
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2019 р. Справа№200/951/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд: у складі - головуючого судді - Дмитрієва В.С., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О., за участю: представника позивача - Щепіхіної В.В., представника відповідача - Яковлєвої А.С. за довіреністю, розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" до Головного управління ДФС у Донецькій області визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу №Ю-13418-44 від 6 листопада 2018 року в розмірі 2 032 301,57 грн., -
ВСТАНОВИВ:
17 січня 2019 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу №Ю-13418-44 від 6 листопада 2018 року в розмірі 2 032 301,57 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при винесенні вимоги щодо сплати боргу (недоїмки) з єдиного внеску відповідач не врахував, що станом на 31 жовтня 2018 року структурними підрозділами ОКП "Єдиний розрахунковий центр", ВО "Слов'янськтепломережа", ВО "Краматорськміжрайтепломережа", ВО "Краснолиманська тепломережа" та Науково-виробничим підрозділом ОКП "Донецьктеплокомуненерго" було здійснено сплату ЄСВ в розмірі 1763299,16 грн. за період з 1 січня 2018 року по 31 жовтня 2018 року. Крім того, сума недоїмки у розмірі 321943,11 грн., вже була предметом розгляду в іншій справі за вимогою від 6 листопада 2018 року №Ю-13418-44, яка скасована рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на адміністративний позов, у якому в задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначено, що частиною 9 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством, оскільки, сплата єдиного внеску за позивача була здійснена третіми особами, податковим органом правомірно не було зараховано сплачені суми у розрахунок сплати позивачем єдиного внеску тау зв'язку з існуванням податкового боргу контролюючим органом винесено податкову вимогу.
2 квітня 2019 року позивач надав відповідь на відзив у якому зазначив, що сплата ЄСВ була здійснена відокремленими особами у зв'язку із тимчасовою зміною порядку здійснення розрахунків по сплаті єдиного соціального внеску, на підставі розпорядження №1/1 від 26 червня 2018 року, яким встановлено тимчасовий порядок з виконання зобов'язань по сплаті єдиного соціального внеску відокремленими підрозділами ОКП "Донецьктеплокомуненерго" від імені та на рахунок юридичної особи. Такі міри були необхідними у зв'язку із накладенням на рахунки підприємства арешту відділом примусового виконання рішень державної виконавчої служб, підприємство виконало свій обов'язок в розумінні статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та сплатило належні суми своєчасно. Крім того зазначив, що поняття «третя особа» не вміщує в собі поняття «відокремленого» або «структурного» підрозділу, оскільки має на увазі тільки поняття «юридичної особи».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2019 року позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви.
4 лютого 2019 року недоліки позовної заяви усунуті позивачем.
Ухвалою суду від 8 лютого 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 6 березня 2019 року.
Протокольною ухвалою 6 березня 2019 року відкладено підготовче засідання на 2 квітня 2019 року.
Представники сторін у підготовчому засіданні заявили клопотання про закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті.
Протокольною ухвалою від 2 квітня 2019 року вирішено закрити підготовче провадження та перейти до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідачау судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, надав пояснення, аналогічні, викладеним у відзиві на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справа, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" зареєстроване в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 03337119, юридична адреса: 84307, Донецька область, м. Краматорськ, пров. Земляний, 2, перебуває на обліку в Краматорській державній податковій інспекції Краматорського управління Головного управління ДФС у Донецькій області.
Відповідач - Головне управління ДФС у Донецькій області, є юридичною особою та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.
Згідно статуту Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго", затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації 18 січня 2001 року № 30, підприємство є юридичною особою та до складу якого у вигляді відокремлених підрозділів входять,зокрема, Виробнича одиниця обласного комунального підприємства "Донецьктеплокумуненерго" "Краматорськміжрайтепломережа", Виробнича одиниця обласного комунального підприємства "Донецьктеплокумуненерго" "Слов'янськтепломережа", Виробнича одиниця обласного комунального підприємства "Донецьктеплокумуненерго" "Краснолиманська тепломережа" (пп. 3.1.1 п. 3.1 Статуту).
Відповідно до пп. 3.1.2 пункту 3.1 Статуту до складу підприємства у вигляді відокремленого підрозділу входить Єдиний розрахунковий центр, що не має статусу юридичної особи та діє згідно з положенням, затвердженим підприємством.Пунктом 3.2 передбачено, що структурні підрозділи мають право відкривати в банках поточні та інші рахунки.
Структурний підрозділ "Єдиний розрахунковий центр" (далі по тексту - ЄРЦ), ВО "Слов'янськтепломережа", ВО "Краматорськміжрайтепломережа", ВО "Краснолиманськатепломережа"є невід'ємною частиною ОКП "Донецьктеплокомуненерго" як юридичної особи та здійснює лише збір та облік платежів за теплопостачання від населення та інших користувачів послуг. Тобто, розрахункові рахунки ЄРЦ, ВО "Слов'янськтепломережа", ВО "Краматорськміжрайтепломережа" та ВО "Краснолиманська тепломережа"є фактично розрахунковими рахунками юридичної особи ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та відповідно всіх філій та структурних підрозділів. Зазначені підрозділи перебувають на обліку в податкових органах, про що свідчать відповідні довідки про взяття на облік платників податків.
1 червня 2001 року між позивачем (Виконавець) та Державним підприємством інженерний центр "Техно-Ресурс" (Центр) укладено договір про спільну діяльність №152 (далі по тексту - Науково-виробничий підрозділ ОКП "Донецьктеплокомуненерго"). Відповідно до п.п. 2.2. п. 2 договору, Виконавець здійснює розрахунки з державою по податках і обов'язкових зборах, робить обов'язкові виплати і розрахунки з кредиторами, виплату іншій стороні її частку прибутку.Відповідно до Положення про науково-виробничий підрозділ, НВП не є юридичною особою, є платником податків, веде окремий облік пов'язаний з виконанням договору та користується товарними знаками Підприємства та Центру (а.с. 126-127).
Договір про спільну діяльність № 152 від 1 червня 2001 року взятий на облік платника податків за № 203795039 18 червня 2001 року за № С/Д 28 до контролюючого органу в ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків за формою №4-ОПП. На теперішній час перебуває на обліку в СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків за формою № 4-ОПП від 03.11.2016 №1628091400025.Тобто, зазначений договір зареєстрований в контролюючому органі, тому повинен враховуватися в податковій інспекції.
Відповідно до довідки про облік персоналу науково-виробничого підрозділу з антикорозійного захисту і теплогідроізоляції обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго", науково-виробничий підрозділ діє на підставі Положення від 12 червня 2001 року, не є юридичною особою та входить до складу ОКП "Донецьктеплокомуненерго" згідно з Договором про спільну діяльність від 1 червня 2001 року № 152. Розробка та затвердження штатного розпису, прийом, переведення та звільнення працівників НВП здійснюється у загальному обліку персоналу ОКП "Донецьктеплокомуненерго".
Оскільки на рахунки позивача накладено арешт, сплата ЄСВ, зокрема у період з 1 січня 2018 року по 31 жовтня 2018 року, було здійснено структурними підрозділами ОКП "Єдиний розрахунковий центр", ВО "Слов'янськтепломережа", ВО "Краматорськміжрайтепломережа", ВО "Краснолиманська тепломережа" та Науково-виробничим підрозділом ОКП "Донецьктеплокомуненерго" в розмірі 1763299,16 грн.
В матеріалах справи містяться звіти позивача про сплату до бюджету сум єдиного внеску за період з січня 2018 року по листопад 2018 року, які подавались до контролюючого органу за всіх працівників підприємства та платіжні доручення про сплату єдиного внеску.
Проте, 6 листопада 2018 року податковим органом було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-13418-44 на загальну суму 2032301 грн., яка була отримана позивачем 15 листопада 2018 року (а.с.10).
Сума боргу відображена у картці обліку платника податків Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго".
Рішенням Державної фіскальної служби України від 21 грудня 2018 року №41411/6/99-99-11-05-02-25 скарга на вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 23 листопада 2018 року залишена без задоволення, а вимога без змін.
Не погоджуючись зі спірною вимогою позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внесу.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі по тексту - Закон № 2464).
Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 4 зазначеного Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Тобто, позивач в розумінні зазначених норм Закону є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктами 1, 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до пп. 1 п. 1 розділу ІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок), з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Судом встановлено, що сума єдиного внеску за період з 1 січня 2018 року по 31 жовтня 2018 року в сумі 1763299,16 грн. були сплачені ВП "Єдиний розрахунковий центр", ВО "Краматорськміжрайтепломережа" та ВО "Слов'янськтепломережа", ВО «Краснолиманська тепломережа» та НПП ОКП "Донецьктеплокомуненерго", що підтверджується платіжними дорученнями.
Так, ВО "Краматорськміжрайтепломережа" та ВО "Слов'янськтепломережа", ВО «Краснолиманська тепломережа» не є фактично платниками єдиного соціального внеску, але вони є структурними підрозділами позивача та використовують рахунки, операції за якими обліковуються за платником - юридичною особою, яка в розумінні статті 4 Закону України № 2464 являється платником єдиного внеску, оскільки є роботодавцем.
Структурний підрозділ «Єдиний розрахунковий центр» є невід'ємною частиною ОКП «Донецьктеплокомуненерго» як юридичної особи та здійснює лише збір та облік платежів за теплопостачання від населення та інших користувачів послуг, в тому числі в м. Краматорськ та м. Костянтинівка. Тобто, розрахункові рахунки ЄРЦ є фактично розрахунковими рахунками юридичної особи ОКП «Донецьктеплокомуненерго» та відповідно всіх її структурних підрозділів.
Так, Розпорядженням ОКП «Донецьктеплокомуненерго» № 1/1 від 25 червня 2018 року встановлено тимчасовий порядок з виконання зобов'язань по сплаті єдиного соціального внеску відокремленими підрозділами ОКП «Донецьктеплокомуненерго» від імені і за рахунок юридичної особи, а саме:розрахунки по сплаті єдиного соціального внеску здійснювати відокремленими підрозділами (виробничими одиницями) від імені юридичної особи ОКП "Донецьктеплокомуненерго" з подальшим відображенням проведеної оплати по внутрівідомчим розрахункам, зокрема: ВО "Краматорськміжрайтепломережа", ВО "Слов'янськтепломережа", ВО «Краснолиманська тепломережа», СП "Єдиний розрахунковий центр", ДСД від 1 червня 2001 року № 152 НПП ОКП "Донецьктеплокомуненерго". Згідно п. 2 зазначеного розпорядження вказано, що при оформленні розрахункових документів (платіжних доручень) в полі "Призначення платежу" вказувати - код ЄДРПОУ платника - код юридичної особи - 03337119 (а.с. 121).
Представник позивача зазначив, що перерахування ЄСВ здійснені структурними підрозділамиу зв'язку із тимчасовою зміною порядку здійснення розрахунків по сплаті єдиного соціального внеску, дана ситуація щодо сплати ЄЄВ відокремленим підрозділом не є типовою для підприємства та склалася через непередбачені обставини, а саме: накладання арешту на всі поточні рахунки безпосередньо апарату ОКП «Донецьктеплокомуненерго» відділом примусового виконання рішення державної виконавчої служби. Зазначене підтверджується постановами про арешт коштів боржника (с. 115-120).
Відповідно до Наказу "Про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику ОКП "Донецьктеплокомуненерго" № 582 від 27 грудня 2013 року (із змінами), погодженому Департаментом житлово - комунального господарства Донецької облдержадміністрації, а саме розділу 4 "Організація спільної діяльності без створення юридичної особи", облік спільної діяльності здійснюється відповідно до П(С) БО 12 "Фінансові інвестиції" та до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку спільної діяльності без створення юридичної особи, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30 грудня 2011 року № 1873.
Згідно п. 2.1 Методичних рекомендацій Оператор спільної діяльності веде бухгалтерський облік спільної діяльності окремо від результатів власної господарської діяльності, використовуючи для цього окремі регістри бухгалтерського обліку. За даними цих регістрів оператор спільної діяльності в порядку, встановленому положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Для виконання робіт по Договору про спільну діяльність та практичного застосування норм Методичних рекомендацій в частині складання окремого балансу та відповідних форм фінансової звітності спільної діяльності, створений відокремлений підрозділ в складі ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - Науково - виробничий підрозділ (ДСД № 152 від 1 червня 2001 року), на який згідно Положення, затвердженого учасниками Договору 12 червня 2001 року покладено виконання робіт по Договору, в тому числі розрахунки із застрахованими особами. Згідно Постанови Національного банку України № 117 від 31 грудня 1993 року відокремленому підрозділу відкрито поточний рахунок, через який саме і здійснюються розрахунки з працівниками та відповідно і за зобов'язаннями по податках та зборах.
У судовому засіданні представник позивача наголосив, що ДСД № 152 (структурний підрозділ) з 1 червня 2001 року таким саме чином проводились розрахунки по зобов'язанням зі сплати єдиного соціального внеску на протязі всього періоду дії Договору про спільну діяльність, що підтверджується документами, що містяться в матеріалах справи і ніяких зауважень контролюючих органів не надходило. Крім того, за результатами звіряння з органами ДФС суми перерахувань ЄСВ здійснених ДСД № 152 від 1 червня 2001 року враховувались в інтегрованій картці ОКП "Донецьктеплокомуненерго" до 3 грудня 2017 року.
На підтвердження проведення оплати з виконання зобов'язань по сплаті ЄСВ, що відбулись з рахунку структурного підрозділу - НВП ДСД № 152 від 1 червня 2001 року СП «ЄРЦ», ВО «Слов'янськтепломережа» ВО «Краматорськміжрайтепломережа», ВО «Краснолиманська тепломережа» позивач надав реєстр платіжних доручень за період з 26 січня 2018 року по 26 жовтня 2018 року, а також копії платіжних доручень за цей період.
Суд критично ставиться до тверджень відповідача про те, що передача платникам єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством, оскільки Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не містить визначення поняття "третя особа".
В матеріальному праві, третя особа - це особа, яка не є стороною в зобов'язанні, але на підставі закону чи договору набуває прав у такому зобов'язанні.
Тобто, відокремлені підрозділи ОП "Єдиний розрахунковий центр", ВО "Краматорськміжрайтепломережа", ВО «Краснолиманська тепломережа» та ВО "Слов'янськтепломережа" не можуть виступати третьою особою, оскільки є від'ємною частиною ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та є його структурним підрозділом та не є юридичною особою, а усі фінансово - господарські операції вищезазначених підрозділів відображаються в складі балансу ОКП "Донецьктеплокомуненерго".
Стосовно сплати єдиного соціального внеску НВП ОКП "Донецьктеплокомуненерго" суд зазначає, що договором про спільну діяльність № 152 від 1 червня 2001 обов'язок із ведення обліку і сплати податків покладено на ОКП "Донецьктеплокомуненерго". При цьому, наймані працівники, що працюють в НВП ОКП "Донецьктеплокомуненерго" прийняті до складу працівників ОКП "Донецьктеплокомуненерго". Штатний розпис керівників, службовців і фахівців, робітників НВП ОКП "Донецьктеплокомуненерго" входить до складу загального штатного розпису ОКП "Донецьктеплокомуненерго". Тому, сплата єдиного соціального внеску, подання звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування до органів доходів і зборів та Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого на користь платника податку, і сум утриманого з них податку) подається юридичною особою ОКП "Донецьктеплокомуненерго".
НВП ОКП "Донецьктеплокомуненерго" самостійно здійснював оплату єдиного соціального внеску з власного розрахункового рахунку одночасно з виплатою заробітної плати, при зазначенні в платіжному доручення в полі призначення платежу зазначено код ЄДРПОУ юридичної особи.
Таким чином, на підставі договору, положення про Науково-виробничий підрозділ та у відповідності до норм чинного законодавства Науково-виробничий підрозділ ОКП "Донецьктеплокомуненерго" має право здійснювати всі або частину функцій ОКП "Донецьктеплокомуненерго".
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду по справі № 805/3456/16-а від 11 грудня 2018 року.
Крім того, слід зазначити, що згідно п. 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02 вересня 2014 року прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII (надалі Закон №1669) ( в редакції, чинної у спірний період), згідно до ст. 1 якого період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Таким чином, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року. На час виникнення спірних правовідносин, Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" (втратило чинність), від 2 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до яких, зокрема, віднесено Краматорськ, де зареєстрована юридична особа позивача та де перебуває на обліку в органах доходів і зборів.
В контексті викладеного, суд зазначає, що позивач, в даному випадку, звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Проте, Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а лише надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Крім того, сума недоїмки за спірною вимогою у розмірі 2032301,57 грн., включає суми, раніше зазначені контролюючим органом у вимогах від 6 серпня 2018 року №Ю-13418-44, від 2 жовтня 2018 року №Ю-13418-44.
Зазначені вимоги оскаржені позивачем у судовому порядку та скасовані рішеннями Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року по справі № 200/9895/18-а та від 19 березня 2019 року по справі №200/14631/18-а.
Згідно статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вимога Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу Ю-13418-44 від 6 листопада 2018 року прийнята без дотримання принципів, визначених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесена відповідачем всупереч приписів Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669, тому підлягає скасуванню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 30484,52 грн., що підтверджується платіжним дорученням №320 від 10 січня 2019 року. При цьому, статтею 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано юридичною особою, становить не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто не більше 19210 грн.
Таким чином, судовий збір у розмірі 19210 грн., сплачений під час подання позову, належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь позивача.
Разом з цим, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» він може звернутися до суду з клопотанням про повернення суми надмірно сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску № Ю-13418-44 від 6 листопада 2018 року в розмірі 2032301,57 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) на користь обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (місцезнаходження: 84307, Донецька область, м. Краматорськ, провулок Земляний, 2, код ЄДРПОУ 03337119) судовий збір у сумі 19 210,00 грн.
Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена у судовому засіданні 2 квітня 2019 року за присутності представників сторін. Повний текст рішення виготовлений 9 квітня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Дмитрієв В.С.