
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 квітня 2019 р. № 614/19/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши за праввилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації (вул. Партизанська, буд. 3,смт. Борова,Борівський район, Харківська область,63800, код ЄДРПОУ25793378) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації (адреса: 63801, Харківська область, Борівський район, смт. Борова, вул. Партизанська, 3) та його посадових осіб стосовно не виплати щомісячної грошової компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, згідно з п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з липня 2014 року по березень 2018 року включно, як особі, яка постраждала при виконанні трудових обов'язків на роботах з ліквідації наслідків ядерної аварії на Чорнобильській атомній електростанції, протиправними;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації (адреса: 63801, Харківська область, Борівський район, смт. Борова, вул. Партизанська, 3) та його посадових осіб здійснити виплату щомісячної грошової компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, згідно з п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про стату с і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з період з липня 2014 року по березень 2018 року включно, як особі, яка постраждала при виконанні трудових обов'язків на роботах з ліквідації наслідків ядерної аварії на Чорнобильській атомній електростанції;
- стягнути з Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації (адреса: 63801, Харківська область, Борівськпй район, смт. Борова, вул. Партизанська, 3) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1 заборгованість з щомісячної грошової компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, згідно з п. 14 ч.1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з липня 2014 року по березень 2018 року включно, як особі, яка постраждала при виконанні трудових обов'язків на роботах з ліквідації наслідків ядерної аварії на Чорнобильській атомній електростанції;
- видати наказ про стягнення з Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації (адреса: 63801, Харківська область, Борівський район, смт. Борова, вул. Партизанська, 3) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1, заборгованості з щомісячної грошової компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, згідно з п.14 ч.1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з липня 2014 року по березень 2018 року включно, як особі, яка постраждала при виконанні трудових обов'язків на роботах з ліквідації наслідків ядерної аварії на Чорнобильській атомній електростанції;
- постановити Окрему ухвалу суду про виявлені порушення з боку посадових службових осіб Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації (адреса: 63801, Харківська область, Борівський район, смт. Борова, вул. Партизанська, 3) та направити її на адресу Прокуратури Харківської області з метою вжиття усіх дієвих та відповідних заходів щодо цих посадових службових осіб (у тому числі, і стосовно порушення кримінального провадження відносно посадових службових осіб Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації за відповідною статтею 175 КК України);
- усі судові витрати покласти на Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації (адреса: 63801, Харківська область, Борівський район, смт. Борова, вул. Партизанська, 3);
- стягнути з Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації (адреса: 63801, Харківська область, Борівський район, смт. Борова, вул. Партизанська, 3) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) усі судові витрати та судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не виплачено щомісячної грошової компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, згідно з п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з липня 2014 року по березень 2018 року включно, як особі, яка постраждала при виконанні трудових обов'язків на роботах з ліквідації наслідків ядерної аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Відповідач надав до суду відзив, в якому проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач звернувся до відповідача за отриманням щомісячної грошової компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами лише в березні 2018 року. Відтак відповідачем не порушено права позивача.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець міста Макіївки, Донецької області, Україна, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - постраждав при виконанні своїх службових (трудових) обов'язків у зоні іонізуючоговипромінювання у період "18" квітня 1989 року по "18" жовтня 1989 рокуу складі 210 ВАІ комендатури Чорнобильського гарнізону на роботах з ліквідації наслідків ядерної аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Згідно заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1, від 24.04.2017 року, яку додано до матеріалів справи на виконання вимог ухвали суду, яка подана до відділу грошових виплат та компенсацій Управління, відповідно п. 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», заявнику управлінням соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації оформлено та видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 24.04.2017 року № 0000186312, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення особи та взяття на облік і фактичного проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_1.
Для отримання довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 наданий паспорт громадянина України із наступними даними: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, серія та номер паспорта НОМЕР_3, виданий Центрально-Міським РВ Макіївського МУ УМВС України в Донецькій області, 09.12.1997 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2.
Як вбачається з матеріалів справи 03.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про зняття з обліку позивача як внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з отриманням постійної реєстрації на території Харківської області.
За результатами розгляду вказаної заяви позивача відповідачем винесено рішення від 07.07.2017 року про скасування дії довідки від 24.04.2017 року № 0000186312 на підставі заяви позивача.
07.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання Управлінням довідки про те, що позивач не перебуває на обліку як внутрішньопереміщена особа. За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем надано відповідь від 10.07.2017 року № 05-08/1296 з підтвердженням факту неперебування позивача на обліку як внутрішньо переміщеної особи.
12.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про взяття на облік його як внутрішньо переміщеної особи.
12.07.2017 року відповідачем надано відповідь, згідно якої позивачу відмовлено у видачі довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з тим, що позивач на день звернення має постійну реєстрацію на території Харківської області.
Стосовно заяви від липня 2017 року щодо постановки позивача на облік як особи, що брала участь у ліквідації наслідків ядерної аварії на Чорнобильській атомній електростанції, суд зазначає, що в особовій справі позивача, наданій на виконання вимог ухвали суду відсутня заява з вказаних питань, датована липнем 2017 року.
З копії журналу реєстрації вхідної кореспонденції як по управлінню так і з журналу з питань реєстрації вхідної кореспонденції по особам, що постраждали внаслідок ЧАЕС вбачається, що позивачем у 2017 році заяви щодо постановки позивача на облік як особи, що брала участь у ліквідації наслідків ядерної аварії на Чорнобильській атомній електростанції не подавалися.
З матеріалів справи також вбачається, та не заперечується відповідачем, що позивач також звертався в усному порядку з питань відновлення пошкодженого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.
З матеріалів справи також вбачається, що управління сприяло вирішенню питання встановлення наявності вказаного статусу у позивача, відновлення документу та з'ясування питання наявності пільг та призначених допомог.
12.03.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про взяття на облік як особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.
Відповідно до преамбули Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено, що закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Положеннями вказаного Закону визначенні основні засади щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, оскільки, відповідно до частини першої статті 50, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Згідно статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги, як: - забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Відповідно абзацу 5 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. № 936 «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зі змінами) постраждала особа у разі зміни зареєстрованого місця проживання (перебування) або місця роботи для отримання виплати за новим місцем проживання (перебування) або місцем роботи не пізніше ніж через три місяці подає заяву та довідку про отримані виплати (нарахування) за попереднім місцем проживання (перебування).
Відповідно до абзацу 4 вказаного Порядку, у разі зміни категорії постраждалої особи, її групи інвалідності або посвідчення проведення виплати поновлюється з дня припинення останньої виплати за умови, що особа мала право на такі виплати та повідомила про це уповноважений орган протягом трьох місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач до постановки на облік в Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в УПСЗН Краматорської міської ради.
Як вбачається з довідки від 24.04.2017 року № 0000186312 позивач зареєстрував тимчасове місце проживання в Харківській області з 24.04.2017 року.
Проте, як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся з заявою до відповідача про взяття на облік як особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС лише 12.03.2018 року.
Відтак, позивачем не виконано вимог чинного законодавства щодо порядку отримання щомісячної грошової компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я за місцем нової реєстрації, а саме не подав у строк не пізніше ніж через три місяці заяву та довідку про отримані виплати (нарахування) за попереднім місцем проживання (перебування).
Суд враховує той факт, що позивач до реєстрації місця проживання у Харківській області був зареєстрований на непідконтрольній Україні території, що могло завадити надати довідку про отримані виплати (нарахування) за попереднім місцем проживання (перебування). Проте, для подання заяви від власного імені на отримання вказаних виплат у позивача перешкод не було.
З огляду на закріплення в чинному законодавстві обов'язку позивача звернутися у встановленому законом порядку з письмовою заявою до відповідача, та невиконання позивачем зазначеного обов'язку, суд не вважає бездіяльність відповідача протиправною, оскільки в даному випадку, відповідач уповноважений діяти виключно після факту звернення позивача із заявою не пізніше ніж через три місяці.
За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позову.
За умов відсутності підстав для визнання дій відповідача неправомірними, суд не вбачає також підстав для постановлення відносно посадових службових осіб Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації окремої ухвали.
Керуючись статтями 9, 139, 243-246, 255-257, 263, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.