
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1171/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018;
- зобов'язати відповідача виплатити позивачу пенсію за період з 01.05.2018 по 31.07.2018;
- допустити негайне виконання рішення суду у межах стягнення за один місяць;
- зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (а.с.3-5).
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, здобув право на отримання пенсії, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_3. Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою № 0000257681 від 10 липня 2017 року. Однак, з 01 травня 2018 року по 31 липня 2018 року Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області пенсію позивачу не виплачувало. Згідно з наданою відповіддю відповідача на адвокатський запит за № 11731/02-10 від 26.12.2018, відповідно до Розпорядження про призупинення виплати пенсії від 04.05.2018 через зафіксований виїзд на територію, що не контролюється Українською владою, а саме 02.06.2017 пункту перетину «Зайцево». 21.05.2018 Позивач звернувся до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про поновлення пенсії. Після проходження перевірки та підтвердження фактичного місця проживання з серпня 2018 року до теперішній час Позивачу виплачується пенсія у місячному розмірі на поточний рахунок, який відкрито у ПАТ «Державний банк України». Відповідно до Порядку призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 335, сума пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018 розрахована і буде виплачена за окремим порядком після його затвердження Кабінетом Міністрів України.На даний час виплату пенсії поновлено з серпня 2018 року, але відповідач не виплатив наявну заборгованість. Тобто фактично відповідачем не виплачена пенсія за період з 01 травня 2018 року по 31 липня 2018 року. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 05.04.2019 за вхідним реєстраційним номером 18949/2019 надав відзив на позовну заяву від 02.04.2019 №5939/08 (а.с.30-32), в якому заперечував проти задоволення позову. В обґрунтування зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до управління 10.07.2017 року з заявою щодо запиту пенсійної справи з УПФУ в м.Лисичанськ Луганської області. Пенсійна справа взята на облік з 01.04.2017 року. Розпорядженням від 04.05.2018 року управлінням було призупинено виплату пенсії внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 у зв'язку із надходженням до управління з ГУ ПФУ в Луганській області списку №50 від 03.05.2018 року, сформованого уповноваженими контролюючими органами, згідно якого позивач залишив територію України, та тривалий час не повертався, що зумовило необхідність підтвердити факт проживання позивача на території Новоайдарського району. 21.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою щодо поновлення пенсійних виплат. Відповідно до заяви позивача та протоколу № 18 від 04.06.2018 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Новоайдарської РДА, пенсійна справа відпрацьована на серпень 2018 року. Починаючи з серпня 2018 року позивач щомісячно отримує пенсію. На підставі викладеного, відповідач просив залишити без задоволення адміністративний позов ОСОБА_1.
Ухвалою суду від 22.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.1-2).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_4, виданий 17.01.1997 Кіровським МВ УМВС України в Луганській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 (а.с.7-8,9).
Позивач є інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_5 від 24.01.2009 (а.с.11).
Відповідно до інформації зазначеної у довідці від 10.07.2017 №0000257681 ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, тимчасова адреса місця проживання позивача: АДРЕСА_2 (а.с.10).
На виконання ухвали від 22.03.2019 Управління праці та соціального захисту населення Новоайдарської райдержадміністрації надало інформацію, в якій останній зазначив, що рішення щодо скасування довідки про взяття на облік ВПО ОСОБА_1 не приймалось (а.с.27).
Розпорядженням Новоайдарського відділу Старобільського ОУПФУ №3331 від 11.08.2017 позивача взято на облік з 01.04.2017 (а.с.33).
Розпорядженням начальника Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганської області від 04.05.2018 на підставі листа головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03.05.2018 №5610/02-02 та списку на 57 осіб вирішено виплату пенсії припинити до з'ясування з 01.05.2018 (а.с.46).
На підставі витягу з протоколу №18 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 04.06.2018 вирішено призначити соціальні виплати, зокрема, ОСОБА_1 (а.с.50).
Відповідно до інформації, зазначеної у довідці від 01.04.2019 №2784/03-10, вбачається, що по особовому рахунку ОСОБА_1 є поточний борг з 01.05.2018 по 31.07.2018 в сумі 34378,53 грн (а.с.57).
На адвокатський запит відповідачем надано відповідь від 26.12.2018 №1173102-10, в якій зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 02.09.2014 року зі статусом внушньо переміщеної особи. З 01.05.2018 року було призупинено виплату пенсії як внутрішньо перемішеній особі згідно Розпорядження про призупинення виплати пенсії від 04.05.2018 року через зафіксований виїзд на територію, що не контролюється українською владою, а саме 02.06.2017 року пункт перетину «Зайцеве». За заявою гр. ОСОБА_1 від 21.05.2018 року про поновлення виплати пенсії, проведено перевірку за адресою АДРЕСА_2 (факт проживання підтверджено, протокол засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Новоайдарської РДА від 04.06.2018 №18). Виплату пенсії було поновлено на основну відомість серпня 2018 року. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365» внесено зміни до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, а саме управління на підставі рішення комісії відновлює пенсійну виплату з місяця в якому надійшла заява від внутрішньо переміщеної особи. Суми пенсійних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі що здійснює соціальні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Таким чином, сума пенсії, яка не виплачена за минулий період - з 01.05.2018 року по 31.07.2018 року, обліковується в управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (а.с.14-15).
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до даних правовідносин необхідно застосувати норми Конституції України, Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) та Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII).
Так, у наведених нижче положеннях Конституції України закріплено основи соціальної спрямованості держави:
Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Стаття 3. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. […]
Стаття 19. [...] Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стаття 92. Виключно законами України визначаються: […] 6. основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення […].
Визначення поняття внутрішньо переміщеної особи міститься у ст. 1 Закону № 1706-VII, який набрав чинності 22 листопада 2014 року.
Це визначення має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка:
- перебуває на території України на законних підставах;
- має право на постійне проживання в Україні;
- була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Отже, спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не збігається та не може підміняти собою жоден із закріплених у Конституції України конституційно-правових статусів особи, та не є окремим конституційно-правовим статусом особи.
Проте реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Серед таких особливих потреб - доступ до належного житла та правової допомоги, доступ до спеціальних державних програм, зокрема адресних програм для внутрішньо переміщених осіб, тощо.
Таким чином, статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом № 1058-IV.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 4 Закону № 1058-IV визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 1058-IV умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, питання щодо припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення) не можуть регулюватися підзаконними актами.
Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею та є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Відповідно до статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Частиною 1 ст. 49 Закону № 1058-IV визначено перелік підстав припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.
Так виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Згідно з наявного у матеріалах справи розпорядження начальника Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганської області від 04.05.2018 на підставі листа головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03.05.2018 №5610/02-02 та списку на 57 осіб вирішено виплату пенсії припинити до з'ясування з 01.05.2018 (а.с.46).
Водночас Законом № 1058-IV не передбачено такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як зазначено у розпорядженні відповідача.
Тобто припинення виплати пенсії позивачу у період з 01.05.2018 відбулося безпідставно та не у спосіб, визначений частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV.
Згідно статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Судом встановлено, що припинення виплати пенсії позивачу сталося не з вини пенсіонера, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про те, що позивач має право на виплату йому пенсії за минулий час без обмежень будь-яким строком.
Оскільки Україна, як правова держава, гарантує своїм громадянам право на соціальний захист, яке реалізується в тому числі і у щомісячному отриманні пенсіонерами належної їм пенсії, тому заборгованість, що утворилась не з вини пенсіонера повинна бути йому сплачена.
Враховуючи, що право на виплату пенсії позивач набув, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення виплати заборгованості з пенсії, суд дійшов висновку про те, що відповідач допустив в даному випадку протиправну бездіяльність, чим порушив права позивача.
Доводи відповідача про те, що виплата заборгованості позивачу буде здійснена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України з моменту його прийняття, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України №335 від 25.04.2018 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. №365», є неприйнятними, виходячи з наступного.
Так, за змістом конституційних норм (ст.ст.113,116,117 Конституції України), Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
У преамбулі до Закону № 1058-IV зазначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Конституційне поняття "Закон України", на відміну від поняття "законодавство України", не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.
Судом встановлено, що жодних змін у Закон № 1058-IV з приводу особливостей виплати заборгованості пенсіонерам, які є внутрішньо переміщеними особами, Верховною Радою не приймались.
Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
За таких обставин, до спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону № 1058-IV щодо виплати пенсії пенсіонерам, які мають вищу юридичну силу.
При цьому, суд ще раз акцентує свою увагу на тому, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації, а тому відповідач повинен всіляко сприяти відновленню виплат, гарантованих державою внутрішньо переміщеним особам.
Разом з цим, враховуючи вищевикладене та висновки суду про протиправну бездіяльність відповідача щодо невиплати заборгованості з пенсії позивачу, суд, з метою відновлення порушених прав ОСОБА_1 вважає за необхідне зобов'язати відповідача виплатити заборгованість по невиплаченій пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018.
Оскільки судом встановлено відсутність підстав для невиплати пенсії позивачу за період з 01.05.2018 по 31.07.2018, то таким чином пенсія позивачу повинна бути виплачена без відтермінування на невизначений час.
Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про те, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.
За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Питання про судові витрати не вирішується у зв'язку з їх відсутністю (позивач звільнений від сплати судового збору згідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", а вимог про відшкодування інших судових витрат не заявляв).
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018.
Зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (92704, Луганська область, Старобільський район, м.Старобільськ, квартал Дружби, будинок 1 А, код ЄДРПОУ 41246506) виплатити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) заборгованість з виплати пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018.
Допустити рішення до негайного виконання у межах стягнення за один місяць.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова