
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2019 року Справа № 280/533/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), в особі адвоката Дерев’янко Ірини Олександрівни (АДРЕСА_2), до Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Запорізька, буд. 36, м. Оріхів, Запорізька область, 70500) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
06.02.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява заявою ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1.), в особі адвоката Дерев’янко Ірини Олександрівни, до Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач або УСЗН Оріхівської РДА), в якій позивач просить: визнати дії відповідача щодо визначеної суми субсидії у розмірі 905,58 грн. призначеної позивачу за адресою: АДРЕСА_1 протиправними та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення субсидії за адресою: АДРЕСА_1 з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, перерахувавши її згідно положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №848.
Крім того, позивачем подане клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, представник ОСОБА_1 зазначила, що позивач перебуває на обліку відповідача та основним доходом позивача є соціальні виплати, що є менше ніж мінімальна заробітна плата та відповідно повноцінно оплачувати виставленні рахунки за комунальні послуги не має можливості. А саме отримує 289,96 грн. соціальної допомоги малозабезпеченим сім 'ям, та 184,10 грн. допомоги по догляду за матір'ю. Нарахування комунальних послуг здійснюється у середньому розмірі 2100,00 грн., субсидія призначена у розмірі 905,58 грн. Отже, з урахуванням субсидії позивач повинна сплачувати за комунальні послуги приблизно 1200,00 грн. Однак вказану суму вона сплачувати не може, оскільки її щомісячний дохід складає 474,06 грн. В зв'язку з чим вважає, що їй не вірно розрахована сума субсидії.
Ухвалою суду від 11.02.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/533/19. Судове засідання призначено на 07.03.2019 без виклику сторін. Також зазначеною ухвалою позивача звільнено від сплати судового збору.
Відповідач позов не визнав. 11.03.2019 від відповідача надійшов відзив (вх.№9274) в якому зазначено, що позивачу призначено житлову субсидію з жовтня 2018 по квітень 2019 року включно. Розраховано субсидію на 7 місяців в сумі 905,58 грн. щомісяця. Вважає, що відповідач, своїми діями, реалізував право позивача на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Вважає свої дії щодо призначення житлової субсидії та встановлення її розміру правомірними. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з червня по листопад 2018 року отримувала 289,96 грн. соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та з серпня по листопад 2018 року 2018 отримувала 184,10 грн. допомоги по догляду за матір'ю. Зазначена обставина підтверджується довідками відповідача (а.с. 9, 10 зворотній бік).
Таким чином загальна сума соціальної допомоги за вказаний період складала 474,06 грн.
Позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення їй житлової субсидії на приміщення, що розташовано за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами розгляду заяви (звернення), протоколом №209 від 26.10.2018, позивачу призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно в сумі 905,58 грн. щомісяця, що підтверджується повідомленням відповідача №18347 від 28.11.2018 (а.с. 8).
Відповідно до вказаного повідомлення позивачу нараховані комунальні послуги в розмірі 2084,89 грн., з урахуванням житлової субсидії в розмірі 905,58 грн. за комунальні послуги слід сплатити 1179,31 грн.
Позивач зазначає, що з соціальної допомоги в розмірі 474,06 грн. вона не в змозі сплачувати 1179,31 грн. комунальних послуг. В зв'язку з чим вважає, що відповідач їй невірно розрахував суму житлової субсидії.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затверджено», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329, затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення №848).
Відповідно до приписів п.1 Положення №848 (тут і далі в редакції чинній на час спірних правовідносин) це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме: комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно з п.2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках)
Пунктом 3 Положення №848 встановлено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до п.4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Пунктом 9 Положення №848 встановлено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.
Відповідно до п.10 Положення №848 для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи:
заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб;
пенсія;
стипендія;
соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;
допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;
грошові перекази, отримані із-за кордону;
інші доходи.
Згідно п.11 Положення №848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується:
за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
за I-II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається після початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний сезон домогосподарствам, які отримували її в попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, за попередній календарний рік.
У разі призначення житлової субсидії з початку опалювального (неопалювального) сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за останній місяць попереднього опалювального (квітень) або неопалювального (вересень) сезону. В разі призначення житлової субсидії після початку опалювального (неопалювального) сезону враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, з якого призначається житлова субсидія.
На офіційному сайті Кабінету Міністрів України https://teplo.gov.ua/subsidies вказана формула по якій повинна розраховуватись субсидія, а саме: середньомісячний дохід сім'ї ділиться на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб і визначається середньомісячний дохід на одну особу. Цей дохід ділиться на прожитковий мінімум (з вересня 2015 року - 1330 грн, з грудня 2016 року - 1544 грн, з 1 травня 2017 року - 1624 грн, з 1 січня 2018 року - 1700 грн, з 1 липня 2018 року - 1777 грн, а з 1 грудня 2018 року - 1853 грн), ділиться на базовий коефіцієнт 2 і множиться на 15%).
З урахуванням відомостей щодо отриманих доходів, наданих позивачем, відповідачем не вірно розрахований ОСОБА_1 розмір житлової субсидії.
Відповідачем не надано жодних даних щодо інших доходів позивача. Також відповідачем не надано розрахунку житлової субсидії призначеної позивачу. Таким чином, відповідачем не надано суду відомостей, якими керувався відповідач під час призначення субсидії позивачу та визначення її розміру.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, суду не надав.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У рішеннях по справах «Клас та інші проти Німеччини», «Фадєєва проти Росії», «Єрузалем проти Австрії» Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № 11(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними ст. 2 КАС України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Призначення, нарахування та встановлення розміру житлової субсидії відносить до виключної компетенції органів соціального захисту населення. Суд не може втручатися в його дискреційні повноваження та визначати конкретну суму житлової субсидії, яку слід нарахувати позивачеві.
Таким чином належним способом захисту буде зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення субсидії за адресою: АДРЕСА_1 з жовтня 2018 року по квітень 2019 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
В зв'язку з тим, що позивача було звільнено від сплати судового збору, питання щодо судових витрат судом не вирішувалось.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), в особі адвоката Дерев’янко Ірини Олександрівни (АДРЕСА_2), до Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Запорізька, буд. 36, м. Оріхів, Запорізька область, 70500) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Запорізька, буд. 36, м. Оріхів, Запорізька область, 70500) щодо визначеної суми субсидії у розмірі 905,58 грн. призначеної ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Запорізька, буд. 36, м. Оріхів, Запорізька область, 70500; код ЄДРПОУ 03193206) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) про призначення субсидії за адресою: АДРЕСА_1 з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, перерахувавши її згідно Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Кисіль