
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2019 р. Справа№200/1812/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецького обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан. Після огляду МСЕК з 08.06.2018 року позивачу було встановлено інвалідність II групи в наслідок поранення, отриманого при виконанні обов’язків військової служби при перебуванні в країні, де велись бойові дії. У грудні 2018 року позивач звернувся до Військового комісаріату Донецької області із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв’язку з отриманням інвалідності II групи, яке пов’язане з виконання військової служби в Демократичній Республіці Афганістан відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». 20.01.2019 року позивач отримав від Донецького обласного військкомату лист № 11/24 від 14.01.2019 року, яким відповідач повідомив, що не готував висновок щодо документів позивача та не передавав документи на розгляд Міністерства оборони України, оскільки на думку відповідача, позивач не надав первинну довідку МСЕК та повинен завірити копії нотаріально. Позивач вважає бездіяльність відповідача, яка полягає у не підготовці висновку стосовно документів та заяви ОСОБА_1 та не передачі документів та заяви ОСОБА_1 до Міністерства оборони України протиправною, а також просить зобов’язати Донецький обласний військовий комісаріат в 15-денний строк подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_1, подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.
В матеріалах справи міститься відзив відповідача на позовну заяву, який вмотивовано тим, що листом Донецького обласного військкомату № 11/24 від 14.01.2019 року не було відмовлено у складанні висновку про можливість призначення позивачу одноразової грошової допомоги, а лише проінформовано ОСОБА_1 щодо неповноти пакету документів та правильності їх оформлення. З огляду на наведене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.02.2019 року клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, - задоволено. Прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 200/1812/19-а. Розгляд адміністративної справи № 200/1812/19-а визначено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання по справі на 06.03.2019 року о 10 год. 30 хв.
Розгляд справи відкладено з 06.03.2019 року на 03.04.2019 року о 09-00 год.
У судове засідання представник відповідача та позивач, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не з’явились.
Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: 87538, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Заозерна, б. 204, проходив військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан у період з 14.03.1986 року по 13.06.1987 року, є учасником бойових дій в Демократичній Республіці Афганістан. Вказане підтверджено посвідченням учасника бойових дій серії Є № 111661 (а.с.9), а також довідкою від 09.03.2017 року № 13/10 (а.с.13).
Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця № 779 від 20.03.2014 року встановлено, що поранення (контузія) та захворювання позивача пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.11-12).
Позивачу було встановлено другу групу інвалідності з 08.06.2018 року у зв’язку з пораненням (контузією) та захворюванням, так, пов’язаним з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що засвідчується довідкою до акту огляду МСЕК від 20.06.2018 року серії 12 ААБ № 300119 (а.с.10).
Проте, Донецьким обласним військовим комісаріатом надано позивачу відповідь від 14.01.2019 № 11/24, відповідно до якої у зв’язку з неповним комплектом документів, а саме відсутності первинної довідки до акта огляду МСЕК, зробити висновок щодо можливості призначення позивачу одноразової грошової допомоги Донецький обласний військовий комісаріат не має можливості. Також у вказаній відповіді звернуто увагу позивача на те, що усі необхідні документи повинні бути завірені належним чином та надані у двох примірниках через Кальміусько-Нікольський об’єднаний районний військовий комісаріат, або безпосередньо на адресу Донецького обласного військового комісаріату, завірені нотаріально (а.с.14).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей врегульовано Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - є гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно із пунктом 4 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Частиною другою статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності подає уповноваженому органу, зазначений у пункті 11 Порядку № 975.
Такими документами відповідно до пункту 11 Порядку № 975 є: заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема, про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до пункту 13 Порядку № 975 призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або, у разі відмови, для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Виходячи з наведеного, Порядком № 975 призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальня (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, встановлено вичерпний перелік рішень (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), що приймаються розпорядником бюджетних коштів за наслідками розгляду висновку керівника уповноваженого органу щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених в пунктах 10 і 11 цього Порядку; повернення ж документів на доопрацювання даним Порядком не передбачено, а тому повернення Донецьким обласним військовим комісаріатом документів позивача на доопрацювання суперечить зазначеним вище вимогам закону.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 30 січня 2018 року № 806/986/16.
Суд звертає увагу, що Донецький обласний військовий комісаріат мав у будь-якому разі підготувати висновок та направити його до Міністерства оборони України. Натомість повноваження щодо прийняти рішення є лише у Міністерства оборони України.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих військовослужбовцем для призначення і виплати одноразової грошової допомоги при інвалідності повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення, однак, у даному випадку таке рішення відповідачем не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Відповідно до пункту 70 рішення у справі «Рисовський проти України» (№ 29979/04) Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовний спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливості уникати виконання своїх обов'язків.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що відповідач протиправно не підготував висновок стосовно документів та заяви ОСОБА_1 та не передав документи та заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України.
З огляду на наведене належним захистом прав позивача є зобов’язання Донецького обласного військового комісаріату в 15-денний строк подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_1, подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.
Водночас, суд звертає увагу, що чинним законодавством дійсно не передбачено надання заявником для призначення одноразової грошової допомоги при інвалідності саме нотаріально засвідчених копій документів.
Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по даній справі суд зазначає, що в силу положень ч.1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Отже, у викладеній нормі йдеться про право, а не обов’язок суду щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення. Водночас з цим, позивачем не наведено, і матеріли справи також не містять обставин, які б свідчили про те, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення.
Таким чином, у даному випадку суд не знаходить підстав для застосування приписів ст. 382 КАС України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, а тому у цій частині вимог належить відмовити.
Згідно з вимогами частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Разом з тим, позивач відповідно до приписів статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняється як учасник бойових дій.
Відповідно до частини 5 статті 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку з відсутністю факту понесення сторонами судових витрат, їх розподіл судом не здійснюється.
Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Керуючись статтями 139, 229, 243-250, 255, 262, 295, 297 КАС, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: 87538, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Заозерна, б. 204) до Донецького обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 08301764, 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Громової, б.67), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного військового комісаріату щодо неподання Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Донецький обласний військовий комісаріат подати на розгляд Міністерству оборони України висновок та документи щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Повний текст рішення складено 08 квітня 2019 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голуб В.А.