
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" березня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2508/18
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.
при секретарі судового засідання: Карагяур В.М.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1Ф (представник на підставі ордера);
від відповідача: ОСОБА_2 (представник за довіреністю);
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:
за позовом: Приватної виробничо-комерційної фірма „Вікторія” (65023, АДРЕСА_1);
до відповідача: Публічного акціонерного товариства „Одесагаз” (65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1);
про визнання незаконними та скасування рішення та акту
ВСТАНОВИВ:
Суть спору: 09.11.2018 року до канцелярії Господарського суду Одеської області від позивача - Приватної виробничо-комерційної фірма „Вікторія” надійшла позовна заява (вх. №2710/18) до відповідача – Публічного акціонерного товариства „Одесагаз”, в якій позивач просив суд визнати незаконними та скасувати рішення комісії №181 від 13.07.2018 року та акт-розрахунок №181 від 13.07.2018 року, складені Приватним акціонерним товариством „Одесагаз” відносно Приватної виробничо-комерційної фірма „Вікторія” та стягнути з відповідача судовий збір.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою з прийнятим рішенням комісії відповідача №181 від 13.07.2018р. та актом-розрахунком №181 від 13.07.2018 року, оскільки за думкою позивача вони є незаконними, оскільки демонтований у позивача і переданий на повірку 08.05.2018 року газовий лічильник «не визнаний непридатним», «несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ» не встановлено», будь-які належні підтвердження про направлення зазначеного лічильника для здійснення експертної перевірки відсутні, а відтак - застосування оперативно-господарської санкції є неправомірним. При цьому, позивач зазначає, що він жодним чином не перешкоджав оператору ГРМ здійснювати перевірки та періодичні повірки лічильника та вина споживача у пропущені/непропущені строку періодичної повірки відсутня. Більш того, періодичність повірки лічильників газу роторного типу Elster BKG16T становить вісім років, а остання повірка лічильника ПВКФ «Вікторія» була здійснена в 2013 році. Більш того, позивач зазначає, що спірне рішення комісії не було підписано усіма членами комісії, як і акт-розрахунок №181 (без дати), що є порушенням оператором ГРМ вимог Кодексу газорозподільних систем при вчиненні відповідних дій щодо проведення перевірок та притягнення до відповідальності. Крім того, позивач зазначає, що належного повідомлення споживача про засідання комісії з розгляду акту про порушення ПВКФ «Вікторія» не отримувала. У сукупності таких обставин позивач вважає, що рішення комісії №181 від 13.07.2018 року та Акт-розрахунок №181 від 13.07.2018 року з вимогою сплатити 20 404,84 гривень є незаконними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 03.12.2018 року, за даним позовом було відкрито провадження у справі №916/2508/18 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 02.01.2019 року.
26.12.2018 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву вх. ГСОО №26601/18, в порядку ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, згідно якого відповідач вважає зазначений позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. При цьому свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що саме ПВКФ "Вікторія" повинно забезпечувати своєчасну періодичну повірку власного ЗВТ та відповідно до технічної документації на ЗВТ типу Elster G-16 № U24476005 періодичність здійснення його повірки становить 1 раз в 2 роки, однак остання повірка проводилася 10.04.2013р., а чергову повірку споживачем до 10.04.2015р. здійснено не було, що є підставою для здійснення перерахунку об’єму спожитого газу. При цьому, відповідач стверджує, що 08.05.2018р. представниками Управління експлуатації газового господарства м. Одеси ПАТ "Одесагаз" за адресою пляж Відрада було виявлено порушення ПВКФ "Вікторія" п.п.4 п. 2 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ, а саме пропущення строку періодичної повірки засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) з вини споживача, що не є побутовим, про що згідно положень глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ було складено акт про порушення № 398. та в подальшому, 08.06.2018р. відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення Кодексу ГРМ, на якому було прийнято рішення про перенесення засідання комісії з розгляду акту про порушення № 398 від 08.05.2018р. на 13.07.2018р. у зв’язку з необхідністю надання графіку роботи газового обладнання, на підставі усного прохання представника споживача та 10.07.2018р. ПВКФ "Вікторія" до адміністрації ПАТ «Одесагаз» було подано звернення щодо зменшення нарахувань за пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з урахуванням графіку роботи газового обладнання. Також, відповідач зазначає, що 13.07.2018р. відбулося чергове засідання комісії на якому було прийнято рішення № 181 щодо здійснення нарахування вартості необлікованого обсягу природного газу, з урахуванням графіку роботи газового обладнання в сумі 20 404,84 грн. та складено відповідний акт-розрахунок.
Ухвалою суду від 02.01.2019 року, в порядку ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, підготовче засідання було відкладено на 28.01.2019 року.
14.01.2019 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив вх. ГСОО №679/19, в порядку ст. 166 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої позивач не погоджується з доводами відповідача та зазначає, що паспорт до лічильника газу Elster BKG16T, заводський номер 24476005, який був виготовлений в 2007 році, у ПВКФ «Вікторія» відсутній, як і відсутній наданий відповідачем додаток до паспорту від 10.04.2013 року. При цьому, позивач зазначає, що в додатку до паспорту від 10.04.2013 року відсутній будь-який підпис чи інші дані, що ПВКФ «Вікторія» отримувала цей додаток у відповідача, а відтак, позивач не був поставлений до відому про міжповірочний інтервал лічильника у 24 місяці. Водночас, позивач вказує, що періодичність повірки лічильників газу роторного типу Elster BKG16T становить вісім років, а не 24 місяці, як зазначає відповідач. Крім того, позивач зазначає, що ПВКФ «Вікторія» перебуває у договірних відносинах з ПАТ «Одесагаз» за договором №005711 (об) від 01.12.2014 року, згідно якого відповідач здійснює технічне обслуговування газового обладнання ПВКФ «Вікторія», за що ПВКФ «Вікторія» перераховує щомісячно відповідну суму на підставі рахунків-фактур. Таким чином, позивач зазначає, що саме ПАТ «Одесагаз» відповідає за технічне обслуговування газового обладнання ПВКФ «Вікторія», в тому числі й за періодичність повірки лічильників газу, а відтак - вина споживача у пропущені/непропущені строку періодичної повірки відсутня. Разом з тим, позивач зазначає, що при складанні позовної заяви ПВКФ «Вікторія» до ПАТ «Одесагаз» представником позивача було помилково вказано в позові, що заміна лічильника була здійснена за заявою ПВКФ «Вікторія» та у відповідача відсутні будь-які звернення ПВКФ «Вікторія» з проханням замінити газовий лічильник. Більш того, позивач наголошує, що працівники відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з’явилися на об'єкті споживача без належного направлення на перевірку щодо строків повірки газового лічильника й проведення будь-якої перевірки взагалі. При цьому, звернулись з вимогою про необхідність обов’язкової заміни лічильника, й установки нового лічильника, який був ними доставлений й за який вони отримали від ПВКФ «Вікторія» 18 000 грн. готівкою. Як стверджує позивач, представниками ПАТ «Одесагаз» було складено ОСОБА_3 зняття та передачі газового лічильника на повірку Elster BKG16T, заводський номер 24476005. Отже, позивач зазначає, що відповідач сам ініціював повірку ЗВТ після його демонтажу, й при цьому склав ОСОБА_3 установки газового лічильника після повірки, хоча повірка попереднього газового лічильника не проводилася, а було встановлено новий газовий лічильник. Тобто, відповідач в даному випадку не був уповноважений здійснювати виконання комплексу робіт з демонтажу газового лічильника та передачу його на повірку. Водночас, відповідач зазначає, що ПВКФ «Вікторія» не повідомлялося про те, що засідання буде проведено 13.07.2018 року, при цьому, будь-яких повідомлень щодо засідання комісії на 13.07.2018 року на адресу позивача не надходило. Крім того, позивач вважає, що наявні підстави стверджувати, що 13.07.2018 року засідання комісії фактично не проводилося та на 30.07.2018 року спірне рішення не було прийнято, оскільки 30.07.2018 року представнику ПВКФ «Вікторія» ОСОБА_5 було вручено Акт-розрахунок №181 об’єму необлікованого природного газу без дати та без підпису юриста (члена комісії) та рішення комісії №181 від 13.07.2018 року без підписів 4-х членів комісії.
Ухвалою суду від 28.01.2019 року, в порядку ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, строк підготовчого провадження було продовжено на 30 днів. Крім того, протокольною ухвалою суду від 28.01.2019р., в порядку ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, підготовче засідання було відкладено на 13.02.2019 року.
13.02.2019 року від відповідача до суду надійшли заперечення вх. ГСОО №3010/19, в порядку ст.167 Господарського процесуального кодексу України, згідно яких він не погоджується із доводами позивача та, зокрема, зазначає що Кодексом ГРС чітко визначено, що відповідальність за дотриманням строків періодичної повірки ЗВТ повинно бути забезпечено власником ЗВТ, а саме ПВКФ "Вікторія" та за власний рахунок.
Ухвалою суду від 13.02.2019 року, в порядку ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, підготовче провадження у даній справі було закрито та призначено розгляд справи по суті на 01.03.2019 року.
01.03.2019 року від позивача до суду надійшли письмові пояснення вх. ГСОО №4216/19, згідно яких зазначає, що наступна повірника лічильника Elster BKG16T мала бути здійснена не пізніше 10.04.2019 року, а наданий відповідачем додаток до паспорту лічильника газу лише підтверджує проведення повірки ЗВТ, а тому, за твердженням позивача, відповідач не мав права встановлювати свій строк міжповірочного інтервалу. При цьому, позивач вказує, що у акті про порушення від 08.05.2018 року вказано, що засідання комісії відбудеться 08.06.2018 року, а про інші дати та час проведення засідання комісії ПВКФ „Вікторія” не повідомлялося.
У судовому засіданні від 01.03.2019 року судом було оголошено перерву у судовому засіданні до 29.03.2019 року.
У судовому засіданні від 29.03.2019 року позивач заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача, у судовому засіданні від 29.03.2019 року проти позову заперечує з підстав викладених у відповідних заявах по суті спору та просив суд у задоволені даного позову відмовити.
В судовому засіданні 29.03.2019 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено сторонам, що повне рішення буде складено 08.04.2019 року.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши належність, допустимість доказів, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, повно, всебічно і об’єктивно з’ясувавши обставини справи, суд дійшов наступних висновків:
09.04.2015р. було прийнято Закон України "Про ринок природного газу" (введено в дію з 01.10.2015), який визначає правові засади функціонування ринку природного газу України ( далі - Закон).
За приписами ст.12 Закону постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Статтею 40 Закону унормовано, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.
В розумінні Закону регулятором виступає національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Постачальником природного газу - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу. Споживачем - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини. Оператором газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
30.09.2015р. НКРЕКП (далі - Регулятором) було прийнято низку постанов, спрямованих на реалізацію Закону, зокрема: постанову №2493 "Про затвердження Кодексу газотранспортної системи"; постанову №2494 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем"; постанову №2496 "Про затвердження Правил постачання природного газу"; постанову №2497 "Про затвердження Типового договору транспортування природного газу"; постанову №2498 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу", які в сукупності з іншими нормативно-правовими актами визначають правову основу державного регулювання монопольних ринків (транспортування, розподілу, зберігання, послуг установки LNG).
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов’язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов’язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку.
У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
За приписами ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Як встановлено матеріалами справи, 01.04.2016 року між ТОВ „Одесагаз-постачання” (постачальник) та ПВКФ „Вікторія” (споживач) укладено договір на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими (промислові споживачі та інші суб’єкти господарювання) №005711(2016) (надалі – договір 1), згідно умов якого постачальник постачає природний газ споживачеві в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.
У відповідності до п. 2.2 договору 1, передача газу за цим договором здійснюється на межах балансової належності об’єктів споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування. Перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання визначається у акті приймання комерційного вузла обліку газу.
01.04.2016 року між ПВКФ „Вікторія” (споживач) та ПАТ "ОДЕСАГАЗ" (оператор ГРМ) було укладено договір розподілу природного газу (для споживачів, що не є побутовими) шляхом підписання позивачем заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, з розподілу газу, і не потребує двохстороннього підписання сторонами письмової форми договору.
У заяві-приєднанні від 01.04.2016р. споживач зазначив, що ознайомлений з умовами Типового договору розподілу природного газу (Типовий договір), затвердженого Постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015р., який розміщений на офіційному сайт НКРЕКП, сайті Оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: www.odgaz.odessa.ua, та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності "Одеські вісті" №109 від 19.12.2015р., та приєднується до умов Типового договору.
Відповідно до п. 2.1.-2.3. Типового договору, передбачено, що за цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Згідно п3.1 Типового договору встановлено, що санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється Споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб Споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим Договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником. За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
У відповідності до абз.3 п.3.2. Типового договору споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року №285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 3.3. Типового договору встановлено, що споживач, що не є побутовим, зобов’язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об’єм споживання природного газу Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.
Згідно п.7.1. Типового договору, оператор ГРМ зобов'язується, 1) розміщувати на сайті чинні тарифи за послуги з розподілу природного газу та поточну редакцію тексту цього Договору і Кодексу газорозподільних систем, а у разі внесення до цього Договору в установленому законодавством порядку відповідних змін своєчасно їх публікувати в офіційних друкованих виданнях, які публікуються на території його ліцензованої діяльності; 2) забезпечити можливість цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання Споживачем вимог цього Договору; 3) забезпечити належну організацію та функціонування особистого кабінету Споживача; 4) забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по Споживачу, у тому числі формування загального об'єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу Споживачу за відповідний період; 5) дотримуватись встановлених вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, якщо комерційний вузол обліку (лічильник газу) за цим Договором буде належати Оператору ГРМ; 6) за письмовою вимогою Споживача безкоштовно надати йому завірену письмову форму цього Договору протягом десяти днів з дня надання Оператору ГРМ такої вимоги; 7) проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; 8) здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту Споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та сплачувати компенсацію Споживачу у разі невідповідності якості природного газу на межі балансової належності об'єкта Споживча параметрам, визначеним Кодексом газорозподільних систем; 9) дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п.7.2 Типового договору оператор ГРМ має право: 1) отримувати від Споживача оплату за цим Договором; 2) не здійснювати фактичний розподіл природного газу Споживачу або обмежити його чи припинити у порядку та на підставах, передбачених цим Договором; 3) безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та цим Договором; 4) перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; 5) вимагати від Споживача підписання акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності Сторін; 6) встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; 7) інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем.
За приписам п.7.3 Типового договору, споживач має право: 1) на отримання цілодобового доступу до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з належним рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання ним вимог цього Договору; 2) на перерахунок наданих послуг за цим Договором у разі недотримання Оператором ГРМ рівня якості та/або величини тиску природного газу, що передається на межі балансової належності об'єкта Споживача; 3) вимагати від Оператора ГРМ письмову форму цього Договору, завірену печаткою Оператора ГРМ; 4) ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; 5) звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов цього Договору; 6) на отримання компенсації у разі невідповідності якості природного газу параметрам, визначеним Кодексом газорозподільних систем; 7) інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем.
Згідно із п.7.4. Типового договору споживач зобов'язується: 1) здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; 2) своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); 3) не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; 4) забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; 5) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 6) забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; 7) дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Умовами Типового договору передбачена відповідальність сторін: за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України (п. 8.1); у разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (8.2); у разі безпідставного припинення (обмеження) розподілу природного газу Споживачу або підтвердження факту невідповідності якості та/або величини тиску природного газу на межі балансової належності об'єкта Споживача Оператор ГРМ відшкодовує Споживачу вартість недоотриманого природного газу та/або здійснює перерахунок наданих послуг за цим Договором відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Оператор ГРМ не несе відповідальність за припинення (обмеження) розподілу природного газу Споживачу, якщо такі заходи здійснені за вимогою його постачальника, що має підтверджуватися відповідними документами. У разі якщо між Оператором ГРМ і Споживачем не досягнуто згоди про компенсацію завданих збитків чи перерахунок наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку (8.3); у разі якщо дії однієї зі Сторін призвели до завдання матеріальної та/або моральної шкоди іншій Стороні (шкода заподіяна майну чи життю або здоров'ю людини), її відшкодування здійснюється в добровільному порядку згідно з вимогами чинного законодавства, а у разі, якщо не досягнуто згоди, - за рішенням суду (8.4).
Відповідно до п.12.1. Типового договору, він укладається на невизначений строк.
08.05.2018 р. представниками Управління експлуатації газового господарства м. Одеси ПАТ "ОДЕСАГАЗ" (надалі – УЕГГ м. Одеси ПАТ "ОДЕСАГАЗ") було проведено перевірку комерційного вузла обліку природного газу (ВОГ) на об’єкті „Вилла Отрада” за адресою: пляж Відрада.
За результатами перевірки представниками УЕГГ м. Одеси ПАТ "ОДЕСАГАЗ" було складено акт від 08.05.2018 р. про порушення споживачем, що не є побутовим, в якому зазначено, що він складений ОСОБА_3В.(сл., №2212) та ОСОБА_6 (сл., №2339) за участю представника споживача (а.с. 54-55).
У п. 2 ОСОБА_3 зазначено, що на дату складання акту на об’єкті ПВКФ „Вікторія” за (договір №005711) встановлено порушення кодексу газорозподільних систем: порушено строк повірки ЗВТ №24476005 ВK G 16Т Elster.
Пункт 3 ОСОБА_3 містить показники лічильника на дату складання акту, які визначені у розмірі 075076 м3.
У п. 4 ОСОБА_3 зазначено, що усунення порушення на дату складання акту – знято на повірку.
У п.7 ОСОБА_3 вказано, що додатком до акту є акт про зняття ЗВТ на повірку.
У п.8 ОСОБА_3 зазначено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання об 1500 08.06.2018р. за адресою: вул. Одарія, 1
Акт про порушення підписаний вищезазначеними представниками УЕГГ ПАТ "ОДЕСАГАЗ", в розділі, де міститься підпис представника споживача про ознайомлення із актом не зазначено ПІБ представника ПВКФ „Вікторія”.
08.06.2018р. відбулося засідання комісії ПАТ "ОДЕСАГАЗ" у складі: голови комісії ОСОБА_7, І.В. та членів комісії: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_11, за результатами якого було прийнято рішення №181 від 08.06.2018р. (а.с. 82) про перенесення засідання комісії на 13.07.2018р. у зв’язку з необхідністю надання графіку роботи обладнання.
10.07.2018 року позивач звернувся до відповідача з листом вх. №10792п, відповідно до якого просив УЕГГ ПАТ "ОДЕСАГАЗ" переглянути нараховані штрафні санкції за прострочений інтервал повірки обладнання, враховуючи графік роботи обладнання ПВКФ „Вікторія”
13.07.2018р. відбулося засідання комісії УЕГГ м. Одеси ПАТ "ОДЕСАГАЗ" з розгляду актів про порушення. За результатами розгляду акту про порушення споживачем, що не є побутовим №398 від 08.05.2018р. в якому зазначене виявлене порушення п.п. 4 п.2 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем, а саме, пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача. Дані порушення зафіксовані у акті про порушення №398 від 08.05.2018 року лічильник Elster. G 16 ВКТ заводський номер 24476005, міжповірочний інтервал закінчився 10.04.2015р. За результатами засідання комісії було вирішено провести нарахування у розмірі 20404,84 грн. ОСОБА_4 тексту відповідного рішення комісії не можна встановити присутність або відсутність представника споживача, однак із вказаним рішенням комісії представник ПВКФ „Вікторія” був ознайомлений 30.07.2018 року.
Водночас, 13.07.2018 року ПАТ "ОДЕСАГАЗ" було складено акт-розрахунок об’єму необлікованого природного газу №181, виходячи з потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання та часу його роботи по ціні ВТВ за період з 08.05.2017-08.05.2018, ПГ-4-4,1 м3/час, пароконвектомат -18 квт, гриль -2 м3/час, котел-100квт.
Кількість спожитого газу згідно акту-розрахунку – 10601 м3.
Кількість облікованого газу – 8632 м3.
Обсяг, який необхідно донарахувати за період – 1969 м3.
В акті зазначені реквізити на які необхідно перерахувати протягом 15 днів з дня отримання цього акту – розрахунку, суму нарахувань у розмірі 20404,84 грн.
06.08.2018 року позивач звернувся до відповідача з листом вих. №03/08/2018 згідно з яким повідомив про не згоду із Актом-розрахунком №181 та рішенням №181 від 13.07.2018р. та просить їх скасувати та повідомити про прийняті заходи.
Листом від 05.09.2018 року №13/15 ПАТ "ОДЕСАГАЗ" на зазначений вище лист повідомило, що у разі несплати вищезазначеної суми в установленому законом порядку припинить газопостачання за адресою ПВКФ „Вікторія” через наявну заборгованість за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ.
Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України, за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Статтею 236 Господарського кодексу України встановлено перелік оперативно-господарських санкцій та визначено, що перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
У відповідності до ст. 237 Господарського кодексу України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.
Системний аналіз положень ст.ст. 175, 235, 237 Господарського кодексу України дозволяє зробити висновок про те, що оперативно-господарські санкції до сторони господарських правовідносин можна застосувати тільки тоді, коли така сторона вчинила правопорушення у сфері господарювання.
За своєю правовою природою, рішення комісії №181 від 13.07.2018 року про донарахування об’єму не облікованого природного газу є оперативно-господарською санкцією.
Так, 30.09.2015р. постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб’єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо. Тому між позивачем та відповідачем у даній справі виникли господарські зобов'язання безпосередньо із приписів зазначеного нормативно-правового акта.
Відповідно до п.1, 2 глави 7 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок. Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен, зокрема, завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати.
Згідно п.п. 4 п.2 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.
Положеннями п. 4 Глави 4 Розділу ХІ визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Відповідно до п. 1 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Пунктами 2, 3 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем визначено, що акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Згідно положень п. 8 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Відповідно до п. 10 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Пунктом 11 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Суд перевіривши розрахунок ПАТ "ОДЕСАГАЗ", зазначений у акті-розрахунку об’єму необлікованого природного газу №181 від 13.07.2018 року (а.с.61), вважає його вірним та таким, що відповідає положенням п. 11 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем. При цьому, суд зазначає, що позивач під час розгляду справи жодним чином не заперечував щодо помилковості здійсненого розрахунку. Більш того, невідповідність такого розрахунку не була визначена позивачем, як підстава звернення з відповідним позовом.
Пунктом 3 Глави 6 Розділу Х Кодексу Газорозподільних систем встановлено, що власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених пунктом 2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред'являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені главою 4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов'язаний їх відновити.
Таким документом, у розумінні глави 4 Розділу Х Кодексу Газорозподільних систем, зокрема, є оригінал паспорта на лічильник газу.
Положеннями п. 6 Глави 2 Розділу Х Кодексу Газорозподільних систем, усі ЗВТ, які входитимуть до складу комерційного ВОГ, повинні бути допущені до застосування в Україні згідно із законодавством у сфері метрології та метрологічної діяльності та відповідати вимогам цього Кодексу.
За таких обставин твердження позивача щодо необізнаності міжповірочного інтервалу, зазначеного у додатку до паспорту №313 лічильника Elster заводський номер 24476005, судом до уваги не приймаються.
Більш того, посилання позивача на міжповірочний інтервал – 8 років, у відповідності до наданого паспорту лічильника ВК G 16 Т (а.с.-63) судом не приймаються як належний доказів визначення інтервалу повірки, оскільки зазначений паспорт стосується лічильника з заводським номером 35840263 та датою виготовлення 02.06.2017року, тоді як лічильник заводський номер 24476005 виготовлений у 2007 році та у додатку до паспорту на відповідний вимірювальний засіб визначено міжповірочний інтервал – 24 місяця.
Отже, з огляду на відомості, зазначені у додатку до паспорту №313 лічильника Elster заводський номер 24476005 (а.с. 85) щодо дати повірки – 10.04.2013р. та міжповірочного інтервалу – 24 місяця, суд дійшов висновку про порушення позивачем положень п.п. 4 п.2 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу Газорозподільних систем, що є підставою для здійснення відповідачем зміни режиму нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу та складання акту про порушення.
Більше того, суд зазначає, що акт про порушення від 08.05.2018 року (а.с. 54-55) підписано представником ПВКФ „Вікторія” без будь-яких заперечень щодо відомостей, які в ньому містяться, при цьому, позивач не заперечує щодо повноважень особи чи взагалі підпису даного акту представником ПВКФ „Вікторія”.
Разом з тим, суд розцінює критично твердження позивача про неповідомлення ПВКФ „Вікторія” про засідання комісії, оскільки саме у проміжки часу між засіданнями від 08.06.2018 р. та від 13.07.2018 р. позивачем подавались документи за три дні до засідання комісії від 13.07.2018 р., які були пов’язані з підставами для перенесення засідання від 08.06.2018р. на іншу дату, а саме 13.07.2018 року, що свідчить про обізнаність ПВКФ „Вікторія” про відповідні засідання комісії відповідача.
З урахуванням викладеного суд зазначає, що акт про порушення, процедура його складання та порядок постановлення спірного рішення та здійснення розрахунку відповідно до акту-розрахунку не містять порушень, які б спростовували їх дійсність, достовірність та законність.
З урахуванням викладеного, суд не вбачає підстав для визнання недійсним та скасування рішення комісії №181 від 13.07.2018 року та акту-розрахунку №181 від 13.07.2018 року, складених ПАТ „ОДЕСАГАЗ” відносно ПВКФ „Вікторія”, в зв’язку з чим у задоволені даного позову слід відмовити.
При здійсненні вищевказаних висновків суд враховує, що ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено здійснення правосуддя на засадах верховенства права, забезпечення кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
На підставі ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
1.В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
2.Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 08 квітня 2019 р.
Суддя Ю.М. Невінгловська