Рішення № 81051105, 10.04.2019, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
10.04.2019
Номер справи
344/14522/16-ц
Номер документу
81051105
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 344/14522/16-ц

Провадження № 2/344/652/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2019 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого – судді Татарінової О.А.,

секретаря Бухвак І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення,-

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення в сумі 11008,61 грн., стягнення судових витрат. Заочним рішення Івано-Франківського міського суду від 30.01.2017 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення задоволено. 16.02.2017 року відповідач ОСОБА_2 подав заяву про скасування заочного рішення, яке ухвалою Івано-Франківського міського суду від 24.03.2017 року скасовано та призначено до розгляду. 20.09.2017 року ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» подано заяву про збільшення розміру позовних вимог та просили стягнути з відповідача на їх користь 17 980 грн. 47 коп. 11.05.2019 року ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» подано заяву про зменшення розміру позовних вимог та просили стягнути з відповідача на їх користь 17 832 грн. 16 коп. за період серпень 2012 року — липень 2017 року.

В судовому засіданні представник позивача просила позов задовольнити з мотивів викладених в позовній заяві.

В судовому засіданні представник відповідача просила відмовити в задоволенні позову.

Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 81 ЦПК України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу неналежного виконання споживачем-відповідачем зобов’язання по оплаті наданих послуг теплопостачання.

З позовної заяви вбачається, що позивач надає послуги з централізованого опалення споживачу ОСОБА_1, що є власникоми квартири № 33, що знаходиться в м. Івано-Франківськ, вул. Сорохтея, 37. Станом на час звернення до суду відповідачем спожито послуг з централізованого опалення на суму 11008,61 грн., однак всупереч вимогам чинного законодавства України не оплачено вказаної вартості цих послуг, у звязку з чим у відповідача утворилася заборгованість перед позивачем.

Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005 року №-630, позивач є виконавцем послуг з централізованого опалення та підігріву води для населення та надавав послуги теплопостачання відповідачу ОСОБА_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.

На підставі ліцензії позивач здійснює господарську діяльність з виробництва теплової енергії (а.с. 6-11).

Рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області від 08 лютого 2011 року № 81 визначено тарифи на послуги теплопостачання для населення (а.с. 16-18).

На підставі рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області від 07 серпня 2012 року № 516 встановлено тарифи на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води для населення (а.с. 19-20).

Позивач отримав відповідь на лист, адресований Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, щодо питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (а.с. 21-23).

Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України на адресу обласних, Київських міських державних адміністрацій, НАК «Нафтогаз України» надісланий лист щодо ситуації з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (а.с. 24-27).

Згідно довідки про розрахунки за надані послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, заборгованість за послуги з централізованого опалення за період з серпня 2012 року по липень 2017 року становить 17832,16 грн. (а.с. 221-236).

Судом встановлено, що договір між позивачем і відповідачем не укладався.

Правовідносини, які виникли у сфері надання комунальних послуг, регулюються спеціальним законодавством, а саме: Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.

Надання послуг з централізованого опалення та підігріву води є специфічним видом господарювання, яке регулюється окремими нормативно-правовими актами.

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Статтями 20,21 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Згідно пункту 10 "Правил надання населенню послуг з водо-, теплозабезпечення та водовідведення", затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 30 грудня 1997 року за № 1497 та пункту 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року за № 630, оплата за надані послуги вноситься щомісячно.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.

За змістом ч. 1 ст. 901, ч. 1 ст. 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Разом з тим відповідно до загальних умов виконання зобов’язання, установлених ст. 526 ЦК України, зобов’язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов’язань.

За вимогою ч.3 ст.815 ЦК України наймач зобов'язаний самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором найму.

З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами на підставі усного договору про надання послуг з теплопостачання є зобов’язанням, у якому, серед інших прав і обов’язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов’язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1 ст. 509 ЦК України) – вимагати сплату грошей за надані послуги.

Як вбачається з розрахунку заборгованість відповідача за послуги централізованого опалення за період з серпня 2012 року по липень 2017 року становить 17832 гривень 16 копійки. Розрахунок послуг здійснений на підставі тарифу та відповідно до опалювальної площі квартири.

З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами, хоча і без договору, є зобов’язанням, у якому, серед інших прав і обов’язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов’язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора – вимагати сплату грошей за надані до будинку послуги.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність опалення в квартирі, оскільки відповідач не здійснив від'єднання від мереж централізованого опалення у встановленому законом порядку.

Пунктами 24-26 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (із змінами) передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4.

Порядком встановлено, що для вирішення питання відключення споживача від мережі центрального опалення він повинен звернутися до міжвідомчої комісії (далі - Комісія) для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі з відповідною письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. Відключення приміщень від внутрішньо будинкової мережі виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченню робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого опалення.

Єдиною підставою для зняття споживача з реєстраційного обліку і припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, який має бути затверджений відповідною Комісією, а при відсутності зазначеного акта, відключення від системи централізованого опалення без дотримання відповідної процедури є самовільним.

Відповідач процедури відключення своєї квартири від централізованої системи теплопостачання не дотримався, оскільки отримавши дозвіл на встановлення автономного опалення в квартирі не подав належних та допустимих доказів на підтвердження встановлення такого опалення та акту про відключення квартири від теплопостачання.

Крім того, суд не приймає до уваги надану довідку ОК «Сорохтея 37” як підтвердження відключення квартири відповідача від теплопостачання, оскільки з даної довідки вбачається, що в будинку встановлений тепловий лічильник, що є підставою для нарахування плати за теплопостачання відповідно до даних отриманої будинком теплової енергії.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах заборгованість відповідача перед позивачем за надані послуги з централізованого опалення є підставною та обґрунтованою, а обовязок відповідача оплачувати дані послуги випливає з вимог закону.

Суд звертає увагу на те, що доказів, які б спростовували факт надання та отримання послуг з централізованого опалення щодо квартири відповідача, як і доказів невірності здійсненого позивачем розрахунку заборгованості відповідача, відповідачем не надано. Сам факт не проживання в даній квартирі та не перебування у договірних відносинах з позивачем не звільняє відповідача від обовязку оплачувати послуги з централізованого опалення за умови їх надання та отримання квартирою відповідача.

Враховуючи, що ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" надавала послуги централізованого опалення відповідачу, розрахунок заборгованості відповідає затвердженим тарифам, а тому з відповадача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за послуги з централізованого опалення за період з серпня 2012 року по липень 2017 року в розмірі 17832 гривні 16 копійки.

Відповідно до ст.141 ЦПК України стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Тому з відповідача також слід стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на відповідачку пропорційно розміру задоволених вимог. Тому з відповідача також слід стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати.

На підставі ст.ст. 509, 526, 815, 901, 903 ЦК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, керуючись ст.ст.10, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер – НОМЕР_1, на користь ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія», м. Івано-Франківськ, вул. Індустріальна, 34, код ЄДРПОУ 38162272, заборгованість за послуги централізованого опалення за період з серпня 2012 року по липень 2017 року в розмірі 17832 ( сімнадцять тисяч вісімсот тридцять дві) гривні 16 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер – НОМЕР_1, на користь ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія», м. Івано-Франківськ, вул. Індустріальна, 34, код ЄДРПОУ 38162272, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1378 гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського Апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Суддя Татарінова О.А.

Повний текст рішення складено 10 квітня 2019 року