
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/336/19
04 квітня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баб'юка П.М.
за участю:
секретаря судового засідання Косюк О.П.
представника позивача Нужди Ф.Т.,
представника відповідача Стрижак О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "БМ ЛТД" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду 30 січня 2019 року надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "БМ-ЛТД" (далі - позивач, ТОВ ВКФ "БМ ЛТД") до Управління державної служби країни з безпеки на транспорті у Тернопільській області, Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Волинській області, в якій позивач просить:
визнати протиправним і скасувати постанову начальника управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Тернопільській області №047466 від 2 січня 2018 року про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн. відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт";
визнати протиправним і скасувати складений управлінням Державної служби України з безпеки на транспорті у Волинській області розрахунок №1331071 від 14 листопада 2018 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в сумі 5198,3 євро згідно з актом від 14 листопада 2018 року №0010905, де платником визначено ТОВ ВКФ "БМ ЛТД".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Управлінням Державної служби України з безпеки на транспорті у Волинській області складено розрахунок №1331071 від 14 листопада 2018 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно з актом від 14 листопада 2018 року №0010905, де платником визначено товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційну фірму "БМ ЛТД". Позивач вважає, що даний розрахунок суперечить вимогам закону, в зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Позивач звертає увагу суду, що результати зважування автомобіля VОLVО РН 13 400 д/н В05927ВМ з причіпом АТМ ОКА 15127 В00199ХР, що містяться в довідці про результати здійснення габаритновагового контролю №002056 від 14.11.2018 є недостовірними. Ні в акті від 14.11.2018 №0010905, ні в довідці про результати здійснення габаритновагового контролю №002056 від 14.11.2018 не міститься доказів того, за допомогою якого вагового комплексу зважувався транспортний засіб позивача.
Також, позивач вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню постанову начальника управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Тернопільській області №047466 від 2 січня 2018 року про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". В зв'язку із цим звернувся із даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 12.02.2019 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 11.03.2019, проголошеною в судовому засіданні без виходу в нарадчу кімнату, занесеною в протокол судового засідання, замінено неналежних відповідачів Управління державної служби країни з безпеки на транспорті у Тернопільській області, Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Волинській області на належного відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - відповідач, Державна служба України з безпеки на транспорті).
Ухвалою суду від 04.04.2019 задоволено клопотання представника відповідача та закрито провадження у справі №500/336/19:
- в частині визнання протиправним і скасування розрахунку плати за проїзд №133/071 від 14.11.2018 складеного головним спеціалістом відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті управління Укртрансбезпеки у Волинській області М.П. Горбай.
Таким чином, суд продовжив розгляд справи в частині позовних вимог щодо визнання протиправною і скасування постанови начальника управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Тернопільській області №047466 від 2 січня 2018 року про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн.
Представник відповідача 04.03.2019 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (аркуші справи 34-43).
В обґрунтування зазначив, що, у зв'язку з тим, що у водія транспортного засобу, що належить позивачу, при здійсненні перевезення вантажу не було оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищення вагових обмежень, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області було здійснено нарахування плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 14.11.2018 відповідно до Акту №0010905 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 14.11.2018, а начальником Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області винесено постанову від 02.01.2019 №047466 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ТОВ ВКФ "БМ ЛТД" у сумі 1700 грн. за порушення вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Представник відповідача стверджує про безпідставність та необгрутованість аргументів позивача і вважає, що оскаржувана постанова прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, з урахуванням документів наданих під час перевірки. А тому, просить відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив (аркуші справи 57-59), просив суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, просив відмовити в позові, посилаючись на обґрунтування, викладені у відзиві на позов (аркуші справи 34 -43).
Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивачу на праві власності належать транспортний засіб марки VОLVО модель FН 13.400, тип спеціалізований вантажний - спеціалізований сідловий тягач-Е, реєстраційний номер НОМЕР_1, (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3, аркуш справи 15) з напівпричепом марки АТМ, модель ОКА 15127, реєстраційний номер НОМЕР_2 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 аркуш справи 14) (далі - транспортний засіб з напівпричепом).
Інспекторами Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області в рамках проведення заходів державного контролю, шляхом проведення рейдової перевірки, 14.11.2018 на 382 км а/д М-07, перевірено зазначений транспортний засіб з напівпричепом.
Рейдова перевірка здійснювалася на підставі направлення на рейдову перевірку №011660 від 09.11.2018 (аркуш справи 45).
За результатами проведення габаритно-вагового контролю інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0002056 від 14.11.2018 (аркуш справи 49) та акт №0010905 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 14.11.2018 (аркуш справи 50).
Під час здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу з напівпричепом, що належить ТОВ ВКФ "БМ ЛТД" встановлено перевищення нормативно допустимих вагових параметрів вантажу (повна маса - 48,25 т, при нормативно-допустимих 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11,55 т, при нормативно-допустимих 11 т, навантаження на строєну вісь - 29,65 т, при нормативно-допустимих - 22 т) та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищення вагових обмежень
На підставі зазначених довідки та акта головним спеціалістом відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті управління Укртрансбезпеки у Волинській області проведено розрахунок №1331071 від 14.11.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату в розмірі 5198,3 євро (аркуш справи 51).
Також, за результатами рейдової перевірки інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №103720 від 14.11.2018, в якому вказано, що транспортним засобом з напівпричепом на підставі товарно-транспортної накладної №КЛ-25158 від 14.11.2018 надавались послуги з перевезення вантажу без документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме, без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових параметрів, тобто за відсутність у водія дозволу на перевезення великовагового вантажу автомобільними дорогами України загального користування.
Акт №103720 від 14.11.2018 направлено для розгляду за місцезнаходженням суб'єкта господарювання - в Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області, оскільки, ТОВ ВКФ "БМ ЛТД" зареєстровано в Тернопільській області.
Відповідно до повідомлення від 07.12.2018 №36/1103-18 розгляд справи про порушення призначено на 02.01.2019, про що повідомлено позивача (аркуш справи 52). Це підтверджується також рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та роздруківкою із офіційного сайту "Укрпошти", розділу "Відстежити відправлення" (аркуші справи 52-53).
За результатами розгляду акта №103720 від 14.11.2018, що відбувся в Управлінні Укртрансбезпеки у Тернопільській області 02.01.2019 начальником Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області було винесено постанову №047466 від 02.01.2019 про застосування адміністративно - господарського штрафу до ТОВ ВКФ "БМ ЛТД" у сумі 1700 грн. за порушення вимог ст.48 ЗУ "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачене абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Копію постанови направлено позивачу відповідно до повідомлення від 02.01.2019 №36-09-19 та запропоновано добровільно сплатити адміністративно - господарський штраф (аркуш справи 55).
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення №103).
Відповідно до п. 1 Положення №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Пунктом 4 Положення №103 визначено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.
Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення №103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, вживає заходів щодо стягнення під час здійснення габаритно-вагового контролю.
У відповідності до абзацу першого п. 8 Положення №103, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
З огляду на викладене, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, а також є органом наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Порядок №879 визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.
За визначенням, наведеним у підпункті 3 пункту 2 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Порядком, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами є Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з пунктом 14 Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 12 Порядку №1567 визначено, що рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання, зокрема іноземним, вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Як випливає із матеріалів справи, у зв'язку з тим, що у водія транспортного засобу при здійсненні перевезення вантажу на підставі товарно-транспортної накладної МКЛ-25158 від 14.11.2018 не було оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень,
Відповідно до частини 1, 2 статті 48 Закону №2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Частиною 1 статті 18 Закону №2344-III визначено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 затверджено Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, відповідно до пункту 16 яких перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), згідно пункту 3 яких, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
При цьому, пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Тобто, законодавцем чітко передбачено критичну похибку в розмірі 2%. У даній справі перевищення вагових параметрів становить більше 2% (повна маса - 48,25т, при нормативно-допустимих 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11,55 т, при нормативно-допустимих 11 т, навантаження на строєну вісь - 29,65 т, при нормативно-допустимих - 22 т).
Факт перевищення транспортним засобом позивача вагових обмежень підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0002056 від 14.11.2018 (аркуш справи 49), а також чеком (роздруківкою) зважування №975 від 14.11.2018 (аркуш справи 48), який формується і видається технічними засобами габаритно-вагового контролю автоматично.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу з напівпричепом, що належить ТОВ ВКФ "БМ ЛТД" встановлено перевищення нормативно допустимих вагових параметрів вантажу (повна маса - 48,25 т, при нормативно-допустимих 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11,55 т, при нормативно-допустимих 11 т, навантаження на строєну вісь - 29,65 т, при нормативно-допустимих - 22 т) та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищення вагових обмежень
Отже, позивачем перевищено нормативи вагових параметрів за відсутності відповідного дозволу.
Позивач у позові посилався на те, що враховуючи масу самого транспортного засобу - 7100 кг та причепу - 7660 кг, а також маса вантажу згідно товарно-транспортної накладної - 29 т, загальна маса транспортного засобу разом із вантажем може складати лише 43,76 т. У зв'язку з цим, вважає, що результати зважування не відповідають дійсності.
Суд не погоджується з вказаним твердженням, оскільки запланована маса транспортного засобу з вантажем не обов'язково відповідає масі в результаті габаритно-вагового контролю. На вказані обставини може впливати ряд чинників, зокрема, надмірне завантаження транспортного засобу вантажем що перевозиться, тощо.
Також, суд вважає за необхідне зазначити про те, що чинним законодавством, що регулює процедуру зважування, стягнення плати за проїзд не визначено необхідність (можливість) надіслання посадовими особами Управління перевізникам матеріалів габаритно-вагового контролю (довідок, актів, розрахунків), а передбачено вручення 2-го примірнику розрахунку з реквізитами для сплати водію під час проведення перевірки.
Таким чином, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення - дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів; у разі ж якщо рух здійснюється без відповідно дозволу або внесення плати за проїзд, така плата визначається уповноваженими особами.
Аналогічні висновки викладені у рішенні Верховного суду від 19.04.2018 у справі №814/1461/16.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з абзацом 1 пункту 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Абзац 1 пункт 21 Порядку №1567 визначає, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до пунктів 26-27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
На адресу позивача як власника транспортного засобу надіслано повідомлення про розгляд акта №103720 від 14.11.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, проте позивач на розгляд не з'явився, документів на спростування фактів, викладених в акті перевірки, він не надав.
Вказана обставина свідчить про виконання Управлінням Укртрансбезпеки у Тернопільській області свого обов'язку встановленого пунктом 26 Порядку №1567, в частині належного повідомлення про розгляд справи про порушення, а саме те, що про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Таким чином, враховуючи підтвердження факту перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів за відсутності відповідного дозволу, що є порушення законодавства про автомобільний транспорт, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно було винесено постанову № 047466 від 02.01.2019 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Таким чином, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що заявлений позов щодо визнання протиправною і скасування постанови № 047466 від 02.01.2019 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "БМ ЛТД" (місцезнаходження: пров. Галицький, 3, м. Тернопіль, 46010, код ЄДРПОУ14049984) до Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: 03135, м. Київ, проспект Перемоги, будинок 14, код ЄДРПОУ39816845) про визнання протиправною та скасування постанови начальника управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області про застосування адміністративно-господарських санкцій №047466 від 02.01.2019, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 09 квітня 2019 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.