Рішення № 80982052, 02.04.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2019
Номер справи
320/10431/18
Номер документу
80982052
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02 квітня 2019 року Справа № 320/10431/18 ЗП/280/11/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1) до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул.. Івана Алексєєва, 2, код ЄДРПОУ 37927773) про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 січня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду з Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області згідно ухвали від 20.12.2018 у справі №320/10431/18 надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому просить визнати нечинною відмову відповідача в призначенні пенсії від 04.12.2018 №248/Ч-7; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки Кіровського територіального медичного об'єднання Луганського обласного відділу охорони здоров'я №770 від 08.05.2013, довідки про заробіток для обчислення пенсії №771 від 08.05.2013, довідки Кіровського територіального медичного об'єднання Луганського обласного відділу охорони здоров'я №772 від 08.05.2013.

Позивач у позові зазначив, що він є пенсіонером та з 09.09.2015 згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримує пенсію за віком. 22.11.2018 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно зі статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви було додано, окрім інших необхідних документів, довідки Кіровського територіального медичного об'єднання Луганського обласного відділу охорони здоров'я. Однак вищевказані довідки відповідачем безпідставно не були прийняті до уваги. Повідомленням про відмову в перерахунку пенсії № 248/4-7 від 04.12.2018 було зазначено, що Управлінням пенсійного фонду в м. Кіровську Луганської області не надано уточнюючої довідки на підтвердження відомостей про заробітну плату за період роботи в Кіровському територіальному медичному об'єднанні. Для отримання такої довідки Мелітопольське об'єднане управління пенсійного фонду України в Запорізькій області було зроблено запит від 22.09.2015 № 10869/08 па адресу Управління пенсійного фонду в м. Кіровську Луганської області. Запит було повернуто поштою 25.09.2015 з відміткою «причина повернення: повертається згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження». Таким чином, відповідач вважає, що відсутні законні підстави для перерахунку пенсії із врахуванням для обчислення пенсії відомостей про заробітну плату за вказаний у довідках період. При цьому, відповідач не ставить під сумнів достовірність відомостей відображених в довідці, а тільки вказує на невідповідність форми довідки вимогам чинного законодавства. Вважає, що відмова відповідача в перерахунку мені пенсії є безпідставною і згідно з вимогами ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.3003 року № 1058-V1 має право на перерахунок пенсії за віком. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою від 28 січня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, призначено судове засідання на 26.02.2019. Відповідно до вказаної ухвали відповідачу запропоновано в п'ятнадцятиденний строк з вручення ухвали надати відзив на позовну заяву з усіма письмовими та електронними доказами (які можливо доставити до суду), матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.).

18 лютого 2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. Відповідно до обґрунтування, викладеного у відзиві, відповідач позов не визнає та просить у задоволенні відмовити, посилаючись на те, що згідно з ст.. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв. Для обчислення (розрахунку) пенсії позивачем були надані довідки про заробітну плату за наступні періоди роботи в Кіровському територіальному медичному об'єднанні Луганської області: з березня 1983 по 1986 роки (довідка від 15.05.2013 №90); з січня 1986 по грудень 1990 роки (довідка від 05.05.2013 №771); з січня 1991 по грудень 1995 роки (довідка від 08.05.2013 №773).У зв'язку з неможливістю обов'язкового підтвердження, згідно вимог статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», первинними документами, наданих позивачем відомостей (довідок) про заробітну плату за період роботи в Кіровському територіальному медичному обєднанні та неможливістю проведення органами Пенсійного фонду України зустрічної перевірки достовірності довідок зі складанням відповідного акту, законних підстав для перерахунку пенсії немає.

Ухвалою від 26 лютого 2019 року відкладено розгляд справи на 26.03.2019. Крім того, ухвалою від 26 лютого 2019 року витребувано від Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області копії пенсійної справи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1

26 березня 2019 року на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про долучення до справи копій матеріалів пенсійної справи позивача.

27 березня 2019 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи пункту 2 частини першої статті 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 09.09.2015 отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пенсійна справа №836234), що підтверджується протоколом №6598 від 22.09.2015.

22.11.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії із врахуванням наявних відомостей (довідок) про заробітну плату.

Листом від 04.12.2018 №248/Ч-7 Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надано відповідь на вказане звернення, відповідно до якого заявника повідомлено, що для обчислення (розрахунку) пенсії ним особисто були надані довідки про заробітну плату за наступні періоди роботи в Кіровському територіальному медичному об'єднанні Луганської області: з березня 1983 по 1986 роки (довідка від 15.05.2013 №90); з січня 1986 по грудень 1990 роки (довідка від 05.05.2013 №771); з січня 1991 по грудень 1995 роки (довідка від 08.05.2013 №773). Крім того, в пенсійній справі є довідка про заробітну плату за період роботи в міській лікарні №1 м.Севастополя з серпня 1980 по листопад 1980 роки та з червня 1982 по грудень 1982 роки. Для розрахунку пенсії, згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітну плату (дохід) враховано за весь період роботи після 01.07.2000 по 31.11.2006 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає - 0,78625. Щодо врахування для обчислення пенсії відомостей про заробітну плату за період роботи в Кіровському територіальному медичному об'єднанні Луганської області, згідно наданих довідок про заробітну плату за період з 1983 по 1995 роки додатково повідомлено, що Управлінням за вих. №10869/08 від 22.09.2015 на адресу Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровську Луганської області було здійснено відповідний запит з проханням провести перевірку достовірності наданих довідок про заробітну плату за період роботи в Кіровському територіальному медичному об'єднанні та надати акт зустрічної перевірки. Зазначений запит був повернутий до Управління поштою 25.09.2015 з відміткою «причина повернення: повертається згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження». Таким чином, у зв'язку з неможливістю обов'язкового підтвердження, згідно вимог статті 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» первинними документами наданих відомостей про заробітну плату за період роботи в Кіровському територіальному медичному об'єднанні (неможливістю проведення органами Пенсійного фонду України зустрічної перевірки достовірності довідок зі складанням відповідного акта), законних підстав для перерахунку пенсії із врахуванням для обчислення пенсії відомостей про заробітну плату за цей період, немає.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Приймаючи рішення стосовно спору, суд виходить з наступного

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно стаття 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частинами 1 та 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп ? Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Згідно частиною першою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Відповідно до частини першої вказаної статті заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно частини 4 статті 45 вказаного Закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (ч. п ст.. 45 Закону №1058).

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Згідно з пунктом 4.2 вказаного Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до 2.23 Порядку №22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до заяви про перерахунок пенсії від 22.11.2018 надано довідки про заробітну плату за періоди роботи в Кіровському територіальному медичному об'єднанні Луганської області:

з березня 1983 по 1986 роки (довідка від 15.05.2013 №90);

з січня 1986 по грудень 1990 роки (довідка від 05.05.2013 №771):

з січня 1991 по грудень 1995 роки (довідка від 08.05.2013 №773).

Крім того, позивачем надано Довідку №770 від 01.05.2013, що видана Кіровським територіальним медичним об'єднанням. Відповідно до якої зазначено що довідка №771 від 08.05.2013 видана на підставі особових рахунків за 1986-1990 роки. Розмір заробітної плати відповідає первинним документам. Особові рахунки знаходяться в Кіровському територіальному медичному об'єднанні. Книги пронумеровані та прошиті,технічна можливість надати копії особових рахунків відсутня. Довідка завірена підписами головного лікаря та головного бухгалтера та скріплені гербовою печаткою об'єднання.

Також, позивачем надано Довідку №772 від 08.05.2013, що видана Кіровським територіальним медичним об'єднанням. Відповідно до якої зазначено що довідка №773 від 08.05.2013 видана на підставі особових рахунків за 1991-1995 роки. Розмір заробітної плати відповідає первинним документам. Особові рахунки знаходяться в Кіровському територіальному медичному об'єднанні. Книги пронумеровані та прошиті,технічна можливість надати копії особових рахунків відсутня. Довідка завірена підписами головного лікаря та головного бухгалтера та скріплені гербовою печаткою об'єднання.

Крім того, позивачем надано копії особових рахунків за період з 1988 по 1992 роки, оригінали яких наявні у позивача.

Згідно записів Трудової книжки ОСОБА_1, 14.02.1983 позивач прийнятий на роботу лікарем-хірургом Кіровської центральної міської лікарні. 01.08.1988 переведений на посаду завідуючого хірургічного відділення поліклініки. 19.09.1990 переведений на посаду лікаря-хірурга хірургічного відділення стаціонару. 12.08.1992 переведений на посаду лікаря ендоскопіста поліклініки. 05.05.1997 переведений на посаду лікаря-ендоскопіста на 0,5 ставки. 01.12.1990 Організовано територіальне медичне об'єднання м. Кіровська. 25.11.1999 звільнений за власним бажанням, записи в трудовій книжці за вказаний період завірено печаткою Кіровського територіального медичного об'єднання Луганської області.

Таким чином, позивачем надано документи, що передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком №21-1.

Щодо посилання відповідача про неможливість проведення перевірки достовірності наданих довідок про заробітну плату у зв'язку з поверненням поштового відправлення з відміткою «причина повернення: повертається згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» суд зазначає наступне.

Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську є управління Пенсійного фонду України в Луганській області, що не переміщені з непідконтрольної території.

Відповідно до постанови Верховної Ради України Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, у Луганській області місто Кіровськ перейменовано на місто Голубівка.

Згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» м. Голубівка (у тому числі смт Донецький, смт Криничанське, с-ще Криничне, с-ще Тавричанське) відноситься до населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

У пункті 74 рішення Європейського Суду з прав людини «Лелас проти Хорватії» суд звернув увагу на те, що «держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх правопорушень та уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи, особливо якщо при цьому немає жодного іншого приватного інтересу».

У справі «Рисовський проти України» Європейський Суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що «…у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб…».

Відповідно до п. 3.3 цього Порядку, орган, що призначає пенсію, повинен надавати допомогу непрацюючим особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскільки позивачем для перерахунку пенсії надано повний перелік документів, що визначений Порядком №21-1, які містять визначені реквізити, та не заперечуються відповідачем, підтверджують розмір заробітної плати за період роботи, що вказаніий у трудовій книжці, при цьому відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії з формальних причин, а саме відсутність можливості направлення поштової кореспонденції до іншої області, відтак дії відповідача щодо відмову в перерахунку пенсії за віком із врахуванням наявних відомостей про заробітну плату є протиправними.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату за періоди роботи в Кіровському територіальному медичному об'єднанні Луганського обласного відділу охорони здоров'я №770 від 08.05.2013, №771 від 08.05.2013, №772 від 08.05.2013, №773 від 08.05.2013, то суд зазначає наступне.

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії з відповідною заявою та усіма необхідними документами 22.11.2018, то право на перерахунок призначеної пенсії у нього виникло з 01.12.2018.

Відповідно, суд вважає, що належним способом захисту прав та законних інтересів позивача є визнання протиправними дій органу Пенсійного фонду щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, а тому приходить до висновку про задоволення позову в цій частині.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою цієї статті встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що дії відповідача по відмові позивачу в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи в Кіровському територіальному медичному об'єднанні Луганського обласного відділу охорони здоров'я, відповідно до довідок №770 від 08.05.2013, №771 від 08.05.2013, №772 від 08.05.2013, №773 від 08.05.2013, про що було доведено до відома позивача листом №248/Ч-7 від 04.12.2018, не відповідають критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим у частині другій статті 2 КАС України, порушують права та законні інтереси особи, які підлягають судовому захисту, як шляхом визнання відповідних дій протиправними, так і шляхом покладення на відповідача обов'язку провести з 01.12.2018 перерахунок пенсії позивача із врахуванням вищевказаних довідок про заробітну плату.

Згідно частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Частиною першою статті 132 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Відповідно до частини першої статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до квитанції №0.0.1211541931.1 від 14.12.2018 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.. який підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1) до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул.. Івана Алексєєва, 2, код ЄДРПОУ 37927773) про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул.. Івана Алексєєва, 2, код ЄДРПОУ 37927773) щодо відмови в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1) на підставі заяви від 29.11.2018 із врахуванням відомостей про заробітну плату на Кіровському територіальному медичному об'єднанні Луганського обласного відділу охорони здоров'я згідно довідок №770 від 08.05.2013, №771 від 08.05.2013, №772 від 08.05.2013, №773 від 08.05.2013.

Зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, 2, код ЄДРПОУ 37927773) здійснити з 01.12.2018 перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1) на підставі заяви від 29.11.2018 із врахуванням відомостей про заробітну плату на Кіровському територіальному медичному об'єднанні Луганського обласного відділу охорони здоров'я згідно довідок №770 від 08.05.2013, №771 від 08.05.2013, №772 від 08.05.2013, №773 від 08.05.2013.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул.. Івана Алексєєва, 2, код ЄДРПОУ 37927773) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 02.04.2019.

Суддя О.О.Артоуз