
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2019 року № 810/3710/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу "СЛАВУТИЧ", третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, гр. ОСОБА_1, про тимчасове припинення виробництва,-
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області з позовом, в якому просить, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 16.08.2018 (т. 1, а.с. 37 - 41), прийняти постанову про зобов'язання ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» тимчасово зупинити виробництво (виготовлення), реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг з оздоровлення та відпочинку за адресою: Київська обл., Переяслав-Хмельницький р-н., с. Циблі, вул. Героїв Дніпра, 1 до виконання вимог:
- приписів: від 17.07.2018 № 10-09/09, від 26.07.2018 № 10-09/10,
- розпоряджень: від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187, від 31.07.2018 № 10-01.1-02/6729.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що при проведенні лабораторно-інструментальних досліджень зразків питної води та об'єктів довкілля на санітарно-мікробіологічні та фізико-хімічні показники ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» встановлено невідповідність за санітарно-мікробіологічними показниками об'єктів зовнішнього середовища та невідповідність води питної із артсвердловини. При цьому, відповідачем у добровільному порядку виявлені порушення не усунуто.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.08.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.11.2018 залучено до участі у даній адміністративній справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, гр. ОСОБА_1 (т. 1, а.с. 147 - 150).
Відповідачем надано суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що перевірку Товариства проведено протиправно. Також відповідач наполягає на тому, що лабораторні дослідження на предмет наявності/відсутності бактерій здійснені лабораторією, яка не входить до переліку Державних лабораторій Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, які можуть проводити лабораторні дослідження (випробування) для цілей державного контролю. Крім того, відповідач стверджує про відсутність підстав для ініціювання питання про зупинення діяльності Товариства, оскільки зафіксовані позивачем порушення усунено, і факт загрози життю та здоров'ю людей саме через виявлені порушення не доведений. Відповідач також стверджує про порушення встановленої законом процедури ініціювання питання про зупинення діяльності суб'єкта господарювання, та порушенні порядку відбору зразків для лабораторних досліджень (Т. 1, а.с. 154 - 159).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 закрито підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначено її до судового розгляду.
До судового засідання 27.03.2019 представники сторін, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи (т. 3, а.с. 80), не прибули.
Представники позивача та третьої особи звернулись до суду з письмовими клопотаннями про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідач про причини неявки свого представника суд не повідомив, з клопотанням про відкладення засідання до суду не звертався.
Згідно ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене та у зв'язку з відсутністю передбачених законом підстав для відкладення розгляду справи судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Згідно листів Мінсоцполітики від 05.05.2018 № 8587/0/2-18/37 та Держспоживслужби від 15.06.2018 № 602-121-4/4100, доручення Прем'єр-міністра України від 06.06.2018 № 18688/1/1/18 центральним і місцевим органам виконавчої влади доручено вжити заходів для вирішення питань, пов'язаних з оздоровленням та відпочинком дітей, забезпечення відповідного контролю, проведення оздоровчої кампанії у 2018 році на належному рівні (т. 1, а.с. 44, 45 - 50).
Бориспільський міжрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» листом від 06.07.2018 № 01.01-04/866 повідомив Управління Держпродспоживслужби у Переяслав-Хмельницькому районі про результати лабораторних досліджень у ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» (т. 1, а.с. 205).
Наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 12.07.2018 № 1300-Д призначено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з виїздом на місце із застосуванням засобу відеофіксації з 13.07.2018 по 16.07.2018 обстеження ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» за адресою: Київська обл., Переяслав-Хмельницький р-н., с. Циблі, вул. Героїв Дніпра, 1 на предмет додержання оператором ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами та дотримання вимог санітарного законодавства (т. 1, а.с. 51).
Посадовими особами Переяслав-Хмельницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області проведено захід державного контролю стосовно додержання ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» за адресою: Київська обл., Переяслав-Хмельницький р-н., с. Циблі, вул. Героїв Дніпра, 1 гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами та дотримання вимог санітарного законодавства, за наслідками якого складено Акт від 16.07.2018 № 1300/а та Акт санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 16.07.2018 (т. 1, а.с. 52 - 68, 69 - 76).
Згідно висновків актів перевіркою встановлено:
- невідповідність за санітарно-мікробіологічними показниками об'єктів зовнішнього середовища (протокол випробувань від 16.07.2018 № 2426/2745- 2784, т. 1, а.с. 77 - 78), а саме - виявлено БГКП, St. Aureus з машини для протирання готових страв та спецодягу кухаря ОСОБА_3, виявлено БГКП зі стола готової продукції; виявлено St. aerus з тарілки для перших страв;
- невідповідність води питної із артсвердловини ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» по фізико-хімічним показникам (протокол випробування на фізико-хімічні показники від 16.07.2018 № 2429/255, т. 1, а.с. 79 - 81), а саме - вміст хлоридів 390 мг/дм3 при нормі 350 мг/дм3.
При цьому, Акт від 16.07.2018 № 1300/а підписано генеральним директором ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» Галіней О.М. без зауважень та заперечень та одержано останнім копію Акту санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 16.07.2018 (т. 1, а.с. 68).
На підставі п. 3 ч. 4 ст. 11, ч. 1 ст. 67 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», п. 1 ч. 2, ч. 7 ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону країни «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Головним управління було видано розпорядження від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187 (т. 1, а.с. 9, 89), яким ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» зобов'язано:
- припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів на потужностях харчоблоку (їдальні) ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» (реєстраційний помер потужності r-UA-10-09-421) терміном до 10 робочих днів;
- застосувати коригувальні дії з метою усунення причин виявленої невідповідності;
- інформацію з матеріалами щодо вжитих заходів надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Київській області на електронну адресу: sanzak@dpssko.gov.ua та у паперовому вигляді;
- повідомлено, що у разі не усунення ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» порушень Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» до 30.07.2018, матеріали будуть передані до суду щодо тимчасового припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів.
Вказане розпорядження отримано представником ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» 17.07.2018, що не заперечувалось відповідачем та підтверджується підписом (т. 1, а.с. 9).
Також Переяслав-Хмельницьким районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області внесено припис від 17.07.2018 № 10-09/09, яким приписано до 30.07.2018 вжити заходи для усунення виявлених порушень (т. 1, а.с. 87).
Переяслав-Хмельницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області повідомило позивача листом від 17.07.2018 № 10-31.1.9-08/213 про те, що ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» прийняв дітей на оздоровлення (т. 1, а.с. 10).
Наказом Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області від 17.07.2018 призначено у період з 18.07.2018 по 19.07.2018 позапланову перевірку ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» на предмет виконання вимог розпорядження від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187 та видано відповідне направлення (посвідчення) на проведення заходу (т. 1, а.с. 11, 12).
Відповідачем не допущено посадових осіб Держпродспоживслужби у Київській області до проведення перевірки, що підтверджується листом Переяслав-Хмельницького ВП ГУ НП в Київській області від 18.07.2018 № 717 та Актом від 19.07.2018 (т. 1, а.с. 13, 14).
Наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 23.07.2018 № 1394-Д призначено проведення з виїздом на місце із застосуванням засобу відеофіксації із залученням фахівців ДУ «Київський ОЛЦ МОЗ України» проведення з 24.07.2018 по 25.07.2018 відповідних лабораторних досліджень обстеження ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» за адресою: Київська обл., Переяслав-Хмельницький р-н., с. Циблі, вул. Героїв Дніпра, 1 на предмет перевірки виконання вимог розпорядження Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187 та припису Переяслав-Хмельницького районного управління від 17.07.2018 № 10-09/09 та видано відповідне направлення (т. 1, а.с. 90, 91).
За результатами перевірки складено Акт санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 25.07.2018 № 1394/а (т. 1, а.с. 92 - 95).
Згідно висновків Акту встановлено, що вимоги припису від 17.07.2018 № 10-09/09 не усунуті у повному обсязі.
З метою усунення порушень Переяслав-Хмельницьким районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області повторно внесено припис від 26.07.2018 № 10-09-10 (т. 1, а.с. 96 - 99).
Також Головним управлінням Держпродспоживслужби у Київській області прийнято розпорядження від 31.07.2018 № 10-01.1-02/6729, яким генерального директора ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» зобов'язано:
- припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів на потужностях харчоблоку (їдальні) ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» (реєстраційний помер потужності r-UA-10-09-421) з 01/08/2018 терміном до 10 робочих днів;
- застосувати коригувальні дії з метою усунення причин виявленої невідповідності;
- інформацію з матеріалами щодо вжитих заходів надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Київській області на електронну адресу: sanzak@dpssko.gov.ua та у паперовому вигляді;
- повідомлено, що у разі не усунення ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» порушень Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» до 14.08.2018, матеріали будуть передані до суду щодо тимчасового припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів.
У зв'язку з тим, що для усунення виявлених порушень необхідно припинити діяльність відповідача на строк, що перевищує встановлений ч. 3 ст. 67 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 ст. 5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Пунктом 5 ч. 4 ст. 46 КАС України визначено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.
Згідно абз. 1, 2 пп. 1 п. 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 23.08.2017 № 761, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів забезпечує здійснення державного ветеринарно-санітарного нагляду (контролю) за безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів.
Згідно абз. 3 - 7 пп. 1 п. 4 Положення позивач відповідно до покладених на нього завдань у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів здійснює державний нагляд (контроль) за: харчовими продуктами, іншими об'єктами санітарних заходів, пов'язаними з продуктами тваринного походження, біологічними продуктами, субстанціями, штамами мікроорганізмів, а також потужностями, що використовуються для їх виробництва, переробки, зберігання та обігу; діяльністю суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, перевезення, зберігання, реалізацію органічної продукції (сировини); проведенням ветеринарно-санітарної експертизи на потужностях, які використовуються для виробництва харчових продуктів, а також на агропродовольчих ринках; безпечністю харчових продуктів у процесі їх виробництва та/або обігу.
Відповідно до п.п. 1, 2, 5, 9, ч. 1 ст.11 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право, у тому числі: безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їх роботи; здійснювати інспектування потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і пов'язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів та/або кормів; перевіряти документи щодо дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин і отримувати їх копії; здійснювати позапланові інспектування потужностей з метою перевірки виконання операторами ринку приписів, розпоряджень та рішень, прийнятих за результатами здійснення попередніх заходів державного контролю.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 67 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» не пізніше наступного дня з дня виявлення порушення законодавства про харчові продукти та корми головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) приймає рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів, якщо таке виробництво та/або обіг становлять загрозу для життя та/або здоров'я людини та/або тварини. Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів повинно обмежувати відповідну господарську діяльність лише в частині, що є необхідною та достатньою для усунення загрози для життя та/або здоров'я людини та/або тварини, та має визначати, який конкретний вид діяльності та з використанням якої потужності (її частини) підлягає тимчасовому припиненню.
Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів набирає чинності з моменту його вручення операторові ринку і оприлюднення на офіційному веб-сайті компетентного органу та діє протягом визначеного таким рішенням строку, але не більше 10 робочих днів.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», якщо для усунення оператором ринку порушення законодавства про харчові продукти та/або корми необхідно припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів на час, що перевищує граничний строк, встановлений частиною другою цієї статті, головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) звертається в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, до суду з позовом про зобов'язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів. Позов про зобов'язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів має бути подано до суду не пізніше закінчення строку дії рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів.
Аналізуючи викладені норми, суд зазначає, що уповноважений орган має право прийняти рішення про тимчасове припинення оператором ринку виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів строком на 10 днів у випадку встановлення за результатом заходу державного нагляду порушень оператором ринку законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин, якщо, при цьому, таке виробництво та/або обіг становлять загрозу для життя та/або здоров'я людини та/або тварини.
Отже, обов'язковою умовою для припинення оператором ринку виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів є встановлений факт порушення ним законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин, про що складається відповідний акт державного нагляду.
З матеріалів справи слідує, що позивачем встановлено невідповідність у ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» за адресою: Київська обл., Переяслав-Хмельницький р-н., с. Циблі, вул. Героїв Дніпра, 1:
- за санітарно-мікробіологічними показниками об'єктів зовнішнього середовища (протокол випробувань від 16.07.2018 № 2426/2745- 2784, т. 1, а.с. 77 - 78), а саме - виявлено БГКП, St. Aureus з машини для протирання готових страв та спецодягу кухаря ОСОБА_3, виявлено БГКП зі стола готової продукції; виявлено St. aerus з тарілки для перших страв;
- води питної із артсвердловини ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» по фізико-хімічним показникам (протокол випробування на фізико-хімічні показники від 16.07.2018 № 2429/255, т. 1, а.с. 79 - 81), а саме - вміст хлоридів 390 мг/дм3 при нормі 350 мг/дм3.
Отже, відповідачем здійснюється діяльність з порушенням законодавства про харчові продукти.
При цьому, будь-яких доказів, які б підтверджували усунення вказаних порушень відповідачем, суду не надано.
Стосовно посилання відповідача на протиправність проведення перевірок підприємства, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності підставами для здійснення позапланових заходів є:
подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;
перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;
неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Як зазначено вище, згідно листів Мінсоцполітики від 05.05.2018 № 8587/0/2-18/37 та Держспоживслужби від 15.06.2018 № 602-121-4/4100, доручення Прем'єр-міністра України від 06.06.2018 № 18688/1/1/18 центральним і місцевим органам виконавчої влади доручено вжити заходів для вирішення питань, пов'язаних з оздоровленням та відпочинком дітей, забезпечення відповідного контролю, проведення оздоровчої кампанії у 2018 році на належному рівні (т. 1, а.с. 44, 45 - 50).
Судом також враховується, що згідно наявного в матеріалах справи Акту санітарно-епідеміологічного розслідування масового захворювання дітей від 03.07.2018 діти, що перебували на відпочинку у ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич», потрапили в ізолятор зі скаргами на нудоту, блювоту та загальну слабкість (т. 1, а.с. 182 - 185).
У ході розслідування Бориспільським міжрайонним відділом лабораторних досліджень ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» були відібрані проби для лабораторних досліджень.
Згідно Акту санітарно-епідеміологічного розслідування від 06.07.2017 Бориспільським міжрайонним відділом лабораторних досліджень ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» надіслано наступну інформацію щодо лабораторних досліджень ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» з 30 змивів на БКГП - пат. стафілокок та пат. флору на харчоблоку 10 позитивних (33%), з них у 8 виявлена БГКП, а саме: з дошки для різання хліба, з ваг (для ковбаси та сиру), з дошки для гастрономії, з друшляка, зі столу для салатів, з рук кухарів харчоблоку; у 2 виявлено пат. стафілокок - з черпака та каструлі для молока (т. 1, а.с. 186 - 187).
Вказані обставини також підтверджуються наявними в матеріалах справи фотокопіями протоколів випробування та результатами санітарно-мікробіологічного дослідження.
При цьому, як зазначено вище, Акт від 16.07.2018 № 1300/а підписано генеральним директором ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» Галіней О.М. без зауважень та заперечень, та одержано останнім копію Акту санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 16.07.2018 (т. 1, а.с. 68).
Доводи відповідача стосовно того, що лабораторні дослідження на предмет наявності/відсутності бактерій здійснені лабораторією, яка не входить до переліку Державних лабораторій Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, які можуть проводити лабораторні дослідження (випробування) для цілей державного контролю, суд оцінює критично, оскільки вони жодним чином не спростовують викладених вище обставин.
Крім того, як зазначено вище, посадовою особою відповідача, а саме - генеральним директором ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» Галіней О.М. Акт від 16.07.2018 № 1300/а підписано без зауважень та заперечень.
Також судом встановлено, що між Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області (Замовник) і ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» (Виконавець) укладено договори про надання лабораторних послуг з кодом ДК 021:2015-71900000-7, що відносяться до послуг з дослідження харчової продукції та навколишнього середовища (т. 3, а.с. 21 - 73).
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст.); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 90); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, оскільки оператором ринку ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» порушено вимоги Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», а посадові особи, проводячи перевірку, діяли в межах своїх повноважень та на підставі діючих норм законодавства.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 205, 241, 245, 246, 257, 259-262, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» (08454, Київська обл., Переяслав-Хмельницький р-н., с. Циблі, вул. Героїв Дніпра, 1, код 32783583) тимчасово зупинити виробництво (виготовлення), реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг з оздоровлення та відпочинку до виконання вимог:
- приписів Переяслав-Хмельницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області: від 17.07.2018 № 10-09/09, від 26.07.2018 № 10-09/10,
- розпоряджень Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області: від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187, від 31.07.2018 № 10-01.1-02/6729.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.