Ухвала суду № 81015936, 08.04.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
260/128/19
Номер документу
81015936
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залучення співвідповідача до участі у справі

08 квітня 2019 рокум. Ужгород№ 260/128/19

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С. А.,

при секретарі судових засідань - ОСОБА_2

та осіб, що беруть участь у справі:

позивача - ОСОБА_3

представників відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_1 митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення.

В ході підготовчого судового засідання представником ОСОБА_1 митниці ДФС було подано клопотання про залучання до участі у справі співвідповідача (відповідача 2 ) - Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області (88000,Закарпатська область, м.Ужгород, вул.П.Мирного,2а, код ЄДРПОУ -37975895).

Вказане клопотання представником відповідача обґрунтоване тим, що при розгляді справ за позовами про відшкодування шкоди, заподіяної діями (бездіяльністю) органів доходів і зборів, співвідповідачами у таких справах є відповідні органи Державної казначейської служби України, до компетенції яких належить казначейське обслуговування бюджетних коштів. До того ж, не вимагається наявність порушення вказаними органами прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Представники відповідача в судовому засіданні заявлене клопотання підтримали та просили суд таке задовольнити, а відповідно залучити до участі у справі відповідача 2 - Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області.

Позивач в судовому засіданні проти задоволення даного клопотання не заперечував, та просив суд таке також задовольнити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши думку представників сторін з приводу поданого клопотання, суд приходить до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, однією із позовних вимог являється зобов’язання ОСОБА_1 митниці ДФС повернути зайво сплачену суму митних платежів в розмірі 69000,00 грн. за митне оформлення транспортного засобу Volkswagen Sharan, vsin код кузова WVWZZZ7NZFV009068 та стягнення з ОСОБА_1 митниці ДФС на користь позивача по справі моральної шкоди в сумі 100000,00 грн.

За визначеннями, наведеними у пунктах 7, 9 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно з ч. 3 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

У відповідності до вимог ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Згідно з ч. 5 ст. 48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Як вбачається із матеріалів справи, станом на день звернення до суду із даним адміністративним позовом, позивач не знав та не міг знати, що другим відповідачем повинно бути Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області, оскільки саме це управління являється розпорядником бюджетних коштів та здійснює обслуговування ОСОБА_1 митниці ДФС.

Відповідно до вимог ч.5 ст. 242 КАС України, встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно правової позиції викладеної в постанові Верховного Суду Касаційного господарського суду від 26.07.2018 року у справі № 907/769/17 чітко передбачено, що гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання встановлені Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (стаття 1 зазначеного закону).

Відповідно до статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган, державне підприємство, установа, організація (далі – державне підприємство), юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 3 зазначеного закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно зі статтею 25 Бюджетного кодексу України відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом. Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до частини 1 статті 43 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Згідно з висновком, наведеним у рішенні Конституційного Суду України № 12/рп-2001 від 03.10.2001, не допускається відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади за рахунок коштів, що виділяються на утримання цих органів.

Отже, при розгляді справ за позовами про відшкодування шкоди, заподіяної діями (бездіяльністю) органів доходів і зборів, судам слід враховувати, що співвідповідачами у таких справах є відповідні органи Державної казначейської служби України, до компетенції яких належить казначейське обслуговування бюджетних коштів. До того ж, не вимагається наявність порушення вказаними органами прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Зважаючи на вищевикладену правову позицію ВС КГС, а також на подане представником відповідача клопотання про залучення співвідповідача у справі, суд приходить до переконливого висновку, що дане клопотання підлягає до задоволення.

Крім цього, враховуючи вимоги ч. 6 ст. 48 КАС України, згідно якої після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку, суд вважає за доцільне зазначити, що залучення співвідповідача у справі зумовлює необхідність встановлення судом порядку та строків для подання учасниками справи заяв по суті справи, передбачених чинним КАС України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями, 4,46, 48, 181, 240-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Клопотання представника відповідача ОСОБА_1 митниці ДФС про залучення співвідповідача у справі - задовольнити.

Залучити до участі у справі №260/128/19 за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_1 митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення в якості співвідповідача (відповідача 2) – Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області(88000,Закарпатська область, м.Ужгород, вул.П.Мирного,2а, код ЄДРПОУ -37975895).

Запропонувати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Закарпатській області подати до суду, протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали, відзив на позовну заяву, з дотриманням норм ст.ст. 162, 261 КАС України та наявні докази у порядку, передбаченому статтею 79 КАС України. Одночасно направити копії відзиву та письмових доказів позивачу. Разом з відзивом подати до суду документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.

Роз’яснити відповідачу 2, що у відповідності до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов'язати відповідача 2, як суб’єкта владних повноважень, у разі заперечення проти позову, подати до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали, належним чином завірені копії усіх матеріалів, які були покладені в основу оскаржуваних рішень, або обґрунтування того, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваних рішень, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Запропонувати відповідачу 2, у разі отримання відповіді позивача на відзив, протягом трьох днів від дня його отримання подати до суду заперечення у порядку, передбаченому статтями 164, 261 КАС України, та додаткові докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення. Одночасно направити копії заперечення та додаткових письмових доказів позивачу. Разом з запереченням подати до суду документи, що підтверджують надіслання заперечення і доданих до нього доказів позивачу.

Запропонувати позивачу протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, подати до суду відповідь на відзив у порядку, передбаченому статтями 163, 261 КАС України, та додаткові докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь. Одночасно направити копії відповіді на відзив та додаткових письмових доказів відповідачу2. Разом з відповіддю на відзив подати до суду документи, що підтверджують надіслання (надання) цієї відповіді і доданих до неї доказів відповідачу2 .

З інформацією по справі учасники можуть ознайомитися за веб-адресою: http://adm.zk.court.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади.

Справу буде розглянуто суддею Гебеш С. А. одноособово.

Копію ухвали надіслати сторонам. Головному управлінню Державної казначейської служби України в Закарпатській області додатково надіслати копію позовної заяви з додатками.

Викликати в порядку ст. 124 КАС України сторони у підготовче засідання на вказаний час та дату.

Відповідно до ч. 6 ст. 48 КАС України розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Ухвала, відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, набирає законної сили негайно з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 09.04.2019 року.

Суддя C.А. Гебеш