Рішення № 80976753, 21.03.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
280/718/19
Номер документу
80976753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21 березня 2019 року о/об 10 год. 05 хв.Справа № 280/718/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1)

до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.23-Л; код ЄДРПОУ 37963785)

про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Бердянський ОУПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця на підставі п.10, п.12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VІІІ пенсії, ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-XII; 2) зобов'язати відповідача перевести ОСОБА_1 з 20.12.2018 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця відповідно до п.10, п.12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VІІІ пенсії, ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-XII.

У позові зазначено, що 20.12.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням включення до стажу державної служби періодів моєї роботи в органах місцевого самоврядування та на посаді спеціаліста державних органів колишніх УРСР. Листом відповідача від 03.01.2019 за №731/А-4 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку із тим, що на думку відповідача, до стажу роботи державної служби можна віднести період з 17.01.1990 по 15.05.1998 (8 років 3 місяці 29 днів), що не дає право на призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу». Відповідачем зараховано до стажу державної служби позивача: стаж роботи у виконавчому комітеті Бердянської міської Ради народних депутатів на посаді спеціаліста 1 категорії відділу культури, завідуючого відділом з 17.01.1990 по 15.05.1998. При цьому, фактично відповідач відмовився зарахувати позивачу до стажу державної служби: - з 01.04.1983 по 17.01.1990 стаж роботи на посаді інспектора міського відділу культури виконавчого комітету Бердянської міської Ради народних депутатів - 6 років 9 місяців 16 днів; - з 08.11.2010 по 01.10.2013 стаж роботи на посаді головного спеціаліста відділу організаційної роботи та внутрішньої політики управління організаційної, кадрової роботи та зв'язків з громадськістю виконавчого комітету Бердянської міської ради; - з 01.10.2013 по 01.05.2016 стаж роботи на посаді завідуючого сектору по роботі з органами самоорганізації населення, національностями та релігіями відділу організаційної роботи та внутрішньої політики виконавчого комітету Бердянської міської ради - загалом з 08.11.2010 по 01.05.2016 - 5 років 5 місяців 24 дні. Позивач вважає такі дії відповідача незаконними.

Позивач просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бердянському ОУПФУ в Запорізькій області з 23.07.2018, їй призначено пенсію за віком згі дно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви про призначення пенсії від 26.09.2018. Згідно трудової книжки позивача до стажу державної служби віднесено період з 17.01.1990 по 15.05.1998 (8 років 3 місяці 29 днів). Зазначений стаж не дає права на призначення пенсії згідно з Законом України «Про державну службу». Позивач звернувся до Бердянського ОУПФУ в Запорізькій області з заявою про переведення на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» відповідно до Закону України «Про звернення громадян», а не з заявою встановленого зразку, як того вимагає «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пен сійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.

Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Згідно з Паспортом громадянина України НОМЕР_2 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1.

З 23.07.2018 позивачу призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 26.09.2018.

За результатом розгляду заяви позивача про переведення позивача з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідач надав відповідь від 03.01.2019 за №731/А-4, згідно з якою відповідачем до стажу державної служби віднесено лише період роботи позивача з 17.01.1990 по 15.05.1998 (8 років 3 місяці 29 днів).

У трудовій книжці НОМЕР_3 містяться, зокрема, наступні записи про трудову діяльність позивача: - з 01.04.1983 по 17.01.1990 робота на посаді інспектора міського відділу культури виконавчого комітету Бердянської міської Ради народних депутатів (6 років 9 місяців 16 днів); - з 08.11.2010 по 30.09.2013 робота на посаді головного спеціаліста відділу організаційної роботи та внутрішньої політики управління організаційної, кадрової роботи та зв'язків з громадськістю виконавчого комітету Бердянської міської ради (2 роки 10 місяців 23 днів); - з 01.10.2013 по 01.05.2016 робота на посаді завідуючого сектору по роботі з органами самоорганізації населення, національностями та релігіями відділу організаційної роботи та внутрішньої політики виконавчого комітету Бердянської міської ради (2 роки 7 місяців 1 день).

У п.10 Розділі ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII зазначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як зазначено у ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-XII зазначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. (…) До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

ОСОБА_1 призначена пенсія 23.07.2018 після досягнення нею віку 58 років 6 місяців.

Згідно з п.4 ч.2 ст.46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII до стажу державної служби зараховуються: час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до п.2 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 за №2493-III дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Як зазначено у п.2 «Порядку обчислення стажу державної служби», затвердженого 03.05.1994 постановою Кабінету Міністрів України №283 (який 01.05.2016 втратив чинність), до стажу державної служби зараховується робота (служба): (…) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; (…).

До «Переліку державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби», який є додатком до «Порядку обчислення стажу державної служби», віднесено Виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Згідно з «Переліком відділів і управлінь виконавчих комітетів обласних, районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів Української РСР», який є додатком до Указу Президії Верховної Ради Української РСР від 23.09.1982 за №4073-X, до переліку відділів і управлінь виконавчих комітетів міських Рад народних депутатів міст обласного підпорядкування включено відділ культури.

Відповідно до «Загальносоюзного класифікатору. Професії робочих, посади службовців і тарифні розряди. 186016», затвердженого та введеного у дію постановою Державного комітету СРСР по стандартам від 27.08.1986 за №016, посада інспектора віднесена до посади спеціаліста.

Враховуючи наведені норми права та фактичні обставини, матеріали справи, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на пенсію державного службовця на підставі п.10, п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII, ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-XII.

Як вбачається з відповіді відповідача від 03.01.2019 за №731/А-4 та матеріалів справи, відповідач розглядав заяву позивача щодо призначення йому пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу» та розглянув її по суті.

Відповідач вірно зрозумів волевиявлення позивача викладене у заяві від 20.12.2018 (на яку надано відповідь від 03.01.2019 за №731/А-4).

При наданні відповіді від 03.01.2019 за №731/А-4 відповідач не посилався на норми Закону України «Про звернення громадян».

Таким чином, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача про не звернення позивача до відповідача із заявою встановленого зразка відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого 25.11.2005 постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 за №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.23-Л; код ЄДРПОУ 37963785) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця на підставі п.10, п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII, ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-XII.

Зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.23-Л; код ЄДРПОУ 37963785) перевести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) з 20.12.2018 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця відповідно до п.10, п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII, ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-XII.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) з бюджетних асигнувань Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.23-Л; код ЄДРПОУ 37963785) судові витрати у сумі 768 грн. 40 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 21.03.2019.

Суддя О.О. Прасов