Рішення № 80983620, 08.04.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
440/627/19
Номер документу
80983620
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

08 квітня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/627/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ), у якому просив:

визнати протиправними дії ГУПФ, вчинені 24.09.18 під час виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.18 у справі №816/993/18 про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, щодо безпідставного застосування вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в частині обмеження максимальним розміром належних ОСОБА_1 щомісячних пенсійних виплат за період з 1.01.16 по 31.12.17, а також здійснення перерахунку пенсії всупереч рішенню суду без урахування всіх наявних додаткових видів грошового забезпечення;

зобов'язати відповідача на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.18 у справі №816/993/18 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 1.01.16 по 31.12.17 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2900,00 грн, надбавка за вислугу років - 2200,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 3825,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 1450,00 грн, премія (78,75%) - 10178,44 грн, всього - 23103,44 грн, та здійснити виплату недоотриманих пенсійних виплат за період з 1.01.16 по 10.09.18 одним платежем не пізніше 25 числа місяця, у якому дане рішення суду набрало чинності.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, з грудня 2010 року отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". За твердженням ОСОБА_1, відповідач на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.18 у справі №816/993/18 у вересні 2018 року здійснив перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2016 року, однак безпідставно не врахував під час такого перерахунку надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та надбавку за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50%, а також протиправно обмежив розмір пенсії максимальною величиною у розмірі 10740,00 грн.

2. Позиція відповідача.

25.03.19 судом одержано відзив ГУПФ на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 29-32/. Звертав увагу на те, що обмеження розміру пенсії максимальною величиною передбачено статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому пенсійний орган у спірних відносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом. Окрім того, зазначив, що відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 12.03.18 у зразковій справі №№802/2196/17-а, додаткові види грошового забезпечення, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою не враховуються.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.19 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та на даний час є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у ГУПФ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.18 у справі №816/993/18 зобов'язано ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.01.16 з урахуванням 90% розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення /а.с. 18-19/.

На виконання даного рішення суду відповідачем 24.09.18 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року. При проведенні перерахунку враховані складові грошового забезпечення, визначені у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 21.03.18 №4/1301, а саме: посадовий оклад - 2900,00 грн, оклад за спеціальним званням (підполковник міліції) - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби (50%) - 2550,00 грн, премія (78,75%) - 6024,38 грн, загалом - 13674,38 грн /а.с. 44/. Розрахунок основного розміру пенсії проведено виходячи з 90% грошового забезпечення, як те передбачено рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.18 у справі №816/993/18, загальний розмір пенсії з 1.01.16 склав 12306,94 грн /а.с. 46/. Водночас відповідачем на період з 1.01.16 по 30.09.18 застосовано обмеження розміру пенсії, що становить 10740,00 грн.

Листом від 29.10.18 вих. №1569/Ч-03 ГУПФ повідомило позивача про проведення перерахунку пенсії на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.18 у справі №816/993/18, надавши копію розпорядження про проведення перерахунку /а.с. 20-22/.

Не погоджуючись із такими діями пенсійного органу, вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній до 29.12.15) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

23.12.15 Верховною Радою України прийнято Закон України №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", яким пункт 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.".

Крім того, цим Законом статтю 63 Закону №2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

За приписами пунктів 2, 3 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Законом України від 6.12.16 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину четверту статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено у новій редакції (набрала чинності з 1.01.17), відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України 21.02.18 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до пункту 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Пунктом 5 названої Постанови визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., N 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 12, ст. 301).

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393", зокрема, викладено у новій редакції пункти 1, 2 Порядку №45 та внесені зміни до пунктів 3, 5 названого Порядку.

Пунктами 1, 2 Порядку №45 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ

Звертаючись до суду з даним позовом, ОСОБА_1 посилався на незгоду з діями ГУПФ щодо виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.18 у справі №816/993/18.

Суд враховує, що цим рішенням відповідача зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.01.16 з урахуванням 90% розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення. При цьому рішенням суду не визначені конкретні складові грошового забезпечення та їх розмір.

На виконання даного рішення суду відповідачем 24.09.18 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1.01.16 з урахуванням 90% грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідкомісії УМВС України в Полтавській області від 21.03.18 №4/1301 /а.с. 44, 46/.

Позивач не погодився з такими діями відповідача, оскільки вважав, що перерахунок пенсії мав бути здійснений йому з розміру грошового забезпечення з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50%, оскільки відповідні надбавки фактично виплачувались йому на момент звільнення з органів внутрішніх справ, а також враховані при призначенні пенсії за вислугу років у грудні 2010 року.

Стосовно наявності підстав для врахування згаданих надбавок при перерахунку пенсії суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 26.06.18 у справі №338/913/17 зазначив, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка неправомірно вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Крім того, у рішенні Верховного Суду від 12.03.18 у зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а зазначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, а тому цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення.

За таких обставин, оскільки виплату надбавок за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність чинним на момент проведення позивачу перерахунку пенсії законодавством не передбачено, підстави для врахування цих підбавок під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні.

З цих підстав суд відхиляє як необґрунтовані посилання позивача на постанову Вищого адміністративного суду України від 17.10.17 у справі №803/473/17, постанову Пленуму Верховного Суду України від 15.04.05 №4 та рішення Конституційного Суду України від 3.05.15 у справі №1-9/2015.

Стосовно посилань позивача на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука від 2.11.17 у справі №524/6965/17 суд зазначає, що даною постановою ГУПФ зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ліквідаційної комісії від 15.05.17 №4/1301, у якій у складі грошового забезпечення позивача не враховані згадані вище надбавки /а.с. 40/. До того ж, загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 згідно з цією довідкою складав 13317,88 грн, тоді як у довідці від 21.03.18 №4/1301 розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії становив 13674,38 грн /а.с. 44/. Отже, визначений у довідці від 21.03.18 №4/1301 розмір грошового забезпечення позивача є більшим, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 15.05.17 №4/1301 відсутні.

Наведене є підставою для висновку про правомірність дій відповідача в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.01.16 на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.18 у справі №816/993/18 з урахуванням 90% грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 21.03.18 №4/1301.

При цьому суд вкотре акцентує увагу на тому, що рішенням суду у справі №816/993/18 не визначені конкретні складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також їх розмір.

За вищевикладених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій ГУПФ щодо здійснення перерахунку пенсії всупереч рішенню суду без урахування всіх наявних додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) у розмірі 3825,00 грн та надбавки за оперативно-розшукову-діяльність (50%) у розмірі 1450,00 грн, зі збільшенням у зв'язку з цим розрахункового розміру премії до 10178,44 грн, є необґрунтованими та безпідставними, а відтак у задоволенні позову у цій частині належить відмовити.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій ГУПФ щодо обмеження максимальним розміром належних ОСОБА_1 щомісячних пенсійних виплат за період з 1.01.16 по 31.12.17 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за цей період без обмеження її максимальним розміром, суд виходить з такого.

Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 8.07.11 №3668-VI, із змінами, внесеними згідно із Законом України від 24.12.15 №911-VIII (чинна з 1.01.16 по 20.12.16), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.16 №7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону №2262-XII зі змінами, а саме: - частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.16 №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції Закону України від 6.12.16 №1774-VIII, який набрав чинності з 1.01.17, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з тим, буквальне розуміння змін, внесених Законом України від 6.12.16 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.16 №7-рп/2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-ХІІ відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що набули чинності з 1.01.17 та полягають у зміні слів і цифр ("у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено на "по 31 грудня 2017 року"), є нереалізованими.

Суд також враховує, що за змістом статті 2 Закону України від 8.07.11 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", у редакції Закону №1774-VIII, тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.

Однак, згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, тоді як пенсію позивачу вперше призначено у травні 2011 року з 21 грудня 2010 року довічно /а.с. 35/.

Отже, вимоги статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" щодо обмеження максимальної величини розміру пенсії на позивача не поширюються.

За таких обставин, враховуючи неконституційність положень частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII з 20.12.16, а також з огляду на непоширення на позивача дії статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" у редакції Закону №1774-VIII, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування обмеження розміру пенсії позивача у період з 20.12.16 по 31.12.17 максимальним розміром 10740,00 грн.

А відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій ГУПФ щодо обмеження максимальним розміром належних ОСОБА_1 щомісячних пенсійних виплат за період з 1.01.16 по 31.12.17 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за цей період без обмеження її максимальним розміром належить задовольнити частково. Так, суд визнає неправомірними дії ГУПФ щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 після проведення її перерахунку на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.19 у справі №816/993/18 з 20.12.16 максимальною величиною у розмірі 10740,00 грн та зобов'язує відповідача провести перерахунок і виплату позивачу пенсії за період з 20.12.16 по 31.12.17 з урахуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 без обмеження її величини максимальним розміром 10740,00 грн.

Щодо обмеження розміру щомісячних пенсійних виплат ОСОБА_1 за період з 1.01.16 по 19.12.16, суд зазначає, що відповідне обмеження ґрунтувалось на вимогах закону, а тому у задоволенні позову у цій частині належить відмовити.

Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату недоотриманих пенсійних виплат за період з 1.01.16 по 10.09.18 одним платежем не пізніше 25 числа місяця, в якому дане рішення суду набрало законної сили, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, суд зазначає, що наведена норма закону стосується порядку та умов здійснення пенсійних виплат за поточний період, тобто, щомісячно.

Водночас порядок виплати пенсії за минулий час визначено статтею 46 названого Закону, згідно з частиною другою якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Суд зауважує, що даною нормою не передбачено проведення пенсійних виплат за минулий час одним платежем.

За таких обставин, у задоволенні позову ОСОБА_1 у цій частині належить відмовити.

Зважаючи на встановлені у ході розгляду справи фактичні обставини та беручи до уваги норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією від 12.02.19 №84006 /а.с. 5/. Судовий збір у вказаному розмірі зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України, що підтверджено випискою /а.с. 6/.

Відповідач доказів понесення судових витрат суду не надав.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

А відповідно до частини першої наведеної статті, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов ОСОБА_1 задоволено частково, суд вважає за необхідне частково компенсувати судові витрати позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі у розмірі 384,20 грн.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю

Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність у зобов'язанні суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю суд враховує надані позивачем докази, особливості покладених на суб'єкта владних повноважень обов'язків згідно з судовим рішенням та його можливості ці обов'язки виконати без достатніх зволікань.

У цій справі позивачем не обґрунтовано необхідність застосування заходів судового контролю, а у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.

З урахуванням наведеного, у задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання ГУПФ подати у визначений судом строк звіт про виконання судового рішення належить відмовити.

При цьому суд враховує, що звертаючись до суду з даним позовом ОСОБА_1 фактично стверджував про невиконання відповідачем рішення суду у справі №816/993/18.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини другої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Частиною першою статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Таким чином, примусове виконання рішення суду в адміністративній справі здійснюється у порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".

У разі незгоди позивача з діями ГУПФ щодо виконання рішення суду у справі №816/993/18 він вправі звернутись до суду, який розглядав його справу як суд першої інстанції (Полтавського окружного адміністративного суду), із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, у порядку, визначеному статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, позивач вправі подати до суду заяву про встановлення судового контролю в межах справи №816/993/18 у порядку, визначеному статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

До того ж, відповідно до частини восьмої вказаної статті судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.

Водночас, розглянувши дану справу по суті, суд врахував, що хоча позивач у позовній заяві і посилався на незгоду з діями пенсійного органу щодо виконання ним рішення у справі №816/993/18, переважна більшість позовних вимог, заявлених у цьому позові, не була предметом спору у справі №816/993/18.

А оскільки позивач вправі самостійно обирати спосіб захисту порушеного права, зокрема, шляхом звернення до суду з позовом, і таке право гарантоване йому статтею 55 Конституції України та закріплене у статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув даний спір по суті.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 після проведення її перерахунку на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 травня 2019 року у справі №816/993/18 з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2017 року максимальною величиною у розмірі 10740,00 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014) провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1) пенсії за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2017 року з урахуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" без обмеження її величини максимальним розміром, що становила 10740,00 грн (десять тисяч сімсот сорок гривень).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1) судові витрати у розмірі 384,20 грн (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О. Кукоба