
Справа № 163/2077/18
Провадження № 2-а/163/18/19
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2019 року Любомльський районний суд Волинської області
в складі головуючого судді Чишія С.С.
з участю секретаря Семенюк К.М.,
представника позивача Шевчука В.В.,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до в.о. начальника Волинської митниці ДФС ОСОБА_6 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил,
в с т а н о в и в :
У позовній заяві ОСОБА_3 просить визнати протиправною та скасувати постанову у справі про порушення митних правил № 4837/20500/18 від 19.09.2018 року за ознаками ст.485 МК України.
Заперечує обвинувачення в заявленні в митній декларації на автомобіль "Рено Меган" неправдивих відомостей, необхідних для визначення митної вартості товару, та надання органу доходів і зборів документів з такими неправдивими відомостями. Стверджує, що діяв добросовісно, без жодного умислу на заявлення неправдивих відомостей щодо транспортного засобу і заниження його митної вартості. До митного оформлення пред'явив виключно ті документи, які були йому передані і на даний час ніким не скасовані і не визнані недійсними. Зазначених обставин відповідач не перевірив і не з'ясував, чим допустив неповноту і необ'єктивність під час розгляду справи і винесення постанови. Крім цього, відповідачем не було встановлено та допитано всіх осіб, які фігурують по справі, не витребувано документів у юридичних осіб, які причетні до справи.
На позовну заяву представник відповідача подав відзив, у якому вказав на доведеність вини позивача у вчиненні порушення митних правил отриманими в порядку ст.352 МК України від литовських митних органів документами, які в розумінні ст.495 МК України є належними і допустимими доказами. Кваліфікація дій позивача зроблена з урахуванням того, що він нотаріально посвідченою довіреністю від 23.04.2018 року уповноважив ОСОБА_5 придбати автомобіль, здійснити його ввезення на митну територію України та зареєструвати на його ім'я. Крім цього, при митному оформленні транспортного засобу був наданий технічний паспорт, зареєстрований у Республіці Німеччина з реєстраційним номером транспортного засобу НОМЕР_2, однак в'їжджав на митну територію України автомобіль "Рено Меган" на реєстраційних номерах НОМЕР_3. Такий же номер вказаний в експортній митній декларації № 18LTKC0100EK038254. Тому особою, яка була зацікавлена у підміні документів при митному оформлені автомобіля, був позивач, від імені якого подавались документи за меншою ціною, ніж відповідно яких транспортний засіб був придбаний у Литовській Республіці.
11.10.2018 року ОСОБА_3 подав до канцелярії суду свої письмові пояснення в яких зазначив, що транспортний засіб придбав у компанії UAB "Gelgotos Transportas" за ціною 1500 євро. При митному оформленні подавались виключно ті документи, що були надані продавцем. Просив розгляд справи проводити за його відсутності.
Позивач в судове засідання не з'явився, доручивши представляти свої права та інтереси адвокату Шевчуку В.В.
Представник Шевчук В.В. в судовому засіданні позов підтримав з наведених у ньому підстав та просив його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав, висловив доводи аналогічні відзиву, просив у задоволенні позову відмовити.
Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.
Митне оформлення легкового автомобіля "Рено Меган", ідентифікаційний номер НОМЕР_4, здійснене 26.04.2018 року посадовою особою митного поста "Луцьк" Волинської митниці ДФС за поданою декларантом (митним брокером) ПП "Логістикброк" Савою М.В. митною декларацією типу ІМ40ДЕ № 205090/2018/030602.
Згідно рахунку-фактури № 2018-00762 від 24.04.2018 року вартість транспортного засобу становить 1500 євро, його продавцем виступала компанія UAB "Gelgotos Transportas", отримувачем - ОСОБА_3.
За митне оформлення цього автомобіля при його митній вартості у 60 820,25 гривень було нараховано та сплачено 25 242,96 гривень митних платежів.
Державною фіскальною службою України отримано запит литовських митних органів від 27.06.2018 року про підтвердження факту ввезення на митну територію України та митного оформлення транспортних засобів, серед яких також автомобіль "Рено Меган", ідентифікаційний номер НОМЕР_4.
31.07.2018 року документи литовських митних органів надіслано Волинській митниці ДФС для проведення перевірки.
Згідно експортної митної декларації Литовської Республіки MRN № 18LTKC0100EK038254 від 24.04.2018 року, рахунку-фактури (документа під назвою "PVM Saskaita-Factura") серії GA № 2018 00762 від 24.04.2018 року автомобіль "Рено Меган" був проданий компанією UAB "Gelgotos Transportas" громадянину ОСОБА_3 за ціною 6773 євро.
З огляду на різницю між вартістю транспортного засобу, заявленою і прийнятою під час митного оформлення, та вартістю у литовській експортній митній декларації розмір несплачених митних платежів становить 49 916,13 гривень, що визначено службовою запискою УАМП Волинської митниці.
29.08.2018 року інспектор Волинської митниці ДФС склав щодо ОСОБА_3 протокол про порушення митних правил № 4837/20500/18 за ознаками ст.485 МК України. В протоколі зазначено, що ОСОБА_3 через декларанта (митного брокера) ПП "Логістикброк" Саву М.В. під час митного оформлення автомобіля "Рено Меган" вчинив дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати в повному обсязі митних платежів в сумі 49 916,13 гривень, тобто заявив в митній декларації неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості самого товару, та надав з цією метою органу доходів і зборів документи, що містять такі відомості.
19.09.2018 року в.о. начальника Волинської митниці ОСОБА_6 виніс оскаржувану постанову, якою ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст.485 МК України, відповідно до змісту протоколу № 4837/20500/18 і накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів, що становить 149 748,39 гривень.
Згідно із ст.61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Отже, адміністративна відповідальність, в тому числі, за порушення митних правил, є персоніфікованою. У зв'язку з цим в діях особи, яка надала доручення на вчинення певних дій, мають бути доведені всі ознаки складу порушення митних правил.
Статтею 485 МК України передбачена адміністративна відповідальність за дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів.
Зі змісту даної статті випливає, що в діях винної особи має міститись прямий умисел як форма вини та особлива мета ухилення від сплати податків та зборів або зменшення їх розміру.
Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Аналіз досліджених доказів свідчить, що по справі достатніх доказів такої вини і мети в діях позивача не зібрано.
З досліджених матеріалів справи встановлено, що підставою для складання протоколу про порушення митних правил та головним доказом для притягнення ОСОБА_3 до відповідальності за передбачене ст.485 МК України правопорушення були одержані від литовських митних органів експортна митна декларація № 18LTKC0100EK038254 від 24.04.2018 року та рахунку-фактура серії GA № 2018?00762 від 24.04.2018 року.
Між відомостями цієї експортної декларації і наданими для митного оформлення транспортного засобу на території України документами дійсно є невідповідності щодо вартості транспортного засобу.
Однак сама по собі експортна декларація доводить лише факт початку процедури оформлення експорту транспортного засобу із Європейського Союзу в Литовській Республіці.
Експортна декларація № 18LTKC0100EK038254 для митного оформлення литовським митним органам надавалась експортером, тобто компанією UAB "Gelgotos Transportas", яка виступала і декларантом.
З митної декларації типу ІМ40ДЕ № UA205090/2018/030602 вбачається, що одержувачем товару була ОСОБА_5, уповноважена позивачем на підставі доручення від 23.04.2018 року. Цим дорученням позивач уповноважив ОСОБА_5 на вчинення нею законних дій щодо представництва його інтересів під час купівлі автомобіля та здійснення, в тому числі, митного оформлення. Доказів протиправної змови повіреної та позивача на неправомірне зменшення розміру митних платежів при винесені оскаржуваної постанови та вході розгляду даної справи не встановлено.
Митне оформлення транспортного засобу та його декларування здійснював декларант (митний брокер) ПП "Логістикброк" Сава М.В., який в ході здійснення провадження та розгляду протоколу № 4837/20500/18 опитаний про обставини декларування і надання йому відповідних документів не був.
Зазначені у відзиві доводи представника відповідача щодо різних номерних знаків транспортного засобу при митному оформленні та в'їзду на митну територію України не доводять протиправних дій позивача і, в той же час, не спростовують факту придбання автомобіля за ціною, яка була вказана при його митному оформленні.
Такі обставини не були встановлені на час винесення оскаржуваної постанови і в силу ч.2 ст.77 КАС України не могли братись до уваги для прийняття цього рішення.
Волинська митниця ДФС, взявши до уваги єдиним і беззаперечним доказом документи литовських митних органів, не перевірила обставин завершення експорту товару; для усунення всякого роду сумнівів не вчинила запиту компанії яка фігурує відправником товару; не вжила заходів для встановлення особи і опитування ОСОБА_5
З наведених міркувань суд вважає, що самі по собі документи митних органів Литовської Республіки не є виключними, беззаперечними і визначальними доказами винуватості ОСОБА_3 у порушенні митних правил та не доводять наявності у його діях умислу на неправомірне звільнення від сплати митних платежів в повному обсязі шляхом надання неправдивих відомостей щодо вартості товару.
Такі документи лише свідчать, що литовська компанія "Gelgotos Transportas" задекларувала, але не здійснила експорт транспортного засобу з ЄС.
При цьому митниця під час розгляду справи про порушення митних правил жодним чином не обумовила підстав надання переваги в доказовій силі документам Литовської Республіки, аніж тим, що подані до митного оформлення на Волинській митниці ДФС.
Отже, факт придбання автомобіля позивачем у компанії "Gelgotos Transportas" за ціною 1500 євро по справі не спростований.
Крім цього, під час судового розгляду адміністративного позову встановлено, що під час розгляду протоколу про порушення митних правил всупереч положенням ст.492 МК України до уваги брались отримані від литовських митних органів документи без їх перекладу на державну мову, що позбавляло можливості дати оцінку їх змісту і дає підстави для їх визнання недопустимими доказами.
Наведене дає підстави для висновку, що під час винесення належних, допустимих і достовірних доказів, що свідчили б про наявність в діях ОСОБА_3 ознак передбаченого ст.485 МК України правопорушення зібрано не було. Відсутні такі докази і на час розгляду цього адміністративного позову.
У зв'язку з викладеним суд встановив достатні підстави для визнання оскаржуваної постанови протиправною та її скасування.
В той же час на момент ухвалення цього рішення збігли передбачені ст.467 МК України строки для притягнення до адміністративної відповідальності, що діяли на час досліджуваних подій.
За таких обставин продовження провадження в справі суперечитиме положенням ст.467 МК України та ст.247 КУпАП.
Оскільки на час винесення оскаржуваної постанови не було доказів винуватості ОСОБА_3, а їх збирання поза строком накладення стягнення суперечитиме закону, суд вважає необхідним провадження у справі про порушення митних правил закрити за відсутністю в діях позивача складу передбаченого ст.485 МК України правопорушення.
У зв'язку з цим та відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України позов підлягає повному задоволенню.
Керуючись ст.ст.242-247, 286 КАС України,
у х в а л и в :
Позов задовольнити повністю.
Постанову в.о. начальника Волинської митниці ДФС ОСОБА_6 від 19.09.2018 року в справі про порушення митних правил № 4837/20500/18 про притягнення ОСОБА_3 до відповідальності за ст.485 МК України з накладенням стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 149 748,39 гривень, визнати протиправною і скасувати.
Провадження в справі про порушення митних правил № 4837/20500/18 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_3 складу правопорушення, передбаченого ст.485 МК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня складення повного рішення через Любомльський районний суд.
Ім'я позивача - ОСОБА_3; місце проживання: АДРЕСА_1; РНОКПП - НОМЕР_1.
Найменування відповідача - Волинська митниця ДФС; місце знаходження: вулиця Призалізнична 13, село Римачі Любомльського району Волинської області; код ЄДРПОУ - 39472698.
Дата складення повного рішення - 08 квітня 2019 року.
Головуючий: суддя С.С.Чишій