
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
10 квітня 2019 р. Справа №200/2772/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1; місце фактичного місця проживання: АДРЕСА_2; рнокпп: НОМЕР_1) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б. 27а, м. Маріуполь, Донецька область, код ЄДРПОУ: 42171861) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, 22 лютого 2019 року звернувся з позовною завою до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:
- визнання протиправною бездіяльність Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати ОСОБА_1 недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини ОСОБА_2;
- зобов'язання Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини відповідно до Рішення Волноваського районного суду № 221/1005/18 від 14 вересня 2018 року, про визнання права власності на спадщину, у розмірі 40746,30 грн., що належала ОСОБА_2.
В обґрунтування позову зазначено, що, відповідно до вимог ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилося недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно члена його сім'ї. Позивач є спадкоємцем померлого, та звертається до суду з вимогою на отримання суми недоотриманої пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 березня 2019 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
Відповідно до вимог статті 15 ЦПК України (у редакції, чинній на час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Аналогічні норми викладено у статті 19 ЦПК України у редакції Закону № 2147-VIII.
Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Пунктом 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у редакції, чинній на час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій, визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Наведені норми узгоджуються з положеннями статей 2, 4 та 19 КАС України (у редакції Закону № 2147-VIII), якими визначено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
У цій справі предметом позову є майнова вимога позивачки визнати за нею в порядку спадкування право власності на майно - грошові кошти. Спір має приватно-правовий характер і підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 27 березня 2019 року по справі № 286/3516/16-ц (провадження № 14-95цс19).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з частиною 1 ст. 239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
З огляду на наведене, зазначені позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а провадження у цій справі підлягає закриттю.
Беручи до уваги приписи ч. 1 ст. 239 КАС України суд роз'яснює позивачеві, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 173, 183, 238, 243, 248, 256, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1; місце фактичного місця проживання: АДРЕСА_2; рнокпп: НОМЕР_1) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б. 27а, м. Маріуполь, Донецька область, код ЄДРПОУ: 42171861) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що заявлені ним позовні вимоги підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства.
Роз'яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв'язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 10 квітня 2019 року.
Ухвала, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Христофоров А.Б.