
Справа № 420/141/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивач - не з'явився, представника відповідача - Шишової С.Б. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якому просить:
- визнати протиправними дії Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо переведення з одного виду пенсії на інший і застосування показника заробітної плати в середньому на одну зараховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки;
- зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_2 з дня подання заяви - з 24.07.2018 року пенсію за віком і здійснити перерахунок пенсії з 24.07.2018 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні у розмірі 5377,90 грн., тобто середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 07.08.1998 року він отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по 24.07.2018 року згідно наданого атестату про зняття з обліку №1117 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.07.2018 року.
Позивач вказав, що 24.07.2018 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, проте, відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком, зазначивши, що позивач звернувся з заявою про перехід з пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відмова відповідача №348/В-5 від 11.10.2018 року містить вимоги щодо призначення пенсії при переведенні з одного виду пенсії на інший, а також застосування показника середнього заробітку в галузях економіки за 2014-2016 p.p. у розмірі 3764,40 грн.
Позивач вказав, що у листі-відмові відповідачем зазначено, що пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 7 місяців 29 днів та заробітної плати, визначеної за період роботи з 01.07.2000 року по 30.06.2018 року за індивідуальними даними персонікофікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,41583. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 7946,01 грн. (2 11083*3764, 40 грн., де 2,11083 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати; 3764,40 грн. - середній заробіток в галузі економіки за 2014-2016 р.р.).
Позивач вважає, що застосування відповідачем ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із визначенням показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески за 2014 - 2016 р.р. у розмірі 3764,40 грн. - неправомірне, оскільки при призначенні йому пенсії за віком необхідно враховувати середній заробіток у галузі економіки, з якого сплачені страхові внески за 2016-2017 p.р, що становить 5377 грн. 90 коп.
Позивач зазначив, що після звільнення з військової служби він продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Також позивач зазначив, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Ухвалою від 15.01.2019 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 14 лютого 2019 року об 11:00 год.
Ухвалою від 14.02.2019 року судом закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 12 березня 2019 року об 11 год. 00 хв.
Судове засідання, призначене на 12.03.2019 року на 11:00 год. відкладено на 26.03.2019 року на 15:00 год., у зв'язку з тим, що у судове засідання не з'явився позивач, щодо якого немає відомостей про вручення йому судової посістки.
У судове засідання, призначене на 26.03.2019 року на 15:00 год. з'явився представник відповідача. Позивач та його представник у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомили, у позовній заяві представник позивача просив розглядати справи в порядку письмового провадження. Тому суд ухвалив про розгляд справи за відсутності позивача та його представника.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та вважав його необґрунтованим. У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив, що ОСОБА_2 24 липня 2018 року звернувся до Управління про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Представник відповідача вказав, що відповідно до ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший на бажання особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно атестату про зняття з обліку №1117, виданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.07.2018 року №200, позивачу було призначено з 07.08.1998 року пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та припинено виплату пенсії по причині переходу на пенсію за іншим законом.
Представник відповідача зазначив, що відповідно до внесених змін Законом України №3668-6 від 08.07.2011року до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при обчисленні заробітної плати застосували показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Підстав для застосування даного показника при обчисленні пенсії не було.
Представник відповідача вказав, що закон не передбачає можливості застосувати показники середньої заробітної плати у галузях економіки України за рік, в якому особа звернулась за призначенням пенсії, а тому призначаючи позивачу пенсію за віком Управління правильно застосувало показник середньої заробітної плати в Україні.
Заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до Атестату про зняття з обліку №1117, виданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.07.2018 року №200, позивачу було призначено з 07.08.1998 року пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 21).
З 24 липня 2018 року ОСОБА_2 набув право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
24 липня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі з заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 20).
Листом №348/В-5 від 11 жовтня 2018 року Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі повідомило ОСОБА_2 про призначення йому пенсії за віком, однак у зв'язку з тим, що розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 7 місяців 29 днів (стаж роботи враховано по 30.06.2018 року) та заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 року по 30.06.2018 року за індивідуальними даними персонікофікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,41583. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 7946,01 грн. (2,11083*3764, 40 грн., де 2,11083 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати; 3764,40 грн. - середній заробіток в галузі економіки за 2014-2016 р.р.).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 7 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV, однак у випадку із заявою ОСОБА_2 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, ОСОБА_2 було призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV він звернувся вперше.
Крім того, після звільнення з військової служби позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За таких обставин, відповідач безпідставно застосував до спірних правовідносин частину третю статті 45 Закону № 1058-ІV.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 31.03.2015 року у справі №21-612а14 та від 09.06.2015 року у справі №21-550а14
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо переведення ОСОБА_2 з одного виду пенсії на інший і застосування показника заробітної плати в середньому на одну зараховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки, та зобов'язання Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_2 з дня подання заяви - з 24.07.2018 року пенсію за віком і здійснити перерахунок пенсії з 24.07.2018 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні у розмірі 5377,90 грн., тобто середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (адреса: вул.Чорноморського козацтва, буд.95, м.Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 40388751) - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо переведення ОСОБА_2 з одного виду пенсії на інший і застосування показника заробітної плати в середньому на одну зараховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_2 з дня подання заяви - з 24.07.2018 року пенсію за віком і здійснити перерахунок пенсії з 24.07.2018 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні у розмірі 5377,90 грн., тобто середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (адреса: вул.Чорноморського козацтва, буд.95, м.Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 40388751) на користь ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 05 квітня 2019 року.
Суддя В.В. Андрухів
.