
Справа № 420/6161/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Балабан М.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СОТТОСЕРВИС" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС в Одеській області № 8910 від 14 листопада 2018 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "СОТТОСЕРВИС" (код за ЄДРПОУ 41110677)".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. З огляду на те, що ТОВ "СОТТОСЕРВИС" було зареєстровано 30.01.2017 року, тобто на момент прийняття оскаржуваного наказу підприємство існувало 1 рік 11 місяців, то відповідно не могло бути включено до плану перевірок. В редакції станом на жовтень 2018 року план-графік перевірок не містив ТОВ "СОТТОСЕРВИС", товариство було включено лише в листопаді 2018 року. Крім того, ТОВ "СОТТОСЕРВИС" не відповідає критеріям ризиковості, які могли бути підставою для включення товариства з плану-графіку перевірок.
Представником Головного управління ДФС в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що ТОВ "СОТТОСЕРВИС" був внесений у коригований план-графік на основі інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності підприємства, яке включається до плану-графіку перевірок. В листопаді місяці 2018 року в зв'язку з проведенням коригування плану-графіку на 2018 рік проведено включення до плану ТОВ "СОТТОСЕРВИС", вказане коригування було затверджено в.о. Голови ДФС України О.С. Власовим 13.11.2018 року про що повідомлено ГУ ДФС в Одеській області листом № 35412/7/99-99-14-03-04-17 від 14.11.2018 року. Відтак, податковим органом винесено наказ про проведення перевірки згідно коригованому плану-графіку, затвердженому у встановленому законодавством порядку, який є чинним і жодні відомості про його оскарження та скасування відсутні.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якому представник ТОВ "СОТТОСЕРВИС" вказує, що відповідачем не зазначено на підставі яких документів чи відомостей було зроблено висновки та отримано показники, що були відображені в інформаційно-аналітичній довідці, не зазначено, які інформаційні ресурси ДФС, інші джерела та аналіз яких основних показників діяльності позивача надав підстав для висновку про наявність у ТОВ "СОТТОСЕРВИС" критеріїв високо ступеню ризиків.
Ухвалою суду від 09 грудня 2018 року по справі № 420/6161/18 відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 29 січня 2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 04 березня 2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, 30.01.2017 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю "СОТТОСЕРВИС" (код ЄДРПОУ 41110677) за № 1 556 102 0000 061190 (а.с. 13-14).
14 листопада 2018 року ГУ ДФС в Одеській області, на підставі пп. 20.1.4, п. 20.1 ст. 20, п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI та відповідно до плану-графіка на 2018 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання видано наказ № 8910 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "СОТТОСЕРВИС" (код за ЄДРПОУ 41110677) за період з 31.01.2017 по 30.09.2018 року з 29 листопада 2018 року тривалістю 10 робочих днів (а.с. 16, 35).
На підставі наказу № 8910 від 14.11.2018 року ГУ ДФС в Одеській області видано повідомлення та направлення на перевірку (а.с. 36-42, 48).
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.
Згідно п. 77.1, 77.2 ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків розроблений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, який затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 24 червня 2015 р. за № 751/27196 (далі Порядок № 524).
Згідно п. 1 розділу І Порядку № 524 річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України. План-графік документальних планових перевірок щодо дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, складається з квартальних планів-графіків відповідно до вимо гстатті 346 Митного кодексу України. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.
Відповідно до п. 4 розділу І Порядку № 524 до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 Податкового кодексу України.
Згідно п. 5 розділу І вказаного Порядку план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Таким чином, планова документальна виїзна перевірка призначається відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок, і чинним податковим законодавством не передбачено можливості проведення планової документальної виїзної перевірки не передбаченої планом-графіком.
Крім того, планова документальна перевірка платника податків може бути призначена контролюючим органом: лише у випадку, коли її проведення передбачене сформованим та затвердженим планом-графіком, який оприлюднений на офіціальному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Як вбачається з матеріалів справи, наказ ГУ ДФС в Одеській області від 14.11.2018 року № 8910, прийнято відповідно до плану-графіку на 2018 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання (а.с. 35).
При цьому, суд встановлено та не заперечується відповідачем, ТОВ "СОТТОСЕРВИС" (код ЄДРПОУ 41110677) не було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, який був оприлюднений на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки (25 грудня 2017 року).
Разом з тим, ТОВ "СОТТОСЕРВИС" (код ЄДРПОУ 41110677) включено до плану-графіка в листопаді 2018 року, у зв'язку з коригуванням плану-графіка на 2018 року, затвердженого в.о. Голови Державної фіскальної служби України О.С. Власовим 13.11.2018 року (а.с. 47).
Згідно даних офіційного веб-сайту ДФС України коригований план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 року, в тому числі на листопад, оприлюднено лише 13.11.2018 року (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/plani-ta-zviti-roboti/326656.html).
Проте, згідно приписів ст. 77 Податкового кодексу України та п. 1 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків № 524 план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
При цьому, Податковий кодекс України не передбачає прав органів Державної фіскальної служби здійснювати корегування шляхом включення нових платників податків такого плану-графіку. Порядком № 524, яким при призначенні перевірки керувався відповідач, також не передбачено можливості коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіку проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не дотримано умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу.
Також з аналізу положень Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524, вбачається, що чинним законодавством запроваджено ризикоорієнтований підхід до планування перевірок платників податків, з урахуванням особливостей критеріїв суб'єктів господарювання за ступенями ризику їх господарської діяльності, періодичності проведення планових заходів та переліку питань для їх здійснення. Тобто, платник податків включається до плану-графіку проведення перевірок залежно від ступеня ризику в діяльності такого платника податків.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. ст. 73, 74, 75 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Представником ГУ ДФС в Одеській області до суду надано інформаційно-аналітичну довідку щодо діяльності ТОВ "СОТТОСЕРВИС" (а.с. 49-50).
Разом з тим, вказана інформаційно-аналітична довідка не містить номеру та дати, не зазначено посадової особи, яка її склала та органу, який її прийняв. Також, з вказаної довідки не вбачається за який період проаналізовано діяльність підприємства та яким чином вираховувався ступінь ризику.
Таким чином, відповідачем, суб'єктом владних повноважень, не надано належних та допустимих доказів на підтвердження підстав включення ТОВ "СОТТОСЕРВИС" до плану-графіку в листопаді 2018 року, що свідчить про недотримання умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов висновку, що наказ Головного управління ДФС в Одеській області № 8910 від 14 листопада 2018 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "СОТТОСЕРВИС" (код за ЄДРПОУ 41110677)" винесений необґрунтовано, без урахування усіх обставин що мали значення для його винесення, а тому наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн., відповідно до оригіналу платіжного доручення № 20693 від 26.11.2018 року (а.с. 3).
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "СОТТОСЕРВИС" (код ЄДРПОУ 41110677, адреса місцезнаходження: 65122, м. Одеса, вул. 11 станція Люстдорфської дороги, 1) слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Керуючисьст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "СОТТОСЕРВИС" (код ЄДРПОУ 41110677, адреса місцезнаходження: 65122, м. Одеса, вул. 11 станція Люстдорфської дороги, 1) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправним та скасування наказу, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС в Одеській області № 8910 від 14 листопада 2018 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "СОТТОСЕРВИС" (код за ЄДРПОУ 41110677)".
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "СОТТОСЕРВИС" (код ЄДРПОУ 41110677, адреса місцезнаходження: 65122, м. Одеса, вул. 11 станція Люстдорфської дороги, 1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 08 квітня 2019 року.
Суддя О.А. Левчук
.