03.2016 року по 31.01.2018 року та з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року. З урахуванням дискреційних повноважень управління Пенсійного фонду щодо розрахунку, нарахування та виплаті пенсії, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а саме шляхом визнання бездіяльність відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсійних виплат позивачу з 01.03.2016 року по 31.01.2018 року, та з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року протиправною; зобов’язання нарахувати та виплатити позивачу пенсію за весь період, з 01.03.2016 року по 31.01.2018 року та з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Приписами ч.1 ст.371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зауважує на таке.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення ст.382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб. За таких обставин відсутня необхідність застосування положень ст.382 КАС України.
Щодо клопотання позивача про встановлення порядку виконання рішення, шляхом розстрочки виконання виплати заборгованості пенсійних виплат щомісяця у розмірі 2 мінімальних заробітних плат на день виконання судового рішення.
Відповідно до ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Зі змісту вищезазначеної норми вбачається, що відстрочення або розстрочення виконання рішення можливе лише після ухвалення судом рішення у справі, тобто на стадії його виконання. У даній справі станом на час звернення відповідача із заявою про розстрочення рішення, судом рішення не ухвалено, а тому заява відповідача подана до суду передчасно.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє відповідачу у задоволенні заяви про розстрочення виконання рішення, у зв'язку з її передчасністю.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Ухвалою суду від 12.03.2019 року задоволено клопотання позивача та відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
Відповідно до ч.ч. 1 та 3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (Донецька область, м. Торез, вул. Харківська, 14, паспорт серії ВС №929676) до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсійних виплат ОСОБА_1 з 01.01.2016 року по 31.01.2018 року, з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року протиправною.
Зобов’язати Слов'янське об’єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за весь період, 01.03.2016 року по 31.01.2018 року та з 01.09.2018 року по 31.10.2018 року.
В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовити.
Звернути до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії ОСОБА_1 (Донецька область, м. Торез, вул. Харківська, 14, паспорт серії ВС №929676) в межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_1 (Донецька область, м. Торез, вул. Харківська, 14, паспорт серії ВС №929676) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 192,10 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 576,30 грн.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 11.04.2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Загацька Т. В.