
Справа № 822/530/18
РІШЕННЯ
іменем України
08 квітня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ухвали від 20.02.2018, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи за позовом ОСОБА_1 від 15.02.2018, в якому позивач просить: 1) визнати протиправною відмову Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця; 2) зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити ОСОБА_1 з 30 січня 2018 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723 в розмірі 60 відсотків від заробітку зазначеного в довідці від 31.01.2018 №1865/06; 3) зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з 30.01.2018 здійснювати нарахування і виплату ОСОБА_1, пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723 в розмірі 60 відсотків від заробітку відповідно до довідки від 31.01.2018 №1865/06.
В обґрунтування позову зазначає, що їй протиправно відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця, з підстав не досягнення визначеного Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку. Вважає, що нею дотримані всі вимоги, з якими Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №899 пов'язують наявність права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723.
01.03.2018 відповідач подав Відзив на позовну заяву №2838/08 від 28.02.2018, в якому вказує, що згідно з пунктом 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723 мають, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначає, що позивач набуде право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" при досягненні 60 років, тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно з ухвалою від 13.03.2018, суд зупинив провадження у справі № 822/530/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/23/18 (№ 822/524/18).
Ухвалою суду від 29.03.2019 провадження в справі № 822/530/18 поновлено. Замінено відповідача по справі №822/530/18, а саме Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
З'ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог, так і заперечень, перевіривши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з Довідкою серії АВ №0942938 від 10.07.2017, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, безтерміново встановлено ІІ групу інвалідності з 10.07.2017, причина інвалідності - загальне захворювання (арк. спр. 34).
Сторонами не оспорюється, що позивачу з 10.07.2017 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Наказом №4-ос від 29.01.2018 ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста Кам'янець-Подільського відділу обслуговування громадян Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, що підтверджується копією трудової книжки (арк. спр. 36-39).
Позивач звернулася до пенсійного органу з заявою від 30.01.2018, в якій просила перевести її на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" (арк. спр. 40).
Листом Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 31.01.2018 №1837/04, позивача повідомлено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723 мають, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначено, що ОСОБА_1 набуде право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" при досягненні віку 60 років (арк. спр. 35).
Також 31.01.2018 Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області надало позивачу довідку за №1856/06 про складові заробітної плати (арк. спр. 44).
Відповідно до довідки Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 02.02.2018 №1998/10 ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 має стаж державного службовця 22 роки 06 місяців 20 днів (арк. спр. 45).
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначено Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до п. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про державну службу" №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За приписами ч. 9 ст. 37 Закону №3723-XII, пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону №3723-XII).
Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв'язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (ч. 12 ст. 37 Закону №3723-XII).
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд вважає, що позивач має право на одержання пенсії по інвалідності згідно з ст. 37 Закону №3723-XII, тому наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону №3723-XII.
Справа, яка розглядається, є типовою та за всіма ознаками відповідає зразковій справі №Пз/9901/23/18 (822/524/18) за позовом ОСОБА_3 до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, а тому суд враховує правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені в постанові від 13.02.2019.
Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №Пз/9901/23/18 зроблено правові висновки про необґрунтованість доводів відповідача, щодо визначення законодавцем правил, які підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, а саме застосування у сукупності норм, визначених пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" №889-VIII, і норм, передбачених ч.1 ст.37 Закону №3723-XII, відповідно до яких умовами для призначення пенсії державного службовця є: вік (у даному випадку 60 років), стаж державного службовця і страховий стаж. Зазначено, що Закон №3723-XII не пов'язує нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення певного віку. При цьому орган пенсійного фонду, як суб'єкт владних повноважень, трактує норми Закону на свій розсуд, і віддає перевагу найменш сприятливому для позивачки тлумаченню законодавства України.
Разом з цим, що стосується позовної вимоги про визнання протиправною відмови здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця, суд зазначає наступне.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Абзацами 1, 6 п. 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Позивач зверталася до пенсійного органу з відповідною заявою (за формою, встановленою додатком 3 до Порядку № 22-1) та доданими до неї документами в установленому порядку, однак рішення щодо переведення з одного виду пенсії на інший чи відмови в такому переведенні відповідачем не прийнято. При цьому, лист Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 31.01.2018 №1837/04 не є рішенням в розумінні Порядку № 22-1, тому в даному випадку наявна бездіяльність щодо не вирішення заяви ОСОБА_1 від 30.01.2018, яка є протиправною.
Водночас, враховуючи наявність правових підстав для переведення позивача на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону №3723-XII, для належного захисту порушених прав ОСОБА_1 слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 30 січня 2018 року пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №1865/06 від 31 січня 2018 року.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до п.10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов, з урахуванням правого висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному у зразковій справі №Пз/9901/23/18 (822/524/18), задовольняється частково.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (як правонаступника Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області) щодо не вирішення заяви ОСОБА_1 від 30.01.2018 про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 30 січня 2018 року пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №1865/06 від 31 січня 2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 08 квітня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя А.І. Петричкович