Постанова № 810656, 05.07.2007, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
05.07.2007
Номер справи
9/67-39а
Номер документу
810656
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" липня 2007 р.

Справа № 9/67-39А.

за позовом Контрольно-ревізійного управління у Волинській області, м. Луцьк

до Комунального підприємства редакції Рожинської районної громадсько-політичної

газети «Наш край», м. Рожище

про стягнення 33 280 грн. коштів, використаних не за цільовим призначенням

Головуюча суддя Соломка Л.І. При секретарі Кідиба Т.О.

Представники:

Від позивача: Пальонка СІ. - гол. контролер-ревізор, довіреність №015-07/3064 від 11.06.2007 р.;

Від відповідача: Пастушак П.І. - редактор газети;

Від залученого до участі у справі: Управління Державного казначейства у Рожищенському районі: Бединська Л.В. - начальник відділу, довіреність від 04.07.2007 р., від Головного управління Державного казначейства України у Волинській області: Зізюкіна Ю.Л. - гол. спеціаліст юридичного відділу, довіреність №12-09/10-83-521 від 01.02.2007 р.

Права та обов'язки представникам сторін роз'яснені відповідно до ст.ст. 49,51 КАС України.

Відводу складу суду не заявлено.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу від представників сторін не поступало.

Суть спору: Позивач - Контрольно-ревізійне управління у Волинській області звернувся з адміністративним позовом до господарського суду та просить стягнути з редакції газети «Наш край», м. Рожище в дохід місцевого бюджету 33 280 грн. коштів, використаних не за цільовим призначенням, і врахуванням уточнення від 04.07.2007 р. №015-07/3462 контрольно-ревізійне управління у Волинській області повідомило реквізити для зарахування коштів в районний бюджет за кодом бюджетної класифікації доходів 24060300 «Інші надходження», отримувач коштів - УДК у Волинській області, р/р №3141754470035 в банку УДК у Волинській області, МФО 803014, код ЄДРПОУ - 13369965.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що при проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача виявлено факт використання коштів місцевого бюджету не за призначенням, а саме: кошти, які надійшли від співзасновника газети - Рожищенської районної ради на поповнення статутного фонду в загальній сумі 33 280 грн. редакцією газети використано на поточні потреби, тобто допущено порушення вимог Бюджетного кодексу України, Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. №228 і відповідних рішень Рожищенської районної Ради.

У доповненні до позовної заяви від 18.06.2007 р. №015-07/3232 позивач зазначив, що кошти відповідачу були надані відповідно до затвердженого кошторису за КФКВ 180409 «Внески органів влади АР Крим та органів місцевого самоврядування у статутні фонди суб'єктів підприємницької діяльності, КЕКВ 2410 «Капітальні трансферти підприємствам, установам, організаціям», тобто всі капітальні видатки одержувачів, мали виключно цільовий характер - внески у статутний фонд СПД відповідно до чинного законодавства.

Щодо права на перевірку та подання позову до господарського суду позивач послався на ст.ст. 2,10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 р. №2939, якими такі права йому надані.

Відповідач - Рожищенська районна громадсько-політична газета «Наш край»у відзиву від 31.05.2007 р. №22 проти позову заперечує, посилаючись на наступне:

-дані кошти профінансовано районною радою, як співзасновником установи, на підставі рішення районної ради від 22.09.2005 р. №19/17 та від 20.10.2005 р. №20/2 за рахунок бюджету розвитку районної ради відповідно до п. 2 ст.71 Бюджетного кодексу України. Отримані кошти, помилково не було віднесено на збільшення статутного фонду, не зроблена відповідна бухгалтерська проводка. Але зважаючи на важкий фінансовий стан редакції районна рада за її звернення прийняла рішення про зменшення статутного фонду, тому вважає, що не порушив вимог законодавства зазначених позивачем при проведенні ревізії.

На думку відповідача, яку він підтверджує посиланням на наказ Держказначейства №194, до коду 2400 входить і код 2410, включаються також і трансфертні платежі підприємствам для покриття збитків минулих років. Контроль за використанням зазначених коштів покладено на Держказначейство, яке не вбачало порушень при переведенні коштів на рахунки редакції. Також і районна рада, як розпорядник коштів і один із співзасновників редакції не має претензій до відповідача щодо використання стягуваної суми.

У судовому засіданні 12.06.2007 р. за клопотанням представника відповідача заслухані покази свідків: начальника фінансового управління Рожищенської РДА Івашина В.Г. та головний бухгалтер редакції Шишко Н.А., відповідно з порядком допиту свідків, передбачених ст.141 КАС України.

Свідок Івашин В.Г. пояснив суду, що безпосередньо приймав участь у підготовці рішення Рожищенської районної ради, якими було заплановано спрямувати кошти, які надійдуть від відчуження майна комунальної власності на поповнення статутного фонду редакції газети. Вважає, що районна рада вправі була приймати таке рішення, а редакція газети мала право використовувати ці кошти таким чином як використала. Посилався на лист Держкомпідприємництва від 23.03.2004 р. №1776, де зазначено, що діючі нормативно-правові акти не передбачають покладення функцій по здійсненню контролю за формуванням статутного фонду при його збільшенні чи зменшенні на будь-який окремий орган державної влади, тому КРУ не вправі проводити перевірки формування статутного фонду редакції.

Свідок Шишко Н.А. пояснила, що кошти поступили на спеціальний рахунок КЕКВ 2410 в Держказначействі, з цього рахунку згідно платіжного доручення редакції перераховані на поточний рахунок дирекції у КБ «Приватбанк»та використані на покриття збитків, які були на кінець року.

У судовому засіданні 05.07.2007 р. представник відповідача зазначив, що кошти згідно з рішенням районної ради для наповнення статутного фонду поступили на реєстраційний бюджетний рахунок редакції та перераховані згідно 3-х платіжних доручень на розрахунковий рахунок редакції, як це передбачено планом та згідно з наказом Державного казначейства України №194 від 04.11.2004 р. Тобто, витрачання коштів було не з реєстраційного бюджетного рахунку, а з розрахункового рахунку редакції, про що в акті ревізії не зазначено.

Представники залучених до участі у справі для дачі письмових пояснень ВДК у Рожищенському районі та ГУДК України у Волинській області у судовому засіданні пояснили, що у 2005р. згідно рішень районної ради від 22.09.2005 №19/17 та від 20.10.2005р. №20/2 було заплановано по КФК 180409 „Внески органів влади та місцевого самоврядування у статутні фонди суб’єктів підприємницької діяльності” за КЕКВ 2410 –40 тис. грн., із яких фактично надійшло 33280 грн.

Дані кошти відповідно до поданих 4 платіжних доручень по КЕКВ 2410

з реєстраційного рахунку редакції газети „Наш край” було перераховано на поточний рахунок редакції в КБ „Приватбанк” як внески в статутний фонд, що відповідає рішенням районної ради, коду економічної класифікації видатків та наказу Державного казначейства України № 205 від 04.11.2002 р. „Про затвердження порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів”.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, відповідач заперечував проти позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, ВДК у Рожищенському районі та ГУДК України у Волинській області, оцінивши зібрані по справі докази відповідно до вимог ст. 86 КАС України, господарський суд дійшов висновку, про позовні вимоги до задоволення не підлягають.

При цьому суд виходив з такого:

Відповідно до Статуту редакції Рожищенської районної газети „Наш край” зареєстрованого Рожищенською РДА 20.03.1998р. згідно розпорядження №98, установчого договору від 4.01.1999р. з наступними змінами, найменування юридичної особи на дату розгляду справи наступне: комунальне підприємство редакція Рожищенської районної громадсько-політичної газети „Наш край”, що стверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців (а.с. 72).

Порядок утворення, наділення майном, формування статутного фонду комунального унітарного підприємства врегульовано ст. 78 Господарського кодексу України.

З розділу ІІІ Статут редакції газети вбачається, що співзасновниками є районна рада, районна державна адміністрація і трудовий колектив редакції. Редакція у своїй діяльності керується Законами України „Про державні засоби масової інформації в Україні”, „Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” (п.3.1 Статуту).

Згідно з п. 3.2 Статуту співзасновники згідно з вищеназваними Законами України забезпечують необхідне фінансування для нормального функціонування газети, створюють належні виробничі та соціально-побутові умови життя і праці співробітникам редакції.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України „Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації відповідно до законодавства забезпечують повне виконання власних фінансових зобов’язань як засновників (співзасновників) засобів масової інформації перед їх редакціями (юридичними особами).

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішень співзасновника редакції Рожищенської районної ради від 22.09.2005р. № 19/7 та від 20.10.2005р. № 20/2 було заплановано спрямувати надходження від відчуження майна комунальної власності, як внески у статутний фонд редакції газети, 10000 грн. та 30000 грн. Фактично у 2005р. від співзасновника надійшло за КФКВ 180409, КЕКВ 2410 –33280 грн., які поступили на реєстраційний рахунок редакції у ВДК з послідуючим їх перерахуванням на поточний рахунок редакції в КБ „Приватбанк”.

Зазначені перерахування здійснені у відповідності до рішення районної № 205 від 04.11.2002р., що підтвердили у судовому засіданні представники ВДК у Рожищенському районі та ГУДК у Волинській області.

Витрачання коштів відповідачем було проведено з поточного рахунку редакції.

Водночас розмір статутного фонду комунального підприємства визначається радою при створенні підприємства і може бути змінений за рішенням останньої. (п.4 ст. 78 ГК України).

Матеріалами справи стверджується що Рожищенська районна рада, як співзасновник, була поінформована про вищезазначений порядок витрачання коштів редакцією газети, що підтвердив у судовому засіданні начальник фінансового управління Рожищенської РДА Івашин В.Г. і погодилася з діями редакції, а у подальшому схвалила дії редакції газети, прийнявши рішення від 13.12.2006р. № 9/4, де погодилася на зменшення статутного фонду редакція газети „Наш край” на суму 33,28 тис. грн. керуючись п.4 ст. 78 ГК України.

Головні завдання державної контрольно-ревізійної служби визначені ст. 2 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу”

Водночас, діючі нормативно-правові акти не передбачають покладання функцій по здійсненню контролю за формуванням Статутного фонду при збільшенні, зменшенні, поповненні його на будь-який окремий орган державної виконавчої служби, в тому числі і на органи контрольно-ревізійної служби.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 78 Господарського кодексу України, Законами України „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, „Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, ст.ст. 69-86, 158-163, КАС України, господарський суд

постановив:

У позові відмовити.

Суддя Л.І.Соломка

Дата підписання повного

тексту постанови ____липня 2007року

Суддя