Рішення № 81063159, 09.04.2019, Виноградівський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
299/3784/18
Номер документу
81063159
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Виноградівський районний суд Закарпатської області

___________________ Справа № 299/3784/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.04.2019 року м.Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючого - судді Левка Т.Ю., секретар судового засідання - Роман К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Виноградів цивільну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області до ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Виноградівська районна державна адміністрація, про визнання недійсним договору оренди землі від 11.01.2010 року за № 041024200032,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області звернулося до Виноградівського районного суду Закарпатської області із позовною заявою до відповідача ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Виноградівська районна державна адміністрація, про визнання недійсним договору оренди землі від 11.01.2010 року за № 041024200032.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 15 грудня 2009 року між Виноградівською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_3 та відповідачем ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки строком на 42 роки, що зареєстровано у Виноградівській філії Закарпатського регіонального центру ДЗК 11.01.2010 за № 041024200032. Предметом зазначеного Договору є земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 5,0000 га - рілля (кадастровий номер НОМЕР_1) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в контурі №176 за межами населених пунктів Пийтерфолвівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області. Відповідно до пункту 9, 10, 11 даного Договору оренди, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі встановленому за пропозицією комісії з розгляду питань у галузі земельних відносин від 11.11.2009 в розмірі 3 відсотки нормативно грошової оцінки, що становить 1973,67 грн. - річна сума, рівними частками до 15 серпня та 15 листопада щороку на рахунок Пийтерфолівської сільської ради. Листом від 26.10.2018 №223/9/07-00 Виноградівська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Закарпатській області повідомило Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, що громадянка ОСОБА_1 сплатила орендну плату з фізичних осіб 2958 грн. протягом 2017 року та 2958 грн. протягом 2018 року. Згідно положень п.28 вищезазначеного Договору дія Договору припиняється: у разі закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря; припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Позивач також вказує, що повноваження щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності, розташованими за межами населених пунктів, з 01.01.2013 належать центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин (Держгеокадастру ) та його територіальним органам. Відповідно, Виноградівська районна державна адміністрація, незважаючи на те, що вона є стороною договору оренди землі (земельної ділянки), втратила повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою, що є предметом Договору оренди. Згідно з пунктом 36 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Однак, незважаючи на вищевказане, Виноградівська районна державна адміністрація фактично залишалась стороною Договору оренди, оскільки не було укладено додаткової угоди про заміну сторони у спірному Договорі оренди.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є предметом Договору оренди землі площею 5,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_1, на день подання позовної заяви не розроблялась, відповідно орендна плата, що є істотною умовою Договору оренди не відповідає вимогам чинного законодавства.

З метою приведення договору оренди землі у відповідність до вимог статей 288-289 Податкового кодексу України та Стратегії удосконалення механізму управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, яка затверджена постановою КМУ № 413 від 07.06.2017, Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області неодноразово надіслано на адресу Відповідача листи 30.05.2014 №27-7-0.7-3705/2-14, від 16.06.2014 №27-7-0.7-4015/2-14 та від 28.07.2015 №ДС-27-7-0.7-2778/21-15 та претензію від 14.09.2018 № 31-7-0.71-5197/2-18 щодо приведення у відповідність до вимог законодавства договору оренди земельної ділянки, а саме у найкоротші терміни забезпечити проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до законодавства та в подальшому укласти відповідні додаткові угоди про заміну сторони та визначення орендної плати із Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області.Проте, про результат розгляду зазначених листів відповідачем Головне управління повідомлено не було, а претензія Головного управління відповідачем проігнорована, жодних дій щодо приведення спірного договору оренди землі до вимог земельного законодавства не здійснено, а тому Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області змушене звернутись до суду за захистом права держави в межах, визначених законодавством.

Згідно з інформацією, наданою листом відділу в Виноградівському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 25.07.2018 № 782/405-18-0.19 відомості про розроблення технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером № НОМЕР_1 площею 5,0000 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Пийтерфолівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області у контурі 176 у відділі відсутні.

Внаслідок непроведення нормативної грошової оцінки відсутня така істотна умова договору оренди, передбачена статтею 15 Закону України «Про оренду землі» як орендна плата, її законодавчо встановлений розмір, чим сторонами при укладенні договору не був дотриманий встановлений нормами земельного законодавства порядок передачі в оренду спірної земельної ділянки, у зв'язку з чим позивач просить визнати спірний Договір оренди земельної ділянки недійсним та стягнути з відповідача судові витрати.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак подав до суду письмову заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у його відсутність.

Відповідач ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явилася, проте подала до суду письмову заяву про визнання позову в повному обсязі та розгляд справи у її відсутність.

Представник третьої особи будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи в судове засідання також не з'явився, надіслав до суду письмові пояснення, згідно яких позовні вимоги підтримує та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності до порядку, встановленого ст. 223 ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що 15 грудня 2009 року між Виноградівською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_3 та відповідачем ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки строком на 42 роки, який зареєстровано у Виноградівській філії Закарпатського регіонального центру ДЗК 11.01.2010 за № 041024200032.

Предметом зазначеного Договору є земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 5,0000 га - рілля (кадастровий номер НОМЕР_1) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в контурі №176 за межами населених пунктів Пийтерфолвівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області.

Відповідно до пунктів 9 - 11 даного Договору оренди, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі встановленому за пропозицією комісії з розгляду питань у галузі земельних відносин від 11.11.2009 в розмірі 3 відсотки нормативно грошової оцінки, що становить 1973,67 грн. - річна сума. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься у такі строки: рівними частками до 15 серпня та 15 листопада щороку на рахунок Пийтерфолівської сільської ради.

Листом від 26.10.2018 №223/9/07-00 Виноградівська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Закарпатській області повідомило Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, що громадянка ОСОБА_1 сплатила орендну плату з фізичних осіб 2958 грн. протягом 2017 року та 2958 грн. протягом 2018 року.

Згідно із пунктом 13 Договору розмір орендної плати переглядається один раз на два роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку (в тому числі їх коефіцієнтів індексації), підвищення цін і тарифів, в тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України "Про оренду землі", пункту 36 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.

Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно пункту 28 вищезазначеного Договору дія Договору припиняється: у разі закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Незаконна передача у користування спірної земельної ділянки порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання земельних ресурсів.

Повноваження щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності, розташованими за межами населених пунктів, з 01.01.2013 належать центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин (Держгеокадастру ) та його територіальним органам. Відповідно Виноградівська районна державна адміністрація, незважаючи на те, що вона є стороною договору оренди землі (земельної ділянки), втратила повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою, що є предметом Договору оренди.

Згідно зі статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 15 ЗУ «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, Індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до підпунктів 14.1.136 та 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до вимог статті 288 Податкового кодексу України з 01.01.2017 розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого, використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Як вбачається з приписів статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу, згідно з яким здійснюється справляння плати за землю, це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів (пунктів 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Як передбачено частиною 1 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами (частини 2 статті 23 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути, зокрема, землекористувачі. Нормативно - грошова оцінка земель може проводитись також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом (частина третя статті 15 Закону України «Про оцінку земель»).

Отже, оцінка земельних ділянок може проводитись як за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, так і на підставі договору, який укладається зацікавленими особами в порядку, встановленому законом. Право на проведення грошової оцінки земельних ділянок мають юридичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою, відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій і форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на п'ять - сім років, розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення, - не рідше ніж один раз на п'ять сім років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на сім - десять років.

За результатами нормативної - грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок підлягає державній експертизі відповідно до закону (стаття 21 Закону України "Про оцінку земель").

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка є предметом Договору оренди землі площею 5,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_1, на день подання позовної заяви не розроблялась, з чого випливає, що орендна плата - істотна умова Договору оренди не відповідає вимогам чинного законодавства.

Загальні підстави недійсності правочину передбачені статтею 215 Цивільного кодексу України. Згідно з частиною 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 215 Цивільного кодексу України визначено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до положень пункту 3.11. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 11 від 29.05.2013 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними", встановивши під час розгляду справи, що певний правочин не відповідає вимогам чинного законодавства на момент укладення такого договору, суд на підставі частини другої статті 235 Цивільного кодексу-України має виходити з того, що сторонами порушено вимоги законодавства на момент його укладення, і розглянути справу по суті із застосуванням правил, що регулюють цей останній правочин. Якщо він суперечить закону, суд має прийняти рішення про визнання його недійсним із застосуванням, за необхідності, відповідних правових наслідків.

Отже, між Виноградівською районною державною адміністрацію та відповідачем ОСОБА_1 15.12.2009 укладено договір оренди земельної ділянки, нормативно грошова оцінка на яку станом по сьогоднішній день не розроблена, внаслідок чого відсутня така істотна умова договору оренди, передбачена статтею 15 Закону України "Про оренду землі", як орендна плата, її законодавчо встановлений розмір.

З метою приведення договору оренди землі у відповідність до вимог статей 288-289 Податкового кодексу України та Стратегії удосконалення механізму управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, яка затверджена постановою КМУ № 413 від 07.06.2017, Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області неодноразово надіслано на адресу Відповідача листи 30.05.2014 №27-7-0.7-3705/2-14, від 16.06.2014 №27-7-0.7-4015/2-14 та від 28.07.2015 №ДС-27-7-0.7-2778/21-15 та претензію від 14.09.2018 № 31-7-0.71-5197/2-18 щодо приведення у відповідність до вимог законодавства договору оренди земельної ділянки, а саме у найкоротші терміни забезпечити проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до законодавства та в подальшому укласти відповідні додаткові угоди про заміну сторони та визначення орендної плати із Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області.

Проте, про результат розгляду зазначених листів відповідачем Головне управління повідомлено не було, а претензія Головного управління відповідачем проігнорована, жодних дій щодо приведення спірного договору оренди землі до вимог земельного законодавства не здійснено, а тому Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області змушене звернутись до суду за захистом права держави в межах, визначених законодавством.

Частиною 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України та частиною 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель»передбачено, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є обов'язковим.

Згідно з інформацією, наданою листом відділу в Виноградівському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 25.07.2018 № 782/405-18-0.19 відомості про розроблення технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером № НОМЕР_1 площею 5,0000 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Пийтерфолівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області у контурі 176 у відділі відсутні (копія листа додається).

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Отже, внаслідок непроведення нормативної грошової оцінки відсутня така істотна умова договору оренди, передбачена статтею 15 Закону України «Про оренду землі» як орендна плата, її законодавчо встановлений розмір, чим сторонами при укладенні договору не був дотриманий встановлений нормами земельного законодавства порядок передачі в оренду спірної земельної ділянки.

За таких обставин суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. З матеріалів справи вбачається, що позивач сплатив 1762,00 грн. судового збору, а відтак, з урахуванням вищенаведеного понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст.ст. 10, 12, 13, 18, 81, 141, 223, 259, 263-265 ЦПК України ч. 1 ст. 15-1, ч. 1, 9 ст. 93, ст. 122, ч. 1,5 ст. 148-1, ст. 158, ст. 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 203, 228, 236, 526, 628, 632, 651 Цивільного кодексу України, п. п. 14.1.136, 14.1.47-п. 14.1 ст. 14, п. 14.1.125 та п. 14.1 ст. 14, 0288; 5.1.п. 288.5 ст. 288, 289 Податкового кодексу України, ст. 1, 13, 15, ч. 1, 2 ст. 21 ч. 4 ст. 32: Закону України «Про оренду землі», ч. 5 ст. 5, 13, 21,- ч. 2~ст. 23 Закону України «Про оцінку землі», суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 5,0000 га за кадастровим номером НОМЕР_1, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Пийтерфолівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області, укладений 15 грудня 2009 року між Виноградівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1, який зареєстровано у Виноградівській філії Закарпатського регіонального центру ДЗК, про що у державному реєстрі вчинено запис від 11.01.2010 за №041024200032.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканки АДРЕСА_1 на користь Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області 1762,00 грн. (тисячу сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок) судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

ГоловуючийТ. Ю. Левко