Рішення № 81015901, 08.04.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
468/1633/18-а
Номер документу
81015901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

08 квітня 2019 р.справа № 468/1633/18-а Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., за участю секретаря судового засідання Кафанової Г.Г.,

позивача: ОСОБА_1,

представника позивача: ОСОБА_2,

представників відповідача: Бардачова В.М., Юхиенко Т.М.,

у спрощеному позовному провадженні із повідомленням учасників справи, у відкритому судовому засіданні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідачаУправління соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації, вул. Полтавська, 13, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101

провизнання дій незаконними та зобов'язання вчинити діїВ С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1) звернулась з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації (надалі - відповідач або Управління), в якому просить суд:

1) визнати незаконними дії відповідача щодо ненарахування позивачу субсидії, в порядку визначеному п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (надалі - Положення № 848), на опалювальний період 2018-2019 р.р.;

2) зобов'язати відповідача нараховувати і виплатити субсидію.

Ухвалою Баштанського районного суду Миколаївської області від 29 листопада 2018 р. адміністративна справа передана до Миколаївського окружного адміністративного суду (а. с. 23-24).

Позовна заява залишалась без руху, у зв'язку з її невідповідністю вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) (а. с. 31-32).

14 січня 2019 р. відкрито провадження в даній адміністративній справі (а. с. 29-30).

Свої вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала наступним: починаючи з 2015 р. відповідач виплачував їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, але в 2017 р. уповноважена особа ОСОБА_5, знищила документи, які позивач подала для отримання субсидії на 2017-2018 р.р. Зазначає, що її особисті дані внесені до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, а тому відповідач мав всі необхідні дані для продовження виплати субсидії. Разом із тим, у зимовий період 2018-2019 р.р. відповідач субсидію не виплачував.

Відповідач адміністративний позов не визнав, у відзиві зазначив, що ОСОБА_1 починаючи з 2015 р. є отримувачем субсидії на житлово-комунальні послуги. Субсидія на опалювальний сезон 2017-2018 р.р. призначена їй 12 жовтня 2017 р. У жовтні 2017 р., а також травень-вересень 2018 р. розмір субсидії позивача склав 0 грн., так як вона отримувала доходи від підприємницької діяльності та оренди землі, відповідно. На підтвердження отримання ОСОБА_1 субсидії, її розміру та періоду нарахування, відповідач надав витяг з особового рахунку (а. с. 51-59).

Справа розглянута у спрощеному позовному провадженні із повідомленням учасників справи.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали свої вимоги і просили задовольнити позов. Представники відповідача заперечили проти задоволення позову.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Правовідносини щодо призначення житлових субсидій врегульовані нормами Положення № 848.

Відповідно до п. 2 Положення № 848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики (п. 3 Положення № 848).

Як визначено п. 4 Положення № 848, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ "Ощадбанк" за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір найму (оренди) житла (у разі наявності) (п. 13 Положення № 848).

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 у 2017 р. подавала до уповноваженої особи ОСОБА_5 документи для призначення субсидії, але остання знищила їх (а. с. 10, 13-14).

Суд зауважує, що обставини щодо зниження документів позивача уповноваженою особою ОСОБА_5 виходять за межі предмета доказування в даній адміністративній справі, а тому судом не досліджуються.

У жовтні 2017 р. призначення позивачу субсидії відбулось автоматично, як особі, яка вже отримує субсидію і дані якої містяться в Єдиному державному реєстрі отримувачів житлових субсидій.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач не отримувала субсидію у жовтні 2017 р., а також травні-вересні 2018 р. (а. с. 16 і зворот). Відповідач зазначає, що субсидія за цей період позивачу призначалась, але її розмір склав 0 грн.

З відзиву Управління вбачається, що в жовтні 2017 р. позивач отримала дохід від зайняття підприємницькою діяльністю в розмірі 30 312,0 грн., а в травні-вересні 2018 р. дохід від оренди землі в розмірі 15 088,05 грн.

За приписами ст. 77 ч. 1-2 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не подав суду жодних доказів, які б підтверджували факт отримання позивачем вищезазначених доходів, натомість з листа податкової інспекції вбачається, що доходи позивача від підприємницької діяльності у першому півріччі 2017 р. склали 4 200,0 грн. і в травні того ж року позивач подав до державного реєстратора документи для реєстрації припинення підприємницької діяльності (а. с. 19-20).

Суд не приймає до уваги пояснення представників Управління про те, що субсидія у жовтні 2017 р. і травні-вересні 2018 р. позивачу була призначена, але її розмір дорівнює 0 грн., так як із змісту Положення № 848 слідує, що призначається тільки така субсидія, яка повинна буди в подальшому нарахована і виплачена особі, а в іншому випадку приймається рішення про відмову в призначенні субсидії.

Відповідно до п. 14 абз. 28-29 Положення № 848, у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення. У разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення.

Відповідач фактично відмовив позивачу в призначенні субсидії за жовтень 2017 р. і травень-вересень 2018 р., але рішення, у відповідності до вищенаведених вимог Положення № 848, не прийняв.

Таким чином, суд встановив порушення відповідачем процедури припинення виплати позивачу субсидії, але задоволення вимоги про зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату субсидії, є передчасною, так як відсутність рішення відповідача із викладенням мотивів відмови, позбавляє суд можливості надати оцінку правомірності невиплати позивачу субсидії за спірні періоди.

Стаття 245 ч. 1 п. 10 КАС України наділяє суд правом обрати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З урахуванням обставин даної справи та характеру спірних правовідносин, суд вважає, що захист прав позивача буде забезпечено покладенням на відповідача обов'язку розглянути питання призначення ОСОБА_1 субсидії, із прийняттям одного з рішень, передбачених п. 14 абз. 26 Положення № 848, а саме: 1) призначення житлової субсидії, 2) відмову в призначенні житлової субсидії або 3) подання документів на розгляд комісії.

Відповідно до ст. 139 ч. 3 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивач сплатив судовий збір в загальній сумі 705,20 грн., що підтверджується квитанцією № 76 від 20 листопада 2018 р. на суму 352,40 грн. і квитанцією від 9 січня 2019 р. на суму 352,80 грн. (а. с. 1, 35).

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, з урахуванням вимог ст. 139 ч. 3 КАС України, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд присуджує позивачу 352,60 грн. судового збору, які підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації (вул. Полтавська, 13, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, ЄДРПОУ 03194476) задовольнити частково.

2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації (вул. Полтавська, 13, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, ЄДРПОУ 03194476) розглянути документи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) із прийняттям за наслідками розгляду одного з рішень, передбачених п. 14 абз. 26 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848.

3. У задоволенні позовної вимоги про визнання незаконними дій Управління соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації (вул. Полтавська, 13, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, ЄДРПОУ 03194476) щодо ненарахування субсидії на опалювальний період 2018-2019 р.р., в порядку п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, відмовити.

4. У задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Управління соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації (вул. Полтавська, 13, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, ЄДРПОУ 03194476) нараховувати і виплатити субсидію, відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації (вул. Полтавська, 13, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, ЄДРПОУ 03194476) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати у виді судового збору в розмірі 352,60 грн. (триста п'ятдесят дві гривні шістдесят копійок).

6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз