
Справа №766/2115/19
н/п 1-кс/766/5303/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.04.2019 року слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Гонтар Д.О., за участю секретаря Неглядюка Р.В., прокурора Мельника І.В., захисника Блонського Д.М., підозрюваного ОСОБА_2, розглянувши в судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Херсонській області капітана поліції Синякова С.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні №12017230000000190, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, щодо підозрюваного ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, -
В С Т А Н О В И В :
Старший слідчий відділу СУ ГУНП в Херсонській області капітан поліції Синяков С.В. звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні №12017230000000190, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, щодо підозрюваного ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому просить застосувати до ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту (із забороною залишати житло цілодобово) за адресою: АДРЕСА_1
Також слідчий просить покласти на підозрюваного ОСОБА_2 наступні обов'язки:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду по їх виклику на визначений ними час;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- не відлучатися з Херсонської області без дозволу слідчого у кримінальному провадженні Синякова С.В., прокурора або суду;
- здати на зберігання слідчому документи, що дають право на виїзд з України.
Мотивуючи клопотання, слідчий вказує, що слідчим управлінням ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12017230000000190 від 08.05.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2 будучи призначеним на посаду начальника Приморського управління водного господарства, розташованого за адресою Херсонська область, м. Гола Пристань, вул. Московська,2. згідно наказу Державного агентства водних ресурсів України №226 від 08.07.2014 , а також укладеного контракту №92 від 08.07.2014 року був наділений наступними повноваженнями керівника:
п.1.1. зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію організації здійснювати поточне управління (керівництво) організацією, забезпечувати ефективне використання бюджетних коштів і збереження закріпленого за організацією державного майна. 2.1 Керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво організацією, організовує її виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань організації, передбачених законодавством, положенням про організацію та цим контрактом.
п. 1.3. керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником організації при реалізації повноважень, функцій, обов'язків, представником організації при реалізації повноважень, функцій обов'язків, передбачених положенням про організацію, актами чинного законодавства стосовно організації, іншими обов'язковими для нього документами.
п. 1.4. керівник діє на засадах єдиноначальності.
п.1.5. Керівник підзвітний Агентству, в межах встановлених чинним законодавством, положенням про організацію та цим контрактом.
п. 2.2. керівник організації зобов'язується забезпечити виконання показників ефективності використання бюджетних коштів та державного майна.
п. 2.7. керівник має право діяти від імені організації, представляти її у всіх державних органах, в установах, організаціях, на підприємствах як в Україні так і за її межами, а також у відносинах з фізичними особами; укладати господарські угоди; видавати доручення; відкривати рахунки в органах Державної казначейської служби, банках; користуватися правом розпоряджатися коштами організації відповідно до кошторисних призначень, накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства;в межах своєї компетенції видавати накази, доручення та давати вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників організації, вирішувати інші питання, віднесені законодавством, положенням про Агентство, положенням про організацію цим контрактом до компетенції керівника.
п. 2.8 керівник укладає трудові договори з працівниками організації відповідно до чинного законодавства.
п. 4.1. у випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язків, передбачених цим контрактом, сторони несуть відповідальність відповідно до законодавства та цього контракту.
Будучи відповідно до прим.1, ст.364 КК України службовою особою, яка постійно здійснює функції представників влади, обіймав на державних підприємствах установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, або виконував такі функції за спеціальним повноваженням, якими особа наділяється повноважним органом державної влади, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації.
Крім того, повноваження керівника Приморського управління водного господарства регламентовані Наказом Державного агентства водних Ресурсів України від 30.06.2017 року №83 «Положеня про Херсонське обласне управління водних ресурсів», згідно якого основними завданнями Примосрького управління водного господарства є:
2.1.1. Реалізація в області державної політики щодо розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів, здійснення у водогосподарському комплексі області єдиної технічної політики, впровадження досягнень науки і техніки, передового досвіду роботи;
2.1.2. Забезпечення потреб населення і галузей економіки області у водних ресурсах;
2.1.3. Проведення заходів, пов'язаних з попередженням шкідливої дії вод і ліквідацією її наслідків, включаючи протипаводковий захист сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь області;
2.1.4. Організація робіт з експлуатації, капітального та поточного ремонту меліоративних систем, протиповеневих водогосподарських споруд та об'єктів міжгосподарського значення, водосховищ та інших водогосподарських об'єктів, що знаходяться на балансі Херсонського облводресурсів;
2.1.5. Раціональне використання бюджетних коштів на виконання природоохоронних заходів, утримання і експлуатацію водогосподарських об'єктів та капітальних вкладень, що спрямовуються на гідротехнічну меліорацію земель, реконструкцію і технічне удосконалення діючих систем, розвиток виробничих баз та інших об'єктів.
2.2. Херсонське облводресурсів відповідно до покладених на нього завдань:
2.2.1. Вносить пропозиції Держводагентству, органам виконавчої влади і місцевого самоврядування щодо розробки державних цільових і регіональних програм з питань водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів, а також гідротехнічної меліорації земель та експлуатації об'єктів державного водогосподарського комплексу, міжгосподарських меліоративних систем та бере участь у їх реалізації;
2.2.2. Здійснює керівництво і контролює діяльність підпорядкованих йому організацій;
2.2.3. Співпрацює в установленому порядку з місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, територіальними органами Держводагентства, ДСНС, інших центральних органів виконавчої влади, правоохоронними органами, водогосподарськими організаціями та підприємствами і установами, які належать до сфери управління Держводагентства і здійснюють діяльність у межах області, іншими організаціями, підприємствами і установами;
2.2.4. Готує на підставі аналізу розробок і висновків органів виконавчої влади, науково-дослідних установ і організацій перспективні прогнози та пропозиції щодо основних напрямів розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, використання меліорованих угідь області, обґрунтовує і визначає за участю обласної державної адміністрації потребу в державних централізованих капітальних вкладеннях у розрізі районів, вишукує та залучає інші джерела для фінансування робіт, пов'язаних з реконструкцією та будівництвом меліоративних систем та водогосподарських об'єктів;
2.2.5.Визначає потребу населення і галузей національної економіки у водних ресурсах, розробляє пропозиції щодо визначення пріоритетів розвитку водного господарства;
2.2.6. Готує та подає на розгляд Держводагентства пропозиції до стратегічних, програмно-планових документів у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів і забезпечує їх реалізацію;
2.2.7. Забезпечує координацію виконання державних та регіональних програм з питань водного господарства, гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів;
2.2.8. Розробляє режими роботи водосховищ,ставків, водогосподарських систем і каналів;
2.2.9. Забезпечує дотримання встановлених режимів роботи водосховищ, водогосподарських систем і каналів;
2.2.10. Здійснює інвентаризацію та паспортизацію міжгосподарських меліоративних систем, затверджує правила та встановлює режими їх експлуатації, забезпечує їх дотримання, забезпечує їх дотримання та експлуатацію;
2.2.11. Бере участь у розробці заходів щодо екологічного оздоровлення річок та їх реалізації, надає у межах повноважень пропозиції до програм соціально-економічного розвитку області;
2.2.12. Бере участь у розгляді документів з питань отримання дозволів на спеціальне водокористування, готує проекти відповідних дозволів та надає інші пропозиції територіальному органу Держводагентства із зазначених питань;
2.2.13. Бере участь у розгляді питань та надає пропозиції територіальному органу Держводагентства стосовно погодження нормативів водопостачання;
2.2.14. Здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю підпорядкованих Херсонському облводресурсів організацій, цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів, додержанням і зміцненням державної дисципліни, збереженням майна, ощадливим та раціональним використанням товарно-матеріальних цінностей, здійснює практичні заходи щодо недопущення корупційних проявів;
2.2.15. Виступає розпорядником бюджетних асигнувань, які йому виділяються, сприяє залученню і розміщенню вітчизняних та іноземних інвестицій для розвитку водогосподарсько-меліоративного комплексу;
2.2.16. Здійснює в установленому порядку добір кадрів в апарат Херсонського облводресурсів, формує в установленому порядку кадровий резерв, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників апарату, а також осіб, включених до кадрового резерву.
2.2.17. Організовує проведення атестації робочих місць за умовами праці та контролює правильність обґрунтування пільг і компенсацій за роботу в шкідливих і важких умовах праці;
2.2.18. Організовує роботу, пов'язану із забезпеченням єдності та необхідної точності вимірювань, підвищенням рівня метрологічного забезпечення відповідно до вимог нормативних документів з метрологічної діяльності;
2.2.19. Організовує ведення первинного обліку забраної, поданої та перекачаної води насосними станціями на державній міжгосподарській мережі, водорозподіл по міжгосподарських меліоративних системах, проведення гідрометричних робіт та розробку відповідної документації;
2.2.20. Визначає існуючий та перспективний потенціал енерговикористання і енергозбереження, впровадження першочергових маловитратних та перспективних енергозберігаючих заходів, вдосконалення існуючих засобів зв'язку;
2.2.21. Розглядає та погоджує технічні умови для проектування будівництва та реконструкції меліоративних систем;
2.2.22. Організовує розробку та виконання заходів для забезпечення безаварійного пропуску льодоходу, повені та паводків на меліоративних системах і водогосподарських спорудах, включаючи протипаводковий захист сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь;
2.2.23. Забезпечує проектування, будівництво і реконструкцію об'єктів захисту від шкідливої дії вод, систем водопостачання сільських населених пунктів, меліоративних систем та інших об'єктів інженерної інфраструктури, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету та інших не заборонених чинним законодавством джерел фінансування;
2.2.24. Забезпечує здійснення комплексу робіт з експлуатації, поточного та капітального ремонту меліоративних систем, систем захисту від шкідливої дії вод, водосховищ та інших об'єктів міжгосподарських систем та вживає, відповідно до нормативно-правових актів, заходів щодо збереження меліоративних фондів, які перебувають у державній власності, а також здійснює ремонт внутрішньогосподарської меліоративної мережі та її гідротехнічних споруд на договірних засадах;
2.2.25. Реалізовує науково-технічну політику у сфері водного господарства та меліорації земель, організовує впровадження науково-технічних розробок та застосування нових технічних рішень з питань експлуатації водогосподарських об'єктів;
2.2.26. Організовує впровадження у виробництво винаходів і раціоналізаторських пропозицій, обмін досвідом з питань водного господарства і меліорації земель;
2.2.27. Бере участь у розгляді питань та надає пропозиції територіальному органу Держводагентства стосовно встановлення режимів роботи водосховищ, водогосподарських систем та каналів (крім тих, що встановлюються відповідно до Порядку розроблення та встановлення режимів роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем і каналів, затвердженого наказом Мінприроди від 07.02.2012 № 46 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.03.2012 за № 393/20706);
2.2.28. Бере участь у розгляді питань та надає пропозиції територіальному органу Держводагентства стосовно встановлення режимів роботи для орендованих водних об'єктів;
2.2.29. Бере участь у розгляді питань та надає пропозиції територіальному органу Держводагентства стосовно погодження договорів оренди водних об'єктів;
2.2.30. Здійснює державний моніторинг стану меліорованих земель, технічного стану меліоративних систем, гідротехнічний споруд, що знаходяться на балансі водогосподарських організацій Херсонського облводресурсів;
2.2.31. Бере участь у розгляді питань та надає пропозиції територіальному органу Держводагентства стосовно погодження проектів на проведення робіт на землях водного фонду, пов'язаних з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, прокладенням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також виконанням бурових та геологорозвідувальних робіт;
2.2.32. Забезпечує роботу функціональної підсистеми протипаводкових заходів єдиної державної системи цивільного захисту;
2.2.33. Організовує виконання робіт, пов'язаних із мінімізацією наслідків шкідливої дії вод, у тому числі захистом від підтоплення, протипаводковим і протиповеневим захистом сільськогосподарських угідь, а також сільських населених пунктів;
2.2.34. Здійснює у межах повноважень разом з іншими органами виконавчої влади та організаціями, що належать до сфери управління Держводагентства, заходи щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, зменшення руйнівних наслідків повеней та паводків, забезпечення безаварійного пропуску льодоходу, повеней та паводків;
2.2.35. Готує проекти кошторисів доходів і видатків на експлуатацію міжгосподарських меліоративних систем та заходів з охорони вод і раціонального використання водних ресурсів;
2.2.36. Визначає за погодженням з обласною державною адміністрацією перелік об'єктів захисту від шкідливої дії вод відповідно до затверджених програм, будівництво яких фінансується з державного та місцевих бюджетів, та подає їх на розгляд Держводагентства;
2.2.37. Узагальнює та аналізує дані про водогосподарську та гідрологічну обстановку в басейнах річок області та надає оперативну інформацію Держводагентству;
2.2.38. Готує пропозиції щодо паспортизації малих річок;
2.2.39. Забезпечує виконання всіма посадовими особами та працівниками вимог Закону України «Про охорону праці», обов'язків щодо створення безпечних і здорових умов праці, планування заходів, спрямованих на попередження травматизму і захворюваності. Здійснює контроль за станом охорони праці, пожежної безпеки та безпеки дорожнього руху у підпорядкованих організаціях;
2.2.40. Організовує планово-фінансову роботу, забезпечує цільове та ефективне використання фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку;
2.2.41. Виконує функції замовника на проектування, будівництво і реконструкцію природоохоронних й інших об'єктів інженерної інфраструктури, які фінансуються за рахунок державного бюджету та інших джерел фінансування;
2.2.42. Бере участь у розгляді питань та надає пропозиції територіальному органу Держводагентства стосовно погодження проектів встановлення розмірів смуг відведення та режиму користування ними;
2.2.43. Бере участь у розгляді питань та надає пропозиції територіальному органу Держводагентства стосовно погодження меж зон санітарної охорони водних об'єктів;
2.2.44. Формує довгостроковий прогноз водогосподарських балансів, розробляє схеми комплексного використання та охорони водних ресурсів;
2.2.45. Проводить заходи з популяризації екологічних знань, дбайливого ставлення до водних ресурсів, забезпечує відкритість діяльності управління шляхом взаємодії зі ЗМІ та використання сучасних засобів поширення інформації;
2.2.46. Розглядає в межах повноважень звернення громадян з питань, пов'язаних з його діяльністю, та підпорядкованих йому організацій;
2.2.47. Приймає звіти про викоритсання води за формою № 2 ТП-водгосп (річна);
2.2.48. Бере участь у розгляді питань та надає пропозиції територіальному органу Держводагентства стосовно погодження створення на річках та у їх басейнах штучних водойм та водопідпірних стінок;
2.2.49. Бере участь у розгляді питань та надає пропозиції територіальному органу Держводагентства стосовно погодження документації із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України "Про землеустрій" щодо відповідності зазначеної документації водному законодавству;
2.2.50. Виконує інші функції, визначені чинним законодавством та пов'язані з виконанням покладених на нього завдань.
Одночасно з цим згідно положень про Приморське управління водного господарства (затверджених наказом Державного агентства водних ресурсів України від 28.11.2016 №147 . п.1.4 Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у Державній казначейській службі України, гербову печатку зі своїм найменуванням. Та розташоване зе адресою: Херсонська область, м .Гола Пристань, вул. Московська 2. Основними завданнями управління є:
п.п 2.1.2 У межах своєї компетенції забезпечення потреб населення і галузей економіки у водних ресурсах.
3.1.3 надавати платні послуги на замовлення юридичних і фізичних осіб на підставі господарсько- та цивільно-правових договорів. Використовувати отримані доходи виключно для здійснення видатків на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням таких послуг, своє утримання, а також видатків та інші напрями для реалізації цілей і завдань, передбачених Положенням.
Так ОСОБА_2 26.04.2017 року, зловживаючи своїм службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе шляхом використання свого службового становища керівника Приморського УВГ, умисно, в супереч інтересам служби, використовуючи функції начальника, вимагав від представників ТОВ СП «Басматі» яке розташоване за адресою: м. Херсон, вул. Нафтовиків,2 (ЄДРПОУ 0356299) під час укладення договору про надання послуг, пов'язаних з подачею води на полив сільськогосподарських культур, надання документів які не передбачені умовами договору.
Так ОСОБА_2 в супереч вимогам договору згідно якого ТОВ СП «Басматі» (Замовник) надало такі документи: дозвіл на спеціальне водокористування; договір про спільне використання внутрішньогосподарської мережі та водо розподіл при наявності декількох водокористувачів від однієї точки водо виділу; правовстановлюючі документи, що підтверджують право власності або користування землею;копію угоди з власником внутрішньогосподарської зрошуваної мережі на її використання або документ, що підтверджує право власності на неї; витяг з установчих документів, що підтверджує повноваження керівника на підписання договорів; копію виписки з Єдиного державного рестру юридичних та фізичних осіб- підприємців; витяг з реєстру платників податку на додану вартість (для платників ПДВ), зловживаючи своїм службовим становищем відмовився від укладення договору з ТОВ СП «Басматі» про надання послуг, пов'язаних з подачею води на полив сільського господарських культур, повідомивши останнім, що у випадку зменшення підприємством площ зрошуваних земель, згідно раніше отриманого дозволу необхідне отримання нового дозволу на спеціальне водокористування.
В подальшому в рахунок майбутнього підписання Договору ТОВ СП «Басматі» здійснено попередню оплату за користування водою в суммі 200 тисяч гривень, які були перераховані на рахунок 03562299 Приморського управління водного господарства. З звязку з тим, що договір не був підписаний ОСОБА_2, то Приморське управління водного господарства, було вимушено повернути вказані кошти ТОВ СП «Басматі», що потягло за собою суттєве порушення інтересів Примосрького управління водного господарства та ненадходження до державного бюджету коштів на суму 200 тисяч гривень.
Відмову у підписанні договору та необхідність отримання нового Дозволу на спеціальне водокористуваня ОСОБА_2 мотивував тим, що у 2017 сільськогосподарському році підприємством, для додержання сівозмін, у рамках діючого дозволу на спеціальне водокористування, зменшено кількість земель під зрошення.
Одночасно з цим встановлено, що Приморським управлінням водного господарства у особі ОСОБА_2 та ТОВ СП «Басматі» щорічно, протягом трьох років, у квітні кожного року, до початку посіву уладалися та підписувалися договори про надання послуг, пов'язаних з подачею води, зокрема: у 2016 році - від 05.04.2016 року, у 2015 році від 01.04.2015 року, у 2014 році, від 01.04.2014 року.
Згідно укладених та типових договорів про надання послуг встановлено, що п.2.1.1. Договору про надання послуг, пов'язаного з подачаю води на полив сільського господарських культур (далі Договір) ТОВ СП «Басматі» зобов'язане надати Приморськогому управлінню водного господарства, під час укладання договору, наступні документи: дозвіл на спец водокористуваня; договір про спеціальне використання внутрішньогосподарської мережі та водо розподіл при наявності декількох водоотримувачів від однієї точки водо виділу; копію державного акту на право власності на земельну у ділянку або договору оренди землі; копію угоди з власником внутрішньогосподарської зрошувальної мережі на її використання або документ, що підтверджує право власності на неї; витяг з установчих документів, що підтверджує повноваження керівника на підписання договорів; копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
Отже, Договором визначено необхідний пакет документів, який повинно мати підприємство для підписання договору.
Пунктом 2.4.2. договору передбачено, що Приморське управління водного господарства має право припинити надання послуг у разі: «відсутності дозволу на спец водокористуваня та перевищення ліміту забору води, встановленого в зазначеному дозволі».
Таким чином, одним із обов'язкових документів необхідних для підписання Договору є наявність дозволу на спеціальне водокористування, а запланований забір води не повинен перевищувати встановлений ліміт в зазначеному дозволі.
Згідно договору №4 від 01.04.2014 року, укладеного між Приморським управлінням водного господарства та ТОВ СП «Басматі» встановлено, що у 2014 році під зрошенням перебувало 370 га земель, а дозволи на спеціальне водокористування на 2014 роі було видано на загальну площу 545 га.
Згідно договору №21 від 01.04.2015 року, укладеного між Приморським управлінням водного господарства та ТОВ СП «Басматі» встановлено, що у 2015 році під зрошенням перебувало 390 га земель, а дозволи на спеціальне водокористування на 2015 року було видано на загальну площу 545 га.
Згідно договору №2 від 05.04.2016 року, укладеного між Приморським управлінням водного господарства та ТОВ СП «Басматі» встановлено, що у 2016 році під зрошенням перебувало 400 га земель, а дозволи на спеціальне водокористування на 2016 року було видано на загальну площу 545 га.
Отже з 2014 року дозвіл на спеціальне водокористування ТОВ СП «Басматі» надавався на загальну площу 545 га, хоча фактично в оренді вказаного підприємства зрошувальні площі земель були меншими.
З вище наведеного видно, що Приморське УВГ, під час укладення вказаних вище договорів мало інформацію про фактично орендовані земельні ділянки ТОВ СП «Басматі», та це не вважалось причиною для відмови у підписання договорів.
При чому на час укладення Договору між Приморським управлінням водного господарства та ТОВ СП «Басматі» мало оформлений згідно чинного законодавства, діючий на той час, дозвіл на спеціальне водокористування.
Так, для підписання договору про надання послуг пов'язаних з подачею води на полив сільськогосподарських культур, 10.04.2017 року, ТОВ СП «БАСМАТІ» надавало до Приморського УВГ наступні документи: Дозвіл на спец водокористування (у разі закінчення наступного), Статутні документи підприємства, довідку сільради про кількість землі, яку у поточному році буде використовувати підприємство, довідку Каховської гідрогеолого - меліоративної експедиції, копію договору про використання внутрішньогосподарської зрошувальної мережі, проте керівник Приморським управлінням водного господарства ОСОБА_2 відмовився від укладення вказаного договору.
В подальшому 26.04.2017 року ТОВ СП «Басматі» звернулося до Приморським управлінням водного господарства з письмовою претензією, щодо підписання договору та подачі води на поля підприємства, але останнім було відмовлено.
В ході слідства встановлено, що отримувати новий дозвіл на спеціальне водокористування у випадку зменшення підприємством площ зрошувальних земель, згідно раніше отриманого дозволу. Приморське управління водного господарства, в рамках діючого законодавства, не може відмовляти в укладенні договору на водопостачання на площу 387,67га. Коли існує дозвіл на спеціальне водокористування на площу 545 га.
Оскільки, період посіву рису не тривалий, а зволікання тягне за собою великі збитки для підприємства, до підписання договору, підприємство ТОВ СП «Басматі» розпочало посівну компанію з 01 травня 2017 року.
У період з 01 травня 2017 року по 03 травня 2017 року була засіяна перша рисова система, а саме: земельна ділянка площею 24,39 га , контури з 89/1 по 89/9; земельна ділянка площею 23,21 га, контури з 90/1 по 90/7; земельна ділянка площею 22,9 га , контури з 91/1 по 91/10; земельна ділянка площею 22,22 га , контури з 92/2 по 92/12; земельна ділянка площею 27,79 га, контури 93/1 по 93/14 та контур 94/15. Згідно технології вирощування рису, після посіву, насіння рису повинно бути залито водою протягом однієї доби.
Одночасно з цим, після викладених подій керівником Приморським управлінням водного господарства ОСОБА_2 та ТОВ СП «Басматі» 12.05.2017 року та 18.05.2017 року укладено договори поставки води, на мовах згідно типового договору про надання послуг, пов'язаних з подачею води на полив сільського господарських культур, веде без посилання про необхідність отримання нового дозволу на спец водокористування.
Таким чином у зв'язку із зловживанням своїм службовим становищем ОСОБА_2, щодо необхідності отримання нового дозволу на спеціальне водокористування ТОВ «СП «БАСМАТІ» та відмови у підписанні договорів на постачання води, на рисових чеках з контурами 89/1-89/9, 90/1-90/7, 91/1-91/10, 92/2-92/12, 93/1-94/15 Приморським управлінням водного господарства було не своєчасно подано воду, що потягло за собою спричинення тяжких наслідків, у вигляді зниження врожайності спричинення збитків ТОВ СП «Басматі» на суму 3 515 532 грн, що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином своїми діями ОСОБА_2, вчинив злочин, передбачений ч. 2 ст. 364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самого себе, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам, свободам та інтересам юридичних осіб.
Досудове розслідування розпочато за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364 КК України.
У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюється: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, українець, громадянин України, раніше не судимий, з вищою освітою, уродженець м. Гола Пристань, Херсонської області, зареєстрований та мешкаючий за адресою: АДРЕСА_1
Підозра обґрунтовується наявністю таких доказів:
1. Протоколом допиту представника потерпілого ОСОБА_4 який показав, що ОСОБА_2 зловживаючи своїм службовим становищем відмовився здійснювати поставку води ТОВ СП «Басматі».
2. Протоколами допитів ОСОБА_5, ОСОБА_6, та ОСОБА_7 які показали, що внаслідок несвоєчасної подачі води на зрошувальниі поля ТОВ СП «Басматі» врожай рису був суттєво зменшений.
3. Протоколом допиту ОСОБА_8 який показав, що 30.05.2017 року ним проведено обстеження посівів сільгоспкультури «рис» на земельних ділянках ТОВ СП «Басматі». в ході якого встановлено, що на момент обстеження першої рисової системи на площі 120 га посіви рису знаходились у фазі 1-2 листків, посіви зріджені за рахунок не своєчасного затоплення рисових чеків. В ході обстеження встановлено, що урожайність сільгоспкультури «рис» була суттєво зменшена за рахунок несвоєчасної подачі води.
4. Договором №23 від 12.05.2017 року Договір №36 від 18.05.2017 року про надання послуг, пов'язаних з подачею води на полив сільськогосподарських культур з додатками;
5. Листом ТОВ СП «Басматі» №10/05 від 10.05.2017 року про перерахунок коштів за подачу води;
6. Випискою за рахунком від 10.05.2017 року з системи «Клієнт - Банк»;
7. Заявкою на перерахунок кредитних коштів №87 від 10.05.2017 року;
8. Претензією ТОВ СП «Басматі» від 26.04.2017 року;
9. Листом №17/05 від 17.05.2017 року ТОВ СП «Басматі»;
10.Листом №03/05 від 03.05.2017 року ТОВ СП «Басматі»;
11. Одночасним протоколом допиту директора ТОВ СП «Басматі» та ОСОБА_2 останній вказав, що Договір оренди нерухомого майна (внутрішньо розподільчих мереж) укладений між СТОВ «Росія» та «ТОВ СП «Басматі» від 01.10.2011 року не мав юридичної сили, тому він вимагав новий договір з ТОВ «Славич.А». Вказаний договір на сьогодні ніким не оскаржений і є діючим, що підтверджується Податковою накладною №4 від 26.02.2018 року між СТОВ «Росія» та ТОВ СП «Басматі»;
12. Висновком експерта від 30.11.2017 року № 115-ек, встановлено, що в результаті несвоєчасного подання води Приморським УВГ у 2017 році на рисові контури 89/1-89/9, 90/1-91/10, 92/2-92/12, 93/1-93/14,94/15, що призвело до часткового зменшення посівів рису, та зниження врожайності спричинено збитки ТОВ СП «Басматі» на суму 3 515 532 грн.;
13. Висновком інженерно-екологічної експертизи №4/17 від 27.09.2017 року, встановлено: не потрібно отримувати новий дозвіл на спеціальне водокористування у випадку зменшення підприємством площ зрошувальних земель, згідно раніше отриманого дозволу. Приморське управління водного господарства, в рамках діючого законодавства, не може відмовляти в укладенні договору на водопостачання на площу 387,67га. Коли існує дозвіл на спеціальне водокористування на площу 545 га;
14. Висновком експерта від 15.03.2019 року № 15-Е, встановлено, що несвоєчасне подання води Приморським УВГ у 2017 році на рисові контури 89/1-89/9, 90/1-91/7, 90/1-91/10, 92/2-92/12, 93/1-93/14,94/15, призвело до часткового знищення посівів рису та заниження його врожайності, що в результаті завдало матеріальну шкоду ТОВ СП «Басматі» на суму 3 515 532 грн.
На цей час виникла необхідність у обранні запобіжного заходу щодо ОСОБА_2
Так, ст. 177 КПК України зокрема передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Статтею 178 визначено обставини, що враховуються при обранні запобіжного заходу. Так, ОСОБА_2 підозрюється у вчиненні тяжкого злочинуза скоєння якогопередбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років, його підозру обґрунтовано вагомими доказами. Також, береться до уваги не похилий вік підозрюваного, відсутність на вихованні не повнолітніх дітей, та розмір спричиненої ним майнової шкоди.
Крім цього, відповідно до Примітки до ст. 45 КК України інкримінований ОСОБА_2, злочин є корупційним і до осіб, засуджених за вчинення якого, відповідно до ст.ст. 45, 56, 47, 48, 69, 74, 75 КК України, звільнення від кримінальної відповідальності або покарання, не може бути застосовано.
Посилаючись на вищевикладені обставини, слідчий просить клопотання задовольнитию
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, просив задовольнити.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, просили відмовити в його задоволенні.
Вивчивши матеріали клопотання, заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби.
Відповідно до ч. 3 ст. 184 КПК України, до клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжного заходу додаються:
1) копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання;
2) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час судового розгляду щодо запобіжного заходу;
3) підтвердження того, що підозрюваному, обвинуваченому надані копії клопотання та матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу.
Враховуючи, що матеріали клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Херсонській області капітана поліції Синякова С.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні №12017230000000190, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, щодо підозрюваного ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, слідчим не завірені, відповідно вказані матеріали не можуть бути визнані належними доказами в рамках кримінального провадження №12017230000000190 від 08.05.2017 р., у зв'язку з чим слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого є необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 132, 176-205, КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Херсонській області капітана поліції Синякова С.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні №12017230000000190, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, щодо підозрюваного ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Херсонського апеляційного суду протягом 5-ти днів з дня проголошення ухвали.
Повний текст ухвали оголошений в приміщенні суду 08.04.2019 р. о 12 год. 50 хвил.
Слідчий суддяД. О. Гонтар