
Справа № 420/1369/19
УХВАЛА
05 квітня 2019 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши матеріали адміністративного позову Державної екологічної інспекції в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-Комунальне підприємство «Таїрове» про зобов’язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-Комунальне підприємство «Таїрове», в якому позивач просить зобов’язати відповідача допустити посадових осіб позивача до проведення планового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем та надати необхідні документи.
Ухвалою суду від 11.03.2019 року зазначений адміністративний позов залишено без руху, позивачу встановлено 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду, зокрема, письмового викладення, з урахуванням наведених судом положень КАС України з відповідного питання, законодавчого обґрунтування підстав, з яких позивач вважає, що йому, як суб’єкту владних повноважень, надано право звернення до суду з даними позовними вимогами законом, – для встановлення судом, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Зазначену ухвалу суду отримано позивачем 21.03.2019 року, про що свідчить повідомлення «Укрпошти» про вручення поштового відправлення.
01.04.2019 року на виконання ухвали до суду надійшла заява позивача з додатками. У зазначеній заяві, в обґрунтування надання позивачу права звернення до суду з даними позовними вимогами законом позивач посилається, зокрема, на ч. 4 ст. 5 КАС України, ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V та на ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року № 1264-XII, та зазначає, що виходячи з аналізу вищенаведених норм, право звернення суб’єкта владних повноважень до адміністративного суду відповідає наданим законом повноваженням органу державного нагляду (контролю), а відтак і передбачає право на адміністративний позов.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 19 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 46 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об’єднання, юридичні особи, які не є суб’єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб’єкта владних повноважень:
1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об’єднання;
2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об’єднання;
3) про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України;
4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб’єкту владних повноважень законом.
Таким чином, коло адміністративних справ, в яких суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду, є обмеженим та визначається Кодексом адміністративного судочинства України та в спеціальних нормах закону.
Проте, ні Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року № 1264-XII, ні Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V, ні Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Положенням про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 № 312, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 4 вересня 2017 року за № 1080/30948, та іншим чинним законодавством України не передбачено право Державної екологічної інспекції України та/або її територіальних органів на звернення до суду із позовом про зобов'язання допустити посадових осіб Державної екологічної інспекції України та/або її територіальних органів до проведення планового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 КАС України суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Звернення до суду є способом здійснення повноважень відповідного суб'єкта владних повноважень, під час якого суд здійснює попередній судовий контроль, перевіряючи наявність законних підстав для втручання суб'єкта владних повноважень (позивача), а отже запобігаючи можливим порушенням прав, свобод або законних інтересів фізичних або юридичних осіб. Звернення суб'єкта владних повноважень до суду не є способом захисту його прав чи інтересів, оскільки адміністративне судочинство має інше завдання.
Суб'єкт владних повноважень, який звертається до суду, повинен обґрунтувати підстави звернення та зазначити їх у позовній заяві. Відсутність цих відомостей свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
У разі встановлення судом відповідних правових підстав для звернення до суду, прямо визначених у Конституції або законах України, суд може відкрити провадження в адміністративній справі за позовом суб'єкта владних повноважень і вирішувати її по суті.
Судовий розгляд у справі за позовом суб'єкта владних повноважень, який подано до суду за відсутності необхідних передумов, не може призвести до виконання завдання адміністративного судочинства - захисту прав фізичних та юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно, якщо суб'єкт владних повноважень звернувся до суду без передбачених законом підстав, і це з'ясовано судом на стадії відкриття провадження, то суд відмовляє у відкритті провадження, оскільки спір не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства. Розгляд таких спорів перебуває поза межами не лише адміністративної юрисдикції адміністративних судів та не належить до юрисдикції жодного іншого суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 18.10.2018 року по справі № 818/776/17 (адміністративне провадження № К/9901/16560/18).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд дійшов висновку, що Державна екологічна інспекція в Одеській області не має правових підстав для звернення до суду для здійснення визначених законом повноважень, відповідно суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-Комунальне підприємство «Таїрове» про зобов’язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 19, 46, 170, 171, 243, 242, 248, 256, 294, 295 Розділом VІІ Перехідних положень КАС України, суд -
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-Комунальне підприємство «Таїрове» про зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень, та у строк, встановлений ст. 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Суддя М.Г. Цховребова