Рішення № 80982636, 08.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
420/6847/18
Номер документу
80982636
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6847/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання незаконним та скасування наказу Одеської митниці ДФС №1052-О від 28.11.18 року щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в частині притягнення ОСОБА_1 - головного державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста "Одеса-Центральний" Одеської митниці до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання незаконним та скасування наказу Одеської митниці ДФС №1052-О від 28.11.18 року щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в частині притягнення ОСОБА_1 - головного державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста "Одеса-Центральний" Одеської митниці до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани.

В судовому засіданні 27.03.2019 року представник позивача підтримав позовні вимоги та зазначив, що позивач не порушував норми МК України та власну посадову інструкцію, вказані порушення перекликаються з підставами порушення щодо нього кримінального провадження, яке до часу видання оскаржуваного наказу не завершено та відповідного вироку суду не було, під час прийняття рішення про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності був порушений порядок його притягнення, обрання міри покарання та порушені строки притягнення державних службовців до дисциплінарної відповідальності, в зв'язку із чим оскаржений наказ, в частині прав та обов'язків позивача, підлягає визнанню судом не законним. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог пославшись на прийняття наказу у відповідності до існуючого порядку прийняття такого роду рішень на законних підставах та у відведені для цього законом строки.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановлює наступні факти та обставини:

Позивач проходив службу в митних органах України, що згідно положень п.17 ч.1 ст.4 КАС України відноситься до поняття публічної служби, спори щодо проходження якої, у тому числі й спори щодо прийняття, звільнення з неї, отримання відповідних компенсацій, пов`язаних з її проходженням згідно п.2 ч.1 ст.19 КАС України віднесені до компетенції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.

Дисциплінарною комісією ОМ ДФС розглянуто матеріали доповідної записки першого заступника начальника Одеської митниці ДФС Мартинова С.В. від 28.02.2018 №982/15-70-61-05 "Щодо відкриття дисциплінарного провадження" щодо проступку, вчиненого головним державним інспектором відділу митного оформлення № 5 митного поста "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС при виконання ним свої службових обов'язків, з яких вбачається наступне.

Під час здійснення дисциплінарного провадження враховувалася інформація, викладена у службовій записці в.о. начальника митного поста "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС Меркотуна А.В. від 03.05.2018 №2053/15-70-61-05 "Щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 та ОСОБА_1" про те, що ТОВ "Логитех" здійснює митне оформлення товарів в Одеській митниці ДФС з 15.09.2017 по 24.02.2018 ТОВ "Логитех" оформило товари по 44 деклараціям. Митні формальності по усім деклараціям здійснювалися працівниками відділу митного оформлення № 5 митного поста "Одеса-центральний".

За час здійснення ТОВ "Логитех" зовнішньоекономічної діяльності від ДФС та правоохоронних органів до Одеської митниці ДФС надходили наступні орієнтування, які безпосередньо стосувалися переміщень товарів цим підприємством, зокрема: лист ДФС від 19.09.2017 №24869/7/99-99-20-01-01-17 про необхідність за результатами аналізу ("Перелік індикаторів ризику", надісланий митницям листом Департаменту ОМТП ДФС від 06.06.2017 № 14461/7/99-99-20-03-02-17) забезпечити визначення достатніх форм та обсягів митного контролю (проведення митного огляду, зважування, фото фіксації тощо), спрямованих на недопущення порушень вимог законодавства; лист Головного слідчого управління СБУ № 1502/5-25 від 27.11.2017 щодо необхідності проведення повного огляду товарів за участю працівників УСБУ; лист ГСУ СБУ № 1636/5-25 від 22.12.2017 щодо проведення повного огляду товарів та взяття проб товару для дослідження в митній лабораторії.

Зазначене свідчить про наявність митних ризиків у зовнішньоекономічній діяльності ТОВ "Логитех".

20.02.2018 року до відділу митного оформлення (ВМО) № 5 митного поста (м/п) "Одеса-центральний" декларантом ТОВ "Логитех" ОСОБА_5 було подано електронну митну декларацію на товар "покривала постільні з синтетичних текстильних матеріалів", яка була прийнята до митного оформлення та зареєстрована головним державним інспектором Бріжинським М.В. за № UА500050/2018/000120.

Під час здійснення митного оформлення Автоматизованою системою аналізу та управління ризиками (АСАУР), серед іншого, генеровані наступні форми митного контролю: 905-3 - взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень з метою встановлення характеристик. Визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД; 203-1 - проведення повного митного огляду, про факт подання до митного оформлення митної декларації необхідно обов'язково інформувати представника Департаменту таргетингу та управління митними ризиками ДФС.

21.02.2018 згідно з ст.356 Митного кодексу України в рамках процедур митного оформлення за митною декларацією № UА500050/2018/000120 від 20.02.2018 та у зв'язку із спрацюванням АСАУР з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД старшим державним інспектором ВМО № 5 м/п "Одеса-центральний" Запорожцем О.Ф. були відібрані зразки товару.

У відповідності до положень ч.1 ст.357 МК України взяті проби (зразки) під митним забезпеченням разом з актом про їх взяття доставляються поштою або посадовою з особою органу доходів і зборів до спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, чи до його відокремленого підрозділу або до іншої експертної установи (організації) для проведення досліджень (аналізів, експертиз).

Згідно п.п.8,10 Порядку взаємодії структурних підрозділів та територіальних органів Державної фіскальної служби України із Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень ДФС (далі - СЛЕД ДФС) під час проведення досліджень (аналізів, експертиз), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.12.2016 № 1058. один примірник акту передається разом з відібраними пробами (зразками) товарів до СЛЕД ДФС. Відібрані проби (зразки) товарів повинні зберігатися та транспортуватися в умовах, що унеможливлюють доступ до них, забезпечують їх цілісність (збереження герметичності) та незмінність характеристик, за якими буде проводитися їх дослідження (експертиза).

У відповідності до положень ч.20 ст.357 МК України оплата проведення досліджень (аналізів, експертиз) проб (зразків) товарів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Встановлено, що вказані зразки товару для проведення експертних досліджень ОСОБА_1 направлені до Департаменту податкових та митних експертиз ДФС. м. Київ, через ТОВ "Нова пошта", з якою Одеська митниця ДФС в договірних відносинах не перебуває.

Отже, дисциплінарна комісія дійшла висновку, що відправлення ОСОБА_1 зразків товарів до Департаменту податкових та митних експертиз ДФС з використанням послуг ТОВ "Нова пошта" свідчить про порушення вимог ст.357 МК України в частіші порядку надходження зразків товарів та оплати послуг за доставку цих товарів.

Крім того, дисциплінарною комісією зазначено наступне:

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підстав, в межах повноважень та у спосіб. Що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.61 Закону України "Про державну службу" службова дисципліна забезпечується серед іншого шляхом дотримання у службовій діяльності вимог цього закону та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та виконання правил внутрішнього службового розпорядку.

При цьому статтями 8,62 Закону України "Про державну службу" серед основних обов'язків державного службовця визначено: дотримання Конституції та законів України; дотримання принципів державної служби та правил етичної поведінки; забезпечення в межах наданих повноважень ефективного виконання завдань і функцій державних органів; сумлінне і професійне виконання свої посадових обов'язків; виконання рішень державних органів, наказів (розпоряджень), доручень керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України; додержання вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції; недопущення вчинків, несумісних із статусом державного службовця, тощо. Державні службовці виконують також інші обов'язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби у цих органах.

Відповідно до п.п.1.6.1.7 Положення про ВМО №5 м/п "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС, затвердженого в.о. начальника Одеської митниці ДФС 27.02.2017 (далі - Положення про ВМО №5), службові обов'язки посадових осіб визначаються посадовими інструкціями.

Відділ у своїй роботі, серед іншого, керується Конституцією України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, що стосуються розслідування повноваження ДФС, наказами митниці, положенням про митний пост відповідно до компетенції.

Згідно з додатком до наказу Одеської митниці ДФС від 28.12.2017 №608 "Про режим роботи Одеської митниці ДФС на 2018 рік" для посадових осіб ВМО №5, які працюють 5-денний робочий тиждень (понеділок - п'ятниця), встановлено наступний режим роботи: початок роботи - о 08:30; перерва з 13:00 до 14:00; закінчення роботи - о 17:30.

Відповідно до п. 2.5.11 Регламенту Одеської митниці ДФС, затвердженого наказом Одеської митниці ДФС від 22.12.2016 №578 (зі змінами) перебування працівників структурних підрозділів із службових питань у робочий час за межами приміщення Митниці (або приміщення, де визначено робоче місце працівника) погоджується з керівником структурних підрозділів. Керівники структурних підрозділів повідомляють про свою відсутність за службовою необхідністю у робочий час керівництву митниці відповідно до функціональних повноважень.

Відповідно до положень п.3.7 Правил внутрішнього службового розпорядку Одеської митниці ДФС, які є додатком №3 до Колективного договору між адміністрацією Одеської митниці ДФС та Первинною профспілковою організацією працівників Одеської митниці ДФС на 2017-2019 роки, затвердженого загальними зборами (конференцією) державних службовців Одеської митниці ДФС (протокол №6 від 31.05.2017) (далі - Правила внутрішнього розпорядку). вихід державного службовця за межі адміністративної будівлі митниці у робочий час зі службових питань відбувається з відома його безпосереднього керівника. У структурних підрозділах Митниці ведуться журнали реєстрації місцевих відряджень.

Згідно з п.9.1 Правил внутрішнього розпорядку недотримання вимог цих правил є підставою для притягнення державного службовця до відповідальності у порядку, передбаченому чинним законодавством.

В номенклатурі справ ВМО № 5 м/п "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС наявний Журнал обліку працівників, які тимчасово відсутні в розташування підрозділу в робочий час (номенклатурний номер 15-70-61-05-68/2018).

Дисциплінарною комісією встановлено, що будь-які записи про тимчасову відсутність у приміщенні відділу ОСОБА_1 у вказаному Журналі відсутні.

Отже, відсутність на робочому7 місці ОСОБА_1 з причини вибуття на ТОВ "Нова пошта" для відправлення зразків товару до Департаменту податкових та митних експертиз ДФС, м. Київ, свідчить про порушення ним вимог наказу Одеської митниці ДФС від 28.12.2017 № 608 "Про режим роботи Одеської митниці ДФС на 2018 рік" та пункту 2.5.11 Регламенту Одеської митниці ДФС, затвердженого наказом Одеської митниці ДФС від 22.12.2016 № 578 (зі змінами).

Крім того, дисциплінарною комісією зазначено наступне:

У відповідності до положень ч. 2 статті 332 МК України проведення господарських робіт у зоні митного контролю (ЗМК). переміщення через межі ЗМК і в межах цієї зони товарів, транспортних засобів, громадян, які не перетинають митний кордон України, посадових осіб інших, крім митницю, територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, а також посадових осіб державних органів, які не здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу, відбуваються з дотриманням режиму ЗМК і допускаються тільки з письмового дозволу керівника відповідної митниці (митного поста) або особи, яка виконує його обов'язки, а в ЗМК, розташованих у пунктах пропуску через державний кордон України, - крім того, за погодженням з начальником відповідного органу охорони державного кордону. Особам, допущеним у зону митного контролю, забороняється втручатися у дії посадових осіб митниці (митного поста), які здійснюють митний контроль та митне оформлення, а також вчиняти будь-які дії щодо товарів, транспортних засобів, а також інших осіб, які знаходяться у зоні митного контролю, якщо інше не передбачено законом.

Згідно з п.4.1 Рішення про створення зон митного контролю від 25.05.2015 №50006/0181 приміщення ВМО № м/п "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС визначено постійною ЗМК.

Згідно з п.п.4.1,4.2,4.3 Порядку створення зон митного контролю, затвердженого наказом Мінфіну України від 22.05.2012 № 583, забезпечення дотримання режиму, законності та правопорядку у ЗМК здійснюється посадовими особами митного органу, у зоні діяльності якого вона створена.

Доступ у ЗМК надається тільки посадовим особам митного органу, які безпосередньо беруть участь у здійсненні митних формальностей, посадовим особам органів державної влади, які здійснюють передбачені ст. 319 МК України види контролю під час переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України, та декларантам на час здійснення митними органами митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів, які пред'являються ними для митного контролю.

Допуск у ЗМК іншим особам надається митним органом, у зоні діяльності якого вона створена, з дотриманням вимог Митного кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Згідно з п.69 додатку до наказу Одеської митниці ДФС від 12.03.2015 №127 "Щодо внесення змін до наказу Одеської митниці ДФС від 09.12.2014 №33 "Про затвердження розмежування повноважень між керівництвом Одеської митниці ДФС та начальниками митних постів" компетенція щодо надання письмового дозволу на переміщення через межі ЗМК і в межах цієї зони громадян, які не перетинають митний кордон України, відноситься до начальника митного поста або його заступника.

Відповідно до п. 2.1.7 Положення про ВМО № 5 одним із основних завдань відділу є забезпечення функціонування та дотримання режиму ЗМК в зоні діяльності відділу.

Пунктом 2.1.6 посадової інструкції головного державного інспектора ВМО № 5 м/п "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС, затвердженої в.о. начальника митниці від 27.02.2017р.головний державний інспектор забезпечує функціонування та дотримання режиму ЗМК в зоні діяльності роботи відділу.

При дослідженні питання, яким чином здійснюється пропуск в приміщення ВМО № 5 м/п Одеса-центральний" суб'єктів ЗЕД, встановлено, що вхідні двері до приміщення об лаштовані електронними замками, які відчиняють електронними ключами. Двері завжди закриті. Представники суб'єктів ЗЕД для допуску в приміщення ВМО № 5 м/п "Одеса-центральний" користуються кнопкою дверного дзвінка. Двері відчиняє посадова особа відділу.

Дисциплінарною комісією під час дисциплінарного провадження встановлено, що

23.02.2018. близько 11-ї години ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повернулися з ТОВ "Нова пошта" до службового приміщення ВМО № 5 м/п "Одеса-центральний". де їх очикував декларант ТОВ "Логитех" ОСОБА_5 Між ними відбулася розмова з приводу прогнозу митних оформлень, після якої ОСОБА_1 покинув вказане приміщення першим.

Слід зазначити, що того ж дня. 23.02.2018 у приміщенні відділу митного оформлення №5 митного поста "Одеса-центральний" між 11:00 год. та 12:00 год. працівниками прокуратури Одеської області в рамках кримінального провадження №420171600000001661. проводилися процесуальні заходи.

Вказане кримінальне провадження відкрито за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України у відношенні службових осіб відділу митного оформлення № 5 митного поста "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС, а також Управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФС за заявою ОСОБА_5 щодо вимагання грошових коштів за безперешкодне здійснення митного оформлення імпортованого вантажу ТОВ "Логитех".

За результатами вказаних процесуальних заходів начальника відділу митного оформлення № 5 митного поста "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС ОСОБА_2 та головного державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного поста "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС ОСОБА_1 затримано в порядку ст. 208 КПК України та направлено до прокуратури Одеської області.

В подальшому ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.

Отже, дисциплінарною комісією встановлено, що перебування та спілкування головного державного інспектора ОСОБА_1 з декларантом ОСОБА_5 в приміщенні, що відноситься до підрозділу ВМО № 5 м/п "Одеса-центральний" та в якому встановлено ЗМК, свідчить про порушення вимог ст. 332 МК України, пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку створення зон митного контролю, затвердженого наказом Мінфіну України від 22.05.2012 № 583, Положення про ВМО № 5 митного поста "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС, посадової інструкції головного державного інспектора ВМО № 5 в частині незабезпечення в зоні діяльності відділу режиму ЗМК.

Крім того, дисциплінарною комісією зазначено, що загальні вимоги до етики поведінки працівників органів доходів і зборів України, яких працівники повинні дотримуватись як під час виконання своїх службових обов'язків, так і в позаробочий час, встановлені Правилами етичної поведінки та запобігання корупції в органах ДФС, затвердженими наказом ДФС від 01.12.2016 № 979 (із змінами), які розроблені з урахуванням вимог Законів України "Про державну службу", "Про запобігання корупції" з метою впровадження високих етичних стандартів поведінки працівників органів ДФС, добросовісного, чесного та професійного виконання ними функціональних обов'язків, а також для надання вичерпної інформації про обов'язки працівників щодо недопущення корупційних правопорушень та сприяння зміцненню суспільної довіри.

Відповідно до п.4 Розділу 1 Правил етичної поведінки працівники мають знати вимоги всіх законодавчих актів, пов'язаних із запобіганням корупції, тому при прийнятті рішень у ситуаціях, які потенційно можуть призвести до скоєння корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень, вони не повинні покладатися на неофіційні роз'яснення стосовно застосування положень законодавства.

Відповідно до п.4.1 посадової інструкції головний державний інспектор серед іншого несе відповідальність за: порушення правил внутрішнього трудового розпорядку, норм професійної етики та службової дисципліни, невиконання або несумлінне виконання своїх службових обов'язків; неналежну організацію контролю за виконанням законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, актів ДФС, митниці відповідно до компетенції.

Отже, за аналізом вимог нормативно-правових актів та за результатами опрацювання наявної інформації в діях ОСОБА_1 вбачаються порушення Правил етичної поведінки, зокрема: п.5 розділу 1 в частині використання службових повноважень для особистої вигоди та наявності інтересів, які вступають у протиріччя з виконанням службових обов'язків; п.10 розділу II в частині заборони використання службового становища та отримання вигоди; п.11 розділу II в частині дотримання порядку вжиття заходів працівників у разі отримання пропозиції щодо вчинення неправомірних дій; п.13 розділу II в частині використання робочого часу виключно на виконання функцій, передбачених їх посадовими обов'язками.

Таким чином, основними причинами і умовами, які призвели до порушень ОСОБА_1 вимог чинного законодавства є: недотримання вимог законодавства щодо відправлення проб і зразків для досліджень; ігнорування вимог щодо внесення працівниками інформації про їх тимчасову відсутність в робочий час у відповідний журнал, який передбачено номенклатурою відділу; відсутність належної організації заходів щодо забезпечення режиму ЗМК в зоні діяльності роботи ВМО №5; ігнорування Правил етичної поведінки в частині недопущення навіть натяків, які можуть сприйматись як готовність отримати пропозицію неправомірної вигоди; невжиття заходів щодо пошуку приводів для перенесення всіх остаточних рішень на майбутнє; невідкладного повідомлення про цей факт уповноважений орган тощо.

Дисциплінарною комісією з розгляду дисциплінарних справ Одеської митниці ДФС надано подання від 19.11.2018 №101/15-70-ДК щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності головного державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста "Одеса-центральний" Одеської митниці ДФС ОСОБА_1 у вигляді догани.

Вказане подання було реалізоване керівником Одеської митниці ДФС шляхом видання №1052-О від 28.11.18 року щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 - головного державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста "Одеса-Центральний" Одеської митниці у вигляді оголошення догани.

Суд не може погодитись із законністю дій керівника митного органу щодо видання оскаржуваного наказу про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани з наступних підстав.

У відповідності до положень ч.1 ст.64 Закону України "Про державну службу" за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з ст.65 Закону України "Про державну службу" підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідності є вчинення ним дисциплінарного проступку.

Дисциплінарними проступками, серед іншого, є: порушення правил етичної поведінки державних службовців; дії, що шкодять авторитету державної служби; невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень; недотримання правил внутрішнього службового розпорядку; використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб тощо.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про державну службу" до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: 1) зауваження; 2) догана; 3) попередження про неповну службову відповідність; 4) звільнення.

Згідно із ч.6 ст.66 Закону України "Про державну службу" дисциплінарні стягнення у вигляді догани попередження про неповну службову відповідність та звільнення накладаються виключно за поданням дисциплінарної комісії. При цьому, за кожний дисциплінарний проступок до державного службовця може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.

Частиною 2 статті 68 Закону України "Про державну службу" передбачено, що до державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В" дисциплінарні стягнення у вигляді зауваження накладаються (застосовуються) - суб'єктом призначення, а всі інші види дисциплінарних стягнень - суб'єктом призначення за поданням дисциплінарної комісії.

Статтею 74 Закону України "Про державну службу" встановлено, що дисциплінарне стягнення має відповідати ступеню тяжкості вчиненого проступку та вини державного службовця. Під час визначення виду стягнення необхідно враховувати характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та його ставлення до служби.

Дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця. Вчинення державним службовцем діянь у стані крайньої потреби або необхідної оборони виключають можливість застосування дисциплінарного стягнення.

Датою подій та дій, ОСОБА_1 - головного державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста "Одеса-Центральний" Одеської митниці, що стали підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності в оскаржуваному наказі є 20 лютого 2018 року, 21 лютого 2018 року та 23 лютого 2018 року.

Згідно із частиною першою статті 64 Закону України "Про державну службу" за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Так, ч.1 ст.65 Закону «Про державну службу» передбачено, що підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Дисциплінарне стягнення до державного службовця застосовується не пізніше шести місяців з дня виявлення дисциплінарного проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці, а також не застосовується, якщо минув один рік після його вчинення. Крім того, дисциплінарне стягнення не може бути застосоване під час відсутності державного службовця на службі у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, під час перебування його у відпустці або у відрядженні (ст.74 Закону «Про державну службу»).

Виходячи з того, що керівник ОМ ДФС був поінформований про вчинення прозивачем порушення дисципліни та правил етичної повелдінки доповідною запискою першого заступника начальника Одеської митниці ДФС Мартинова С.В. від 28.02.2018 №982/15-70-61-05 "Щодо відкриття дисциплінарного провадження", саме з наступного дня 01.03.2018 року розпочав відлік строку притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, встановлений ч.1 ст.65 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до закону строк проведення дисциплінарного провадження та притягнення винного державного службовця до дисциплінарної відповідальності сплинув 01.09.2018 року, тоді як оскаржуваний наказ керівником ОМ ДФС був прийнятий лише 28.11.2018 року.

За цей проміжок часу ОМ ДФС були вчинені наступні дії: виданий наказ керівника ОМ ДФС від 06.04.2018 № 125 про призначення дисциплінарного розслідування відносно позивача, зібрана аналітична інформація відносно розмитнення вантажів ТОВ «Логитех», приєднані матеріали особових справ митників, в тому числі позивача, приєднана інформація від правоохоронних органів.

Жодних інших дій дисциплінарною комісією за період з 28.02.2018 року по 19.11.2018 року (дати складання висновку комісії № 101/15-70-ДК), в тому числі таких обов'язкових як відібрання пояснень від посадових осіб митниці відносно яких проводилось службове розслідування, зроблено не було.

Представник відповідача не надав до суду доказів того, що позивач перебував у відпустці чи в стані тимчасової непрацездатності, що перешкоджало роботі комісії по встановленню фактичних обставин срправи, отримання відповідних пояснень від порушників чи вчинення інших обовязкових та необхідних дій.

За таких обставин, суд вважає, що зупинення дисциплінарного провадження відносно позивача, яке було вчинено наказом керівника ОМ ДФС від 23.06.2018 року №251 та його поновлення наказом керіваника ОМ ДФС від 05.09.2018 №310 "Про поновлення дисциплінарних проваджень" є безпідставним та таким, що не відповідає вимогам закону.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем був безпідставно пропущений шестимісячний строк (з дня виявлення проступку) притягнення позивача, як державного службовця, до дисциплінарної відповідальності, встановлений ч.1 ст.65 Закону України «Про державну службу», що згідно порложень ч.2 ст.2 КАС України, надає можливість суду прийти до висновку про незаконність оскаржуваного наказу Одеської митниці ДФС №1052-О від 28.11.2018 року щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 - головного державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста "Одеса-Центральний" Одеської митниці у вигляді оголошення догани, в зв'язку із чим, відповідна позовна вимога позивача підлягає задоволенню судом на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139 242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати незаконним та скасувати наказ Одеської митниці ДФС №1052-О від 28.11.18 року щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в частині притягнення ОСОБА_1 - головного державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста "Одеса-Центральний" Одеської митниці до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 08.04.2019 року.

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.