Рішення № 81015750, 04.04.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2019
Номер справи
200/1624/19-а
Номер документу
81015750
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2019 р. Справа№200/1624/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., при секретарі судового засідання Сєрих М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

про: визнання протиправним та скасування рішення Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10 від 11.01.2019 року про відмову в призначення пенсії ОСОБА_1 на підставі п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зобов'язання Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 12.07.1994 року по 10.11.2014 року - 20 років 3 місяців 28 днів на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці, до пільгового стажу роботи за списком професій і посадах, що затверджено в постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 "Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення", зобов'язання Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 04.01.2019 року.

за участю

представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 - на підставі ордеру,

від відповідача: не з'явився.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10 від 11.01.2019 року про відмову в призначення пенсії ОСОБА_1 на підставі п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зобов'язання Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 12.07.1994 року по 10.11.2014 року - 20 років 3 місяців 28 днів на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці, до пільгового стажу роботи за списком професій і посадах, що затверджено в постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 "Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення", зобов'язання Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 04.01.2019 року.

19 березня 2019 року від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якого останній просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10 від 11.01.2019 року про відмову в призначення пенсії ОСОБА_1 на підставі п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зобов'язати Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 період роботи: з 12.07.1994 року по 01.01.2000 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.01.2002 року по 01.07.2004 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.07.2004 року по 08.02.2009 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця»; з 09.02.2009 року по 10.11.2014 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця», а всього період роботи 20 років 3 місяці 28 днів, до пільгового стажу роботи за списками професій і посад, що затверджено в постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення», зобов'язати Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 04.01.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог позивач посилається на те, що 04.01.2019 року вона звернулась до управління з заявою про призначення пенсії відповідно до п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач зазначає, що рішенням відповідача № 10 від 11.01.2019 року їй відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах з тієї підстави, що Ясинуватське ОУПФУ Донецької області не зарахував до її пільгового стажу періоди роботи з 12.07.1994 року по 01.01.2000 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.01.2002 року по 01.07.2004 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.07.2004 року по 08.02.2009 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця»; з 09.02.2009 року по 10.11.2014 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця», так як не має можливості перевірити довідку про підтвердження факту роботи на підприємстві, яке знаходиться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Позивач вважає вказане рішення незаконним, та таким, що підлягає скасуванню, оскільки прийняте з порушенням вимог чинного пенсійного законодавства.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав викладені обставини та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву, відповідач посилається на те, що позивач 04.01.2019 року звернувся до управління з заявою № 8 про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 55 п. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідач зазначає, що при розглядів заяви до уваги відповідачем були взяті індивідуальні відомості про застраховану особу, страховий стаж відповідно склав 35 років 10 місяців 0 днів. Відповідач вказує на те, що відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основний документ, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, визначаються особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників, як передбачені п. 20 Порядку № 637, а саме для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Відповідач посилається на те, що позивачем надано довідку про підтвердження наявного пільгового трудового стажу від 25.12.2018 року № 1431/ДС, видана підприємством, яке відповідно до Розпорядження КМУ № 1085 знаходиться на території, яка тимчасово непідконтрольна українській владі. Відповідач вказує на те, що будь - який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами на окупованій територіє, є недійсним і не створює правових наслідків. Крім того, відповідач зазначає, що підприємство позивача не здійснило перереєстрацію на підконтрольну українській владі територію, в зв'язку з чим управління не має можливості здійснити перевірку наданих довідок первинними підприємствами про підтвердження факту роботи немає можливості. Також, відповідач зазначає, що відповідно до ст. 20 Постанови КМУ № 637, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідач вказує що по персоніфікованим даним зараховано до спеціального стражу період роботи з 01.01.2000 року по 31.12.2001 року по станції Ясинувата «Державного підприємства «Донецька залізниця». Періоди роботи позивача з 01.01.1999 року по 31.12.1999 року, з 01.01.2003 року по 21.12.2008 року, з 01.02.2011 року по 10.11.2014 року на станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця» було не зараховано до спеціального стажу. У зв'язку з тим, що код підстави для обліку спеціального стажу, який відображений в персоніфікованому обліку не відповідає статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років. Відповідач зазначає, що до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 55 п. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не зараховані періоди роботи, а саме з 12.07.1994 року по 31.12.1999 року, з 01.01.2002 року по 10.11.2014 року. Страховий стаж позивача відповідно до наданих документів складає 35 років 10 місяців 0 днів. Відповідач вважає, що приймаючи спірне рішення він діяв у спосіб та у межах визначених чинним пенсійним законодавством.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.02.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 26 лютого 2019 року.

26 лютого 2019 року відкладено розгляд справи на 19 березня 2019 року, у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів.

19 березня 2019 року відкладено розгляд справи на 27 березня 2019 року.

27 березня 2019 року відкладено розгляд справи на 04 квітня 2019 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (а.с. 11-12).

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 04.01.2019 року звернулась до управління з заявою про призначення пенсії (а.с. 45).

До заяви про призначення пенсії позивачем були надані наступні документи: паспорт ОСОБА_1 та ідентифікаційний код; свідоцтво про укладання шлюбу, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про укладання шлюбу, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про укладання шлюбу, диплом, довідка про підтвердження наявного пільгового стажу, витяг з наказу про підсумки атестації робочих місць по умовам праці.

11 січня 2019 року Ясинуватським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення № 10 про відмову в призначенні пенсії (а.с. 63-64).

Рішенням Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 11.01.2019 року встановлено, що відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основний документ, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. У разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, визначаються особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників, які передбачені п. 20 Постанови КМУ № 637, а саме: для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Заявником була надана довідка про підтвердження наявного пільгового трудового стажу від 25.12.2018 року № 1431/ДС, видана підприємством, яке відповідно до Розпорядження КМУ № 1085 знаходиться на території, яка тимчасово непідконтрольна українській владі. Провести перевірку довідки про підтвердження факту роботи не має можливості, бо станція Ясинувата «Державного підприємства «Донецька залізниця» згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано за адресою: Донецька область. м. Ясинувата, вул. Октябрська, буд. 184А. Зазначено місто знаходиться на території, де органі державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження .

Відповідно до ст. 20 Постанови КМУ № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території Україні або районів проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Так, по персоніфікованим даним було зараховано до спеціального стажу період роботи з 01.01.2000 року по 31.12.2001 року по станції Ясинувата «Державного підприємства Донецька залізниця».

Період роботи з 01.01.1999 року по 31.12.1999 року, з 01.01.2003 року по 31.12.2008 року та з 01.02.2011 року по 10.11.2014 року на станції Ясинувата «Державного підприємства «Донецька залізниця» не було зараховано до спеціального стажу, у зв'язку з тим, що код підстави для обліку спеціального стажу, який відображений в персоніфікованому обліку не відповідає статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років. Таким чином, до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», не зараховані періоди роботи з 12.07.1994 року по 31.12.1999 року та з 01.01.2002 року по 10.11.2014 року.

Страховий стаж заявника відповідно до наданих документів складає 35 років 10 місяців 0 днів. За таких обставин, відмовити громадянці ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи. Право виходу на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» гр.. ОСОБА_1 набуде на загальних умовах, тобто в 60 років.

Не погодившись з рішеннями Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 10 від 11.01.2019 рок, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі по тексту - Закон № 1788), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 - IV (далі по тексту - Закон № 1058), Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08 листопада 2005 року № 383 «Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі по тексту - Порядок № 383), Постановою Кабінетом Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі по тексту - Порядок № 637), Постановою Кабінетом Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення».

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом: а) особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності/та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів,- за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Статтею 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року визначено, що право на пенсію за вислугу років мають: а) робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, - після досягнення 55 років і при стажі роботи, зокрема, для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацами другим і третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року право на пенсію за вислугу років надається за наявності стажу роботи, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок №637).

Згідно Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За приписами пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З аналізу зазначеного суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Також, суд звертає увагу на те, що вищевказаний Порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Так, з копії трудової книжки серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 вбачається, що остання прийнята на роботу до Донецької залізниці ордена Леніна на посаду чергової станціонного поста - централізації; 12.07.1994 року переведена на посаду чергової по станції; 01.07.2004 року посада перейменована на черговий на залізничній станції; 09.02.2009 року; 09.02.2009 року назва підприємства Донецька залізниця станції Ясинувата замінена на станцію Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця»; 10.11.2014 року звільнена у зв'язку з переведенням до станції Краматорськ ДП «Донецька залізниця» (а.с. 13-21).

Суд зазначає, що згідно роз'яснення «Про деякі питання призначення пенсій на пільгових умовах та пенсій за вислугу років» № 25 від 18.11.1992 року Міністерства соціального забезпечення України, відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають зазначені в ній категорії працівників згідно з затвердженими Кабінетом Міністрів України переліками і списками. Якщо в ці переліки і списки включені професії та посади під загальною назвою, то правом на пенсію за вислугу років користуються працівники всіх найменувань по цих професіях та посадах, тобто старші, головні, провідні, а також помічники.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення» від 12.10.1992 року № 583 затверджено Список професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років.

Відповідно до вищезазначених Списків професія позивача Чергові по станціях позакласних і 1 класу, зайняті прийманням відправленням і пропусканням поїздів на дільницях магістральних залізниць з особливо інтенсивним рухом, входять до переліку професій, які дають право на вихід на пенсію відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Отже, оскільки основним документом, що підтверджує трудовий стаж відповідно до вимог чинного законодавства є трудова книжка, суд приходить висновку, що пільговий характер роботи позивача підтверджується наявними записами у копії трудової книжки серії НОМЕР_3 ОСОБА_1

Стосовно не прийняття відповідачем довідки про підтвердження наявного пільгового трудового стажу від 25.12.2018 року № 1431/ДС, виданої підприємством, яке відповідно до Розпорядження КМУ № 1085 знаходиться на території яких органи державної влади тимчасово непідконтрольні українській владі, суд зазначає наступне.

Позивачем до матеріалів справи долучена довідка від 25.12.2018 року № 1431/ДС, видана Державним підприємством «Донецька залізниця» Відокремлений підрозділ Станція Ясинувата, відповідно до якої вбачається, що пільговий стаж позивача за період з 12.07.1994 року по 10.11.2014 року складає 20 років 03 місяці 29 днів (а.с. 51).

Як встановлено судом, відповідач не взяв до увагу зазначену довідку, оскільки її видало підприємство, що зареєстровано на тимчасово окупованій території.

Суд зазначає, що вищезазначена довідка видана Міністерством транспорту незаконного формування "Донецька народна республіка".

Відповідно ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку , не передбаченому Законом.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

З огляду на вищевикладене, суд погоджується з доводами відповідача стосовно не прийняття довідки про підтвердження наявного пільгового трудового стажу від 25.12.2018 року № 1431/ДС.

Однак суд зазначає, що що відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Приписами статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

З аналізу вищезазначених положень, суд приходить до висновку про те, що органи, які призначають пенсію мають право перевіряти надані заявником документи, а саме вимагаючи відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряючи обґрунтованість їх видачі.

З копії трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що остання працювали на посаді черговою по залізничній станція Ясунувата Державного підприємства «Донецька залізниця».

Відповідач у рішенні про відмову у призначенні пенсії посилається на те, що Станція Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця» згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичн6их осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1.

Суд зазначає, що Станція Ясинувата входить до складу Державного підприємства «Донецька залізниця».

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», прийнятою відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», вирішено утворити Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 735 «Питання публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» затвердив Статут ПАТ «Українська залізниця», відповідно до якого товариство є правонаступником усіх прав та обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.

21 жовтня 2015 року в Єдиному державному реєстрі проведено державну реєстрацію Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815). «Державне підприємство «Донецька залізниця» реорганізовано шляхом злиття у регіональну філію «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», та є регіональною філією даного товариства.

З аналізу вищезазначених постанов вбачається, що «Державне підприємство «Донецька залізниця» реорганізовано шляхом злиття у регіональну філію «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вбачається, що регіональна філія «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» зареєстровано за адресою: 84400, Донецька обл., місто Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22.

Тобто, зазначене підприємство здійснює діяльність на підконтрольній українській владі території, в зв'язку з суд зазначає, що відповідач мав усі підстави звернутися до регіональна філія «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» для підтвердження звернення відповідача суду не надано, що є порушенням вимог чинного законодавства.

Стосовно посилання відповідача на те, що період роботи ОСОБА_1 з 01.01.1999 року по 31.12.1999 року, з 01.01.2003 року по 31.12.2008 року, з 01.02.2011 року по 10.11.2014 року не було зараховано до спеціального стажу, у зв'язку з тим, що код підстави для обліку спеціального стажу, який відображений в персоніфікованому обліку не відповідає статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років, суд зазначає наступне.

За приписами Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб. Пенсійний фонд України це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) страхувальниками Станцією Ясинувата «Держаного підприємства «Донецька залізниця» вносились страхові внески за весь спірний період з 01.01.2000 по 10.11.2014 та трудовий стаж зараховано як спец стаж за кодом типу ставки І (а.с. 53 -55).

Крім того, суд вважає, безпідставним визначення підприємством коду підстав для обліку спец стажу «ЗП3013Б1», оскільки як вбачається з копії трудової книжки та відповідно до постанови КМУ від 12.10.1992 року № 583 професія позивача «черговий по залізничній станції» віднесено до професій працівники яких маються право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 55 КАС Українии.

Таким чином, суд вважає, що спірне рішення Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10 про відмову в призначенні пенсії від 11.01.2019 року, прийняте без повного з'ясування усіх обставин справи та дослідження не в повному обсязі документів наданих позивачем при зверненні з заявою про призначення пенсії, в зв'язку з чим рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а період роботи: з 12.07.1994 року по 01.01.2000 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.01.2002 року по 01.07.2004 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.07.2004 року по 08.02.2009 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця»; з 09.02.2009 року по 10.11.2014 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця» підлягають зарахуванню до пільгового стажу ОСОБА_1.

Щодо вимоги позивача зобов'язати Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 04.01.2019 року, суд зазначає наступне.

Частиною 5 статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.

Таким чином, позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню у спосіб зобов'язання Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 8 від 04.01.2019 року про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 55 п. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням висновків суду.

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасувати рішення Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10 від 11.01.2019 року про відмову в призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 п. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зобов'язати Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 період роботи: з 12.07.1994 року по 01.01.2000 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.01.2002 року по 01.07.2004 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.07.2004 року по 08.02.2009 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця»; з 09.02.2009 року по 10.11.2014 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця» до пільгового стажу роботи за списками професій і посад, що затверджено в постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення», зобов'язання Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 8 від 04.01.2019 року про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 55 п. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням висновків суду.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судового збору в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10 від 11.01.2019 року про відмову в призначення пенсії ОСОБА_1 на підставі п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зобов'язання Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 період роботи: з 12.07.1994 року по 01.01.2000 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.01.2002 року по 01.07.2004 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.07.2004 року по 08.02.2009 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця»; з 09.02.2009 року по 10.11.2014 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця», а всього період роботи 20 років 3 місяці 28 днів, до пільгового стажу роботи за списками професій і посад, що затверджено в постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення», зобов'язання Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 04.01.2019 року - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10 від 11.01.2019 року про відмову в призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 п. Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язати Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37544393) зарахувати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) період роботи: з 12.07.1994 року по 01.01.2000 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.01.2002 року по 01.07.2004 року на посаді чергової по станції Ясинувата Донецької ордена Леніна залізниці; з 01.07.2004 року по 08.02.2009 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця»; з 09.02.2009 року по 10.11.2014 року на посаді чергової по станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця» до пільгового стажу роботи за списками професій і посад, що затверджено в постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення».

Зобов'язати Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37544393) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 8 від 04.01.2019 року про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 55 п. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням висновків суду

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_2) за рахунок бюджетних асигнувань Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (86020, Донецька область, Ясинуватський район, смт. Очеретине, м-н Гідростроітелів, буд. 12, код ЄДРПОУ 37544393) судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина рішення проголошена у судовому засіданні 04 квітня 2019 року, в присутності представника позивача.

Повний текст рішення складено та підписано 09 квітня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Олішевська В.В.