Рішення № 81067197, 10.04.2019, Бериславський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
10.04.2019
Номер справи
647/898/19
Номер документу
81067197
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 647/898/19

№ провадження 2-о/647/30/2019

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.04.2019 року Бериславський районний суд Херсонської області в складі:

головуючої - судді: Миргород В.С.

при секретарі: Татаровської І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бериславі цивільну справу №647/898/19 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження, заінтересовані особи Бериславський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, ОСОБА_2, суд

встановив:

У квітні 2019 року заявник звернувся до суду із вказаною заявою, посилаючись те, що 18.10.2008 року було укладено шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 року у подружжя ОСОБА_1 на території АР Крим народився син - ОСОБА_4, та видане свідоцтво про народження Керченським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим. Оскільки документи про факт його народження не відповідають вимогам чинного законодавства України та не створюють правових наслідків, ці обставини унеможливлюють отримання свідоцтва про народження у Бериславському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області. В зв'язку з чим, заявник просить суд встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_4, народженого ІНФОРМАЦІЯ_8 у місті Керч, Автономної Республіки Крим, записати у графі батько - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Прибузьке Жовтневого району Миколаївської області, громадянин України, мати - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженку с.Щолкіне Ленінського району АР Крим, громадянку України.

В судове засідання заявник не з'явився, заявою від 10.04.2019 року просив справу розглядати за його відсутності, на задоволені заяви наполягав по вищезазначеним обставинам.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, заявою від 10.04.2019 року просив розглянути справу за його відсутності, проти задоволення заяви не заперечував.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, заявою від 10.04.2019 року просила розглянути справу за її відсутності, проти задоволення заяви не заперечувала.

У відповідності до ч.3 ст.211, ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності сторін, належних чином повідомлених про день, місце та час розгляду справи на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до ч.1 ст.81, ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до п.п. 3,4 п. 5 ст. 12 ЦПК України - суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє захисту їхніх прав у випадках встановлених нормами ЦПК України.

Дослідивши матеріали цивільної справи, з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» територія Автономної Республіки Крим є тимчасово окупованою територією, а ст. 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконним, якщо вони створені у порядку, не передбаченому законом, а видані цими органами акти (рішення, документи) є недійсними і не створюють правових наслідків.

Згідно до роз'яснення Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», п.10 відповідно до п.4 ст.273 ЦПК України суди можуть встановлювати факти реєстрації усиновлення (удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах РАГС не зберігся відповідний запис чи відмовлене в його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акта громадського стану. Тобто факт народження, реєстрації шлюбу може бути встановлений у порядку особливого провадження за умови наявності у минулому актового запису.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» (за внесеними змінами від 09.09.2011 року), підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я , який проводив огляд матері та дитини. У разі, якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному КМУ. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

У відповідності до статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Питання щодо можливості використання як доказів документів, які видані органами та установами, що знаходяться на тимчасового окуповані території України, вирішується судом з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів (статті 77, 78 ЦПК України). Зокрема, належними відповідно до частини першої статті 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Допустимими за змістом частини першої цієї статті є докази, одержані в порядку, встановленому законом.

Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до ч.1ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

У частині першій статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.

При цьому, суд враховує принцип 3 Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, згідно якого дитині повинно належати з її народження право на ім'я та громадянство та статтю 7 Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральної Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року, відповідно до якої дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна республіка Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», норми якого стосуються тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, у висновках ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії(Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження та реєстрації шлюбу особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.

Судом встановлено, що відповідно до паспорту громадянина України, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженець с.Прибузьке Жовтневого району Миколаївської області, з 27.10.2011 року зареєстрований за адресою АДРЕСА_2

Згідно із свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3, ОСОБА_1 18.10.2008 року зареєстрував шлюб із ОСОБА_3.

Відповідно до паспорту громадянина України, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7, уродженка с.Щолкіне Ленінського району АР Крим, з 05.01.2010 року зареєстрована за адресою АДРЕСА_2

Згідно довідки про народження №73 від 24.01.2018 року вбачається, що в архіві Керченського міського відділу записів актів громадянського стану Департаменту записів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим наявний запис про народження ОСОБА_4 народженого ІНФОРМАЦІЯ_8, місце народження м.Керч, батьки ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

Згідно із листом Бериславського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 15.08.2018 року, у проведенні державної реєстрації народження відмовлено, оскільки для підтвердження факту народження дитини пред'явлено документ, форма якого не відповідає чинному законодавству України та він виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а тому не створює правових наслідків.

За встановлених обставин, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження ОСОБА_4 є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, яким є заявник, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість ОСОБА_1 отримати свідоцтво про народження дитини, видане державним органом України.

З огляду на викладене, суд вважає доведеним факт народження ОСОБА_4 і визначає датою її народження ІНФОРМАЦІЯ_8, місцем народження - м.Керч АР Крим, вказавши батьком - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Прибузьке Жовтневого району Миколаївської області, громадянин України, матір'ю - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженку с.Щолкіне Ленінського району АР Крим, громадянку України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.5, 12, 13, 81, 89, 263-265, 315, 317 ЦПК України, ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі на тимчасово окупованій території - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_8, народженого в місті Керч АР Крим, записати у графі батько - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Прибузьке Жовтневого району Миколаївської області, громадянин України, мати - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженку с.Щолкіне Ленінського району АР Крим, громадянку України.

Підставою для внесення до актового запису про народження відомостей про батька дитини зазначити актовий запис № 100, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Чорноморського районного управління юстиції в АР Крим, Україна 18 жовтня 2008 року (свідоцтво про шлюб, серія НОМЕР_4 видане 18 жовтня 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану Чорноморського районного управління юстиції в АР Крим, Україна).

Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення в цій частині не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга із врахуванням п. 15.5 розділу ХII «Перехідні положення» ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.

Повне рішення складено 10.04.2019 року.

Заявник ОСОБА_1, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Заінтересована особа Бериславський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, 74300, Херсонська область, м.Берислав, вул.Центральна, 265, код ЄДРПОУ 04059875.

Заінтересована особа ОСОБА_2, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2.

Суддя В. С. Миргород