Ухвала суду № 81017259, 08.04.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
580/1183/19
Номер документу
81017259
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

про прийняття позовної заяви до розгляду

та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі

08 квітня 2019 року справа № 580/1183/19 м. Черкаси

Cуддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

03 квітня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) з позовною до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, в якій просить:

1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати" від 21 лютого 2001 року №159 компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати донарахованої частини пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки, що перерахована з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIIІ, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45, протиправною;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області:

- відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 провести нарахування і виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати донарахованої частини пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки, що перерахована з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45;

- виплату донарахованої частини пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки, що перерахована з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІІ, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 проводити разом з нарахованою ОСОБА_1 компенсацією втрати частини доходу;

3) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900- VIII, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та від 13.11.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» з урахуванням одноразової грошової допомоги, що виплачена ОСОБА_1 при його звільненні з ОВС та зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.02.2019 № 6, протиправною;

4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області:

- провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900- VIII, статті 43 частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 з урахуванням одноразової грошової допомоги, що виплачена ОСОБА_1 при його звільненні з ОВС та зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.02.2019 № 6 та довідки «Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1» від 16.03.2018 №2303002643;

- після здійснення вищезазначеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням одноразової грошової допомоги, що виплачена ОСОБА_1 при його звільненні з ОВС та зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.02.2019 № 6 та довідки «Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1» від 16.03.2018 №2303002643 провести виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку;

5) визнати бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо неврахування надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України № 260 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області уточненої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для подальшого перерахунку пенсії, протиправною;

6) зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області:

- направити до МВС України запит з метою отримання середнього розміру надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентовано постановою КМУ № 988 та-наказом МВС України № 260, які виплачувались в МВС України та органах поліції у січні 2016 року за відповідною посадою поліцейського (начальник відділу управління ГУНП);

- виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою поліцейського (начальник відділу управління ГУНП) з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393», з урахуванням постанови КМУ від 11.11,2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3100грн., оклад за спеціальним званням 2200грн., надбавка за вислугу років (35%) 1855грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %) 465грн., премія (10,79%) - 822,20 грн. та надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, з дати виникнення права на перерахунок пенсії.

7) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідачів подати в установлений термін, з моменту набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.

Позивачем до позовної заяви додано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване скрутним матеріальним становищем, та в якому вказує, що сума яку необхідно сплатити за подання його позовної заяви перевищує 5% його розміру річного доходу, а отже відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" дає суду право звільнити позивача від сплати судового збору.

З наявної в матеріалах справи довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 07.2.2019 року №13618/02-26 вбачається, що сума пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року становить 62426 грн. 94 коп.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних-осіб платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, виданих ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області стосовно позивача, з 01 кварталу 2018 року по 4 квартал 2018 року інформація про доходи відсутня.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Частиною 2 наведеної статті передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, постановлення ухвали про звільнення позивача від сплати судового збору є виключно правом суду, а не обов'язком та залежить від майнового стану сторони.

Оскільки даний позов подано позивачем у 2019 році, то сума судового збору, що підлягає сплаті при подачі до суду адміністративного позову, який містить шість вимог немайнового характеру складає 4610,40 грн., при цьому враховуючи дохід позивача за 2018 рік, що становив 62426 грн. 94 коп., то розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік (62426,94 х 5% = 3121 грн. 35 коп.), що може бути підставою для звільнення судом позивача від сплати судового збору, згідно ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір".

Крім того, позивачем також заявлено клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, оскільки вимоги заявлені позивачем мають для нього особливу важливість.

Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з такого.

Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного) (ч. 1 ст. 12 КАС України).

Частиною першою статті 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною другою даної статті визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі Стаття 258 КАС України)

Відповідно до статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною першої статті 262 КАС України передбачено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання ( частина другу статті 262 КАС України).

Частиною третьою даної статті Кодексу визначено, що підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться.

Частиною четвертою статті 262 Кодексу передбачено, що перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін ( частина п'ята статті 262 Кодексу).

Частиною 6 даної статті передбачено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:

1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;

2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Отже, враховуючи, що характер спірних правовідносин відносить дану справу до справ незначної складності розгляд якої здійснюється без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), то суд з огляду на матеріли адміністративної справи та норми чинного законодавства вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання позивача.

Керуючись ст. ст. 160, 168, 169, 171, 243, 248, 259-263 КАС України, суддя

ухвалив:

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.

У задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін - відмовити.

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження суддею Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П. одноособово, без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Запропонувати відповідачам в разі не визнання адміністративного позову, надіслати у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі:

- до суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують фактичні обставини;

- позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів.

Попередити відповідачів, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя В.П. Тимошенко