Ухвала суду № 81043660, 05.04.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2019
Номер справи
806/2426/18
Номер документу
81043660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у зміні способу і порядку виконання судового рішення

05 квітня 2019 року м. Житомир справа №806/2426/18

категорія 109040000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попової О. Г.,

секретар судового засідання Бойко Т.О.,

за участю:

представників заявника ОСОБА_1, ОСОБА_2,

позивача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До відділу документального забезпечення суду надійшла заява Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №806/2426/18.

В обґрунтування вказаної заяви вказує, зазначає, що за встановленого судом механізму відновлення порушеного права позивача виправити помилку у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, власником якої відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №770401 від 08 вересня 2009 року є ОСОБА_3 не є можливим, а тому наявні правові підстави для зміну способу і порядку виконання судового рішення (а.с. 154-156).

Судовий розгляд заяви Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області було призначено на 02 квітня 2019 року о 14:00.

В судове засідання, призначене на 02 квітня 2019 року о 14:00 прибули представники заявника та позивач. Представник Виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області в судове засідання не прибув, про причини неявки та їх поважність суду не повідомив. Про дату, час та місце проведення судового розгляду клопотання повідомлений у встановленому законом порядку, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 180).

Судом в порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про оголошення перерви у судовому розгляді заяви до 05 квітня 2019 року об 11:00, що занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання від 02 квітня 2019 року.

В судове засідання, призначене на 05 квітня 2019 року об 11:00 прибули представники заявника та позивач. Представник Виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області в судове засідання не прибув, про причини неявки та їх поважність суду не повідомив. Про дату, час та місце проведення судового розгляду клопотання повідомлявся у встановленому законом порядку.

Представники заявника в судовому засіданні подану заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення підтримали у повному обсязі.

Позивач в судовому засіданні щодо задоволення заяви заперечувала у повному обсязі із посиланням на тривале і умисне не невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення та створення перешкод у його виконанні.

У відповідності до положень частини третьої статті 243 ККАС України та зважаючи на складність справи, складення ухвали у повному обсязі може бути відкладено на строк до п'яти днів.

Заслухавши думку осіб та учасників справи, присутніх у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи та заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд дійшов висновку про її не обґрунтованість з наступних витрат.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково: визнано протиправними дії Коростенського відділу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови у виправленні кадастрових номерів на земельну ділянку площею 3,0612 га, яка розташована на території Лісівщинської сільської ради з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; зобов'язано Коростенський відділ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у відповідності до пункту 157 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 виправити помилку у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, власником якої відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №770401 від 08.09.2009 є ОСОБА_3; зобов'язано Відділ державної реєстрації Виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, після виправлення Коростенським відділом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області помилки у кадастровому номері земельної ділянки площею 3,0612 га, яка розташована на території Лісівщинської сільської ради, провести державну реєстрацію права власної та іншого речового права (права оренди) на земельну ділянку за ОСОБА_3 відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №770401 від 08.09.2009. У решті заявлених вимог відмовлено (а.с. 82-93).

Рішення суду було оскаржено в апеляційному порядку та постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області залишено без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2018 року - без змін (а.с. 140-144).

Так, з метою виконання рішення суду в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на адресу відділу у Коростенському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області направив листа за вих. №619/3-19-0.221 від 28 лютого 2019 року щодо виправлення помилки у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, власником якої відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №770401 від 08.09.2009 є ОСОБА_3 у відповідності до пункту 157 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (а.с. 158).

Листом начальника відділу у Коростенському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області вих. 32/320-19-0.17 від 20 лютого 2019 року повідомлено, що після інформаційної взаємодії Державного земельного кадастру з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно виправити помилку у присвоєнні кадастрового номера земельної ділянки не є можливим (а.с. 157).

Посилаючись на інформацію, викладену у листі начальника відділу у Коростенському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області вих. 32/320-19-0.17 від 20 лютого 2019 року, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області звернулось із вказаною заявою до суду.

Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частиною другою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Положеннями статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною другою статті 372 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Питання відстрочення, розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення регламентовані статтею 378 КАС України.

Положеннями частини першої статті 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з частиною другою статті 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини третьої статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Частиною восьмою статті 378 КАС України встановлено, що ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю.

Суд критично ставиться до доводів представників заявника в частині необхідності застосування в частині застосування до спірних правовідносин положень пунктів 107, 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 та зазначає наступне.

Так, судом в ході розгляду адміністративної справи №806/2426/18 було встановлено, що відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №770401 від 08 вересня 2009 року ОСОБА_3 на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 04.06.2008 №394 є власником земельної ділянки площею 3,0612 га, яка розташована на території Лісівщинської сільської ради з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державний актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010921000026. (а.с. 11)

Згідно із планом меж земельної ділянки, затвердженим управлінням Держкомзему Коростенському районі, вказаній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер № 1822382800:05:000:0130. (зворот а.с. 11)

Відповідно до поземельної книги кадастровий номер земельної ділянки №1822382800050000130, 21.10.2015 було внесено запис №003 щодо визначення права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №770401 від 08.09.2009.

Водночас, згідно розділу 3 поземельної книги 26.11.2015 було внесено запис №004 щодо становлення права власності на земельну ділянку за кадастровим номером № 1822382800:05:000:0130 за ОСОБА_4. Внесено відомості про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно: дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно - 04.11.2015; реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав - 11907984; відомості про орган державної реєстрації прав - Коростенське міськрайонне управління юстиції Житомирської області (а.с. 54-64).

Як встановлено із наявної у матеріалах справи копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №770171 від 09 грудня 2009 року ОСОБА_4 на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 18.08.2006 №328 є власником земельної ділянки площею 3,6938 га, яка розташована на території Лісівщинської сільської ради з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державний актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010821000021 (а.с. 74).

Відповідно до плану меж земельної ділянки, затвердженим Коростенським районним управлінням (відділом) земельних ресурсів, вказаній земельній ділянці також присвоєно кадастровий номер №1822382800:05:000:0130 (а.с. 75).

Зважаючи на встановлені судом обставини справи, доведеність яких була підтверджена під час розгляду апеляційної скарги судом апеляційної інстанції, суб'єктом владних повноважень було допущено помилку при присвоєнні кадастрового номеру земельної ділянки.

Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначено постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок №1051).

Пунктом 107 Порядку №1051 встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Згідно з пунктом 111 Порядку №1051 державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:

- здійснює державну реєстрацію земельної ділянки: за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці; відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки); робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку; надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;

- приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі: невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту; розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Відповідно до пункту 137 Порядку №1051 помилками у Державному земельному кадастрі є: 1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру; 2) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру); 3) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою); 4) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії; 5) технічна помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель; 6) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки; 7) помилка у застосуванні систем координат для земельних ділянок, які були зареєстровані до 01 січня 2013 року та перенесені до Державного земельного кадастру.

Відомості про земельну ділянку та інші об'єкти Державного земельного кадастру у разі виправлення помилки щодо реєстрації земельної ділянки або виправлення помилкового перенесення відомостей про земельну ділянку з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру та у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки або виправлення помилки щодо інших об'єктів Державного земельного кадастру: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.

Згідно з пунктом 157 Порядку №1051 у разі виявлення органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, помилки у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці (в тому числі після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 01 січня 2013 року до Державного фонду документації із землеустрою) зазначений орган у п'ятиденний строк з моменту виявлення помилки: 1) складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30; 2) безоплатно виправляє помилку в кадастровому номері шляхом присвоєння земельній ділянці за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру нового кадастрового номера, наступного за останнім у відповідному кадастровому кварталі; 3) письмово повідомляє про це власникам, користувачам відповідної земельної ділянки за формою згідно з додатком 31.

Відповідно до пункту 158 Порядку №1051 помилки, допущені у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії, підлягають виправленню у Державному земельному кадастрі після їх виправлення у відповідних кадастрах та інформаційних системах.

Положеннями пункту 159 Порядку №1051 визначено, що у разі виявлення фізичною або юридичною особою помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії, заінтересована особа письмово повідомляє про це відповідному територіальному органові Держгеокадастру згідно з додатком 39. До повідомлення додаються документи, що підтверджують помилки та їх характер.

Суд звертає увагу, що за наявності відповідної технічної помилки при присвоєнні кадастрового номеру, законодавчо встановлений порядок її усунення передбачений пунктом 157 Порядку №1051. Обґрунтованість та правомірність застосування до спірних правовідносин положень 157 Порядку №1051 також підтверджується висновками суду апеляційної інстанції постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2019 року.

Посилання представників заявника на положення пунктів 107, 111 Порядку №1051 є помилковими, оскільки вказані норми регулюють питання державної реєстрації земельної ділянки та не підлягають застосуванню при усуненні технічної помилки, допущеної при присвоєнні кадастрового номеру земельної ділянки.

В свою чергу, процедура державної реєстрації земельної ділянки не є тотожною процедурі присвоєння кадастрового номеру, а її реалізація не матиме наслідком виправлення технічної помилки при присвоєнні кадастрового номеру.

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів суд зазначає, що викладений заявниками спосіб виконання судового рішення не відповідає встановленим судом обставинам справи, суті виявлених порушень, а також не призведе до відновлення порушених прав позивача.

Крім того, суд наголошує, що доводи заявника щодо зміни способу і порядку виконання судового рішення у тій частині, виконання якої покладеного на іншого відповідача, Виконавчий комітет Коростенської міської ради Житомирської області, є неналежними з огляду на наступне.

У відповідності до положень частини першої статті 378 КАС України із вказаною заявою до суду може звернутися виключно представник Виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області та лише за наявності підстав, передбачених частиною третьою статті 378 КАС України.

Подання Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у тій частині, що належить виконати Виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області не відповідає завданню інституту зміни способу і порядку виконання судового рішення та суперечить чинним нормам процесуального законодавства.

Враховуючи вищевикладене, заява Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 204, 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ухвалив:

У задоволенні заяви Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №806/2426/18 - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду, у строк та за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу суду складено у повному обсязі: 10 квітня 2019 року.

Суддя О.Г. Попова