
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2019 р. Справа № 400/205/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідача:Миколаївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, вул. Шосейна, 11, м. Миколаїв, 54029 про:зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Миколаївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (далі - відповідач, Миколаївський міський відділ РАЦС), в якому просить суд:
- зобов'язати Миколаївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_2 № 3310 від 11.10.1961 року, а саме, змінити національність її батька ОСОБА_3 з «росіянин» на «поляк»;
- зобов'язати Миколаївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області внести зміни в актовий запис про шлюб ОСОБА_2 № 302 від 19.08.1983 року, а саме, змінити національність нареченої з «росіянка» на «полька».
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона має право вільно відновлювати свою національність, зокрема шляхом внесення змін щодо національності її батька до актового запису про народження позивача.
Ухвалою від 29.01.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надав заяву про розгляд справи за його відсутністю. Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, батьки: ОСОБА_3 та ОСОБА_5, що підтверджується паспортом та свідоцтвом про народження позивача.
В актовому записі про народження позивача № 3310 від 11.10.1961 року, складеного Миколаївським міським відділом РАЦС, зазначено національність батька - «росіянин», матері - «українка».
Батько позивачки, ОСОБА_3, народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року у батьків ОСОБА_6 та ОСОБА_7, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 11.10.1961 року. В актовому записі про його народження № 1146 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року, складеного відділом РАЦС виконкому Миколаївської міської ради робітничих, селянських та червоноармійських депутатів, значиться національність батька (дідуся позивача) - «поляк», а матері - «росіянка».
Внаслідок заміни національності ОСОБА_3 з дійсної національності «поляк» на штучно зазначену «росіянин», у актовому записі про народження його дітей була вказана національність батька, а саме: «росіянин». Відповідно і у подальших виданих документах його дітей (паспортах та актових записах про шлюб) вказувалась національність «росіянин».
05.12.2018 року позивач звернулась до Миколаївського міського відділу РАЦС із заявою про внесення змін до актового запису про її народження № 3310 від 11.10.1961 року, складеного Миколаївським міським відділом РАЦС, вказавши національність батька з «росіянин» на «поляк»; та актового запису про її шлюб № 302 від 19.08.1983 року, складеного Заводським районним у м. Миколаєві відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, замінивши національність нареченої з «росіянка» на «полька».
Висновком про внесення змін у актовий запис цивільного стану по справі № 517/15.1-6.2.2 від 05.12.2018 року відповідач відмовив позивачу в задоволенні її заяви, посилаючись на те, що законодавчими та нормативними актами, які регулюють діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану, порядок зміни громадянами національності не передбачений.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачена можливість повторної видачі свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у разі внесення змін до актового запису.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затвердженні наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року (далі - Правила) внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно із пунктом 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Статтею 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Відтак, законодавством прямо передбачене право особи на обрання та відновлення своєї національності.
Також, слід зазначити, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 16.05.2013 у справі «Гарнага проти України» (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому. Тобто, при обмеженні права позивача приймати рішення щодо визначення власної національної приналежності, державним органом не було надано жодного обґрунтування, що є недопустимим. При цьому, зміна актового запису про шлюб в частині національності батьків позивача, в свідоцтві про смерть матері позивача, а також у свідоцтві про народження позивача жодним чином не впливає ані на інтереси держави, ані на інтереси суспільства в цілому.
В даному випадку, у позивача, окрім бажання ідентифікувати себе з певною національністю, є і документи, які це підтверджують, зокрема: копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 від 11.10.1961 року серії НОМЕР_4, копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб № 00020957086, копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_3, копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 від 18.11.2000 року серії НОМЕР_2.
Крім того, у жовтні 2000 року ОСОБА_3 та його син ОСОБА_8 (рідний брат позивача) звернулись до Заводського районного суду м. Миколаєва з позовом про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 щодо зміни національності його батька з росіянина на поляка та актового запису про шлюб ОСОБА_2 щодо зміни його національності з росіянина на поляка.
Рішенням Заводського районного суду м. Миколаєва від 23.10.2000 року у справі № 2-2289/2000 позовні вимоги ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були задоволені. Судом було встановлено, що заявники ОСОБА_3 та ОСОБА_2 по національності є поляками.
Зазначене рішення набрало законної сили 23.11.2000 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач в строк, встановлений ухвалою суду від 29.01.2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі, відзиву на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 159, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Миколаївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (вул. Шосейна, 11, м. Миколаїв, 54029, код ЄДРПОУ 23041148) - задовольнити.
2. Зобов'язати Миколаївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_2 № 3310 від 11.10.1961 року, а саме: змінити національність її батька ОСОБА_3 з «росіянин» на «поляк».
3. Зобов'язати Миколаївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області внести зміни в актовий запис про шлюб ОСОБА_2 № 302 від 19.08.1983 року, а саме: змінити національність нареченої з «росіянка» на «полька».
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (вул. Шосейна, 11, м. Миколаїв, 54029, код ЄДРПОУ 23041148) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 1536,80 грн. (одна тисяча п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 04.04.2019 року.
Суддя О.В. Малих