Рішення № 81016544, 02.04.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2019
Номер справи
1340/5690/18
Номер документу
81016544
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/5690/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Громадянин Російської Федерації ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) 27.11.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області (далі - ГУ ДМС України у Львівській області) з вимогою зобов'язати ГУ ДМС України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_2 про продовження терміну дії посвідки на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_2, з якою він звертався у квітні 2018 року, надавши право заявнику подати документи, які необхідно додати до заяви для її належного розгляду, безпосередньо у ГУ ДМС України у Львівській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2, який є громадянином Російської Федерації в квітні 2018 звернувся до ГУ ДМС України у Львівській області щодо продовження терміну дії посвідки на тимчасове проживання в Україні. Позивач стверджує, що посадова особа відповідача (установи, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11) відмовилась приймати від нього документи, тому позивач надіслав їх поштовим відправленням з описом вкладення 04.04.2018. ГУ ДМС України у Львівській області скерувало ОСОБА_5 лист № 4601.4-1.7605/4601-1 від 12.04.2018, яким повернуло заявнику посвідку на тимчасове проживання НОМЕР_2, яка, як зазначено в листі, надійшла на адресу ГУ ДМС України у Львівській області поштою 06.04.2018. В листі також проінформовано заявника, що відповідно до пункту 10 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 28.03.2012 № 251 він зобов'язаний в семиденний строк зняти з реєстрації місця проживання та виїхати за межі України. 19.05.2018 ГУ ДМС України у Львівській області анулювало ОСОБА_2 посвідку на тимчасове проживання. Позивач стверджує, що територіальний орган ДМС неналежно розглянув його звернення про продовження строку дії посвідки, тому вважає, що відповідач порушив його право на отримання документа для документального підтвердження його перебування на території України на законних підставах.

Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 29.12.2018, запереченні на відповідь на відзив (а.с. 21-22, 40-41), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 в повному обсязі. Покликається на положення статті 53 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI, пункт 10 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 28.03.2012 № 251 та вказує, що ОСОБА_2 звернувся із заявою про продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання після закінчення термінів на вчинення таких дій. В підтвердження цих обставин відповідач представив копії звернень ОСОБА_2 та наданих йому відповідей (а.с. 56-61).

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:

громадянин Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до 10.04.2018 перебував на території України на підставі посвідки на тимчасове проживання НОМЕР_2 (а.с.8).

ОСОБА_2 стверджує, що 04.04.2018 звернувся в підрозділ ГУ ДМС у Львівській області з приводу продовження терміну дії посвідки на тимчасове перебування в Україні, однак в нього відмовилися приймати заяву, тому він скерував таку поштою. Відповідач заперечує факт відмови приймати заяву, вважає такі твердження надумати, водночас підтвердив надходження 06.04.2018 заяв ОСОБА_2: - щодо подання та розгляду заяви на продовження терміну дії тимчасової посвідки; - заяву іноземця чи особи без громадянства для отримання посвідки на тимчасове проживання від 04.04.2018, оформлену на бланку, з проханням продовжити строк дії посвідки на тимчасове проживання в Україні (а.с. 60, 61). Ці заяви зареєстровані в електронній системі документообігу ГУ ДМС України у Львівській області 06.04.2018 за вх. №№ 7248/1/4601-18, 7247/1/4601-18 відповідно (а.с. 59, 58).

ГУ ДМС України у Львівській області повідомило ОСОБА_2 про результати розгляду його заяв щодо продовження посвідки на тимчасове проживання листами:

- № 4601.4.1-7598/4601.1-18 від 12.04.2018, в якому інформовано ОСОБА_2 про рішення щодо відмови заявнику в оформленні посвідки на тимчасове проживання на території України на підставі пп.6 п. 17 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затв. постановою Кабінету Міністрів в Україні 28.03.2012 № 251; з посиланням на статтю 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», територіальний орган ДМС зазначив, що іноземець подає документи для продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання не пізніше як за 10 днів до закінчення строку її дії. Заява ОСОБА_2 датована 04.04.2018, а посвідка ОСОБА_2 на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 має строк дії до 10.04.2018, це унеможливлює подальший розгляд матеріалів (а.с. 57);

- № 4601.4.1-7605/4601.1-18 від 12.04.2018 про повернення заявнику посвідки на тимчасове проживання НОМЕР_2, яка надійшла на адресу ГУ ДМС України у Львівській області 06.04.2018 поштою. Заявника також поінформовано, що відповідно до пункту 10 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 28.03.2012 №251 він зобов'язаний в семиденний строк зняти з реєстрації місця проживання та виїхати за межі України (а.с. 10).

19.05.2018 ГУ ДМС України у Львівській області анулювало ОСОБА_2 посвідку на тимчасове проживання (а.с. 8).

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI (далі - Закон № 3773-VI).

За визначеннями, наведеними у статті 1 цього Закону:

- іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав (пункт 6);

- посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні (пункт 17);

- посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (пункт 18).

Відповідно до статті 3 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Як визначено пунктом 5 частини першої статті 51 Закону № 3773-VI строк дії посвідки на тимчасове проживання для відповідних категорій іноземців та осіб без громадянства становить один рік. Частиною третьою цієї статті визначено, що строк дії посвідки на тимчасове проживання може бути продовжено необмежену кількість разів, за наявності підстав, передбачених законом.

Відповідно до статті 53 Закону № 3773-VI посвідка на тимчасове проживання видається у десятиденний строк з дня отримання заяви про її оформлення або продовження строку дії посвідки. Іноземець або особа без громадянства подає документи для продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання не пізніш як за 10 календарних днів до закінчення строку її дії.

В статті 55 Закону № 3773-VI зазначено, що іноземець або особа без громадянства подає заяву про оформлення або продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання та відповідні документи, визначені цим Законом та Кабінетом Міністрів України, особисто або через свого представника на підставі довіреності до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції. Територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, зобов'язаний надати іноземцю або особі без громадянства чи його представнику опис прийнятих документів з підписом уповноваженої особи, яка їх прийняла, зазначенням її посади, прізвища та імені і дати прийняття документів. Іноземець або особа без громадянства отримує посвідку на тимчасове проживання особисто.

Відповідно до частини шістнадцятої статті 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" і статті 5 Закону України "Про імміграцію" Кабінет Міністрів України постановою від 28.03.2012 № 251 затвердив: - Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок № 251); - технічний опис бланків посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання. Порядок визначає механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - посвідки) іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання.

Як визначено в пункті 1 Порядку № 251 заяви для оформлення посвідок подаються іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, до територіальних органів або підрозділів ДМС за місцем проживання. Зразки заяв та порядок їх розгляду визначаються МВС.

Відповідно до абзаців 1, 5 пункту 10 Порядку № 251 посвідка на тимчасове проживання видається строком до одного року з можливістю його продовження щоразу на один рік на підставі заяви іноземця чи особи без громадянства та документів, зазначених у підпункті 4 пункту 6 цього Порядку, які подаються до територіального органу або підрозділу ДМС не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку дії посвідки.

Після закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання іноземець та особа без громадянства зобов'язані в семиденний строк зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України. При цьому посвідка на тимчасове проживання передається приймаючій стороні, яка зобов'язана подати її територіальному органові або підрозділові ДМС за місцем проживання іноземця та особи без громадянства протягом десяти днів з моменту зняття з реєстрації. Нездана посвідка на тимчасове проживання вважається недійсною.

Згідно з пунктом 17 Порядку № 251 рішення про відмову у видачі посвідки іноземцеві та особі без громадянства приймається в разі: 1) необхідності забезпечення національної безпеки або охорони громадського порядку; 2) необхідності охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні; 3) коли паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований або не відповідає встановленому зразку чи належить іншій особі; 4) подання завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів; 5) коли виявлено факти невиконання ними рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов'язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в'їзду в Україну (для осіб, що отримують посвідку на тимчасове проживання); 6) інших випадках, передбачених законами.

При вирішенні цього спору суд керується такими мотивами:

ОСОБА_2, громадянин Російської Федерації, перебував на території України на підставі посвідки на тимчасове проживання НОМЕР_2 з терміном дії до 10.04.2018. 06.04.2018 територіальний орган ДМС отримав поштою заяву ОСОБА_2 від 04.04.2018 про продовження строку дії посвідки на тимчасове перебування. Отже, заява про продовження строку дії посвідки подана з порушенням встановленого законом десятиденного строку на подання такої заяви. Листом № 4601.4.1-7598/4601.1-18 від 12.04.2018 ГУ ДМС України у Львівській області повідомило ОСОБА_2 про результати розгляду його заяви. Суд враховує, що стаття 3 Закону № 3773-VI покладає на іноземців, які перебувають в Україні, обов'язок неухильного додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів. Та обставина, що ОСОБА_2 звернувся до територіального органу ДМС із заявою про продовження терміну дії посвідки в період, коли на законних підставах перебував на території України, не звільнило його від обов'язку завчасного (не пізніш як за 10 календарних днів до закінчення строку її посвідки) подання відповідної заяви. Оцінюючи ці обставини через призму норм статті 53 Закону № 3773-VI та пункту 10 Порядку № 251 суд дійшов висновку про правомірність рішення ГУ ДМС України у Львівській області, оскільки заява ОСОБА_2 про продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання в України підписана та подана після спливу строку, встановленого для подання такої заяви. За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2

Оцінюючи посилання позивача на те, що він одружений з громадянкою України та має дітей - громадян України суд керується такими міркуваннями. Наявність членів сім'ї, що є громадянами України, надає ОСОБА_2 право та реальну можливість оформити дозвіл на постійне проживання в України чи дозвіл на імміграцію. Хоча ОСОБА_2 такою можливістю тривалий час не користувався (одружився з громадянкою України в 2009 році), прийняте відповідачем рішення не перешкоджає позивачу звернутися у встановленому законом порядку та отримати дозвіл на проживання в Україні чи дозвіл на імміграцію як особі, що одружена на громадянці Україні/має дітей-громадян України.

З огляду на висновки суду по суті спору, понесені ОСОБА_2 судові витрати не відшкодовуються та покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (79007, Львівська область, місто Львів, вул. Січових Стрільців, буд. 11; ідентифікаційний код 37831493) про зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 09.04.2019.

Суддя Москаль Р.М.