Рішення № 81016397, 03.04.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2019
Номер справи
360/840/19
Номер документу
81016397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

03 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/840/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін справу за позовом адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26 лютого 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі - відповідач, управління), в якому позивач просить:

- визнати противоправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 13.12.2018 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_2;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_2 періоди роботи на шахті «С.М.Кірова ВО «Стахановвугілля»: з 12.01.1987 по 28.05.1987 за професією електрослюсар підземний 3-го розряду з повним робочим днем під землею; з 02.08.1989 по 31.08.1995 (прохідник підземний з повним робочим днем на підземних роботах з 02.08.1989, прохідник 5-го розряду з повним робочим днем на підземних роботах з 19.10.1989, учень гірника очисного забою підземного з повним робочим днем на підземних роботах з 02.08.1991, гірник очисного забою п'ятого розряду підземний з повним робочим днем на підземних роботах з 15.10.1991 по 31.08.1995); з 31.07.2006 по 30.09.2006 за професією гірник очисного забою підземний п'ятого розряду з повним робочим днем на підземних роботах; з 02.10.2006 по 02.12.2006 за професією гірник очисного забою підземний п'ятого розряду з повним робочим днем на підземних роботах; з 04.12.2006 по 04.03.2008 за професією гірник очисного забою підземний п'ятого розряду з повним робочим днем на підземних роботах; на ГТОВ фірмі «Практик» з 07.04.2008 по 29.10.2008 за професією гірник очисного забою з повним робочим днем на підземних роботах.

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області призначити ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.12.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при зверненні до відповідача він надав оригінали своєї трудової книжки, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, видані ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» від 28.11.2018 № 270/1-270/6, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, про заробітну плату для обчислення пенсії, тошо. Рішенням управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі від 13.12.2018 в призначені пенсії на пільгових умовах позивачу відмовлено, з тих підстав, що записи трудової книжки позивача не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах і до пільгового стажу позивача не зараховано спірні періоди, оскільки підприємства, які видали позивачу уточнюючі довідки знаходяться на тимчасово окупованій території і відповідно до Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» документи, видані ними є недійсними і не створють правових наслідків. Позивач вважає таке рішення і дії відповідача незаконними та такими, що позбавляють його права на пенсійне забезпечення, а тому він змушений звернутися до суду за захистом свої порушених прав.

Ухвалою суду від 04.03.2019 відкрито провадження в цій справі, призначено її до розгляду в спрощеному позовному провадженні у судовому засіданні з викликом сторін (а.с.1,2).

У судове засідання позивач та його представник не прибули, надали клопотання про розгляд справи без їх участі (а.с. 34,35).

Представник управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області у судове засідання не прибув, надав відзив на позовну заяву від 18.03.2019 за вих. № 2870/08 (а.с. 37-40), позовні вимоги не визнав та зазначив, що на час звернення з заявою про призначення пенсії позивач має загальний стаж роботи 27 років 03 місяці 05 днів, з них стаж роботи на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 05 років 10 місяців 01 день. Відповідно до зазначеної статті право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають чоловіки після достягнення 50 років і при стажі роботи, при зверненні з 01.04.2018 по 31.03.2019, не менше 22 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно записів трудової книжки позивач працював з 12.01.1987 по 28.05.1987, з 02.08.1989 по 31.08.1995, з 31.07.2006 по 30.09.2006, з 02.10.2006 по 02.12.2006, з 04.12.2006 по 04.03.2008 на шахті «С.М.Кірова ВО «Стахановвугілля» електрослюсарем підземним, учнем прохідника, прохідником, учнем гірничого очисного забою, гірничим очисного забою - усі роботи з повним робочим днем під землею, і з 07.04.2008 по 29.10.2008 працював гірничим очисного забою з повними робочим днем під землею на ГТОВ фірмі «Практик». Записи в трудовій книжці не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах на зазначених підприємствах. Надані позивачем до заяви про призначення пенсії довідки на уточнення стажу пільгової роботи за спірні періоди видані підприємствами, які знаходяться на тимчасово окупованій території, тому враховувати їх управління не мало підстав, так як особливість діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території визначається Законом України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Зарахувати періоди роботи з 31.07.2006 по 30.09.2006, з 02.10.2006 по 02.12.2006, з 04.12.2006 по 04.03.2008 та з 07.04.2008 по 29.10.2008 до пільгового стажу згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (Форма ОК5) не має підстав, оскільки у відомостях по спецстажу підприємства звітували про роботу ОСОБА_2 по ст.14А2 та 14А1, згідно з якою право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах за Списком №1, а заявник звертається з призначенням пенсії згідно з п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове держави пенсійне страхування», яка передбачає наявність атестації робочого місця, а в трудовій книжці відсутні такі дані. Саме тому зарахувати спірні періоди роботи до пільгового стажу позивача згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (Форма ОК 5) в управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області немає підстав.

Враховуючи вищевикладене, управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області прийняло правомірне рішення щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу роботи.

На підставі вищевикладеного відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за відсутності учасників справи, які до судового засідання не прибули, надали заяви, в яких просили суд розглянути справу за їх відсутності.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.

Згідно з паспортом позивача серії ЕМ № 052854, виданим 23.12.1998 Кіровським МВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, тобто на час звернення до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області досяг 50 років (а.с.7,8; 48,49).

04 грудня 2018 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених КМУ, до якої додав копії: довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, документу про місце проживання (реєстрації), паспорту, трудової книжки, військового квитка, диплому про навчання, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідки про заробітку плату та підтверджуючі довідки про пільговий стаж (а.с.43 (зворотній бік), 44).

За результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 04.12.2018 відповідачем прийнято рішення від 13.12.2018 б/н про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи (а.с.23,24;42,43).

Відповідно до вищезазначеного рішення до пільгового стажу позивача зараховано періоди роботи з 29.10.2008 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 31.10.2014. на шахті «Карбоніт» ВП «Первомайськвугілля» за виключенням відпусток без збереження заробітної плати, аварій, повісток ВГК, медогляду, відсутністю на роботі у зв'язку з АТО, тобто тих періодів робот, протягом яких заявник не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, згідно довідок № 270/1- 270/6 від 28.11.2018, виданих ВП шахта «Карбоніт» ДІІ «Первомайськвугілля».

До пільгового стажу позивача не зараховані періоди роботи з 12.01.1987 по 28.05.1987, з 02.08.1989 по 31.08.1995, з 31.07.2006 по 30.09.2006, з 02.10.2006 по 02.12.2006, з 04.12.2006 по 04.03.2008 на шахті «С.М. Кірова ВО «Стахановвугілля» та з 07.04.2008 по 29.10.2008 на ГТОВ фірмі «Практик», оскільки записи в трудовій книжці не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах на зазначених підприємствах, а зарахувати вказані періоди на підставі уточнюючих довідок та документів, наданих підприємствами, які залишились на тимчасово окупованій території, в управління немає підстав, оскільки особливість діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території визначається Законом України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Також в рішенні зазначено, що зарахувати періоди роботи з 31.07.2006 по 30.09.2006, з 02.10.2006 по 02.12.2006, з 04.12.2006 по 04.03.2008 та з 07.04.2008 по 29.10.2008 до пільгового стажу згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (Форма ОК5) не має підстав, оскільки в даних по спецстажу підприємства звітували про роботу ОСОБА_2 по ст.14А2 та 14А1, згідно якої право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах за Списком №1, а заявник звертається з призначенням пенсії згідно п. 1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове держави пенсійне страхування», яка передбачає наявність атестації робочого місця, а в трудовій книжці відсутні такі дані. Саме тому зарахувати спірні періоди роботи до пільгового стажу позивача згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (Форма ОК 5) в управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області немає підстав.

Таким чином, відповідач дійшов висновку, що загальний стаж роботи позивача складає 27 років 03 місяці 05 днів, в тому числі на пільгових умовах - 05 років 10 місяців 01 день, якого недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, спірними періодами пільгового стажу позивача є періоди роботи з 12.01.1987 по 28.05.1987, з 02.08.1989 по 31.08.1995, з 31.07.2006 по 30.09.2006, з 02.10.2006 по 02.12.2006, з 04.12.2006 по 04.03.2008 на шахті «С.М. Кірова ВО «Стахановвугілля» та з 07.04.2008 по 29.10.2008 на ГТОВ фірмі «Практик».

Трудова книжка позивача серії БТ-ІІ № 2001870 містить наступні записи про трудову діяльність позивача за спірні періоди на шахті «С.М. Кірова ВО «Стахановвугілля» (а.с.9-17):

- з 12.01.1987 по 28.05.1987 на посаді підземного електрослюсаря ІІІ розряда з повним робочим днем на підземних роботах (записи № 2 та № 3);

- 02.08.1989 прийнято на посаду учня прохідника підземного з повним робочим днем на підземних роботах ( запис № 5);

- 19.10.1989 переведено на посаду прохідника підземного V розряду з повним робочим днем на підземних роботах ( запис № 6);

- 09.08.1991 переведено на посаду учня гірничого очисного забою з повним робочим днем на підземних роботах ( запис № 7);

- 15.10.1991 переведено на посаду гірничого очисного забою п'ятого розряду підземним з повним робочим днем на підземних роботах ( запис № 8);

- 31.08.1995 звільнено за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗоТ України (запис № 9);

- з 31.07.2006 по 30.09.2006 на посаді гірничого очисного забою підземного п'ятого розряду з повним робочим днем на підземних роботах ( записи № 16 та № 17 );

- з 02.10.2006 по 02.12.2006 на посаді гірничого очисного забою підземного п'ятого розряду з повним робочим днем на підземних роботах ( записи № 18 та № 19 );

- з 04.12.2006 по 04.03.2008 на посаді гірничого очисного забою підземного п'ятого розряду з повним робочим днем на підземних роботах ( записи № 20 та № 22 ).

Крім того, трудова книжка позивача містить запис № 21, внесений на підставі наказу № 580 від 30.12.2004, про проведення атестації робочих місць професії гірничого очисного забою підземного, яким підтверджено, право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1.

Для зарахування періодів роботи з 31.07.2006 по 30.09.2006 та з 02.10.2006 по 02.12.2006 до пільгового стажу позивачем надано уточнюючу довідку від 03.10.2013, видану ДП "Луганськвугілля", в якій зазначено, що ОСОБА_2 працював в зазначені вище періоди на посаді гірничого очисного забою підземного на шахті «С.М. Кірова", що передбачена Списком № 1 (а.с. 56).

Крім того позивачем відповідачу надавалися виписки з наказів про результати атестації робочих місць за умовами праці на шахті «С.М. Кірова» за посадою гірничого очисного забою підземного:

- № 255 від 15.05.1995 (виписка №701 від 03.10.2013);

- № 580 від 27.12.2004 (виписка №702 від 03.10.2013),

якими підтверджено право позивача на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 (а.с.56 зворотній бік).

Суд звертає увагу на ту обставину, що зазначені довідка та виписки з наказів видані позивачу до 14.04.2014 року - часу початку антитерористичної операції на території України. Отже, на час видачі цих довідки та виписок з наказів підприємство шахта «С.М. Кірова» знаходилось на підконтрольній Українській владі території, що спростовує обгрунтованість позиції відповідача щодо вказаних документів з посиланням на вимоги Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», який зворотньої сили не має, тому його вимоги не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Також зазначена трудова книжка містить запис про трудову діяльність позивача на ГТОВ фірма "Практик" з 07.04.2008 по 29.10.2008 на посаді гірничого очисного забою з повним робочим днем на підземних роботах ( записи № 23 та № 25 ).

Крім того, трудова книжка позивача містить запис № 24, внесений на підставі наказу № 6 від 16.02.2005, про проведення атестації робочих місць на вказаному підприємстві за професією гірничого очисного забою, яким також підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1.

Суд вирішує справу на підставі таких вимог чинного законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058- VІІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають чоловіки після достягнення 50 років і при стажі роботи, при зверненні з 01.04.2018 по 31.03.2019, не менше 22 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 63 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок).

Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.

Згідно з статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії, серед іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Отже, додаткові документи для підтвердження стажу роботи вимагаються лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01.12.2005 за № 1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" (яка була чинною у спірний період трудового стажу), затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у розділі I "Гірничі роботи" Списку № 1 передбачені посади займані позивачем в спірні періоди його пільгового стажу.

Таким чином, з викладених законодавчих норм вбачається, що правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком № 1.

При цьому, за правилами застосування Списку № 1, визначеними у наведених вище правових нормах, якщо пільгова робота виконувалася до 31.12.1991, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173; якщо виконання пільгової роботи продовжувалося після 01.01.1992 або розпочато після цієї дати, але не більше як до 11.03.1994, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10; якщо пільгова робота продовжувалася після 11.03.1994 або розпочата після цієї дати, але не більше як до 16.01.2003, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.

Суд зазначає, що згідно із п. 4.2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

При цьому, положеннями п. 4.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, визначено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

В той же час, як передбачено пунктом 4.5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації вперше проведеної після 21 серпня 1997 року право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, пунктом 2 якого визначено, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Суд зазначає, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та розробленими на його виконання Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41.

З аналізу вище вказаних нормативних актів вбачається, що атестація робочих місць полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Порядок та умови проведення такої атестації набули чинності з 21.08.1992.

Оскільки для підтвердження пільгового стажу у періоди роботи позивача на шахті «С.М.Кірова" ВО «Стахановвугілля» з 12.01.1987 по 28.05.1987 та з 02.08.1989 по 31.08.1995 на посадах: прохідник підземний з повним робочим днем на підземних роботах, прохідник п'ятого розряду з повним робочим днем на підземних роботах, учня гірника очисного забою підземного з повним робочим днем на підземних роботах, гірника очисного забою п'ятого розряду підземний з повним робочим днем на підземних роботах, для підтвердження пільгового стажу не потрібно було проводити атестацію робочого місця, а записи у трудовій книжці позивача містять повну інформацію щодо періодів його роботи на пільгових умовах, зазначені періоди підлягають зарахування до пільгового стажу позивача.

Також, записи у трудовій книжці позивача містять повну інформацію щодо періодів його роботи на шахті «С.М.Кірова" ВО «Стахановвугілля» з 04.12.2006 по 04.03.2008 на посаді гірника очисного забою п'ятого розряду підземного з повним робочим днем на підземних роботах та з 07.04.2008 по 29.10.2008 на ГТОВ фірмі «Практик» на посаді гірника очисного забою підземного з повним робочим днем на підземних роботах, які належать до посад за Списком № 1, стаж роботи на яких підлягає зарахуванню до пільгового стажу при вирішенні питання щодо пенсійного забезпечення особи, а також про проведення атестації робочого місця позивача.

Пільговий стаж роботи позивача на шахті «С.М.Кірова ВО «Стахановвугілля» з 31.07.2006 по 30.09.2006 та з 02.10.2006 по 02.12.2006 підтверджужється уточнюючою довідкою від 03.10.2013, виданої ДП "Луганськвугілля" та виписками з наказів № 580 від 27.12.2004 та № 255 від 15.05.1995 про результати атестації робочих місць за умовами праці на шахті «С.М.Кірова», які з зазначених вище підстав визнані судом належними доказами у справі, оскільки були видані позивачу до проведення антитерористичної операції.

Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області неправомірно не зарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_2 періоди роботи з 12.01.1987 по 28.05.1987, з 02.08.1989 по 31.08.1995, з 31.07.2006 по 30.09.2006, з 02.10.2006 по 02.12.2006, з 04.12.2006 по 04.03.2008 на шахті «С.М.Кірова ВО «Стахановвугілля» та з 07.04.2008 по 29.10.2008 на ГТОВ фірмі «Практик».

Отже, рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 13.12.2018 року «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_2 є протиправним та підлягає скасуванню.

З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Частиною четвертою цієї статті визначено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії. Повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, є дискреційними. Відповідно суд не повноважний втручатися до таких повноважень і не може підміняти територіальний орган Пенсійного фонду, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає необхідним зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати ОСОБА_2 до стажу, який дає право на пенсію за пільговими умовами, періоди роботи з 12.01.1987 по 28.05.1987, з 02.08.1989 по 31.08.1995, з 31.07.2006 по 30.09.2006, з 02.10.2006 по 02.12.2006, з 04.12.2006 по 04.03.2008 на шахті «С.М. Кіров аВО «Стахановвугілля» та з 07.04.2008 по 29.10.2008 на ГТОВ фірмі «Практик», а також повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 04.12.2018 про призначення пенсії за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду.

Вимога позивача про допуск рішення суду до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць в порядку ст. 371 КАС України не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до приписів частини 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби; припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; уточнення списку виборців; усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Оскільки, виходячи із дискреційних повноважень пенсійного органу щодо призначення пенсії, суд не приймає рішення про присудження виплати пенсії позивачу, а зобов'язує відповідача вирішити це питання з урахуванням висновків суду, що відповідає усталеній на цей час позиції Верховного Суду з розгляду подібних спорів, підстави для допуску рішення суду до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць в порядку ст. 371 КАС України відсутні. Оскільки ця вимога позивача не є позовною, а стосується виконання рішення суду, то відмова в її задоволенні не впливає на висновок суду про необхідність задоволення позовних вимог з зазначених вище підстав в повному обсязі

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією про сплату № 161 від 08.02.2019 (а.с. 3).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд присуджує на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати противоправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 13.12.2018 року «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно п.1 ч.2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-VІІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_2.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ЄДРПОУ 21792608; місце знаходження: 93300, Луганська область, м. Попасна, вул. Шкільна, 2) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1; місце реєстрації: АДРЕСА_1), що надає право отримання пенсії відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058- ІІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи з 12.01.1987 по 28.05.1987, з 02.08.1989 по 31.08.1995, з 31.07.2006 по 30.09.2006, з 02.10.2006 по 02.12.2006, з 04.12.2006 по 04.03.2008 на шахті «С.М.Кірова ВО «Стахановвугілля» та з 07.04.2008 по 29.10.2008 на ГТОВ фірмі «Практик».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області повторно розглянути з урахуванням висновків суду заяву ОСОБА_2 від 04.12.2018 про призначення пенсії відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058- ІІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на користь ОСОБА_2 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 08 квітня 2019 року.

Суддя В.С. Шембелян