Рішення № 81043178, 10.04.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2019
Номер справи
240/5337/19
Номер документу
81043178
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2019 року м. Житомир справа № 240/5337/19

категорія 101020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лавренчук О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації в особі Житомирської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації в особі Житомирської районної державної адміністрації у якому просив: визнати протиправним, скасувати рішення відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Житомирської районної державної в особі Житомирської районної державної адміністрації від 08.04.2019 року №06-14/507 про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 про тимчасову зміну місця голосування та зобов'язати відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Житомирської районної державної в особі Житомирської районної державної адміністрації видати наказ про тимчасову зміну місця голосування ОСОБА_1 21 квітня 2019 року на виборчій дільниці 180300 с.Вереси виборчого округу 67 з відповідним посвідченням.

В обґрунтування позову зазначає, що постійно проживає разом з дружиною за місцем її реєстрації: Житомирська обл. Житомирський район с.Вереси. Вказує, що 08.04.2019 звернувся на офіційний сайт Центральної виборчої комісії, яка відсилає користувача на офіційний сайт Державного реєстру виборців, звідки роздрукував бланк заяви про тимчасову зміну місця голосування. Заповнивши даний бланк та додавши до нього копії паспорту, витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання, паспорту дружини ОСОБА_2 та свідоцтва про укладення шлюбу, особисто подав заяву до відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Житомирської РДА. Однак у задоволенні заяви було відмовлено рішенням №06-14/507 від 08.04.2019, яке мотивовано п.2.5 Порядку тимчасової зміни місця голосування та обґрунтовано тим, що до заяви не додані документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. Вважає, що посилання відповідача на перелік документів, які, на його власну думку, підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування є довільним тлумаченням чинного законодавства, оскільки вичерпний перелік документів, які можуть бути підставою для зміни виборчої адреси, чинними нормативно-правовими документами не передбачений.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.

Оскільки відповідачем у даній адміністративній справі є Відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації в особі Житомирської районної державної адміністрації, а не окружна виборча комісія, протоколом автоматизованого розподілу адміністративної справи визначено головуючого суддю Лавренчук О.В., розгляд справи здійснюється одноособово.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання на 10:30 10 квітня 2019 року.

На виконання вимог ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України, суд повідомив відповідача шляхом направлення тексту повістки, ухвали, позовної заяви з доданими до неї документами на офіційну електронну адресу, а позивачу - на електронну адресу, вказану у позові.

Відділом документального забезпечення суду 10.04.2019 зареєстровано заяву представника позивача про розгляд справи в письмовому провадженні. У заяві представник позивача вказує, що не заперечує проти призначення до розгляду справи на 10.04.2019.

Представник відповідача подала заяву (вх. №8321/19 від 10.04.2019) про те, що не заперечує щодо закінчення підготовчого провадження та призначення до судового розгляду на 15:00 10.04.2019 та заяву (вх. №8323/19 від 10.04.2019) у якій не заперечує щодо розгляду справи у письмовому провадженні. Вказує, що заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки позивач при зверненні не надав оригіналів документів, що унеможливлює перевірку вірності цих копій.

В судовому засіданні представник позивача подала клопотання про долучення до матеріалів справи документів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є керівником ряду підприємницьких структур, які зареєстровані та здійснюють свою діяльність в м. Житомирі.

Ухвалою суду від 10.04.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15:00 10 квітня 2019 року.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Встановлено, що 08 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації в особі Житомирської районної державної адміністрації із заявою "Про тимчасову зміну місця голосування на другий тур чергових виборів Президента України 2019 року у зв'язку із проживанням за адресою: АДРЕСА_2, разом із дружиною". До заяви додано: паспорт, витяг з ЄДДР, паспорт дружини, свідоцтво про укладення шлюбу. (а.с. 9)

Розглянувши заяву ОСОБА_1 від 08.04.2019, відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації в особі Житомирської районної державної адміністрації повідомило заявника (№06-14/507 від 08.04.2019): " Водночас повідомляєм, що до Вашої заяви не додані документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Такими документами можуть бути: у разі фактичного проживання не за зареєстрованим місцем проживання-договір найму (оренди) житла, завірений нотаріально, право власності на житло (договір купівлі- продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину), письмова згода власника житла, довідка сільської ради про фактичне проживання без реєстрації тощо. На підставі викладеного, керуючись пунктом 4.10 постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року №893 зі змінами, повідомляєм про відмову у задоволенні Вашої заяви" (а.с. 13)

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Відповідно до постанови Верховної Ради України №2631-VIII від 26 листопада 2018 року на 31 березня 2019 року призначено проведення чергових виборів Президента України.

Правові та організаційні засади створення і ведення єдиного Державного реєстру виборців в Україні визначено Законом України «Про державний реєстр виборців» №698-V від 22 лютого 2007 року (далі Закон №698-V).

Статтею 1 Закону №698-V встановлено, що державний реєстр виборців це автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки даних, які містять передбачені цим Законом відомості, та користування ними, створена для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Пунктом 2 частини 1 ст.2 Закону №698-V визначено, що основними завданнями Реєстру є: складання списків виборців для проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських та місцевих референдумів.

Відповідності до ч. 2 ст. 7 Закону №698-V територіальний виборчий округ та виборча дільниця, утворені на відповідних виборах чи референдумах, до яких відноситься виборець, визначаються органом ведення Реєстру на підставі відомостей про виборчу адресу виборця.

При цьому частиною 3 статті 7 Закону №698-V передбачено, що за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.

Згідно вимог ч. 2 ст. 8 Закону №698-V виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

З метою забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси на період проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму, однакового застосування органами ведення Державного реєстру виборців (далі органи ведення Реєстру) законодавства України про вибори та референдуми під час приймання та розгляду звернень громадян про тимчасову зміну місця голосування, постановою Центральної виборчої комісії №893 від 13 вересня 2012 року затверджено порядок "Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси" (далі Порядок №893).

Згідно із п.1.3 Порядку №893, тимчасова зміна місця голосування громадянина України, який має право голосу на виборах або референдумі (далі виборець), передбачає зміну виборчої дільниці (дільниці для голосування), до якої виборець відноситься за його виборчою адресою, на іншу виборчу дільницю (дільницю для голосування) без зміни його виборчої адреси.

Відповідно до п. 2.1 Порядку №893, заява про тимчасову зміну місця голосування виборця (далі заява) приймається органом ведення Реєстру:

- за вказаним у заяві місцем перебування виборця в день виборів (повторного голосування), референдуму чи місцезнаходженням виборчої дільниці, дільниці для голосування, яку він просить визначити місцем його голосування;

- за виборчою адресою заявника, яка визначається відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців".

Заява виборця, який проживає чи перебуває в Україні, та перебуватиме в день виборів Президента України (повторного голосування), виборів народних депутатів України, всеукраїнського референдуму за її межами, приймається органом ведення Реєстру за виборчою адресою заявника або органом ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України (п. 2.3 Порядку №893).

Згідно вимог пункту 2.5 Порядку №893 у заяві зазначаються ідентифікаційні персональні дані виборця, які однозначно визначають його особу: прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по-батькові, дата, місце народження та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності такої інформації в пред'явленому документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України), його виборча адреса, а також мотивування необхідності тимчасової зміни місця голосування та адреса, де він перебуватиме в день виборів (повторного голосування) або референдуму, чи номер виборчої дільниці (дільниці для голосування), яку він просить визначити місцем його голосування, із зазначенням виборчого округу та його номера (за наявності).

До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 про що свідчить копія паспорту НОМЕР_2 та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання (номер запису в Реєстрі 1961031501331).

Судом досліджено надану позивачем копію заяви від 08.04.2019 про зміну місця голосування (а.с. 9) та встановлено, що у ній зазначено: прізвище, власне ім'я, по-батькові, дата, місце народження та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, номер виборчої дільниці, виборчого округу. Мотивом необхідності тимчасової зміни місця голосування вказано: проживання за адресою: АДРЕСА_2, разом з дружиною.

Згідно п. 3.1. Порядку №893, заява про зміну місця голосування розглядається органом ведення Реєстру невідкладно, але не раніше дня початку відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму та не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування.

Судом безспірно встановлено, що заяву позивача було розглянуто та відмовлено у зміні місця голосування.

Відмовляючи у зміні місця голосування відповідач посилається на те, що до заяви не додані документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Вказує, що такими документами можуть бути: у разі фактичного проживання не за зареєстрованим місцем проживання-договір найму (оренди) житла, завірений нотаріально, право власності на житло (договір купівлі- продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину), письмова згода власника житла, довідка сільської ради про фактичне проживання без реєстрації тощо.

Суд відмічає, що п. 4.10. Порядку №893 передбачено, що керівник органу ведення Реєстру відмовляє у задоволенні заяви особи про тимчасову зміну місця голосування з таких підстав:

якщо заяву подано раніше утворення виборчих дільниць (дільниць для голосування) або пізніш як за п'ять днів до дня голосування;

якщо встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не має права голосу на відповідних виборах чи референдумі;

якщо заяву про тимчасову зміну місця голосування виборця визнано необґрунтованою;

якщо до заяви виборцем не додано документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси, крім випадку, передбаченого пунктом 2.5 цього Порядку;

якщо звичайна виборча дільниця, яку виборець просить визначити місцем його голосування на період проведення повторного голосування по кандидатах у народні депутати України чи повторних або проміжних виборів народного депутата України, не входить до складу одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру про його виборчу адресу.

Перелік підстав відмови у задоволенні заяви особи про тимчасову зміну місця голосування є вичерпним.

На офіційному сайті Міністерства юстиції України розміщено роз'яснення законодавства щодо можливості зміни виборчої адреси (https://minjust.gov.ua/m/str_24228) в якому зазначено, що заява щодо зміни виборчої адреси є обґрунтованою у разі, коли додані до неї документи або їх належно засвідчені копії підтверджують факти (фактичні обставини), що обумовлюють проживання виборця за вказаною ним адресою.

Такими обставинами можуть бути, зокрема, перебування виборця, який звернувся із заявою щодо зміни його виборчої адреси, у шлюбі або в родинних відносинах, які обумовлюють спільне проживання із громадянином України.

Документами, що засвідчують проживання виборця за вказаною ним виборчою адресою, можуть бути:

- договір найму житла;

- довідка з місця роботи, трудова книжка, трудовий договір;

- довідка навчального закладу;

- свідоцтво на право власності на житло (договір купівлі-продажу, договір дарування, - договір обміну, договір довічного утримання, свідоцтво про спадщину тощо);

- свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, шлюбний договір;

- довідка житлово-експлуатаційної установи або об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, письмова згода власника житла тощо.

Наведені переліки фактичних обставин і документів, що їх підтверджують, не є вичерпними.

Судом встановлено та відповідачем не заперечувалось, що до заяви про зміну місця голосування позивач додав копію свідоцтва про шлюб та копію паспорту дружини з відміткою про реєстрацію місця проживання.

Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд вважає, що позивачем подані належні докази на обґрунтування необхідності тимчасової зміни місця голосування на другий тур чергових виборів Президента України 2019 року.

У судовому засіданні представник відповідача пояснила, що ОСОБА_1 при зверненні до відповідача із заявою про зміну місця голосування не було надано оригіналів докуменів.

Разом з тим, суд відмічає, що єдиною підставою для відмови у задоволенні заяви позивача про зміну місця голосування у листі-відмові №06-14/507 від 08.04.2019 вказано на відсутність документів, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Вказано, що такими документами можуть бути: у разі фактичного проживання не за зареєстрованим місцем проживання- договір найму (оренди) житла, завірений нотаріально, право власності на житло (договір купівлі- продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину), письмова згода власника житла, довідка сільської ради про фактичне проживання без реєстрації тощо. Зазначено, що реалізувати право голосу на Повторному голосуванні з виборів Президента України 21 квітня 2019 року за місцем фактичного перебування заявника можливо, зареєструвавши своє місце проживання на відповідній території згідно із Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", або додавши до заяви документи (копії документів), які б підтвердили необхідність тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси.

Отже, є хибним твердження відповідача, що відсутність оригіналів документів при поданні заяви було підставою для відмови у зміні місця голосування, так як вони не знайшли свого документального підтвердження під час розгляду справи.

Враховуючи викладене, суд вважає, що рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги у якій позивач просить зобов'язати відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Житомирської районної державної в особі Житомирської районної державної адміністрації видати наказ про тимчасову зміну місця голосування ОСОБА_1 21 квітня 2019 року на виборчій дільниці 180300 с.Вереси виборчого округу 67 з відповідним посвідченням, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог п. 4.1 Порядку №893, керівник органу ведення Реєстру видає з дотриманням вимог цього Порядку наказ про тимчасову зміну місця голосування виборця, проект якого формується програмними засобами автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи "Державний реєстр виборців".

У рішеннях по справах "Клас та інші проти Німеччини", "Фадєєва проти Росії", "Єрузалем проти Австрії" Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Суд зазначає, що позивач, заявляючи дану позовну вимогу, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження відповідвача .

Задоволення вказаної позовної вимоги фактично порушить закріплені законом виключні повноваження відповідача та зобов"яже його вчинити дії поза встановленою чинним законодавством процедурою.

Крім цього, як вбачається з матеріалів справи, ксерокопія паспорта ОСОБА_2 завірена не особисто нею, а ОСОБА_1, тобто позивачем у справі.

Перевірити дотримання позивачем вимог п.2.5 Порядку №893 при подачі заяви в частині пред'являються оригіналу паспорту ОСОБА_2 та свідоцтва про шлюб органом ведення Реєстру для перевірки вірності наданих позивачем копій, суд позбавлений можливості.

Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають судовому захисту шляхом зобов"язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 "Про тимчасову зміну місця голосування на другому турі чергових виборів Президента України 2019 року" .

В частині задоволення позову про зобов"язання відповідача видати наказ " Про тимчасову зміну місця голосування ОСОБА_1 21 квітня 2019 року на виборчій дільниці 180300 с.Вериси виборчго округу 67 з відповідним посвідченням" - відмовити.

Суд не надає правову оцінку доказам, які надані в судовому засіданні представником позивача, оскільки вони не подавалися позивачем відповідачу при написанні заяви.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб"єктом владних повноважнень, всі судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1536,80 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.1319898662.1 від 04.09.2019 (а.с.4).

Судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 272 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації в особі Житомирської районної державної адміністрації №06-14/507 від 08.04.2019 "Про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1, про тимчасову зміну місця голосування".

Зобов"язати Відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації в особі Житомирської районної державної адміністрації (10003, місто Житомир, вулиця Лесі Українки,1, код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053476) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), "Про тимчасову зміну місця голосування" від 08.04.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської районної державної адміністрації (10003, місто Житомир, вулиця Лесі Українки,1, код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053476) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у сумі 1536 (тисячу п"ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду в дводенний строк з дня його постановлення.

Повний текст рішення складено 10.04.2019.

Суддя О.В. Лавренчук