
Провадження № 2-а/760/836/19
В справі № 760/10085/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2019 року Солом'янський районний суд міста Києва в складі головуючого - судді Шереметьєвої Л.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800911, Відділу ведення державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про включення до списку виборців, суд
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом і просить включити його до списку виборців дільничної виборчої комісії № 800911 територіального виборчого округу № 222 для голосування на виборах Президента України 21 квітня 2019 року.
Посилається в позові на те, що з 21 січня 2019 року він постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Він є громадянином України та на день голосування на виборах Президента України йому виповнилося 18 років.
Зазначає, що має бути включений до списку виборців для голосування на виборах Президента України на дільничній виборчій комісії № 800911 Територіального виборчого округу № 222.
Проте коли він звернувся до дільничної виборчої комісії № 800911, з'ясувалося, що у списках виборців відомості про нього відсутні, що стало причиною звернення до суду з зазначеним позовом.
Враховуючи викладене, просить задовольнити позов .
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України сторони в судове засідання не викликалися.
Дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про вибори Президента України» Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Вибори Президента України є загальними.
Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Статтею 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що під час проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму голосування громадян України на тимчасово окупованій території не організовується і не проводиться.
Органи ведення Державного реєстру виборців, утворені на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, ведення Державного реєстру виборців не здійснюють. Порядок доступу до записів про виборців, виборча адреса яких відноситься до території, на яку поширюються повноваження цих органів ведення Державного реєстру виборців, а також актуалізації цих записів встановлюються Центральною виборчою комісією.
Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право реалізувати своє право голосу на таких виборах або всеукраїнському референдумі шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців».
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» кожен виборець у разі зміни його персональних даних, зазначених у частині першій статті 6 та пунктах 1 і 4 частини першої статті 7 цього Закону, може особисто звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни.
У разі, якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру.
Виборець, який постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити на подання такої заяви іншу особу. Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, звертається із заявою до відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка невідкладно передає заяву разом з документами (їх копіями), що додаються до неї, органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
У разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.
З матеріалів справи вбачається, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2.
До матеріалів справи додано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21 січня 2019 року № 4801-5000016066, згідно якої фактичним місцем проживання/перебування позивача є адреса: АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця включає відомості, зазначені у пунктах 1-9, 11 (для виборців, які проживають або перебувають в Україні) або пунктах 1, 2, 10 (для виборців, які проживають або перебувають за межами України) цієї частини: 1) країна проживання (перебування); 2) регіон України, зазначений у частині другій статті 133 Конституції України, або субнаціональна адміністративно-територіальна одиниця (штат, провінція, земля тощо) іноземної країни проживання чи перебування; 3) район або місто обласного (республіканського в Автономній Республіці Крим) значення, до складу якого входить населений пункт; 4) населений пункт (місто, селище, село); 5) вулиця (проспект, бульвар, площа, провулок, квартал, куток тощо); 6) номер будинку; 7) номер корпусу (крило будинку, блок, секція тощо); 8) номер квартири (кімнати); 9) поштовий індекс; 10) поштова адреса виборця за правилами країни проживання (перебування); 11) інші відомості, які визначають виборчу адресу.
Листом Відділу ведення державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 08 квітня 2019 року позивачу в задоволенні тимчасової зміни місця голосування було відмовлено, оскільки його персональні дані в Державному реєстрі виборців присутні з відміткою про вибуття, а єдиним документом, який позивач подав на підтвердження зміни виборчої адреси була довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21 січня 2019 року № 4801-5000016066, згідно якої фактичним місцем проживання/перебування позивача є адреса: АДРЕСА_1.
Відповідно до ч.ч.1,2,5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В постанові Верховного Суду від 25 липня 2018 року в справі № 61/16573/16-а, яка, з точки зору ст.242 КАС України, має враховуватися судом, виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Водночас зареєстроване місце проживання не повинно бути тимчасовим.
Виходячи з цього та подані позивачем документи до Відділу ведення державного реєстру виборців з метою тимчасової зміни місця голосування, суд вважає рішення Відділу правомірним та не знаходить підстав для задоволення вимог позивача про включення його до списку виборців на Дільничій виборчій комісії № 800911 Територіального виборчого округу №222.
Керуючись ст.ст. 242, 274 Кодексу адміністративного судочинства України, Законами України «Про вибори Президента України», «Про Державний реєстр виборців», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800911, Відділу ведення державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про включення до списку виборців відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Л.А.Шереметьєва