
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2019 р. Справа № 480/4337/18
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні обрахунку його пенсії з дня її призначення, а саме з 21.11.2009 із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення;
- зобов'язати відповідача здійснити обрахунок та виплату пенсії позивача, починаючи з 21.11.2009 із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення;
- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 100%, надбавки за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-технічне забезпечення 50%;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 та постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 з 01.01.2018 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 100%, надбавки за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-технічне забезпечення 50%, які були отримані позивачем при звільненні на пенсію та з яких було сплачено страхові внески, сплативши виниклу заборгованість.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що при обчисленні його пенсії відповідач не врахував фактично отримані ним у складі грошового забезпечення матеріальну допомогу на оздоровлення, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-технічне забезпечення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.
Ухвалою від 26.11.2018 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Ухвалою суду від 05.12.2018 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 08.01.2019 задоволено клопотання представника ГУ ПФУ в Сумській області та зупинено провадження в адміністративній справі № 480/4337/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 522/2738/17 (провадження № 11-806апп18).
Оскільки обставини, на підставі яких було зупинено провадження у справі № 480/4337/18 усунено, ухвалою суду від 08.04.2019 провадження у даній справі поновленню.
Відповідачем 29.12.2018 було подано до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Тобто, згадані виплати мають носити постійний характер та виплачуватись щомісяця. Допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що з 21.11.2009 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 12).
09.10.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-технічне забезпечення, премії та компенсації за невикористані відпустки без обмеження граничного розміру (а.с. 13).
Листом від 12.10.2018 № 2303/Л-11 ГУ ПФУ в Сумській області зокрема повідомило позивача, що пенсія призначена відповідно до норм чинного законодавства та підстави для врахування до складу грошового забезпечення, згідно з яким обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-технічне забезпечення, премії та компенсації за невикористані відпустки відсутні (а.с. 14-15).
Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства і порушують його законні права та інтереси.
Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою і третьою ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Зміст наведених норм свідчить про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини першої ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Водночас, за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
У зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Наведене свідчить про те, що у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-технічне забезпечення.
Відтак суд зазначає, що оскільки отримувані позивачем під час проходження військової служби матеріальна допомога на оздоровлення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-технічне забезпечення, не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" переліку видів грошового забезпечення, то у ГУ ПФУ в Сумській області відсутні підстави для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, вказаних виплат.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал