Ухвала суду № 81017031, 09.04.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
620/981/19
Номер документу
81017031
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

09 квітня 2019 року Чернігів Справа № 620/981/19

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за його позовом до Військової частини А1815, Військової частини А4150 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини А1815, Військової частини А4150, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 6 наказу командира військової частини А1815 від 24.12.2018 №1278 "Про результати службового розслідування по факту нестачі майна та матеріально-тезнічних засобів під час прийому та передачі посади командира взводу зв'язку 1 танкового батальйону Військової частини А1815" щодо притягнення позивача до матеріальної відповідальності у розмірі 12 558,80 грн;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини А4150 від 06.02.2019 №270 "Про відшкодування завданих державі збитків старшим лейтенантом ОСОБА_1";

- зобов'язати Військову частину А4150 повернути позивачу кошти стягнуті з нього на виконання наказу командира Військової частини А4150 від 06.02.2019 №270.

Одночасно, позивачем було подано заяву про забезпечення позову, в якій він просить зупинити дію оскаржуваних наказів. Вказана заява обґрунтована тим, що в разі стягнення з позивача грошових коштів в розмірі 12 558,80 грн, при подальшому задоволенні судом позовних вимог, відновлення порушених прав позивача буде потребувати значних зусиль та часу. Військова частина фінансується з Державного бюджету суворо в межах кошторисних призначень і виділення додаткових коштів на повернення стягнутих сум буде потребувати додаткових узгоджень та може бути відкладено до затвердження бюджету на наступний рік.

Дослідивши підстави, на яких ґрунтується заява про забезпечення позову, проаналізувавши положення чинного законодавства України і матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

В розумінні наведеної норми закону, у вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги; імовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Розглядаючи та вирішуючи подану заяву, суд зазначає, що вжиття заходів забезпечення позову допускається, якщо невжиття таких заходів може ускладнити або призвести до неможливості виконання судового рішення.

Забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо цого буде прийнято на користь позивача.

Перевіривши зазначені у заяві доводи на предмет їх відповідності вищевикладеним нормам та обставинам, а також оцінивши докази, які подано на обґрунтування поданої заяви, суд дійшов висновку про достатність підстав для її задоволення, оскільки, за переконанням суду, у поданій заяві позивач вказує на обставини, які свідчать про те, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, і для відновлення цих прав та інтересів необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Так, підставою для звернення з позовом є встановлення факту протиправності та незаконності оскаржуваних наказів, що має бути досліджено при вирішенні справи по суті. А тому, подальше стягнення суми матеріальної шкоди, на підставі вищезазначених наказів порушить належне співвідношення прав та інтересів, про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову. Тобто, ефективність захисту інтересів позивача безпосередньо залежить від недопущення настання несприятливих змін власного матеріального становища у вигляді зменшення належних позивачу грошових коштів.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що заяву позивача про забезпечення позову належить задовольнити.

Керуючись статтями 150, 154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву про вжиття заходів забезпечення позову ОСОБА_1 - задовольнити.

Зупинити дію пункту 6 наказу командира військової частини А1815 від 24.12.2018 №1278 "Про результати службового розслідування по факту нестачі майна та матеріально-тезнічних засобів під час прийому та передачі посади командира взводу зв'язку 1 танкового батальйону військової частини А1815" щодо притягнення позивача до матеріальної відповідальності у розмірі 12 558,80 грн.

Зупинити дію наказу командира Військової частини А4150 від 06.02.2019 №270 "Про відшкодування завданих державі збитків старшим лейтенантом ОСОБА_1".

Копію ухвали направити сторонам до відома.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня оголошення судового рішення.

Суддя Л.О. Житняк