Рішення № 80982529, 08.04.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
813/2533/18
Номер документу
80982529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/2533/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 квітня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Брильовського Р.М., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області щодо надання довідки ОСОБА_1 про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, зменшенням премії та неврахуванні видів додаткового грошового забезпечення;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України у Львівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із врахуванням премії 111,56%, надбавки за особливі важливі завдання 50% та додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неперерахунку ОСОБА_1 пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268" з врахуванням нової довідки виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області про грошове забезпечення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивач зазначає, що при виготовлені довідки №91-03615 від 30.04.2017 року ГУ МВС України у Львівській області повинно було врахувати премію 111,56%, надбавку за особливо важливі завдання 50%, та додаткові види грошового забезпечення, із врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення. Такі додаткові види грошового забезпечення до довідки включені не були. Не погодившись із зазначеними у довідці №91-03615 від 30.04.2017 року показниками, ОСОБА_1 направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заяву про перерахунок пенсії та виплату недоплаченої пенсії з 07.11.2015 по даний час. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено у прийнятті рішення про здійснення перерахунку пенсії. Вважає дії відповідачів протиправними, тому позивач звернувся до суду з означеним позовом.

Відповідач 1 у встановлений судом строк відзив не подав, жодних клопотань на адресу суду від відповідача не надходило.

Відповідач 2 подав відзив на адміністративний позов. В обґрунтування відзиву зазначив, що формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій, призначених відповідно до Закону-2262, не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Крім цього, зазначив, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" для перерахунку пенсій щомісячна премія береться у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Даною нормою також встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсій не враховується.

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду 09.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 визнано типовою дану адміністративну справу та провадження у справі зупинене до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 поновлено провадження у справі.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України та з 07.11.2015 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Львівській області було скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку від 30.04.2017 № 91-03615 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою заступника начальника МВ- начальник міліції громадської безпеки, що становить 8391,64 грн., з яких: посадовий оклад 3250, 00 грн; підвищений посадовий оклад 3250, 00 грн; оклад за званням підполковник 2200, 00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) 2 725, 00 грн.; премія 2,65 % - 216,64 грн.

Як зазначив ОСОБА_1 у липні 2017 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із письмовим зверненням, в якому просив надати копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 91-03615 від 30.04.2017.

Як наслідок, після отримання від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 91-03615 від 30.04.2017, позивач дізнався про порушення своїх прав, оскільки позивач стверджує, що у вказаній довідці було зменшено розмір премії, та не включено у довідку, надбавки за особливі важливі завдання, та невраховані додаткові види грошового забезпечення.

В січні 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії включивши ряд виплат, а саме: одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення.

Листом від 30.01.2018 р №10/К-20/12.03-06 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у прийнятті рішення про здійснення відповідних перерахувань пенсії.

Позивач вважає, протиправними дії відповідачів щодо неврахування до довідки вказаних видів грошового забезпечення та не перерахунку пенсії, тому звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Частина 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 (набрала чинності 02.12.2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Суд встановив, що заступник голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області виготовив довідку № 91-03615 від 30.04.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку йому пенсії.

Із змісту вказаної довідки слідує, що ОСОБА_1 при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад 3250, 00 грн; підвищений посадовий оклад 3250, 00 грн; оклад за званням підполковник 2200, 00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) 2 725, 00 грн.; премія 2,65 % - 216,64 грн.

Проте, позивач не погоджується із зазначеним та вважає, що відповідач склав вказану довідку без урахування всіх складових його грошового забезпечення, а саме без урахування надбавки за виконання особливо важких завдань, премії в розмірі 111,56 % від суми грошового забезпечення, та додаткових видів грошового забезпечення тому просить суд зобов'язати відповідача 1 включити надбавку за виконання особливо важливих завдань - 50%, премію у розмірі 111,56 %, замість 2,65 %, додаткові види грошового забезпечення, із врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, та видати нову довідку з усіма належними позивачу видами грошового забезпечення.

Як вже зазначалося судом, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з п. 2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Суд встановив, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку № 91-03615 від 30.04.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Таким чином, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області виконало вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Як зазначила Велика палата Верховного Суду у своїй постанові від 12.12.2018 положення абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00).

Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

При цьому, справа, яка розглядається є типовою та за всіма ознаками, відповідає зразковій справі №Пз/9901/1/18, тому, суд враховує зазначені вище правові висновки Верховного Суду.

Враховуючи правові висновки викладенні у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 та постанові Великої палати Верховного Суду, а також те, що надбавка у розмірі 50% за виконання особливо важливих завдань та премія у розмірі 130 % від суми грошового забезпечення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ці надбавки правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення від 30.04.2017 року №91-03615, що свідчить про те, що відповідач 1 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.

Визначаючись щодо складових грошового забезпечення, то суд зазначає, що відповідно до Закону №2262-ХІІ та Порядку №45, органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом. Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справі №К/800/4242/13 та Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про безпідставність вимоги позивача про визнаня неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268" з врахуванням нової довідки виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області про грошове забезпечення, то суд вважає таку вимогу передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За правилами ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при відмові у задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.М. Брильовський