
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2019 р. № 520/1670/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Чайкіної Н.Е.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Крюкової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (пр. Науки, 40, 6 поверх, м. Харків) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача з непроведення державної реєстрації потужності та внесення інформації про неї до Державного реєстру потужностей операторів ринку. Зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області внести зміни до відомостей Державного реєстру потужностей операторів ринку, а саме додатково зазначити вид діяльності - реалізація харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 С0 і залишатися придатними для споживання людиною, щодо потужності під реєстраційним номером НОМЕР_1.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області 18.07.2018 було проведено державну реєстрацію потужності за ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер НОМЕР_1) за видом діяльності, пов'язаної з харчовими продуктами, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 С і залишатися придатними для споживання людиною, а саме: транспортування, інший вид діяльності: транспортування, діяльність буде здійснюватися оператором ринку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.33).
28.01.2019 року позивачем на адресу відповідача було направлено повідомлення про зміну в інформації про оператора ринку та потужність, а саме: доповнення в реєстрі інформації щодо виду діяльності, доповнивши його реалізацією харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 С і залишатися придатними для споживання людей, вид діяльності - реалізація. Вказана діяльність буде здійснюватися оператором ринку вже на зареєстрованій потужності за адресою: АДРЕСА_1.
Листом від 01.02.2019 року за № 39.1/167 відповідачем було відмовлено у внесенні змін про оператора ринку та потужність у зв'язку тим, що рішення про відмову вже було прийнято двічі (останнє повідомлення 12.12.2018 за №39.1/5293), а також у зв'язку з тим, що позивачем не було зазначено адреси фактичного розташування потужності з якої він має намір реалізовувати харчові продукції, а «надання в заяві неповної інформації» є підставою для відмови в державній реєстрації потужностей.
Відповідно до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцем проживання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 є адреса: АДРЕСА_1.
04.02.2019 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області було надано повідомлення за №39.1/172 про прийняття рішення щодо відмови у державній реєстрації потужності, у зв'язку з тим повідомлення про прийняття рішення щодо відмови у державній реєстрації потужності з інших видів діяльності на адресу місця проживання вказаного заявника було прийнято двічі (18.09.2018 №39.1/4118-отримаио особисто заявником та 12.12.2018 за №39.1./5305 - отримано довіреною особою ОСОБА_3), що підтверджується витягом з Журналу реєстрації поштових відправлень (а.с.40-41).
Порядок проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам врегульовано Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 10 лютого 2016 року N 39, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 р. за N 382/28512 (далі - Порядок) .
Відповідно до п.1.2. Порядку у ньому терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".
Пунктом 1.3. Порядку встановлено, що оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку), який провадить діяльність, що відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов'язаний подати до територіального органу компетентного органу заяву про державну реєстрацію потужності, яка використовується на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, відповідно до цього Порядку.
За пунктом 1.4. Поряду встановлено, що оператор ринку, який провадить діяльність з виробництва та/або обігу харчових продуктів рослинного походження, не подає до територіального органу компетентного органу заяву про державну реєстрацію потужності, на яку цим оператором ринку отримано експлуатаційний дозвіл.
Вимогами п.1.6. Порядку визначено, що державній реєстрації підлягає кожна окрема потужність оператора ринку.
За пунктом 1.7. Порядку адресою потужності, яка є транспортним засобом або іншим рухомим майном, вважається місцезнаходження (місце проживання) оператора ринку, в управлінні якого перебуває така потужність.
За правилами п. 69 ст. 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» визначено, що потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів;
Слід зазначити, що адреса потужності повинна відповідати пунктам 2, 3, 4, 5 ч.1 ст.41 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а саме: бути спланованим, сконструйованим та розміщеним для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів; мати належну природну або механічну вентиляцію. Система вентиляції має бути сконструйована таким чином, щоб механічний потік повітря із забрудненої зони не потрапляв до чистої зони, був забезпечений безперешкодний доступ до фільтрів та інших частин, які необхідно чистити або замінювати; забезпечуватися належним природним та/або штучним освітленням приміщення, необхідним для виробництва та/або зберігання харчових продуктів; підлога повинна мати достатню дренажну систему, конструкція якої запобігатиме ризику забруднення. При відкритих та/або частково відкритих дренажних каналах рух відходів має бути з чистої до забрудненої зони.
Аналізуючи вищезазначені положення норм права, суд зазначає, що державній реєстрації підлягає кожна окрема потужність оператора ринку за відповідною адресою розміщення потужності, єдиним виключенням з зазначеного правила є потужність яка є транспортним засобом або іншим рухомим майном. В такому випадку, адресою потужності є місцезнаходження (місце проживання) оператора ринку, в управлінні якого перебуває така потужність. У всіх інших випадках адресою потужності має бути адреса, яка є відмінною від місцезнаходження (місце проживання) оператора ринку та якщо вид діяльності оператора ринку, пов'язана з виробництвом та/або обігу харчових продуктів приміщення в якому розмішується потужність, повинно відповідати нормам визначеним Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»
Порядок внесення змін до відомостей Реєстру врегульованого п. 5.1. Порядку згідно якого оператор ринку зобов'язаний повідомити територіальний орган компетентного органу про зміни в інформації про оператора ринку та потужність, що визначена у підпунктах 1, З, 4 пункту 3.5 розділу III цього Порядку, не пізніше 10 робочих днів з дати настання таких змін. Компетентний орган вносить відповідні зміни до відомостей Реєстру протягом 5 робочих днів з дати надходження відповідного повідомлення оператора ринку.
Підпунктами 1, 3, 4 пункту 3.5 розділу III цього Порядку визначено що рішення про державну реєстрацію потужності містить таку інформацію: 1) найменування або прізвище, ім'я та по батькові оператора ринку; адреса потужності; 3) вид діяльності, що планується здійснювати з використанням потужності;
Таким чином, за положеннями п. 5.1 та п. 1, 3 4 пункту 3.5 Порядку передбачено лише внесення змін до інформації про оператора рину та потужності.
В адміністративному позові позивачем завлено вимогу про зобов'язання відповідача внести зміни до відомостей Державного реєстру потужностей операторів ринку, а саме додатково зазначити вид діяльності - реалізація харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 С0 і залишатися придатними для споживання людиною, щодо потужності під реєстраційним номером НОМЕР_1.
Тобто, позивач просить здійснити фактично дії щодо надання дозволу здійснити господарчу діяльність з реалізації харчових продуктів з квартири, яка не переведена у нежитловий фонд.
Відповідно до ч.4 ст.4 Житлового Кодексу Української PCP до житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.
Згідно п. 4.4. Положення про порядок переведення жилих приміщень та жилих будинків в нежилі, затвердженого Рішенням Харківської міської Ради від 06.07.2011 р. № 336/11 Управління містобудування та архітектури у 10-ти денний термін направляє запити щодо можливості переведення жилого будинку чи жилих приміщень в нежилі для розміщення в них об'єктів невиробничої сфери до органів державного санітарного та пожежного нагляду, Департаменту житлового господарства, адміністрації відповідного району та управління містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації (у разі віднесення будинку до пам'ятки архітектури).
В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження направлення позивачем до Головного управління Держпродспоживслужби Харківської області як правонаступника органів санітарного нагляду відповідного запиту та його розгляду.
Слід зазначити, що статтею ст.150 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за порушення правил користування жилими приміщеннями, санітарного утримання місць загального користування, сходових кліток, ліфтів, під'їздів, придомових територій, порушення правил експлуатації жилих будинків, жилих приміщень та інженерного обладнання, безгосподарне їх утримання, а також самовільне переобладнання та перепланування жилих будинків і жилих приміщень, використання їх не за призначенням, псування жилих будинків, жилих приміщень, їх обладнання та об'єктів благоустрою.
Позивач у своєму повідомленні просив додати новий вид діяльності, а саме: реалізація харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 С і залишатися придатними для споживання людей. Додаючи даний вид діяльності з використанням потужності за вказаною, не змінюючи адресу потужності, позивач фактично просить провести державну реєстрацію нової потужності, яка не є транспортним засобом або іншим рухомим майном.
Види діяльності, зазначені позивачем є протилежними за своїм змістом, а отже і потужності які використовуються у цих видах діяльності є відмінними, а отже і вимоги як до потужностей так і до приміщень в яких розташовуються ці потужності є відмінними.
За таких обставин, позивач зобов'язаний відповідно до п. 1.6 Порядку вказати адресу потужності яка відповідає пунктам 2,3, 4, 5 ч.1 ст.41 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», оскільки згідно вимог ст. 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Згідно ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність вчинених дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (пр. Науки, 40, 6 поверх, м. Харків) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 08.04.2019.
Суддя В.В. Єгупенко