
Справа № 420/537/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Саніба» до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Саніба» з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс» про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України щодо зупинення реєстрації податкової накладної №250 від 10.11.2017 року ТОВ «Алкомікс», зобов'язання відповідача внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної №250 від 10.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» датою її фактичного отримання Державною фіскальною службою України.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив, третій особі - пояснень щодо суті спору.
Представник позивача в судове засідання з'явився, подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що TOB «Саніба» сумлінно виконує свої зобов'язання перед TOB «Алкомікс» відповідно до Договору поставки №17/011-АС від 01.11.2017 року. Згідно видатковій накладній №762 від 10.11.2017 року TOB «Саніба» було прийнято товар, який постачався TOB «Алкомікс», приймання-передача якого здійснювалась на складі за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Соборна, 220. Після придбання такий товар був переданий на зберігання TOB «Котовський винзавод» на підставі договору складського зберігання №01/11-СЗ. За період з листопада 2017 року по серпень 2018 року TOB «Саніба» оплатило всю суму за поставлений товар TOB «Алкомікс» на загальну суму 133102982,10 грн., що підтверджується відповідними квитанціями. При цьому, зупинення податкових накладних TOB «Алкомікс» контролюючим органом унеможливлює включення податку, сплаченого TOB «Саніба» у зв'язку із придбанням товарів, до податкового кредиту, чим прямо порушені права позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 131-135) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки податкова накладна ТОВ «Алкомікс» № 250 від 10.11.2017 року відповідає вимогам п. п.1 п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567, у зв'язку із чим її реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена на законних підставах. При цьому, право на оскарження зупинення реєстрації податкової накладної №250 від 10.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» у позивача відсутнє, оскільки публічно-правові відносини між позивачем та відповідачем щодо реєстрації податкової накладної відсутні.
Третя особа в судове засідання не з'явилася, пояснення щодо суті спору не надала.
Відповідно до ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України якщо клопотання про розгляд справи за відсутності сторони заявили всі учасники справи, або якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду цієї справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Саніба» є юридичною особою, основним видом економічної діяльності якого є оптова торгівля напоями.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Алкомікс» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Саніба» (Покупець) 01 листопада 2017 року укладено договір поставки №17/11-АС, за умовами якого Постачальник зобов'язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити Товар на умовах, визначених даним Договором. Ціна товару та одиниці його виміру, співвідношення товару (асортимент, номенклатура) визначаються сторонами у видаткових накладних, що є додатком до цього договору. Ціна товару може мінятися у випадку зміни ціни на складі. Загальна кількість товару за договором та загальна вартість договору визначаються, як сума усіх накладних, за якими проводилася передача товару в рамках цього договору (аркуші справи 43-44).
ТОВ «Алкомікс» 10 листопада 2017 року складено видаткову накладну №762 про поставку на адресу ТОВ «Саніба» вина 1 л MARINTAL «Портвейн 333» ординарне кріплене міцне червоне «Tetra-Pak» UA1.033.X000209-16 від 29.01.2016 у кількості 13500 шт. на суму 295650 грн., в т.ч. ПДВ 49275 грн. (аркуш справи 45) та виписана на користь ТОВ «Саніба» податкова накладна №250 від 10.11.2017 року.
На підтвердження оплати за поставлений товар від TOB «Алкомікс», позивач надав відповідні платіжні доручення за період з листопада 2017 року по серпень 2018 року (аркуші справи 49-105).
ТОВ «Алкомікс» направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №250 від 10.11.2017 року (аркуш справи 46) та отримало квитанції про прийняття документа та зупинення реєстрації із зазначенням: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах з УКТ ЗЕД: 2204. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» п. п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу» (аркуші справи 47, 48).
При цьому, 03.09.2018 року TOB «Саніба» звернулося до TOB «Алкомікс» з претензією, в якій просило останнього перерахувати штраф 10%, передбачений п.6.4 Договору №17-11-АС від 01.11.2017 року, у розмірі 13310298,21 грн. та кошти у розмірі 22183830,35 грн. як відшкодування суми ПДВ за незареєстрованими податковими накладними, у 10-денний строк з моменту отримання претензії (аркуші справи 13-14).
Листом від 06.09.2018 року №9137/09-18 ТОВ «Алкомікс» повідомило позивача, що підприємство вживає заходи щодо поновлення реєстрації податкових накладних (аркуш справи 15).
Позивач зазначає, що зупинення податкових накладних TOB «Алкомікс» контролюючим органом унеможливлює включення податку, сплаченого TOB «Саніба» у зв'язку із придбанням товарів, до податкового кредиту, чим прямо порушені права TOB «Саніба», що і стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.185.1 ст. 185, п.187.1 ст.187, п.201.1, 201.10. ст.201 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Згідно з положеннями Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 74.2 ст. 74 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до положень п. 5, 12, 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) реєстрації підлягають податкові накладні незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній.
Після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводиться перевірка, зокрема, відповідності податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення її реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно з п. п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п. 74.2 ст. 74 цього Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З податкової накладної №250 від 10.11.2017 року вбачається, що TOB «Алкомікс» постачає на адресу TOB «Саніба» товар - вино 1 л MARINTAL «Портвейн 333» ординарне кріплене міцне червоне «Tetra-Pak» за кодом УКЗЕД 2204219800 у кількості 13500 шт. на суму 295650 грн., в т.ч. ПДВ 49275 грн.. (а.с. 14).
Однак, у відповідності до даних Єдиного реєстру податкових накладних, наданих відповідачем, TOB «Алкомікс» з 01.01.2017 року до 22.11.2017 року (дати направлення на реєстрацію податкової накладної № 250 від 10.11.2017 року) придбано у підприємств-постачальників відповідний товар за кодом УКЗЕД 2204219800 вино 1 л MARINTAL «Портвейн 333» ординарне кріплене міцне червоне «Tetra-Pak» у загальній кількості 177418 шт. згідно 14 податкових накладних (аркуші справи 137-138).
При цьому, TOB «Алкомікс» направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 12 податкових накладних із відображенням реалізації відповідного товару за кодом УКЗЕД 2204219800 вино 1 л MARINTAL «Портвейн 333» ординарне кріплене міцне червоне «Tetra-Pak» на загальну кількість - 355073 шт., в тому числі - 13500 шт. за податковою накладною № 250 від 10.11.2017 року (аркуші справи 126, 139-159).
Таким чином, у зв'язку з відповідністю податкової накладної № 250 від 10.11.2017 року вимогам п. п.1 п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567, її реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена на законних підставах.
Відповідно до п. 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (чинних на час виникнення спірних правовідносин) одним з критеріїв моніторингу податкової накладної є: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Згідно п. п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
При цьому, покупець товару жодним чином не бере участь в цьому процесі.
Однак, продавець - ТОВ «Алкомікс» протягом 365 календарних днів, встановлених ПК України для надання письмових пояснень та/або копій документів, зазначених у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, для реєстрації податкової накладної №250 від 10.11.2017 року жодних пояснень та/або документів не надавав.
Таким чином відповідальність в даному випадку щодо реєстрації податкової накладної №250 від 10.11.2017 року несе продавець - ТОВ «Алкомікс».
Крім того, відповідно до п.6.5 Договору поставки №17/11-АС від 01.11.2017 року, у випадку не реєстрації податкової накладної у встановлені законодавством України строки та відсутності відповідного спору з контролюючим податковим органом, відсутності підстав, передбачених п. 6.4 Договору поставки, Постачальник повинен відшкодувати Покупцю збитки у розмірі суми податку на додану вартість за поставлений товар, за яким не було зареєстровано податкову накладну. Якщо у подальшому така накладна була зареєстрована Постачальником (за умови сплати Постачальником відповідних санкцій, передбачених Податковим кодексом України, у разі необхідності), Покупець зобов'язується повернути Постачальнику кошти, сплачені останнім за даним пунктом Договору.
Отже, механізм для захисту майнових прав позивача у випадку не реєстрації податкової накладної у встановлені законодавством України строки визначені в п.6.5 Договору поставки №17/11-АС від 01.11.2017 року.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що право на оскарження зупинення реєстрації податкової накладної №250 від 10.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» у позивача відсутнє, оскільки публічно-правові відносини між позивачем та відповідачем щодо реєстрації податкової накладної відсутні.
При цьому, дії Державної фіскальної служби України щодо зупинення реєстрації податкової накладної №250 від 10.11.2017 року є такими, що відповідають критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Саніба» не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Саніба» (вул. Фонтанська дорога, 11, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 41610922) до Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс» (вул. Космонавтів, 32, каб. 1106, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 40957902) про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України щодо зупинення реєстрації податкової накладної №250 від 10.11.2017 року ТОВ «Алкомікс», зобов'язання відповідача внести до єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної №250 від 10.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» датою її фактичного отримання Державною фіскальною службою України - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.