Рішення № 80983225, 28.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2019
Номер справи
520/11453/18
Номер документу
80983225
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2019 р. № 520/11453/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.

за участі:

позивача ОСОБА_2,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Пегарь Н.В.,

представника третьої особи Тягнибока І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області, третя особа Пісочинська селищна рада Харківського району Харківської області про скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області, третя особа Пісочинська селищна рада Харківського району Харківської області, в якому просив суд:

- скасувати рішення XXVIII сесії VII скликання Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області "Про затвердження порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад";

- скасувати рішення XXIX сесії VII скликання Коротичанської селищної ради, Харківського району, Харківської області ЄДРПОУ: 04396696 від 24.07.2018 "Про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади";

- скасувати рішення XXXII сесії VII скликання Коротичанської селищної ради, Харківського району, Харківської області від 10.08.2018 "Про приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області (смт Коротич, с-ще Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще Рай-Оленівка, с. Надточії, с.Олешки);

- стягнути з Коротичанської селищної ради ЄДРПОУ: 04396696 на користь ОСОБА_2, паспорт серія НОМЕР_1 виданий Пісочинським ВМ Харківського РВ УМВС України в Харківській області 12.08.1999, судові витрати, які становлять 14114 грн. 00 коп., що складається з судового збору у розмірі 2114 грн. 40 коп. та витрати на професійну правничу допомогу - 12000 грн.00 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржувані рішення, на думку позивача, є незаконними та підлягають скасуванню.

Відповідач, Коротичанська селищна рада Харківського району Харківської області, надала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання позивач та представник позивача прибули, позов підтримали та просили його задовольнити.

В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.

В судове засідання представник третьої особи прибув, проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що до Коротичанської селищної ради надійшла вимога депутатів про скликання секретарем ради сесії на 17.07.2018 року із запропонованим порядком денним, до якого, серед інших, увійшло обговорення порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад.

Розпорядженням секретаря Коротичанської селищної ради від 16.07.2018 року №02с-03/78 було скликано на 17.07.2018 року позачергову ХХVIII сесію VІІ скликання Коротичанської селищної ради з наступним порядком денним зокрема про затвердження порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад.

Рішенням XXVIII сесії VII скликання Коротичанськоії селищної ради Харківського району Харківської області від 17.07.2018 року затверджено порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради (смт. Коротич, с-ще Новий Коротич, с.Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади Харківського району Харківської області.

Відповідно до розпорядження №02с-03/81 від 19 липня 2018 року Коротичанської селищної ради "Про проведення громадського обговорення щодо ініціювання добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області, до якої входять населені пункти смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади" призначено провести 22 липня 2018 року о 16:00 год. громадські обговорення в приміщення Коротичанського ліцею за адресою: смт Коротич, вул. Освіти, 59А.

Після проведення громадського обговорення, розпорядженням Коротичанської селищної ради №02с-03/84 від 23.07.2018 року було скликано на 24.07.2018 року позачергову ХХІХ сесію VІІ скликання Коротичанської селищної ради з наступним порядком денним: "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної громади".

Рішеннями ХХІХ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 року було затверджено порядок денний, зокрема, щодо надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної громади, створено лічильну комісію для поіменного голосування.

На вказаній сесії відбулось голосування з приводу питань, які увійшли до порядку деного, зокрема, щодо надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної громади та більшістю голосів було прийнято рішення ХХІХ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 року про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області (смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще. Рай - Оленівка, с. Надточії, с. Олешки).

Рішеннями XXX сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 28.07.2018 року було затверджено порядок денний, зокрема, щодо схвалення проекту рішення Коротичанської селищної ради "Про добровільне приєднання Коротичанськоії територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади", створено лічильну комісію для поіменного голосування.

На вказаній сесії відбулось голосування з приводу питань, які увійшли до порядку деного, та більшістю голосів було прийнято рішення XXX сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 28.07.2018 року про схвалення проекту рішення Коротичанської селищної ради "Про добровільне приєднання Коротичанськоії територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади".

Харківська обласна державна адміністрація розпорядженням №463 від 08 серпня 2018 року затвердила висновок щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області "Про добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади".

Рішеннями XXXII сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 10.08.2018 року було затверджено порядок денний, щодо добровільного приєднання Коротичанськоії територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади, створено лічильну комісію для поіменного голосування.

На вказаній сесії відбулось голосування з приводу питань, які увійшли до порядку деного, та більшістю голосів було прийнято рішення XXXII сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 10.08.2018 року про приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області (смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще. Рай-Оленівка, с. Надточїї, с.Олешки).

Позивач, вважаючи оскаржувані рішення відповідача протиправними, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з ч.1-3 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" № 157-VIII від 05.02.2015 року (далі по тексту - Закон України № 157-VIII) регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

Розділом ІІ Закону України № 157-VIII регламентовано порядок добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.8-1 Закону України № 157-VIII добровільно приєднатися до об'єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об'єднаної територіальної громади. Ініціаторами добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади можуть бути суб'єкти, визначені частиною першою статті 5 цього Закону.

Так, до Коротичанської селищної ради надійшла вимога депутатів про скликання секретарем ради сесії на 17.07.2018 року, із запропонованим порядком денним, до якого, серед інших, увійшло затвердження порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад.

Крім того, пропозиція щодо ініціювання добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади надійшла від 8 (восьми) депутатів на адресу відповідача 19 липня 2018 року та була зареєстрована за вхідним номером 02-24/786.

Згідно з ч.4 ст.5 Закону України № 157-VIII порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Таким чином, відповідачу надано повноваження щодо визначення порядку проведення громадського обговорення питання щодо добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

Частиною 3 статті 8-1 Закону України № 157-VIII сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.

Так, рішенням XXVIII сесії VII скликання Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області від 17.07.2018 року затверджено порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади Харківського району Харківської області.

У вищевказаному рішенні зазначено, що громадське обговорення повинно бути проведене не пізніше 14 календарних днів від дати оприлюднення оголошення. Тобто, обговорення призначено провести в межах визначених частиною 3 статті 8-1 Закону України № 157-VIII, а саме протягом 30 днів.

За таких обставин, відповідачем виконано приписи Закону України № 157-VIII при винесені рішенням XXVIII сесії VII скликання від 17.07.2018 року.

Відповідно до ч.1-3 ст. 8-1 Закону України № 157-VIII добровільно приєднатися до об'єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об'єднаної територіальної громади. Ініціаторами добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади можуть бути суб'єкти, визначені частиною першою статті 5 цього Закону. Сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.

Отже, необхідною правовою підставою для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади є проведення громадського обговорення та подання пропозиції до відповідної ради на наступну сесію.

Пропозиція щодо ініціювання добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади надійшла від 8 (восьми) депутатів на адресу відповідача 19 липня 2018 року та була зареєстрована за вхідним номером 02-24/786.

Розпорядженням Коротичанської селищної ради №02с-03/81 від 19 липня 2018 року "Про проведення громадського обговорення щодо ініціювання добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області, до якої входять населені пункти смт. Коротич, с-ще Новий Коротич, с. Стара Московка до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади" призначено провести громадські обговорення на території Коротичанської селищної ради, до якої входять населені пункти смт. Коротич, с-ще Новий Коротич, с. Стара Московка 22 липня 2018 року о 16:00 год. в приміщенні Коротичанського ліцею за адресою: смт. Коротич, вул. Освіти, 59А. Також, розпорядженням на розгляд громадських обговорень винесено таке питання:"Про розгляд пропозиції депутатів Коротичанської селищної ради щодо ініціювання добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади".

Відповідачем надано до суду копію оголошення, за змістом якого запрошено всіх мешканців смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка прийняти участь в громадському обговоренні на тему: "Про розгляд пропозиції депутатів Коротичанської селищної ради щодо ініціювання добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області, до якої входять населені пункти смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще. Рай-Оленівка, с. Надточії, с. Олешки), яке відбудеться 22 липня 2018 року о 16 годині в приміщенні Коротичанського ліцею".

Сторонами по справі не заперечувалось, що громадські обговорення питання приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади були проведені 22 липня 2018 року.

Отже, станом на день прийняття рішення ХХІХ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 року громадські обговорення на території Коротичанської селищної ради щодо приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади було проведено.

Рішеннями ХХІХ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 року було затверджено порядок денний, зокрема, щодо надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної громади, створено лічильну комісію для поіменного голосування.

На вказаній сесії відбулось голосування з приводу питань, які увійшли до порядку деного, зокрема, щодо надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної громади та більшістю голосів було прийнято рішення ХХІХ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 року про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області (смт Коротич, с-ще Новий Коротич, с Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт Березівка, с-ще Рай - Оленівка, с Надточії, с Олешки).

За таких обставин, відповідачем виконано приписи Закону України № 157-VIII, при винесені рішення ХХІХ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 року.

Згідно з ч.1 ст.8-2 Закону України № 157-VIII сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною сільською, селищною, міською радою об'єднаної територіальної громади рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади вживає заходів для підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.

Рішеннями XXX сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 28.07.2018 року було затверджено порядок денний, зокрема, щодо схвалення проекту рішення Коротичанської селищної ради "Про добровільне приєднання Коротичанськоії територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади", створено лічильну комісію для поіменного голосування.

На вказаній сесії відбулось голосування з приводу питань, які увійшли до порядку деного, та більшістю голосів було прийнято рішення XXX сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 28.07.2018 року про схвалення проекту рішення Коротичанської селищної ради "Про добровільне приєднання Коротичанськоії територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади".

Відповідно до ч.4-5 ст.8-2 Закону України № 157-VIII схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

На виконання наведених положень до Харківської обласної державної адміністрації було спрямовано схвалені проекти рішень про добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочииської селищної об'єднаної територіальної громади.

Розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації № 463 від 08 серпня 2018 року було затверджено зокрема висновок щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області "Про добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочииської селищної об'єднаної територіальної громади".

Згідно з ч.6 ст.8-2 Закону України № 157-VIII у разі відповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради на наступній сесії приймають рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.

Так, рішеннями XXXII сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 10.08.2018 року було затверджено порядок денний, щодо добровільного приєднання Коротичанськоії територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади, створено лічильну комісію для поіменного голосування.

На вказаній сесії відбулось голосування з приводу питань, які увійшли до порядку деного, та більшістю голосів було прийнято рішення XXXII сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 10.08.2018 року про приєднати Коротичанську територіальну громаду Харківського району Харківської області (смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще. Рай-Оленівка, с. Надточїї, с.Олешки). Також, доручено Пісочинському селищному голові ОСОБА_5 звернутися до Харківської обласної державної адміністрації з клопотанням звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішень про призначення додаткових виборів депутатів Пісочинської селищної ради від Коротичанської територіальної громади.

Отже, відповідачем виконано приписи Закону України № 157-VIII, при винесені рішення XXXII сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 10.08.2018 року.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно, з урахуванням приписів законодавства, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог.

Щодо посилань позивача на те, що у Пегарь Н.В. були відсутні відповідні повноваження, що потягло за собою порушення процедури приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Частиною 3 ст.50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що секретар сільської, селищної, міської ради: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; 5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; 6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; 7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; 9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

Згідно з ч.2 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Відповідно до ч.4 ст.50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської ради може за рішенням ради одночасно здійснювати повноваження секретаря виконавчого комітету відповідної ради.

Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припиненні за рішенням відповідної ради (частина п'ята статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Отже, повноваження секретаря може бути припинені лише за рішенням відповідної ради.

Відповідного рішення ради про припинення повноважень Пегарь Н.В., як секретаря, суду не надано.

Згідно з ч.2 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Сторонами по справі не заперечувалось, що голова Коротичанської селищної ради ОСОБА_6 перебував під вартою.

У зв'язку з тим, що Коротичанський селищний голова ОСОБА_6 не мав можливості здійснювати свої повноваження, у зв'язку із тим, що його взято під варту, повноваження Коротичанського селищного голови з 11.07.2018 року здійснювала секретар Коротичанської селищної ради Пегарь Наталія Володимирівна.

Враховуючи вищенаведене, секретар Коротичанської селищної ради Пегарь Н.В., в рамках вимог чинного законодавства виконувала повноваження Коротичанського селищного голови, а тому мала всі повноваження щодо винесення розпорядження, скликання сесій, підписання рішень ради.

Суд вважає безпідставними посилання позивача на розпорядження Коротичанського селищного голови ОСОБА_6 № 30-02-03 від 06.07.2018 року про проведення службового розслідування стосовно Пегарь Н.В. в термін з 06.07.2018 року до 06.09.2018 року та відсторонення секретаря ради Пегарь Н.В. від займаної посади, а саме з 06.07.2018 року по 06.09.2018 року, з огляду на наступне.

Згідно розпорядження Коротичанської селищної ради № 02с-03/79 від 18.07.2018 року Пегарь Н.В. приступила до тимчасового виконання з 18.07.2018 року повноважень Коротичанського селищного голови на час перебування голови ради ОСОБА_6 під вартою до видання ОСОБА_6 розпорядження про вихід на роботу та продовження здійснення повноважень селищного голови.

В подальшому, 06.07.2018 року Коротичанським селищним головой ОСОБА_6 прийнято розпорядження № 30-02-03 зокрема про відсторонення секретаря ради Пегарь Н.В. від займаної посади, з 06.07.2018 року по 06.09.2018 року.

Розпорядженням Коротичанської селищної ради № 02с-03/80 від 19.07.2018 року розпорядження від 06.07.2018 року № 30-02-03 про проведення відносно Пегарь Н.В. службового розслідування та відсторонення її від займаної посади з 06.07.2018 року до 06.09.2018 року було скасовано.

Суд зазначає, що розпорядження від 06.07.2018 року № 30-02-03 стосується секретаря ради Пегарь Н.В., а розпорядження від 19.07.2018 року підписано Пегарь Н.В. як тво. голови згідно розпорядження від 18.07.2018 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року справі № 520/184/19 визнано розпорядження Коротичанського селищного голови ОСОБА_6 "Про проведення службового розслідування стосовно Пегарь Н.В." від 06.07.2018 року № 30-02-03 незаконним. Скасовано розпорядження Коротичанського селищного голови "Про проведення службового розслідування стосовно Пегарь Н.В." від 06.07.2018 року № 30-02-03.

Розпорядження від 18.07.2018 року та від 19.07.2018 року є чинними, у судовому порядку не скасовані, доказів протилежного суду не надано.

Крім того, суд вважає безпідставними посилання позивача на існування розпорядження ради №13-02-03 від 26.04.2018 року як доказів того, що у Пегарь Н.В. були відсутні відповідні повноваження, з огляду на те, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 року по справі № 635/3112/18 скасовано п. 4 розпорядження Коротичанського селищного голови від 26.04.2018 року №13-02-03 щодо відсторонення секретаря Коротичанської селищної ради Пегарь Наталії Володимирівни від займаної посади у період з 27.04.2018 року до 27.06.2018 року.

Щодо посилань позивача на ухвали Харківського окружного адміністративного суду про повернення позовів у справах № 2040/6936/18, № 2040/7429/18, 520/8390/18, як на підставу того, що у Пегарь Н.В. були відсутні відповідні повноваження, суд зазначає наступне.

Підставою для прийняття відповідних ухвал у справах № 2040/6936/18, № 2040/7429/18, 520/8390/18 слугувало не долучення позивачем до позовних заяв доказів наявності в неї повноважень на звернення з такими позовами.

За таких обставин, вищевказані посилання позивача є безпідставними.

Щодо посилань позивача на правову позицію зазначену Верховним Судом у постанові від 16.05.2018 року у справі № 367/6537/15-а, суд зазначає наступне.

Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" № 157-VIII від 05.02.2015 року регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

При цьому Закон України № 157-VIII розмежовує такі процедури, як добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст та добровільне приєднання до об'єднаних територіальних громад.

Верховний Суд у справі № 367/6537/15-а розглядав спірні правовідносини щодо ініціювання та розгляду питання про добровільне об'єднання територіальних громад.

Натомість в даній справі розглядаються правовідносини щодо добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади.

За таких обставин, спірні правовідносини у справі № 367/6537/15-а та в даній справі виникли з різних підстав.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає безпідставними посилання позивача на правову позицію зазначену Верховним Судом у постанові від 16.05.2018 року у справі № 367/6537/15-а.

Щодо посилань позивача на те, що рішення про приєднання територіальної громади може вирішуватись виключно на місцевому референдумі згідно з приписами Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», суд зазначає наступне.

Як встановлено вище, Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" № 157-VIII від 05.02.2015 року регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

Суд вважає, що за наявності Закону України № 157-VIII, яким чітко визначено процедуру проведення добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад, застосування Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» є безпідставним.

Враховуючи вищевикладене, вищевказані посилання позивача є безпідставними.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) до Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області (62454, Харківська обл., Харківський район, селище міського типу Коротич, вул. Центральна, буд. 47), третя особа Пісочинська селищна рада Харківського району Харківської області (провулок Транспортний, 2, Пісочин, Харківська область, 62416 ) про скасування рішень - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 08.04.2019 року.