
Справа № 460/1010/19
Провадження №3/460/810/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.04.2019 рокум.Яворів
суддя Яворівського районного суду Львівської області Кондратьєва Н.А., з участю прокурора Терешенка В.Е., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, начальника теплового господарства Яворівської квартирно-експлуатаційної частини (району), до адміністративної відповідальності не притягався
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення № 184 від 13.02.2019 року ОСОБА_1, будучи начальником теплового господарства Яворівської квартирно-експлуатаційної частини (району) та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, а саме 04.04.2018 р. о 12:38 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що не вважає себе суб’єктом декларування, оскільки Яворівська квартирно-експлуатаційна частина (району) не є прибутковою організацією та не має на меті одержання прибутку. Також вважає, що протокол про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією не відповідає вимогам закону, оскільки він не є бланком суворої звітності, його не мав права складати працівник поліції, а лише представник НАЗК, а тому цей протокол не може бути доказом у справі. Окрім того, вважає що часом виявлення правопорушення є 12.04.2018 р. (дата отримання повідомлення НАЗК), а не 13.02.2019 р. – дата складання протоколу, а відтак у справі минули строки притягнення його до адміністративної відповідальності.
Прокурор Терешенко В.Е в судовому засіданні з підстав, викладених в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав висновки, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією відносно ОСОБА_1
Оперуповноважений міжрайонного відділу № 2 (м. Пустомити) УЗЕ у Львівській області ДЗЕ НП України старший лейтенант поліції ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав висновки, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією відносно ОСОБА_1
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1, ОСОБА_2, думку прокурора, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов наступного.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Так, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 (зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права) цього Закону зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп.1 п. 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 № З, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, щорічна декларація суб’єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно із Роз’ясненнями щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції», стосовно заходів фінансового контролю», затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 р. № 3 у цілях визначення суб’єктів, на яких поширюється дія Закону, під посадовими особами публічного права (відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч. 1 ст. 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі та/або консультативно-дорадчі функції.
Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 є начальником теплового господарства Яворівської квартирно-експлуатаційної частини (району) згідно наказу № 152 від 31.10.2008 року.
Згідно із записом в трудовій книжці серії АХ № 503472 ОСОБА_1 прийнятий на посаду начальника теплового господарства з 01.11.2008 р.
Відповідно до Положення про Яворівську квартирно-експлуатаційну частину (району), затвердженого наказом начальника Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління № 171 від 13.11.2017 р. Яворівська квартирно-експлуатаційна частина (району) є державною установою, яка створена Міністерством оборони України.
Таким чином, Яворівська квартирно-експлуатаційна частина (району) є юридичною особою публічного права.
Відповідно до листа Яворівської КЕЧ (району) № 311 від 15.02.2017 р. до осіб, які підлягають Е-декларуванню у Яворівській КЕЧ (району), згідно списку особового складу, якому надається право на застосування електронного цифрового підпису у Яворівській КЕЧ (району), відноситься начальник теплового господарства ОСОБА_1 Ознайомлення зі списком засвідчене підписом ОСОБА_1
Посадові обов’язки начальника теплового господарства визначені посадовою інструкцією № 36, затвердженою 12.03.2018 р. начальником Яворівської КЕЧ (району)
Згідно інформації НАЗК про послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період 01.01.2018 -27.11.2018 р. декларація за 2017 р. ОСОБА_1 подана 04.04.2018р.
Згідно скріншоту зі сайту Єдиного державного реєстру декларацій дата публікації декларації ОСОБА_1 – 04.04.2018 р. 12 год.38 хв.
Таким чином, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення пов’язаного з корупцією передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП стверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про вчинення адміністративного правопорушення № 184 від 13.02.2019 р., трудовою книжкою серії АХ № 503472 ОСОБА_1, інформацією НАЗК про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 за період 01.01.2018 -27.11.2018 р., скріншотом з офіційного сайту НАЗК, щорічною декларацією осіб, уповноважених на виконання функцій держави і місцевого самоврядування за 2017 р., рапортом оперуповноваженого міжрайонного відділу № 2 (м. Пустомити) УЗЕ у Львівській області ДЗЕ НП України, старшого лейтенанта поліції Я. Б ОСОБА_2 від 13.02.2019 р., повідомленням Яворівської КЕЧ (району) НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 733 від 12.04.2018 р.
Суд критично оцінює покликання ОСОБА_1 про те, що він не є суб'єктом декларування та про те, що протокол про адміністративного правопорушення, пов'язане з корупцією складено з порушеннями закону, оскільки він зобов’язаний був подати декларацію у встановлені законом строки, а протокол складено відповідно до вимог закону. Суддя звертає увагу, що ознакою правопорушення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік у ОСОБА_3 - відсутні.
Враховуючи наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, однак, врахувавши покликання ОСОБА_1 про закінчення строків притягнення його до адміністративної відповідальності, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч.3 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушення, передбаченого статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
У протоколі про адміністративне правопорушення № 184 від 13.02.2019 року зазначено, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу - 13.02.2019 року, однак датою виявлення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати день виявлення уповноваженим органом несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2 ст. 49 Закону України «Про запобігання корупції» державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності, відповідних громадських рад, рад громадського контролю, утворених при державних органах), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агенство з питань запобігання корупції належить до спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Судом встановлено, що 12.04.2018 р. вих № 799 Яворівська КЕЧ (району) направила до НАЗК повідомлення про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо несвоєчасного подання декларації начальником теплового господарства КЕЧ (району) ОСОБА_1
Відповідно до листа НАЗК № 460/1010/19/2861/2019 від 12.03.2019 р. Яворівська КЕЧ (району) направила до Національного агенства повідомлення від 12.04.2018 № 799 за вх. № 06/42866/18 від 18.09.2018 р. про факт несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 р. ОСОБА_1
Таким чином, повідомлення від 12.04.2018 № 799 надійшло на адресу НАЗК 18.09.2018 року, тому з цього часу починається відлік трьохмісячного строку для накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Днем закінчення передбаченого ч.3 ст. 38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення, в такому разі, слід вважати 18.12.2019 року.
Матеріали справи відносно вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 176 КУпАП надійшли до суду 26.02.2019 р., тобто після закінчення передбаченого ч.3 ст. 38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, якщо закінчились на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строки, передбачені ст.38 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, вважаю, що на даний час закінчились строки, передбачені ч. 3 ст. 38 КУпАП, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст.38, ч.1 ст.172-6, 247, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції»,
п о с т а н о в и в :
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП закрити на підставі п.7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду Львівської області протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги через Яворівський районний суд Львівської області.
Суддя Н.А.Кондратьєва