Рішення № 80982687, 08.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
420/584/19
Номер документу
80982687
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/584/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2019 року м. Одеса

У залі судових засідань № 18

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Донець В.Р.

за участю сторін:

представника позивача - Целух М.А. (за ордером)

представника позивача - Кульчицької Л.І. (по довіреності)

представника відповідача - Козеровської А.О. (по довіреності)

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11» з позовною заявою до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003675006 від 15.01.2019 року.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу відповіді на відзив.

Представники позивача в судове засідання з'явилися, позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що податкові накладні, зазначені в акті перевірки, видані покупцям - не платникам ПДВ, а тому обов'язковому наданню покупцю не підлягали, що виключає відповідальність, передбачену ст. 120-1 Податкового кодексу України, жоден з контрагентів позивача не зазнав шкоди через не реєстрацію накладних. Крім того, відповідачем невірно розраховані штрафні санкції, які визначені позивачу за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

Представник відповідача в судове засідання з'явився. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки податкові накладні виписані на неплатників ПДВ за основною ставкою податку 20%, однак зареєстровані з затримкою строків встановлених п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, При цьому, податкові накладні, які не надаються покупцю також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Таким чином податкове повідомлення-рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов ТОВ «ОДІСЕЙ-БМУ-11» підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

ТОВ «ОДІСЕЙ-БМУ-11» знаходиться на обліку як платник податків в ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, є платником податку на додану вартість.

ГУ ДФС в Одеській області 13 грудня 2018 року проведена перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «ОДІСЕЙ-БМУ-11», дата виписки яких припадає на 2017, 2018 року, за результатами якої складений акт перевірки №196/15-32-50-06-01271847 від 13.12.2018 року (аркуші справи 19-20).

Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 Податкового кодексу України.

Позивач не погодився з правомірністю висновків зазначеного акту перевірки та подав заперечення до ГУ ДФС в Одеській області, проте за результатами розгляду заперечень, висновки акту перевірки №196/15-32-50-06-01271847 від 13.12.2018 року залишені без змін, а заперечення без задоволення (аркуші справи 21-26).

На підставі виявлених порушень, ГУ ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №0003675006 від 15.01.2019 року, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів до позивача застосовано штраф в розмірі 10% в сумі 208095,73 грн. та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 16 до 30 календарних днів в розмірі 20% в сумі 1972,03 грн., всього у розмірі 210067,76 грн. (аркуш справи 30).

Позивач не погодився з правомірністю зазначеного податкового повідомлення-рішення та звернувся до суду з цим позовом.

З акту перевірки №196/15-32-50-06-01271847 від 13.12.2018 року вбачається, що зазначені в акті перевірки податкові накладні були виписані на неплатників, за основною ставкою податку 20%, однак зареєстровані з затримкою строків встановлених ст. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

Позивач посилається, як на підставу для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, на положення Податкового кодексу України щодо незастосування штрафу при порушення термінів реєстрації податкових накладних що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою, однак, суд не погоджується з такими доводами позивача, оскільки, в даному випадку, позивачем виписувалися податкові накладні на неплатників податку на додану вартість, але операції не звільнені від оподаткування та не оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, норми Податкового кодексу України не звільняють платника податків - продавця від відповідальності за порушення термінів реєстрації податкових накладних, виписаних для операцій, які не звільнені від оподаткування або які оподатковуються не за нульовою ставкою, хоча і виписаних на неплатників ПДВ.

Крім того, відповідно до положень ст. 201 Податкового кодексу України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, враховуючи порушення позивачем вимог ст. 201 Податкового кодексу України, тобто, реєстрацію податкових накладних з порушення термінів їх реєстрації, у відповідача були всі підстави для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених ст. 120-1 Податкового кодексу України.

При цьому, відповідно до розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення №0003675006 від 15.01.2019 року податковим органом невірно розраховано суму штрафних санкцій.

Так відповідачем зазначено в розрахунку, що до позивача застосовані штрафні санкції 10% від суми податку на додану вартість по 27 податковим накладним в розмірі 208095,73 грн. та по 3 податковим накладним 20% - в розмірі 1972,03 грн., однак при складанні суми штрафних санкцій по 27 податковим накладним (до яких застосований штраф - 10%) сума штрафу складає 185017,03 грн., а загальна сума - 186989,10 грн.

Таким чином, відповідачем в зв'язку із невірним розрахунком штрафних санкцій зайво нараховані штрафні санкції в розмірі 23078,66 грн., а тому в цій частині податкове повідомлення-рішення №0003675006 від 15.01.2019 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003675006 від 15.01.2019 року на суму 23078,66 грн., а в іншій частині суми штрафних санкцій оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та скасуванню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Товариства з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11» (провул. Успенський, буд. 14, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 01271847) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003675006 від 15.01.2019 року - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003675006 від 15.01.2019 року в частині нарахування Товариству з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11» штрафних санкцій на суму 23078,66 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог Товариству з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11» - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 08.04.2019 року.

Суддя Л.І. Свида

.