Рішення № 80977457, 05.04.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2019
Номер справи
480/702/19
Номер документу
80977457
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2019 р. Справа № 480/702/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідачів №1, №2 щодо відмови здійснити підвищення і перерахунок попереднього розміру пенсії з 01.01.2018 згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018, з урахуванням всіх інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень та щомісячної премії у середніх розмірах, що передбачені ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ та п.5 постанови КМУ №45 від 13.02.2008;

- зобов'язати відповідача №2 скласти Довідку про розмір грошового забезпечення для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018, згідно п.5 постанови КМУ №45 від 13.02.2008, з урахуванням всіх щомісячних надбавок, доплат, підвищень та щомісячної премії у середніх розмірах;

- зобов'язати відповідача №1 провести підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше призначеної пенсії з 01.01.2018 згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018, з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення і провести виплату перерахованої пенсії та сплатити заборгованість однією сумою.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У 2018 році позивач дізнався про те, що після проведення перерахунку пенсії, з квітня 2018 року, до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, перерахованої з 01 січня 2018 року, не включено середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, що, на думку позивача, не відповідає вимогам чинного законодавства.

Позивач посилається на те, що дії відповідачів щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення до складу розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії не відповідають нормам правових актів України вищої юридичної сили - Конституції України, Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», Закону України від 20.12.1991 № 211-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

22.03.2019 до канцелярії суду позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 вказану заяву про уточнення позовних вимог повернуто позивачу.

Відповідач - Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що постановами КМУ від 30.08.2017 №704 та від 13.02.2008 №45 визначено структуру грошового забезпечення військово службовців осіб рядового і начальницького складу, постановою КМУ від 21.02.2018 №103 - вичерпний перелік складових грошового забезпечення, з яких проводиться перерахунок пенсії, а тому відповідач вважає позовні вимоги не обґрунтованими.

Відповідач - Сумський обласний військовий комісаріат відзив на адресу суду не надсилав, однак 28.03.2019 на адресу суду надійшло клопотання про розгляд даної справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за підписом ТВО військового комісара Сумського обласного військового комісаріату підполковника Я. Везник. Суд зазначає, що повноваження вказаної особи на здійснення представництва відповідача не підтверджуються жодним доказом, а тому вказане клопотання не підлягає розгляду.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на пенсійному обліку ГУ ПФУ в Сумській області.

Позивач, звертаючись до суду зазначає, що згідно постанови правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 відповідач відповідає за своєчасне, належним чином та в повному обсязі нарахування, підвищення, перерахування та виплату пенсій військовослужбовцям.

Нарахування, підвищення, перерахування та виплата грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України до 01.01.2018 проводилось на підставі постанови КМ України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та наказу МО України №260 від 11.06.2008 «Про затвердження Інструкції про Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та деяких інших осіб».

Відповідно до абз.4 ст.63 спеціального Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Позивач вказує, що попередній розмір його раніше нарахованої пенсії для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 складає 4809,50 грн, а не в розмірі 3641,50 грн., який протиправно застосував відповідач - ГУ ПФУ в Сумській області.

По-друге, позивач зазначає, що згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМ України №45 від 13.02.2008, на підставі постанови КМ України №103 від 21.02.2018, в квітні 2018 року, відповідачем - ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії. Але, при підвищенні і перерахунку «попереднього» розміру раніше призначеної пенсії, відповідач - ГУ ПФУ в Сумській області, посилаючись на Довідку №47722 про розмір грошового забезпечення, яку склав Сумський обласний військовий комісаріат та надіслав йому для здійснення підвищення і перерахунку переднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови КМ №103 від 21.02.2018, в якій вказані лише три складові, тому ГУ ПФУ в Сумській області здійснив перерахунок пенсії, без урахування всіх додаткових складових грошового забезпечення, які позивач отримував до 01.01.2018.

Крім того, посилаючись на вимоги постанови КМ України №103 від 21.02.2018, ГУ ПФУ в Сумській області перераховану пенсію сплачує в три етапи, замість виплати однією сумою.

У 2008 році позивач звертався до ГУ ПФУ в Сумській області зі скаргами та просив провести підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії без порушення Міжнародного права, конституційних прав та чинного пенсійного законодавства правової держави України, але постійно отримував відмови.

Позивач зазначає, що 22.02.2019 він звернувся до відповідачів №1 і №2, яких просив добровільно виправити порушення ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України та ст.ст. 1, 13, 51, 63 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992, проте на час звернення до суду письмової відповіді чи відмови він не отримав.

Суд відмовляючи в задоволенні позовних вимог свою позицію обґрунтовує наступним.

Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).

Стаття 51 зазначеного Закону (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018)перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на час проведення перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Суд зазначає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.

Водночас, згідно з частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.

Крім того, у справі, що розглядається, позивач не зазначає, що у зв'язку зі зміною правового регулювання відносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням осіб, звільнених з військової служби, фактичний розмір призначеної йому пенсії був зменшений.

Щодо доводів позивача про те, що порядок перерахунку пенсій, визначений у Постанові КМУ №103, суперечить меті та спрямованості Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 22 Конституції України, а також погіршує становище позивача, суд зазначає наступне.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання постанови протиправною та нечинною в частині. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Суд зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45, в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

У зв'язку з викладеним, посилання позивача, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області має право на свій розсуд враховувати дані нової довідки Сумського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення позивача від 5 березня 2018 року №ФБ№47722 щодо змінених складових грошового забезпечення та старої довідки щодо середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення також є необґрунтованим. Відповідно до пункту 9 порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

У зв'язку з викладеним, позовні вимоги позивача до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог до Сумського обласного військового комісаріату, то суд зазначає, що на час виникнення спірних правовідносин та звернення позивача до суду Сумський обласний військовий комісаріат діяв у повній відповідності до вище зазначених нормативно-правових актів (в редакції чаїній на час виникнення публічно-правового спору), у той же час суд зазначає, що підчас розгляду даної справи, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке зазначено вище була частково скасована постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Відповідач - Сумський обласний військовий комісаріат, приймаючи рішення та надаючи довідку про грошове забезпечення позивача, що є предметом розгляду даної справи, не міг враховувати зміни в постанові Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, які настали у зв'язку прийняттям вище вказаного рішення суду.

Позивач у позовній заяві не наводить фактів порушення його прав вказаним відповідачем після 05 березня 2019 року (набрання чинності вказаним рішенням), у зв'язку з викладеним вимоги позивача в даній частині є передчасними.

Враховуючи вище викладенні обставини, позовна заява не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько